Les Rekenen en BVO De pakjes van Sinterklaas

Vergelijkbare documenten
Lessencyclus Blits kaartlezen

1. Heel lang geleden was er een idee (theater bijvoorbeeld) 2. Veel tijd kostte het (veel tegenstanders en voorstanders)

Lessencyclus Blits kaartlezen

Les Dans en Muziek De man met de hoed

Sterkte-Zwakte Analyse

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder. Student(e) Klas Stageschool Plaats

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

datum: 7 november 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 13:00-15:05 groep: 3

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Mentor Datum Groep Aantal lln

Week 4 (lesduur 100 minuten) Havo 8ste klas (2) Lesvoorbereiding: Didactische Analyse

Lesvoorbereiding. Datum: 19 februari 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Basisschoolcoach: Hedwig Molenkamp Domein/vak: - AK, Taal, Rekenen, Muziek

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

De functie van een rekenconflict

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Lesvoorbereidingsmodel

Ontwerponderzoek paper 2 Geografische informatievaardigheden in 5 VWO

Aardrijkskunde in groep 1/2.

Lesvoorbereiding. Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Wereldoriëntatie, China.

datum: aantal leerlingen: 22 tijd: groep: 6

BASISPLAN, PROCESFASENFORMULIER & OBSERVATIEFORMULIER BEELDENDE VORMING. Bloeiende bloemen. Lesvoorbereiding beeldende vorming

Handleiding Les 1. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak. Voorbereiding. week november 2013 Handleiding niveau A, les 1 en 2

Datum: Aantal leerlingen: 14 Tijd: 08:55 09:40 Klas: B1B

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Eindreflectie. Taakbekwaam bovenbouw. Anouk Bluemink Vr2B Datum: 21 mei 2014 SLB er: Agnes Hartman

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Aardrijkskunde. Thema / onderwerp Aardrijkskundeles met gebruikmaking van de geografische vierslag. Betekenis. Bedoeling

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

datum: aantal leerlingen: 31 tijd:9:00/10:00 groep: 6&7

Digiborden bij kleuters. Marloes de Vetten Onderwijsconsulent

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

Plan van aanpak horizon verbreden Zuid-Afrika

Tip. In de herfst en winter is de maan vroeg in de ochtend goed te zien.

Mentor Datum Groep Aantal lln

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de kerstperiode

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Stappenplan Ontdekken van de Wereld

Een verhalend ontwerp aan de hand van de ontwerpprincipes van Tamira Oosting.

Daarna wil ik een les gaan geven over het formuleren van vragen, zodat kinderen hier inzicht in krijgen hoe ze dit goed kunnen doen.

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

De Kunstenaar. Korte lessenserie bij het gelijknamige prentenboek. Doelgroep Groep 6-8. Leerdoelen

Sterkte-Zwakte Analyse

TOELICHTING METRIEK STELSEL

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Website maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

Agenda: Stop motion: Gedicht van Hugo Korte voorstelling stagiair 5 min.

Werken met Paint 2014

vaardigheden - 21st century skills

Samenhang tussen kilogram en gram (spel)

Draaiboek voor een gastles

Tijd Activiteit Leerling Activiteit Docent Hulpmiddelen Opening Het IOP met persoonlijke leerdoelen (opnieuw) bespreken.

BIJLAGE 1.1 Lesplan les 1

LESBESCHRIJVINGSFORMULIER

Mentor Datum Groep Aantal lln

Wie ben jij? HANDLEIDING

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

kempelscan P2-fase Studentversie

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Bruggen. elsmarlon smithuis. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Lesvoorbereiding Zakelijke gegevens naam student: stageschool: Iselinge klas: mentrix: datum: aantal leerlingen: tijd: groep

Mentor Datum Groep Aantal lln

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3.1 en 3.2. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

Een verhalend ontwerp aan de hand van de ontwerpprincipes van Tamira Oosting.

Les Dieren met een baan, thema vermaak

Onderdeel nummer 5 Breuken, procenten, kommagetallen en verhoudingen

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Les 1 Pratende dingen

Lesvoorbereiding. Datum: 5 maart 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

Titel: Creatief met (kilo) gram Groep 5 rekenen 1

NEDERLAND VIERT 100 JAAR DE STIJL DESTIJLUTRECHTAMERSFOORT.NL ONTDEK HET IN UTRECHT & AMERSFOORT! LESSUGGESTIES 100 JAAR DE STIJL GROEP 1 T/M 4

Voorbeeld actiepunten Aandachtspunt = bevorderen van interactie tussen kinderen tijdens de evaluatie van de les

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 5 en 6

LESSENSERIE 4: CKV-NL Recensie schrijven Lesplannen

Lessenreeks Engels. Naam: Dieke van de Ven Klas: H2VegA Studentnummer: Docent: Roos Windels Datum:

TEST COACHING CULTUURWIJSHENGELO Totaal aantal vragen: 10

DAAR ZIT MUZIEK IN! LESBRIEF PRIMAIR ONDERWIJS GROEP 3 T/M 6 MUZIKALE REIS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! DAAR ZIT MUZIEK IN! PAG > 1

Driestar lesschema Pabo

Sterkte-Zwakte Analyse

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Thema-overzicht

Transcriptie:

Les Rekenen en BVO De pakjes van Sinterklaas In deze twee lessen gaan de leerlingen rekenen. Het thema rondom deze lessen zijn de pakjes van Sinterklaas. Dit is meteen de belevingswereld van de leerlingen en is op dit moment zeer actueel. Verder is Sinterklaas ook een persoon van vroeger (sluit aan op het algemene thema waar wij nu mee bezig zijn). Hij is al heel lang actief. Hier vertel ik kort wat over en vraag wat de leerlingen hiervan weten. De pakjes zijn dus samen met de PowerPoint die open staat de prikkel tot leren van deze les en zijn dus stap 1 uit het design. Verdere toelichting is het vertellen over Sinterklaas (stap 2). De activiteit zal plaatsvinden in het klaslokaal. Sinterklaas is daar te vinden op de App: Persoontje Go. De leerlingen nemen ingepakte dozen mee van thuis. Hiervoor is gemaild naar ouders of de leerlingen dit voor maandag mee konden nemen (ouderbetrokkenheid). De cadeaus zijn gevuld met steentjes, stof, zand of iets dergelijks. De eerste les gaat over ruimtelijk inzicht. Ik geef eerst een uitleg waarin ik het thema uitleg en ik geef een voorbeeld (stap 2 van het design, leerkracht is de inspiratiebron). Vervolgens leg ik de opdracht uit. De leerlingen gaan de pakjes op de tafel zetten in een bepaalde vorm. Vanuit het standpunt van waar zij zitten gaan ze dit tekenen. Vervolgens ook in de kleuren en de leerlingen gaan daarna een blad uitwisselen. Dan de taak om te vinden vanaf welke plaats dit plaatje is getekend, hierin vormt de leerkracht een ondersteunende rol. De leerlingen krijgen meerdere vakken geïntegreerd en zijn bezig met verschillende werkvormen (kleuren en zoeken van een plaatje). In de tweede les gaan de leerlingen verder met gewicht. Ik volg stap 2, ben inspirerende rol. Geef wel korte uitleg, want daar heeft deze klas vraag naar. Vervolgens gaan de leerlingen in het groepje aan de slag. Zij gaan de pakjes op volgorde zetten van licht naar zwaar (vandaar de gevulde pakjes). Dit wegen zij na met een weegschaal. Bij beide is het slot een evaluatie van de leerdoelen en of deze gehaald zijn. Wie het moeilijk vond en wat dan precies. Ook vraag ik wat de leerlingen vonden van het thema, de opening en de werkvormen. Dit voor het resultaat voor het onderzoek. Hier wordt gewerkt aan de laatste stap (4) van het design. Ook de 21st Century Skills worden verwerkt. Er is ICT (PowerPoint) en er wordt samengewerkt, maken van een beeld en een toren van cadeaus. We starten deze les trouwens met zorgen dat leerlingen rustig en betrokken zijn. De leerlingen moeten gewaardeerd worden (misschien cadeau vergeten). Gewoon lekker doen en je hebt respect voor elkaar. Je lacht elkaar niet uit. Dit is de binnenste cirkel. Leerlingen voelen zich door dit basisprincipe echt op het gemak (blijkt uit eerdere lessen van dit onderzoek).

Les over De pakjes van Sinterklaas Studentnummer 2540444 SLB Ad van Rangelrooij Basisschoolcoach Elma Koenders School De Regenboog Stagegroep 6 Mentor Angela Brüggink Datum activiteit 21/22-11-2016 Domein, vak-/vormingsgebied Rekenen en BVO Inhoud en doelen: Inhoud en onderwerp van de leeractiviteit: Les 1 (21 november): Kerndoel 53 (TULE) komt daarbij: de leerlingen leren over de belangrijke historische personen en gebeurtenissen uit de Nederlandse geschiedenis en kunnen die voorbeeldmatig verbinden met de wereldgeschiedenis. Sinterklaas is een historisch persoon. Hierover krijgen zij uitleg en dit is de introductie van deze les. Kerndoel 23 (TULE): De leerlingen leren wiskundetaal gebruiken. De leerlingen gaan aan de slag met ruimtelijk inzicht. Hiervoor krijgen zij uitleg met een voorbeeld. Vervolgens gaan zij zelf aan de slag met de zelf meegebrachte cadeaus. Deze gaan zij natekenen vanuit het juiste standpunt. kerndoel 55 (TULE): De leerlingen leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren. Dit gebeurt eigenlijk elke les. Deze les gaan we ook evalueren op de gemaakte schets van de cadeaus. Les 2 (22 november): Kerndoel 53 (TULE) komt daarbij: de leerlingen leren over de belangrijke historische personen en gebeurtenissen uit de Nederlandse geschiedenis en kunnen die voorbeeldmatig verbinden met de wereldgeschiedenis. Kerndoel 33 (TULE): De leerlingen leren meten en leren te rekenen met eenheden en maten, zoals bij tijd, geld, lengte, omtrek, oppervlakte, inhoud, gewicht, snelheid en temperatuur. Daarbij past de introductie van de gram als standaardmaat voor gewicht; koppeling van deze maateenheid aan passende referentiematen en aan de reeds bekende maat van kilogram, verkenning van het werken met een keukenweegschaal om het gewicht van allerlei objecten te bepalen en het op volgorde zetten van gewichten. Dit gebeurt door uitleg met voorbeeld en vervolgens de cadeaus op volgorde zetten van gewicht. kerndoel 55 (TULE): De leerlingen leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren. Dit gebeurt eigenlijk elke les. Deze les gaan we ook evalueren op de gemaakte schets van de cadeaus.

Doelen voor de leerlingen: Aan het einde van de les kunnen de leerlingen (Tule): - Benoemen dat Sinterklaas ook een historisch persoon is. - Kennen het begrip ruimtelijk inzicht. - Kunnen het begrip ruimtelijk inzicht toepasasen door een aantal pakjes vanuit een bepaald standpunt schematisch te tekenen met de juiste kleuren. Vervolgens de taak om een ander standpunt te gaan vinden in de klas. Aan het einde van de les kunnen de leerlingen (Tule): - Benoemen dat Sinterklaas ook een historisch persoon is. - Benoemen dat de gram het standaardmaat voor gewicht is en kunnen zij dit koppelen aan kilogram. Zij weten dat 1000 gram = 1 kilogram. - Zij kunnen de weegschaal gebruiken en hiermee wegen hoeveel iets weegt. - Zij kunnen de cadeaus op volgorde van gewicht zetten (van licht naar zwaar). Beginsituatie van de leerlingen: - organisatie: ik heb de gehele klas. Ik zorg voor een digi bord, PowerpPoint, weegschalen, tekenpapier, kleurtjes. Eventueel concreet materiaal. Er is een mail verstuurt naar ouders voor het meebrengen van een cadeau op maandag. - niveau: Deze les is opgebouwd vanaf het begin. Dit betekent dat ik uitleg wat de maten zijn, wat ruimtelijk inzicht is. Verder geef ik een voorbeeld van wat de leerlingen precies gaan doen. Vervolgens zitten de leerlingen in groepjes die elkaar kunnen helpen en ik loop rond voor eventuele vragen. - leefwereld: Sinterklaas en cadeautjes zijn helemaal van nu. Dit is waar de leerlingen mee bezig zijn. Verder is Sinterklaas natuurlijk een historisch persoon, dit sluit aan op het thema waar de leerlingen mee bezig zijn personen van vroeger. Dus dubbele leefwereld. Persoonlijke leerdoelen, gerelateerd aan het persoonlijk ontwikkelingsplan: B.5 Vakoverstijgend ontwerpen vanuit de profilering: Vakinhoudelijke en vakdidactische keuzes in het onderwijsontwerp worden onderbouwd vanuit inhouden uit de profieldelen van de kennisbases van de gekozen profilering (3.4). De kerndoelen van Tule. De in het onderwijsontwerp op bouwniveau beschreven leerdoelen zijn vakoverstijgend (verbonden aan ten minste rekenen en taal en de vakken van de gekozen profilering) en verantwoord vanuit landelijke tussenen einddoelen (3.5). De les bevat rekenen, geschiedenis en beeldende vorming. Zie kerndoelen en voorbereiding les. De leeromgeving zodanig in te richten dat alle leerlingen worden uitgedaagd tot leren in hun eigen zone van naaste ontwikkeling (4.3). Starten met onderwerp dat past bij Sinterklaas. Uitleg staat hierboven. Het onderwijsontwerp heeft een expliciet gemaakte relatie met actuele, relevante ontwikkelingen op lokaal, regionaal, nationaal en/of internationaal niveau (3.19). De 21st Century Skills zijn er gedurende deze les, zoals samenwerken. In het onderwijsontwerp is verantwoord op welke manier gebruik is gemaakt van kansen en mogelijkheden door het betrekken van ouders (6.2). De ouders hebben een mail gekregen met de vraag of de leerlingen een cadeau konden meenemen voor de les van maandag.

Opbouw van de leeractiviteit: Tijd Inleiding: (digibord gebruik) - les 1 en les 2: eerst gaat het over Sinterklaas. Wie is deze persoon en wat gaan we daarmee doen vandaag. De leerlingen worden al geprikkeld door de meegebrachte cadeaus en door de PowerPoint die aan is met foto s van Sinterklaas. Dit is stap 1 en stap 2 van het design. Leerkracht is wederom de inspiratiebron en begeleidende rol bij het voeren van gesprekken die de leerlingen hebben over Sinterklaas. - ik leg uit wat ruimtelijk inzicht is. Ik geef een voorbeeld met blokjes. Ook ga ik een opstelling natekenen in een schema. Dit is het voorbeeld voor de opdracht die de leerlingen ook gaan doen, maar dan met de pakjes van Sinterklaas. - ik leg uit wat gram is en wat kilogram is. 1000 gram is 1 kilogram. Verder leg ik uit wat de weegschaal is en hoe je daarmee omgaat. Ik heb 3 dingen die ik ga wegen. Dit schrijf ik steeds op en ten slotte ga ik de voorwerpen op papier in volgorde zetten van licht naar zwaar. Dit doe ik vervolgens ook met de voorwerpen. Kern: (digibord gebruik) - de leerlingen gaan aan de slag. Zij pakken ieders het eigen cadeau. Deze leggen zij neer in het midden van de tafel op een bepaalde manier. Dit gaan zij natekenen vanaf de zijkant. Je krijgt dus een beeld, maar deze moeten ook getekend worden naar de kleur. Niet heel precies de tekeningen, maar ongeveer. Dit doe ik even voor wat ik hiermee bedoel. Vervolgens gaan de leerlingen aan de slag. Dit is stap 3 van het design. Ik begeleid en kijk of de opdracht overal goed wordt opgevolgd. - na 5 minuten gaan we verder. De leerlingen leveren de blaadjes in. De naam mag er niet op. Vervolgens deel ik de blaadjes uit. Ieder gaat de juiste positie zoeken van het blaadje. Denk je de juiste positie gevonden te hebben, dan ga je op die plek zitten. We bespreken even na en als er tijd is doen we dit spel nogmaals. Dit is dus een andere werkvorm dan het tekenen. Er wordt ook bewogen door de leerlingen. Erg belangrijk voor kinderen. Ik begeleid hier weer, zodat het wel in de juiste volgorde gaat. Dit is ook meteen stap 4, de evaluatie. - bij deze les gaan de leerlingen eerst luisteren naar mijn uitleg. Vervolgens pakken zij dit net zo aan als bij mij (staat bij deze voorbereiding in de inleiding). De cadeaus pakken zij zelf en gaan deze op volgorde van gewicht zetten. - dit bespreken we na (stap 4). Is er tijd dan kunnen we dit nogmaals doen. Afsluiting: - stap 4 is eigenlijk altijd een kerndoel: kerndoel 55 (TULE): De leerlingen leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren. Dit gebeurt eigenlijk elke les. Vandaar dat dit meteen een toevoeging is op het design. De leerlingen evalueren iedere les anders. Daarbij is het belangrijk dat zij leren hoe reflectie gaat en dat dit positief moet. Denk aan respect voor andermans werk. Hier is veel moeite voor gedaan. - kinderen ruimen op. 10 min. 25 min. 5 min.

Wijze van evalueren met de kinderen: Interactief. Didactische werkvormen Doelen: klassikale uitleg met interactieve gesprekken. Dan werken aan de opdracht individueel en in groepjes. Dit gaat op verschillende manieren (werkvormen), zoals tekenen en bewegen. Speelleeractiviteiten Doelen: klassikale uitleg met interactieve gesprekken en bekijken van plaatjes. Gebruik maken van concreet materiaal. Vervolgens de activiteit. De leerlingen leren zelfstandig de leerdoelen door te doen en elkaar te helpen waar nodig. Organisatie / materialen - digi bord. - PowerPoint. - concreet materiaal. - blaadjes. - kleurtjes. - weegschalen. - cadeautjes. - timer. NB: je evaluatie en reflectie plaats je als feedbacknotitie bij deze voorbereiding. Gebruik daarbij de stappen van reflectie achteraf. Ook de feedback van mentor, medestudent, basisschoolcoach en/of studieloopbaanbegeleider laat je plaatsen als feedbacknotitie.