Situatie Wat zou jij doen: Waarden: 1.2

Vergelijkbare documenten
En, wat hebben we deze les geleerd?

Lesvoorbereiding Zakelijke gegevens naam student: stageschool: Iselinge klas: mentrix: datum: aantal leerlingen: tijd: groep

Pedagogische aanpak op de St. Plechelmusschool

Lesbrief Koning Arthur

Uitleg bij de spellingskaartjes.

Mentor Datum Groep Aantal lln

We gaan het in deze les hebben over zorg dragen voor welbevinden en betrokkenheid van kinderen.

Handleiding Les 1: Welk lego-beeld wil jij op school?

Les 11. Meetkundige begrippen. Lijnen. een gebogen lijn een gebroken lijn een rechte. Een rechte benoemen we met een kleine letter.

1. LEZEN Inleiding: doel en structuur Gebaren lezen

Welkom op onze pagina. Groep 4b en 5. Obs de aanloop

Amfibieën. Les 1 Kenmerken amfibieën en de kikker. 1. De leerkracht vertelt dat de les gaat over hoe je amfibieën kunt herkennen.

Welke voorkeur heb jij?

BAS: Voorspelbaarheid in leerkrachtgedrag. Oktober 2016

Werkwoordspelling. Tegenwoordige tijd persoonsvorm

Voor een veilige school. Handleiding en lessen. Goed Gedrag. Goed Gedrag. Bij deze handleiding hoort de usb-kaart. Goed Gedrag

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Groep 5 - Les 2: Regels in onze groep AANGEPASTE LES

Tekst Rob Voorwinden Beeld Fred van Diem

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Handleiding Les 1. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak. Voorbereiding. week november 2013 Handleiding niveau A, les 1 en 2

Observatielijst groepen 1-4 Wijzer in Executieve Functies

Groep Inleiding. 2. Het invullen van leerling informatie. 3. Maken van voorbeelden voor de testafname

4 communicatie. Ik weet welke informatie anderen nodig hebben om mij te kunnen begrijpen. Ik vertel anderen wat ik denk of voel.

Luc Cielen BAS KUNSTLER LEEST. HET BEGIN. Dag 8

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Voorbereiding op je bezoek bij het muzieum

Je hebt een heel dorp nodig om een kind op te voeden

Handleiding Les 1. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak. Voorbereiding. week september 2013 Handleiding niveau B, les 1 en 2

Henk De Reviere Schoolbegeleider Regio Oost-Vlaanderen

Moedig je groep aan voordat jullie aan het werk gaan. Wanneer iemand even vastzit, zeg je bijvoorbeeld: Kom op, je kunt het wel.

Wist u datjes van groep 7

WELKOM BIJ BOMBERBOT! LES 2: SEQUENTIES I LES 2: SEQUENTIES I WAAR GAAT DEZE LES OVER? INTRODUCTIE

Executieve functies, wat zijn dat:

Een muziekles in aansluiting op het dagproject Een beestenboel op school.

Luc Cielen BAS KUNSTLER LEEST. HET BEGIN. Dag 6

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Weekbrief 15 februari 2016

4.1 Het uitdelen van de antwoordbladen en de testboekjes.

Leerlijn/ontwikkelingslijn Leren leren cluster 4

Verklaren hoe planten groeien

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Automatisering, oorzaken en gevolgen

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

BAS. Samenwerkend Leren Vastgesteld mei De Overstap

ʻIk heb het niet verstaan, kunt u het nog een keer uitleggen?ʼ

Vragenlijst naar effect van geluidsapparatuur

Lesopbouw: instructie. 2 Instructie. 1 Start. Blok 4 Week 2 Les 1

Mentor Datum Groep Aantal lln

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

Kijkwijzer rekenen. Gericht kijken en ontwikkelen

Geef een. Over rapportgesprekken en eigenaarschap

Een overtuigende tekst schrijven

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

Bijlage interview meisje

Instructie voor de afname

Betrokkenheid. Competentie. De behoefte aan competentie wordt vervuld.

Briefjes op ramen en deuren

Zelfstandig werken op CBS Ichthus. Beleidsdocument over zelfstandig werken

Handleiding Les 1. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak. Voorbereiding. week september 2013 Handleiding niveau A, les 1 en 2

Steekkaart: nummer 4Bew

Mentor Datum Groep Aantal lln

oefeningen voor... de Zilveren Weken 2019

1. INLEIDING 2. LESMATERIAAL

Algemene mededelingen Inspectie Maandagochtend 2 november krijgt onze school bezoek van de onderwijsinspectie.

1 De leraar creëert een veilig pedagogisch klimaat

LEREN LEREN: WERKHOUDING EN AANPAK GEDRAG

week 37 8 september 2014 Handleiding niveau A en B les 1 en 2

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 7. Algemeen

en een buitenkring. Voor de leerkracht Van groep 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 Stappen: Coöperatief leren

Leerlingboekje Les 7 en 8 Schrijfopdracht 4 Hoe maak je een gebruiksvoorwerp?

Sooo! Sooo! viral! viral! toch? toch? In 7 stappen debatteren in de klas over media

Deep Learning met resultaat

Lesdoelen De kinderen herkennen voorzetsels in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Lesonderwerp. Doelstelling

Informatie over rekenen. Hulp ouders bij rekenen deel 4.

Handleiding schrijfles: Een uitdaging

Handleiding Les 1: Wat kun je doen aan de plastic soep?

15. Luister eens wat ik vertel!

Verwerkingsopdrachten bijhet hoofdstuk Mondelinge opdrachten geven Doelstelling 3.

Adviezen voor het bevorderen van de taalontwikkeling. Afdeling Logopedie

SL!M Het Scala lesinstructiemodel Informatie over klassenmanagement op het Scala College

Het verbeterplan Spelling is gemaakt n.a.v. de klassenbezoeken en daaraan gekoppeld de analyse van de taalopbrengsten.

Fiche 2: Proactieve klasmanagementstrategieën

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 8. Algemeen

Luk. 24, preek - NGKE

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Groep 4 - Les 2: Regels in onze groep AANGEPASTE LES

Ds. Arjan van Groos ( ) Tekst: Psalm 25, 14 Ochtenddienst H. Avondmaal. Broeders en zusters,

Het stappenplan om snel en goed iets nieuws in te studeren

Lesvoorbereiding. Praktijkbeoordeling

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Datum: vrijdag 26 januari 2018 Schoolweek: 17. Startpunt

Meer doen met de rijtjesboeken

1. Beeldbeschrijving Observatieformulier Het drukke kind 3 Uitleg bij het observatieformulier De benaderingen 5

Schooljaar : Spelletjes in je taal- en rekenles

Leerkracht en leerling vinden elkaar rond het leermateriaal. Verzameld rond een handboek een handboek dat leerstof wordt. Is het een opdracht, een

Cursistenboek Taalklas.nl Hoofdstuk 6 Op school

De ADHD van André Als het te druk is in je hoofd

Transcriptie:

Situatie 1 1.1 Anne is een eerstejaars student (18 jaar). Ze is halverwege haar stage bij u in groep 4. Vandaag geeft ze een taalles over hoofdletters. Ze laat de leerlingen eerst vijf oefenzinnetjes maken waarbij ze telkens één woord in moeten vullen met of zonder hoofdletter. Wanneer Anne de oefening nabespreekt maakt ze bij de laatste zin een fout. Ze zegt dat je het invulwoord Pasen zonder hoofdletter schrijft. 1.2 Vervolgens geeft Anne een uitleg over wanneer je wel en niet een hoofdletter schrijft. Ze heeft hiervoor een aantal voorbeeldzinnen op het bord geschreven en legt uit welke woorden wel en niet met een hoofdletter geschreven moeten worden. Ze noemt daarbij de bijbehorende taalregels. Al snel merkt u dat ze vergeten is om de zinnen op het bord te beginnen met een hoofdletter en deze regel komt ook niet naar voren in haar uitleg. 1.3 De laatste zin op het bord is: De eerste maanden van het jaar zijn Januari en Februari. Bij deze zin legt Anne uit dat januari en februari met een hoofdletter geschreven moeten worden, omdat de regel is dat maanden altijd met een hoofdletter beginnen. Deze uitleg klopt natuurlijk niet.

Situatie 2 2.1 Suzanne (18 jaar) zit in het eerste jaar van de PABO. Ze loopt nu bijna 3 maanden stage bij u in groep 4. Vandaag is Suzanne een rekenles aan het geven. Na een paar minuten beginnen twee kinderen Kay en Sven, in een tafelgroepje achter in de klas, zachtjes met elkaar te fluisteren over andere dingen dan het rekenen. U weet niet of Suzanne het niet door heeft, of dat zij er niks van wil zeggen, maar zij onderneemt in ieder geval geen actie en gaat gewoon door met haar rekeninstructie. 2.2 Terwijl Kay en Sven blijven kletsen, beginnen ook twee andere kinderen aan de andere kant van de klas afgeleid te raken: Lotte en Kevin. Lotte laat de inhoud van haar etui aan Kevin zien, waarop Kevin druk begint te rommelen in zijn eigen kastje. Suzanne zegt er niks van. De andere kinderen in het tafelgroepje van Lotte en Kevin hebben inmiddels ook hun aandacht verloren en letten meer op wat Lotte en Kevin aan het doen zijn, dan op de rekeninstructie. Daarnaast zijn Kay en Sven aan de andere kant van de klas nog steeds aan het kletsen en beginnen nu ook de rest van hun tafelgroepje erbij te betrekken. 2.3 Halverwege de rekeninstructie is bijna de hele klas afgeleid en luisteren alleen nog maar de twee voorste tafelgroepjes naar Suzanne. Suzanne probeert de aandacht van de kinderen terug te krijgen, maar de kinderen achter in de klas gaan onverstoord verder met kletsen, lachen en rommelen.

Situatie 3 3.1 Sofie (21 jaar) loopt bij u stage in groep 4. Ze is halverwege haar derde studiejaar. Sofie geeft vandaag een buitenles over insecten. Tijdens jullie gezamenlijke voorbereiding leek Sofie erg goed voorbereid, maar toch maakt Sofie nu een fout. Wanneer ze de klas vertelt hoe spinnen van insecten te onderscheiden zijn zegt Sofie dat spinnen altijd zes poten hebben en insecten altijd acht. Dit klopt natuurlijk niet. Spinnen hebben altijd acht poten en insecten altijd zes. 3.2 Vervolgens blijkt ook dat Sofie waterdieren niet van landdieren kan onderscheiden. Sofie vertelt de leerlingen dat kikkers alleen in het water kunnen leven en niet op het land. Ook dit klopt niet. 3.3 Nu blijkt dat Sofie eigenlijk helemaal niet goed is voorbereid en heel veel fouten maakt in haar instructie. Ze haalt niet alleen het onderscheid tussen spinnen en insecten en het verschil tussen water- en landdieren door elkaar. Sofie benoemt nu ook de middelen waarmee de leerlingen de buitenles gaan uitvoeren verkeerd. Sofie legt de kinderen uit hoe zij met het vergrootglas moeten werken, maar in plaats van vergrootglas zegt Sofie steeds verrekijker.

Situatie 4 4.1 Sanne is een derdejaars student (21 jaar). Ze loopt nu al een paar weken stage bij u in groep 4. Nadat Sanne haar taalinstructie heeft gegeven gaan de leerlingen zelfstandig aan de slag. In deze groep wordt gewerkt met een stoplicht. Het stoplicht wordt op het digibord geprojecteerd met het rode licht aan. Een rood licht betekent dat de leerlingen niet met elkaar mogen overleggen en dat de leerkracht niet beschikbaar is. Sanne geeft aan de instructietafel verlengde instructie aan een groepje kinderen. In vijf minuten tijd zijn er al drie kinderen, Mike, Koen en Lieke, naar Sanne toegekomen met klachten over elkaar. De andere leerlingen zijn rustig aan het werk. Sanne vertelt Mike, Koen en Lieke dat zij nu even niet beschikbaar is voor hen, omdat ze verlengde instructie aan het geven is. Zij zegt daarbij ook dat zij straks naar hen toe zal komen. Mike, Koen en Lieke gaan niet verder met hun werk maar blijven in de buurt van Sanne staan. 4.2 Sanne geeft de kinderen aan de instructietafel een korte opdracht, zodat zij naar Mike, Koen en Lieke toe kan om hun verhaal aan te horen. Sanne lost het probleem van de drie kinderen op en keert terug naar de instructietafel. Daar zijn de kinderen ondertussen klaar met de opdracht die ze moesten maken en twee kinderen zitten nu op elkaars handen te schrijven. Sanne spreekt deze kinderen hierop aan. Ondertussen gooien Mike, Koen en Lieke elkaars schriften op de grond, en Lieke begint te huilen. Sanne gaat hierop af. De kinderen aan de instructietafel gaan nu op hun eigen handen tekenen. 4.3 Sanne is in gesprek met Mike, Koen en Lieke. De rest van de klas is inmiddels klaar met haar werk en begint te kletsen. Twee kinderen, Nahima en Gijs, lopen naar de instructietafel en beginnen een gesprek met de kinderen die aan deze tafel zitten. Sanne lijkt eerst niet door te hebben dat de kinderen allemaal met iets anders bezig zijn, maar dan ziet ze dat de leerlingen allemaal met iets anders bezig zijn. Ze onderbreekt het gesprek met Mike, Koen en Lieke. Ze spreekt de klas aan op het ongewenste gedrag, maar dit heeft geen effect. Lieke blijft ondertussen huilen omdat ze ontdekt heeft dat haar schrift gescheurd is. Sanne loopt opnieuw naar het drietal toe, onder andere om Lieke te troosten. Ondertussen hebben zowel de kinderen aan de instructietafel als de rest van de klas geen nieuwe taak gekregen of een aanwijzing over wat zij nu mogen doen.