Voorbeeld reflectiecyclus Korthagen

Vergelijkbare documenten
Ik wilde een opdracht ontwikkelen voor leerlingen die voldoet aan de uitgangspunten van competentiegericht leren.

In de praktijk (en later in projectgroepen) leer je op een andere manier dan op school.

Hoeveel water verbruik ik?

R E F L E C T I E V A N KORTHAGEN

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk GROEP 5

Reflecteren. Uit: Intrapersoonlijk Vaardigheden leraren en competenties. Hoofdstuk 2 Vaardigheden. Inleiding

Reflectie #Zo dus! Hieronder vind je een aantal oefeningen om te leren reflecteren waar je zelf mee aan de slag kunt.

DRIE GOUDEN TIPS om "Nee" te leren zeggen tegen alles wat je niet meer wilt. Kies voor het leven dat jij wilt hebben.

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Begaafde leerlingen komen er vanzelf... Implementatie van een verandering van de pedagogische beroepspraktijk op basis van praktijkgericht onderzoek.

Reflectiegesprekken met kinderen

SPELINSTRUCTIE - JE GAAT HET MAKEN EEN SPEL VAN BOUWEND NEDERLAND

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Examen -Voorbereiding- Cynthia Jhinnoe

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

Handleiding Strategieles Voorspellen niveau A

Een nieuwe bank. Lesvoorbereiding Crisis graad 2. Verwondering

Gebarentaal. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Voor de paboopleider. Werkvorm 4: voor de opleider (1) beeldgebruik

Is docentschap iets voor mij?

Workshop Oriëntatie op Nederlands voor taalvrijwilligers

HOUT EN BOUW. Activerende werkvormen? De leraar doet er toe.

Opleiding: HBO-V, Hogeschool van Amsterdam

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

Luisteren en samenvatten

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over waarom er onrust is in Oekraïne

Zullen we vrienden zijn?

Eindverslag SLB module 12

Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3 voor rekenen: De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

inhoud blz. 1. Een wereld vol letters 2. Letters 3. Plaatjes lezen 4. Het pictogram 5. Van plaatje naar teken 6. Letters en klanken

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Welkom LOB. Helicon Eindhoven VMBO-MBO 20 januari Marionette Vogels ism Els van de Looveren en Daniëlle Blom

Handleiding Les 1: Een toren bouwen. Zet de leerlingen zo snel mogelijk aan het werk. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak.

Les 1 Kikker en de Vreemdeling

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Speak up! Wat is JA en wat NEE?

Het Kievitlied. Ik heb met groep 5 een klassenlied bedacht en opgenomen. Het lied heet het Kievitlied omdat de groep de Kievit heet.

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de kerstperiode

4 communicatie. Ik weet welke informatie anderen nodig hebben om mij te kunnen begrijpen. Ik vertel anderen wat ik denk of voel.

Leerlijn Leeslink niveau 2 (groep 5-6) Schooljaar

Nieuwsbrief Moet Je Weten jaargang 24, nummer juni 2017

Lesvoorbereidingsmodel

Loop therapie? ik had liever een stent

ROUTE ROOD 1. Van klagen naar kracht

LES 3 HET VERHAAL UIT DE BIJBEL EN DE FILM GODS LAM

Woorden - boek. KlasseTaal. welke woorden gebruik jij? Met woorden verander je de wereld

Opbrengsten van CNV thema onderwijsdag 20 april 2016 Masterclass leerstrategieën door Karin Nijman & Inge Verstraete

Hoofddoel Bewustwording: Leraren en leerlingen worden zich bewust van het energieverbruik op school.

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over waarom er onrust is in Oekraïne

Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

Optische illusie en gezichtsbedrog

9. Schrijfopdrachten

Comparative Judgement als methode om studenten succescriteria en standaarden te laten formuleren

GEVOELLIJNEN - FOR THE BIRDS GEVOELLIJNEN

Video samenwerkend leren

KIJK IN JE BREIN LESMODULE BASISSCHOOL LEERLING

COACHINGSVAARDIGHEDEN. Maarten Van de Broek

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

Duur van de les Introductie (video en gesprek) 15 minuten Kern (gesprek over bronnen) 15 minuten Afsluiting (werkblad en themabepaling) 30 minuten

HANDBOEK ZIEN! CBS De Regenboog Zandbos DE Hoofddorp

Symposium Bouwstenen voor de toekomst

De mentor als coach. Piet BUYSE

Aanbevelingen voor de leerkracht

1/1/2013 KIJKWIJZER VIDOEMATERIAAL MARC VAN ROODEN HVA. Kijkwijzer videomateriaal Marc van Rooden

peuterpuber peuterpret!

Reflectieopdracht. 1 Inhoud. Wat is het nut van reflecteren? Hoe ga ik aan de slag?

Reflectie op het onderzoek

Verschillende opstellingen op een rij

Leskist THEMA-handleiding Afhaalrestaurant Fitfood Groep 5 en 6

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LEGENDA. Het waarom van voedselverspilling

INLEIDING WAT DACHT JE VOORAF VAN.. EN WAAROM?

Welkom! Algemene informatieavond - groep 7 dinsdag 11 oktober, 2011

Beest binnenste buiten

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Stimuleren begrijpend luisteren in groep 1-2

Prettige en niet prettige aanrakingen

COVA 2. - Voorlichtingsgesprek Colonscopie - Student.nr: Vak: COVA 2

Lees en bekijk de activiteitkaarten bij de activiteiten. Hierop. staat de uitleg van de activiteit. met tekst en plaatjes.

BROKKENKAARTEN IN DE KLAS

Checklist: mijn college geflipt!

Evaluatie PMA Training Gesprekken met leerlingen - Da Vinci College

Lesvoorbereiding. Datum: 19 februari 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

6. Meningsvorming. doel Kritisch denken voorbereiding op een gesprek over verschillende oplossingen/meningen/enzovoort.

werken aan leren leren

Sociaal op social media

GELIJKE KANSEN IN BELGIË HISTORISCH ONDERZOEK

Nieuwsbrief december Beste ouders / verzorgers,

Reflectiespiraal: beeldende vakken

Voor deze docent ben ik iemand

Met kleine ingrepen grote effecten in de havo les.

Een krachtige praktijkgerichte leeromgeving: dé uitdaging voor LOB

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

vaardigheden - 21st century skills

Protocol Kinderen en media op de BSO

Coöperatief leren Wat is coöperatief leren? Waarom is coöperatief leren belangrijk? Coöperatieve werkvormen

Transcriptie:

Voorbeeld reflectiecyclus Korthagen Bespreking met SPD week 42 Leervraag waar ik deze week aan gewerkt heb is: Hoe pas ik actieve werkvormen toe in mijn les? Klas: H2g Fase 1 Handelen Ik wil aan de slag gaan met actieve werkvormen. Omdat H2g met een nieuw hoofdstuk begint lijkt het me een geschikt moment om te beginnen met activerende werkvormen. Voor vandaag wilde ik de voorkennis van de leerlingen activeren d.m.v. de werkvorm ABC. De leerlingen moeten dan bij elke letter van het alfabet een woord bedenken dat te maken heeft met het thema. Ik heb groepjes van 4 leerlingen gemaakt en ze 10 minuten de tijd gegeven om woorden te bedenken bij de letters. Na die 10 minuten heb ik opvallende en belangrijke punten er uit gepikt en besproken. Als laatste heb ik woorden gekozen waar ik mijn vervolg instructies aan vast kon hangen. Fase 2 Terugblik Lerarenperspectief Ik wilde de leerlingen aan het denken zetten over de onderwerpen licht, zien en kleur. Ik merkte dat veel groepjes alleen maar kleuren aan het opschrijven waren als appeltjesgroen en zeeblauw. Hierbij voelde ik me niet prettig, voor mijn gevoel kozen de meeste leerlingen voor de gemakkelijkste weg en staken ze er weinig energie in. Ik heb toen de groepen aangesproken en ze verboden om kleuren op te schrijven. Hiermee wilde ik ze dwingen om dieper na te gaan denken. Leerlingenperspectief De leerlingen schreven dus alleen maar kleuren op en dachten niet echt diep na. Waarom moeilijk gaan doen als ik er ook gemakkelijk vanaf kan komen? De leerlingen zaten in groepjes van vier wat natuurlijk erg gezellig kan zijn, er werd veel gekletst en weinig nagedacht. Na mijn waarschuwing over de kleuren werden de leerlingen even tot de orde geroepen en dachten ze dieper na en kwamen met betere woorden. Bij deze waarschuwing hebben ze gevoeld dat ik wilde dat ze serieus met deze opdracht omgingen. Dit is bij de meeste binnen gekomen en ze zijn aan de slag gegaan. Fase 3 Formuleren van essentiële aspecten Ik vond het belangrijk dat de leerlingen aan het denken werden gezet. Ik wilde ze activeren met deze opdracht en ze warm krijgen voor het nieuwe onderwerp. De leerlingen zagen de activiteit blijkbaar niet als activerend, ze gingen hier heel los mee om. Net was meer kletsen dan serieus nadenken. Het is volgens mij ook essentieel dat de leerlingen voor de eerste keer met een andere werkvorm werkte bij mij in de les. Het gaat ineens over een andere boeg, dit kan zorgen voor onrust. De kern van het probleem is volgens mij dat de werkvorm niet uitdagend genoeg is. De leerlingen vinden het interessanter om te gaan kletsen. Ze kunnen zich niet zetten tot het nadenken over het onderwerp. Fase 4 Alternatieven ontwikkelen Voor de volgende keer zal de activiteit iets uitdagender moeten zijn. Ik moet de leerlingen meer prikkelen. Dit kan ik doen door de belevingswereld van de leerlingen meer aan te spreken. De opdracht gieten in den geheel wat de leerlingen aanspreekt. (Bijvoorbeeld mode en licht.) Misschien kan ik deze activiteit beter geven in de tweede les. De leerlingen hebben dan al wat dingen gehoord en dus is de voorkennis ook al wat breder. Nu is het moeilijk voor de leerlingen om gericht binnen de onderwerpen te denken. Ik kan de leeringen ook triggeren door eerst wat te vertellen of plaatjes te laten zien.

In plaats van het hele alfabet kan ik ook enkele letters er uit kiezen die voor meer uitdaging zorgen. De leerlingen worden dan gedwongen om goed na to denken. Ik kan er ook een soort van wedstrijdje van maken. Punten toekennen voor goede woorden en ook voor unieke woorden. Het nadeel hiervan is dat ik veel tijd kwijt ben met het behandelen van de opdracht. Dit wil ik liever niet want het is maar een startactiviteit om de kennis weer naar boven te halen. Fase 5 Uitproberen volgende keer De volgende keer wil ik deze activiteit in de tweede les van een hoofdstuk plannen. De leerlingen hebben dan al wat voorkennis en het zit niet zo diep weg gestopt. Ook ga ik niet alle letters van het alfabet nemen maar alleen degene die wat moeilijker zijn. Hiermee zorg ik ervoor dat de leerlingen echt aan het denken gezet worden. Wanneer ik de volgende keer ga werken met een activerende werkvorm moet ik als eerste kijken waar de werkvorm voor ontworpen is. Dan kan ik beoordelen of het in mijn les past en hoe ik ermee kan werken.