Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Vergelijkbare documenten
Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 3)

datum: aantal leerlingen: 22 tijd: groep: 6

Datum: 8 januari 2013 Aantal leerlingen: 21 (13 in groep 1, 8 in groep 2)

datum: 11 december 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 10:30-11:15 groep: 3

Datum: 22 januari 2013 Aantal leerlingen: 20 (12 in groep 1, 8 in groep 2)

Datum: aantal leerlingen: tijd: groep: 5

Datum: Aantal leerlingen: 14 Tijd: 08:55 09:40 Klas: B1B

Lesvoorbereiding Zakelijke gegevens naam student: stageschool: Iselinge klas: mentrix: datum: aantal leerlingen: tijd: groep

Lesvoorbereiding Zakelijke gegevens Inhoudelijke gegevens Componenten van de les

Lesvoorbereiding. Praktijkbeoordeling

datum: 7 november 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 13:00-15:05 groep: 3

datum: aantal leerlingen: 31 tijd:9:00/10:00 groep: 6&7

Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Rekenen, bouwplaten. Het is een aangepaste methodeles.

Lesvoorbereiding. Datum: 19 februari 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

Lesvoorbereiding. Datum: 5 maart 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

Lesvoorbereiding. Datum: 26 februari 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: tot Groep: 4

Lesvoorbereiding. Inhoudelijke gegevens

datum: aantal leerlingen: 27 tijd: uur groep:1/2

Lesvoorbereiding. Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Wereldoriëntatie, China.

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

LESBESCHRIJVINGSFORMULIER

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Lesvoorbereidingsmodel

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder. Student(e) Klas Stageschool Plaats

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Welkom 29 oktober 2015

Mentor Datum Groep Aantal lln

Voorbeeld actiepunten Aandachtspunt = bevorderen van interactie tussen kinderen tijdens de evaluatie van de les

LES: Snelle sommen. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Snelle stappen (zie p. 5) potlood, 2 verschillende kleurpotloden, gum AFBEELDING SPELLETJE

optellen 1 Doel: plaats bepalen op de getallenlijn 2 Doel: optellen met de rekentekens + en 3 Doel: optellen van concreet naar abstract Herhalen

Beslissingen nemen (niveau 1 en 2)

W E R K B O E K 4 B L O K _Wiskanjers_Ljr4.indb :46

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Mentor Datum Groep Aantal lln

Project 'positief opvoeden' Maandag: complimentendag! Aangezien we werken rond positief opvoeden, starten we de projectweek met een positieve dag.

FRUIT VAN BIJ ONS! LEKKER BEZIG. Kort lesoverzicht

Driestar lesschema Pabo

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

En, wat hebben we deze les geleerd?

Taakbekwaam onderbouw. Anouk Bluemink Vr2B Datum: 16 december 2013 SLB er: Wineke Blom & Agnes Hartman

Tijd Activiteit Leerling Activiteit Docent Hulpmiddelen Opening Het IOP met persoonlijke leerdoelen (opnieuw) bespreken.

Week 4 (lesduur 100 minuten) Havo 8ste klas (2) Lesvoorbereiding: Didactische Analyse

Eindreflectie. Taakbekwaam bovenbouw. Anouk Bluemink Vr2B Datum: 21 mei 2014 SLB er: Agnes Hartman

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

LES: Wie van de drie? 2

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Handleiding Les 1: Welk lego-beeld wil jij op school?

LES: Snelle sommen 2. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Snelle stappen (zie p. 5) potlood, 2 verschillende kleurpotloden, gum AFBEELDING SPELLETJE

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

SaNdWiCh RoBoT. Wat leren leerlingen van deze les?

Digiborden bij kleuters. Marloes de Vetten Onderwijsconsulent

Algemene Economie. LWEO Markt en Overheid. Onderwerp: Monopolistische concurrentie en oligopolie. Klas: Havo 5

3. Delen oefenen: De groepjes van 2 verzinnen een eigen melodie en noteren deze op de melodiekaartjes. Ze oefenen dit op hun instrument.

Benodigdheden Recepten voor salade (zie Bijlage 2) Ingrediënten van het recept Andere benodigdheden om het recept te maken

BASISPLAN, PROCESFASENFORMULIER & OBSERVATIEFORMULIER BEELDENDE VORMING. Bloeiende bloemen. Lesvoorbereiding beeldende vorming

Er kan pas over Coöperatief Leren gesproken worden als er gewerkt wordt volgens een aantal basisprincipes kortweg GIPS genoemd.

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

LESVOORBEREIDING ALGEMENE VAKKEN / VOEDING - VERZORGING

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

BIJLAGE BIJ DE INLEIDING DE TIEN STAPPEN

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER SPECIALISATIESTAGE

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

LES: Waslijn. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Stapjes maken (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

LESVOORBEREIDING nr: 18

Nederlands in Uitvoering

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS LESONTWERP

Driestar lesschema Pabo

Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3 voor rekenen: De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

Lesvoorbereidingsformulier

Les Dieren met een baan, thema vermaak

3 Hoogbegaafdheid op school

Lesvoorbereidingsformulier (Bron: Didactisch model 'van Gelder')

Doorgaande lijn Vrijheid in Gebondenheid Groep 1-2 Groep 3 Groep 4 Groep 5 Groep 6 Groep 7 Groep 8. instructie aan de. doen.

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Instapmodule Niveau AA

Aansluiting op kern- en deeltaken

Steekkaart: nummer 5Wi

Klap, stamp en sla. Opmerking. Tijd: 1-5 min. Deelnemers: minimaal 2 Materiaal: niets Opstelling: kinderen vormen tweetallen. Verloop van het spel:

Google naar Instructieposter, kies daar goede voorbeelden uit (korte en krachtige teksten, afbeeldingen) die u in bij opdracht 2 kunt gebruiken 1.

1. Interpersoonlijk competent

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS LAGER ONDERWIJS

Leerlijn Samenwerken SingaporeNext

De Ruyter Leerlijn Werkhouding (versie 3)

Marzano (2003) Scholen maken het verschil

Instapmodule ter voorbereiding op. Instapmodule. het werken met Nieuwsrekenen

LES: Wie van de drie?

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS LESONTWERP

Mentor Datum Groep Aantal lln

Lesvoorbereidingsformulier

Steekkaart: nummer 1N

Lesvoorbereidingsformulier

Transcriptie:

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3) Zakelijke gegevens naam student: Bente Veenstra stageschool: De Ontdekking in Didam Iselinge klas: VR2C mentor/mentrix: Hetty Bennink datum:06-11-2014 aantal leerlingen: 25 tijd: 10.45-11.30 groep: 2/3 Inhoudelijke gegevens: N.B. bij een speelwerkles (groep ½) of circuitles (groep 3) worden alle inhoudelijke gegevens tot en met de lesdoelen per activiteit ingevuld. Noteer bij de speelwerkles ook welke activiteit extra aandacht of begeleiding van de leerkracht krijgt. ontwikkelingsgebied: Het ontwikkelingsgebied van de leerlingen is Rekenen. leerlijn: De leerlingen zijn bezig met het structureren van het splitsen van hoeveelheden en het gebruik van het rekenrek. tussendoel: De leerlingen oefenen in de instructie met concreet materiaal te splitsen. Activiteit: De leerlingen zijn bezig met verschillende oefeningen op het rekenrek. Daarna gaan de leerlingen bezig met het splitsen. Eerst met concreet materiaal daarna met opdrachten in het werkboek. rol van de leerkracht: instrueren en leiden. organisatievorm: De leerlingen beginnen met de leerkracht in de kring. De leerlingen maken de opdrachten in het werkboekje aan hun eigen tafel. materiaalgebruik: werkboekje, mini rekenrek, groot rekenrek en het nep fruit werkwijze loopronde: De leerkracht loopt van groepje naar groepje. Wanneer een leerling een vraag heeft steekt hij/zij haar vinger op.

Componenten van de les (of deelactiviteit) beginsituatie van de leerlingen op verschillende niveaus: - De leerlingen van groep 2 zijn bezig met de planbord werkjes. - De leerlingen van groep 2 zijn bezig aan hun eigen tafel en de leerlingen van groep 3 starten in de kring op hun eigen plek. - Thijs en Merel praten vaak door de kring. - Yuna, Pam en Aafke heeft moeite met het splitsen. - Pieter en Thijs zijn leerlingen die weinig moeite hebben met rekenen. - De leerlingen zijn al vaker bezig geweest met het splitsen. Nog niet voor iedereen is dat even makkelijk. - De leerlingen vinden door middel van concreet materiaal het splitsen makkelijker. - De werkboekjes liggen op het bureau van de leerkracht. - De leerkracht zit op de stoel voor het digibord of staat voor het digibord. - Het digibord hangt in het midden van het lokaal. - De sinaasappelen, mandarijnen en citroenen liggen in de speelhoek. Doelen persoonlijk leerdoel (gericht op competenties): - Tijdens de instructie mijn stem zo gebruiken dat de leerlingen wel naar mij moeten luisteren en niet zelf hard kunnen gaan praten.

Lesdoelen op verschillende niveaus (gebaseerd op het tussendoel): proces-/productdoelen; kennis-, vaardigheids-, vormingsdoelen: Niveau1: Kennisdoelen Vaardigheidsdoelen Vormingsdoelen Productdoelen - Aan het einde van de les kunnen de leerlingen het rekenrek gebruiken zonder te tellen en alleen te kijken naar de kleuren. Procesdoelen op het rekenrek zetten van de dubbelzetter. structureren van het splitsen op verschillende manieren. gebruik maken van het rekenrek. elkaar helpen op het rekenrek. Niveau 2: Kennisdoelen Vaardigheidsdoelen Vormingsdoelen Productdoelen - Aan het einde van de les kunnen de leerlingen het rekenrek gebruiken zonder te tellen en allen te kijken naar de kleuren. Ook het gebruik van de dubbelzetter is geen probleem. - De leerlingen kunnen aan het einde van de les op de juiste manier met het rekenrek omgaan. Procesdoelen structureren van het splitsen op verschillende manieren. elkaar helpen op het rekenrek.

lesfase tijd didactische route (wat doen de kinderen?) leerstof leerling leefwereld interventies van de leerkracht organisatie en hulpmiddelen inleiding 10 10 De leerlingen hebben allemaal een rekenrek voor zich op tafel. De leerlingen luisteren naar de opdrachten van de leerkracht die de leerlingen moeten doen met het rekenrek. De leerlingen komen allemaal in de kring zitten. De leerlingen gaan daarna met de leerkracht splitsen met concreet materiaal. De leerkracht heeft het grote rekenrek voor de klas staan. De leerkracht stelt verschillende vragen aan de leerlingen zoals: zet 5 op het rekenrek of zet 10 op het rekenrek of zet 10 kralen op als dubbelzetter. De leerkracht bedekt per vraag één, twee, drie of vier kralen. De leerlingen moeten daarna raden hoeveel kralen er onder de hand van de leerkracht zit. De leerkracht blijft ondertussen groep 2 in de gaten houden. Corrigeert waar nodig of geeft een compliment. De leerkracht zorgt ervoor dat iedereen op de eigen plek in de kring gaat zitten. Daarna gaat de leerkracht met de leerlingen splitsen met concreet materiaal. Een leerling splitst 6 sinaasappelen en de leerkracht schrijft dat op. De leerlingen zitten op hun eigen plek en hebben hun rekenrek voor zich op tafel staan. De leerkracht staat voor het digibord of loopt door het lokaal. - mini rekenrek - groot rekenrek De leerlingen zitten op hun eigen plek in de kring. De leerkracht zit op de stoel voor de kring of staat voor het digibord. - nep fruit - digibord

kern 5 De leerlingen luisteren naar de leerkracht die opdracht 1 t/m 5 aan de leerlingen uitlegt. Daarna splits een andere leerling dezelfde 6 sinaasappelen maar dan op een andere manier. Ook deze manier schrijft de leerkracht op. Dit doet de leerkracht een aantal keer met de leerlingen. De leerkracht legt de opdrachten 1 t/m 5 uit. Opdracht 1: de leerlingen moeten de appels in twee groepen verdelen. Niet een keer mag hetzelfde zijn. Opdracht 2: de leerlingen gaan de bloemen splitsen. Ook hier mag er geen een hetzelfde zijn. Opdracht 3: de leerlingen moet twee groepjes maken. Er mag geen een hetzelfde zijn. Opdracht 4: de leerlingen moeten twee groepjes maken. Geen een mag hetzelfde zijn. Ze hebben een hokje al ingevuld. De leerlingen hoeven alleen het lege hokje nog in te vullen. Opdracht 5: de leerlingen mogen nu zelf splitsen. Alle noten moeten verdeeld worden over twee hokjes. Het De leerkracht staat voor het bord en de leerlingen zitten op hun plek in de kring. - digibord

afsluiting 20 1 De leerlingen mogen één voor één hun werkboekje ophalen en naar hun tafel gaan. Daar gaan de leerlingen meteen aan het werk. Wanneer de leerlingen klaar zijn met rekenen gaan ze het werk van veilig leren lezen afmaken. Wanneer de leerlingen een vraag hebben steken ze hun vinger op. De leerlingen ruimen alles op. De schrijf schriften worden door de leerkracht uitgedeeld. laatste hokje is leeg. Daar mogen de leerlingen zelf de noten tekenen en ze in twee groepen verdelen. De leerkracht zit voor de klas en de leerlingen komen één voor één de werkboekjes bij de leerkracht ophalen. De leerkracht zorgt ervoor dat iedereen meteen met hun werkboekje aan de gang gaan. Daarna loopt de leerkracht door het lokaal en helpt waar nodig is. De leerkracht zorgt ervoor dat iedereen het rekenboekje heeft ingeleverd en dat de rest van hun tafel leeg is. De leerkracht deelt onder tussen de schrijfschriften uit. De leerkracht zit voor het bord en de leerlingen komen één voor één de werkboekjes ophalen. De leerkracht loopt daarna door het lokaal en helpt waar nodig is. - digibord - werkboekje De leerlingen ruimen alles op terwijl de leerkracht alle schrijfschriften uitdeelt. Hoe evalueer je met de leerlingen (per activiteit) de resultaten? Beschrijf ook of dit individueel, per tafelgroep of klassikaal wordt gedaan Tijdens de instructie kan de leerkracht controleren, door middel van het door de klas lopen, of de leerlingen de opdrachten met het rekenrek begrijpen. Wanneer dat niet zo is kan de leerkracht individuele tips geven wanneer de leerkracht door het lokaal loopt. Tijdens de instructie kan de leerkracht de leerlingen die moeite hebben met het splitsen een beurt geven nadat er al een paar voorbeelden zijn geweest. Hierdoor kunnen de leerlingen eerst kijken hoe het moet en het daarna zelf doen. Tijdens de het zelfstandig werken loopt de leerkracht van groepje naar groepje. De leerkracht kan zo in de werkboekjes van de leerlingen kijken of de leerlingen de opdrachten goed uitvoeren. Is dit niet het geval kan de leerkracht individueel helpen. Aan het einde van de les bespreekt de leerkracht de les met de mentor. De leerkracht bespreekt met de mentor de tips en tops.