de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen,



Vergelijkbare documenten
Lesnummer 22 Titel van de les Ik zoek, ik zoek Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor route B en C

Lesbeschrijving Nederlands

Lesbeschrijving Nederlands

Lesnummer 10 Titel van de les Gevoelens in en uit balans. Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor route B en C.

Lesnummer 8 Titel van de les Counting numbers Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor leerroute B en C.

Lesnummer 1 Titel van de les Introducing yourself Tijd Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor route C.

Presentaties: presenteer jezelf met PowerPoint

Onderdeel nummer 5 Breuken, procenten, kommagetallen en verhoudingen

Lesnummer 9 Titel van de les Counting schoolobjects Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor de leerroute B en C.

VOx Leermiddelen vso (arbeidsmarktgericht)

VOx Leermiddelen vso (arbeidsmarktgericht)

Je gaat nu zelf een zoekopdracht starten. Probeer via Google het antwoord op de volgende vraag te vinden:

2. Aanpassen van uw bureaublad

Je gaat nu zelf een zoekopdracht starten. Probeer via Google het antwoord op de volgende vraag te vinden:

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Doorgaande leerlijn nieuwe media Werkenrode School Leerroute Dagbesteding

Inhoudsopgave Voorwoord 5 Nieuwsbrief 5 Introductie Visual Steps 6 Wat heeft u nodig? 6 Uw voorkennis 7 Hoe werkt u met dit boek?

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Inhoudsopgave Voorwoord 7 Nieuwsbrief 7 Introductie Visual Steps 8 Wat heeft u nodig? 8 Hoe werkt u met dit boek? 9 Uw voorkennis

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

1. Aanpassen van het bureaublad

Een simpel voorblad 2015

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken 2 HAVO\VWO. docentenhandleiding

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

Spots on Jobs Docentenhandleiding

Duur van de les Introductie (klasgesprek) 10 minuten Kern (video, gesprek) 10 minuten Afsluiting (werkblad) 30 minuten

2. Aanpassen van uw bureaublad

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Bodyclap. Make the Music with your body

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Tekenen met Licht. It s your time to shine!

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Met een snelkoppeling kun je een map of bestand openen of een programma opstarten.

Vertel: Dit is de eerste les van een serie van vier lessen. In die lessen gaan we het hebben over media en mediawijsheid. Aan het eind van deze serie

werken aan leren leren

Leerjaar 4: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

;k;lk. Les 2 Journalistieke regels

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

Inhoudsopgave Voorwoord 7 Nieuwsbrief 7 De website bij het boek 7 Voor docenten 7 Introductie Visual Steps 8 Wat heeft u nodig?

;k;lk. Les 1 Verschillende soorten nieuws

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A Thema 1: Communiceren en sociaal contact onderhouden

Achtergrondinformatie Tips... 91

LEERLIJN Basisvaardigheden ICT

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Integratie. Wat weten we over nieuwkomers? 3 VMBO. docentenhandleiding

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties leerroute A

Inhoudsopgave Voorwoord 11 Nieuwsbrief 11 Introductie Visual Steps 12 Wat heeft u nodig? 12 Uw voorkennis 13 Hoe werkt u met dit boek?

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

Leerjaar 4: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Inhoudsopgave Voorwoord 5 Nieuwsbrief 5 Introductie Visual Steps 6 Wat heeft u nodig? 6 Uw voorkennis 7 Hoe werkt u met dit boek?

WELKOM BIJ BOMBERBOT! LES 2: SEQUENTIES I LES 2: SEQUENTIES I WAAR GAAT DEZE LES OVER? INTRODUCTIE

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken VMBO 2. docentenhandleiding

Leerjaar 2 : Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Integratie. Wat weten we over nieuwkomers? Docentenhandleiding

Inhoudsopgave Voorwoord 13 Nieuwsbrief 13 Introductie Visual Steps 14 Wat heeft u nodig 14 Uw voorkennis 15 Hoe werkt u met dit boek?

1. Kennismaken met Windows 10

LES: Wie van de drie? 2

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Inhoudsopgave Voorwoord 11 Nieuwsbrief 11 Introductie Visual Steps 12 Wat heeft u nodig? 12 Uw voorkennis 13 Hoe werkt u met dit boek?

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

Kop. Romp. Lesbrief Zoekgedrag Leerjaar 1-Profiel 1,2,3

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A, B, C

Studio Visual Steps. Richt uw pc of laptop in

Digiborden bij kleuters. Marloes de Vetten Onderwijsconsulent

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Leerjaar 4: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Lesbrief Beestjes tekenen naar waarneming

Inhoudsopgave. Voorwoord... 7 Voordat je begint... 8 Wat heb je nodig?... 9 Voor ouders, verzorgers en leraren... 10

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

> In plaats van losse filmpjes of niet-methodische materialen

Inhoudsopgave Voorwoord 13 Nieuwsbrief 13 Introductie Visual Steps 14 Wat heeft u nodig 14 Uw voorkennis 16 Hoe werkt u met dit boek?

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Leerjaar 4: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Inhoudsopgave Voorwoord 7 Nieuwsbrief 7 Introductie Visual Steps 8 Wat heeft u nodig? 8 Hoe werkt u met dit boek? 9 Uw voorkennis

INSTALLATIE IN PRINT INSTALLEREN. Aan de slag met Communicate In Print

Lessuggestie Freek de Teek in paniek! middenbouw

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Basisles 4: Windows Movie Maker

Lesbeschrijving. Projectintroductie les 1

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Spots on jobs. Docentenhandleiding. November Spirit4You.

LESBRIEF NR 2 OPDRACHT 1 ANDERS? VOOR GROEP

Transcriptie:

Lesbeschrijving Overzicht Leerjaar 1 Vak Informatiekunde Onderdeel 1 Algemene Computervaardigheden Subonderdeel 1.1 Bureaublad Lesnummer 1 Titel van de les De computer en het bureaublad: aan de slag met Windows Tijd Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor route B en C Lesdoel De leerling kan: de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen, beeldscherminstellingen een snelkoppeling maken op het bureaublad of in het Startmenu van de verkenner een niet reagerende toepassing afsluiten VSO Kerndoelen uitstroomprofiel Arbeidsmarktgericht Leergebiedoverstijgend kerndoel 3. De leerling leert verschillende soorten informatie te zoeken, te beoordelen en te gebruiken. ECDL (=European Computer Driving License) 2.1 Gebruikt de belangrijkste functies van het besturingssysteem, inclusief het wijzigen van de belangrijkste computerinstellingen en de geïntegreerde Help-functionaliteit. 2.2 Gaat effectief om met het bureaublad van de computer en werkt effectief in een grafische gebruikersomgeving. CED Leerlijnen Er vindt een herziening van de huidige CED leerlijnen Arbeidsmarktgericht plaats. Deze zullen eind schooljaar 2011-2012 gereed zijn. VOx zal er vervolgens voor zorgen dat er een koppeling met deze herziene leerlijnen in het VOx materiaal opgenomen gaat worden. VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep 1

Materialen Leerroute A Leraar Leerling PowerPoint-presentatie les 1 De computer en het bureaublad Werkblad 1A Leerroute B Leraar Leerling PowerPoint-presentatie les 1 De computer en het bureaublad Werkblad 1B Leerroute C Leraar Leerling PowerPoint-presentatie les 1 De computer en het bureaublad Werkblad 1C Voorbereiding Voor deze les is een Digibord nodig. Ook gaan de leerlingen zelf op de computer aan het werk, individueel of in groepjes (al naar gelang het aantal beschikbare computers). Een internetverbinding is nodig om alle stappen te kunnen uitvoeren. De leerlingen gaan de instellingen op het bureaublad aanpassen. Zorg er daarom voor dat tijd, datum, volume en beeldscherminstellingen niet juist zijn ingesteld op de computers van de leerlingen. Doe dit ook met de computer die gekoppeld is aan het Digibord. Zorg dat de computers aanstaan op het bureaublad. De leerlingen krijgen elk een werkblad op papier, waarop de opdrachten staan die ze zelfstandig (of in groepjes) moeten uitvoeren. 2 VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep

INTRODUCTIE (10 minuten) Leerroute A B C Werkvorm Klassikaal Klassikaal Klassikaal Dia 2 2 2 Leerroute A, B en C Eerste inleidende gesprek over computers en het gebruik daarvan. Open de PowerPoint-presentatie en benoem alvast de belangrijkste termen van deze les: computer en bureaublad. Op dia 2 staat een afbeelding van een computer. Vraag de leerlingen wat ze hierop herkennen: beeldscherm, toetsenbord, de systeemkast, een koptelefoon. Wat hoort er nog meer allemaal bij een computer? En waarvoor gebruik je een computer? Maak met de leerlingen rondom de foto een woordweb. Gebruiken de leerlingen zelf de computer, en waarvoor? Spelletjes/games, filmpjes (YouTube), huiswerk, email? Welke programma s gebruiken de leerlingen? Besteed ook aandacht aan Windows. Wat weten de leerlingen hier al over? Extra suggestie voor leerroute B en C Besteed aandacht aan het opstarten en afsluiten van de computer. VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep 3

INSTRUCTIE (10 minuten) Leerroute A B C Werkvorm Zelfontdekkende Zelfontdekkende Directe instructie instructie/ Directe instructie/ Directe instructie instructie Dia 3 3 3 Leerroute A Vertel wat jullie deze les gaan doen: aan de slag met het bureaublad van Windows. Leerlingen nemen plaats (in groepjes of individueel) achter een computer. Ga verder naar dia 3: het bureaublad. Wie weet wat het bureaublad is? Het bureaublad is de begin- of startpagina waar je terechtkomt als je de computer opgestart hebt. Vanuit daar kun je verder aan de slag met de verschillende programma s op de computer. In deze les leren de leerlingen de instellingen van het bureaublad te veranderen, een snelkoppeling te maken en een programma dat niet meer werkt, af te sluiten. Het bureaublad is de startpagina van het besturingssysteem Windows. Er zijn meerdere besturingssystemen (wie kent er nog een?), maar wij werken met Windows. Op het bureaublad kun je allerlei gegevens instellen, zoals de datum, de tijd, de grootte van het beeldscherm, het volume van de computer (zie rode pijlen). We gaan oefenen hoe je deze instellingen verandert. Op het bureaublad staan ook allerlei pictogrammen (zie rode pijl). Wat is een pictogram? Een plaatje of symbool dat de plaats inneemt van een stukje tekst. Achter de pictogrammen zitten verschillende programma s. Dat noemen we een snelkoppeling. Straks gaan we zelf een snelkoppeling maken. De achtergrond van het bureaublad is een afbeelding. Deze afbeelding kun je zelf veranderen. Ook dat gaan we straks oefenen. Laat de leerlingen op hun eigen computers de genoemde zaken zoeken en aanwijzen. Leerroute B en C Vertel wat jullie deze les gaan doen: aan de slag met het bureaublad van Windows. Leerlingen nemen plaats (in groepjes of individueel) achter een computer. Ga verder naar dia 3: het bureaublad. Wie weet wat het bureaublad is? Het bureaublad is de begin- of startpagina waar je terechtkomt als je de computer opgestart hebt. Vanuit daar kun je verder aan de slag met de verschillende programma s op de computer. In deze les leren de leerlingen de instellingen van het bureaublad te veranderen, een snelkoppeling te maken en een programma dat niet meer werkt, af te sluiten. Het bureaublad is de startpagina van het besturingssysteem Windows. Er zijn meerdere besturingssystemen (wie kent er nog een?), maar wij werken met Windows. Op het bureaublad kun je allerlei gegevens instellen, zoals de datum, de tijd, de grootte van het beeldscherm, het volume van de computer (zie rode pijlen). 4 VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep

We gaan oefenen hoe je deze instellingen verandert. Op het bureaublad staan ook allerlei pictogrammen (zie rode pijl). Wat is een pictogram? Een plaatje of symbool dat de plaats inneemt van een stukje tekst. Achter de pictogrammen zitten verschillende programma s. Dat noemen we een snelkoppeling. Straks gaan we zelf een snelkoppeling maken. De achtergrond van het bureaublad is een afbeelding. Deze afbeelding kun je zelf veranderen. Ook dat gaan we straks oefenen. Laat de leerlingen tijdens de uitleg de plaats aanwijzen waar je tijd en datum wijzigt. Laat hen ook een aantal pictogrammen benoemen. VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep 5

BEGELEID INOEFENEN (10 minuten) Leerroute A B C Werkvormen In groepjes/individueel, In groepjes/individueel, In groepjes/individueel, begeleid met ppt begeleid met ppt begeleid met ppt Dia 4 4 4 Leerroute A De instellingen op het bureaublad kloppen nu niet. Wat klopt er niet aan? Laat de leerlingen zelf op hun computers kijken. Tijd, datum, volume en achtergrond staan niet goed. Kijk eerst met de leerlingen op het Digibord. Waar kunnen die instellingen ook alweer veranderd worden? Verander de instellingen eerst klassikaal. Laat de leerlingen vervolgens op hun eigen computer de instellingen wijzigen naar de datum van vandaag, de tijd die het nu is, het volume hoorbaar en de achtergrond naar een leuke afbeelding, die ze zoeken in Windows (Start Configuratiescherm Bureaubladachtergrond wijzigen). Leerroute B De instellingen op het bureaublad kloppen nu niet. Wat klopt er niet aan? Laat de leerlingen zelf op hun computers kijken. Tijd, datum en volume staan niet goed. Kijk eerst met de leerlingen op het Digibord. Waar kunnen die instellingen ook alweer veranderd worden? Verander de instellingen eerst klassikaal. Laat de leerlingen vervolgens op hun eigen computer de instellingen wijzigen naar de juiste gegevens. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur Pas met de leerlingen de achtergrond van het bureaublad aan. Doe dit eerst klassikaal met behulp van het Digibord. Zoek een afbeelding in Windows (Start Configuratiescherm Bureaubladachtergrond wijzigen). Laat de leerlingen nu op hun eigen computer deze handelingen uitvoeren. 6 VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep

Leerroute C De instellingen op het bureaublad kloppen nu niet. Wat klopt er niet aan? Laat de leerlingen zelf op hun computers kijken. Tijd, datum en volume staan niet goed. Wat zouden de juiste instellingen zijn? Schrijf deze op het (Digi)bord. Kijk eerst met de leerlingen op het Digibord. Waar kunnen die instellingen ook alweer veranderd worden? Verander de instellingen eerst klassikaal. Laat de leerlingen vervolgens op hun eigen computer de instellingen wijzigen naar de gegevens zoals jullie die op het bord hebben geschreven. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur Pas met de leerlingen de achtergrond van het bureaublad aan. Doe dit eerst klassikaal met behulp van het Digibord. Zoek een afbeelding in Windows (Start Configuratiescherm Bureaubladachtergrond wijzigen). Laat de leerlingen nu op hun eigen computer deze handelingen uitvoeren. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur Laat leerlingen de computer nu helemaal afsluiten en weer opstarten. Staan de instellingen nu wel goed? VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep 7

VERWERKING (20 minuten) Leerroute A B C Werkvormen Zelfstandig/in groepjes Zelfstandig/in groepjes Zelfstandig/in groepjes Dia 5 5 5 Leerroute A De leerlingen zetten zelfstandig of in groepjes de datum en tijd van de computer op een fictieve instelling, in de toekomst of in het verleden. Ze zoeken op internet bij deze datum een plaatje van een gebeurtenis die toen plaatsvond. Dit plaatje slaan ze op als pictogram op het bureaublad. Vervolgens stellen ze het plaatje in als bureaubladachtergrond. Dit doen ze twee keer: eenmaal slaan ze de afbeelding direct op het bureaublad op, de tweede keer maken ze een snelkoppeling via de Verkenner. Zie het werkblad 1A. Leerroute B De leerlingen openen zelfstandig of in groepjes een afbeelding uit Windows, zoals eerder gedaan tijdens het begeleid oefenen, en bekijken hoe ze deze afbeelding op verschillende manieren als achtergrond van het bureaublad kunnen gebruiken (vullen, spreiden, centreren, etc.). Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur De leerlingen zetten zelfstandig of in groepjes de datum en tijd van de computer op een fictieve instelling, in de toekomst of in het verleden. Ze zoeken op internet bij deze datum een plaatje van een gebeurtenis die toen plaatsvond. Dit plaatje slaan ze op als pictogram op het bureaublad. Daarvoor gebruiken ze de verkenner. Vervolgens stellen ze het plaatje in als bureaubladachtergrond. Zie het werkblad 1B. Leerroute C De leerlingen openen zelfstandig of in groepjes een afbeelding uit Windows, zoals eerder gedaan tijdens het begeleid oefenen, en bekijken hoe ze deze afbeelding op verschillende manieren als achtergrond van het bureaublad kunnen gebruiken (vullen, spreiden, centreren, etc.). Zie het werkblad 1C. Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur De leerlingen zoeken zelfstandig of in groepjes een afbeelding op internet, slaan deze op als pictogram op het bureaublad en stellen deze vervolgens in als bureaubladachtergrond. Zie het werkblad 1C. 8 VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep

Mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuur De leerlingen zoeken zelfstandig of in groepjes op internet een plaatje van hun favoriete artiest. Dit plaatje slaan ze op als pictogram op het bureaublad. Daarvoor gebruiken ze de Verkenner. Vervolgens stellen ze het plaatje in als bureaubladachtergrond. Zie het werkblad 1C. VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep 9

TERUGBLIK (5 minuten) Leerroute A B C Werkvorm Klassikaal Klassikaal Klassikaal Dia 6 6 6 Leerroute A, B en C Ga op het Digibord naar www.wordle.net. Klik op Create. Laat elke leerling in een woord zeggen welk woord hen in de les is bijgebleven. Typ elk woord (ook dubbele woorden) in het tekstvak. Klik vervolgens op Go en bekijk de Wordle die eruit komt. Welke woorden zijn groot? Welke heel klein? 10 VOx is ontwikkeld in opdracht van OCW door KPC Groep, SLO en CED-Groep