ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

Vergelijkbare documenten
ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

IN LEVENDEN LIJVE: ZICHTBAAR, WARM & STORMVAST KLEDINGSTUK ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN! LESBRIEF VOOR DE LEERKRACHT

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

ONTDEK HET ZELF - GROEP 5&6 ONTDEK HET ZELF ...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN! DE ZWAAIENDE KROON LESBRIEF VOOR LEERKRACHT - GROEP 5&6

van een plant en zonlicht nodig heeft om te leven voor zuurstof die mensen nodig hebben om te leven bakjes met tuinkers 10 min.

PLANTEN GROEIEN. Stappenplan. Benodigdheden. Apps. Tijd ZADENRACE

Wat weet jij over biologisch en over de bodem?

Les ontwerpend leren Het verfexperiment

Bruine bananen. Doelstellingen

Ontdekkersgroep dag maart 2014

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Kruidentuin in de klas

Bodyclap. Make the Music with your body

LESSENSERIE GROEI VAN TUINKERS GROEP 1/2

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Wat is de invloed van licht op de groei van de tuinkers

Iglo s bouwen. Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, Groep 6. Algemeen

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Groei en oogst. -voetafdruk van dit drukwerk is berekend met ClimateCalc en gecompenseerd bij: treesforall.nl. De CO 2

Thema: Noordpool, natuur, dieren, reizen, klimaat

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

JE EIGEN BUURT OMSTREEKS 1935

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Zaadbommen maken. dan langzaam water toe. Totdat het mengsel aan elkaar blijft plakken. Maak het niet te nat! Wat heb je nodig voor 10 zaadbommen?

Reflectiekaart. Wat moeten ze kunnen/kennen: Omschrijf wat kinderen volgens jou moeten kennen en kunnen. Wat ga je evalueren? Hoe ga je evalueren?

Beste juffen en meesters, In week 12 ontvangen jullie navelsinaasappels, meloenen en komkommers. De verdeling is als volgt:

ZAAI- GOED DEZE LESBRIEF IS VAN..

Voedsel. kweek, productie en vertering. mbo

Genoeg ruimte? In de methodes

KOOL ONDERBOUW GROEP 1/2/3

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Werkstuk Aardrijkskunde Verschillen van de bestaansmiddelen in de rijke droge gebieden en de arme droge gebieden

Afval scheiden. Yvonn van de Grootevheen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Verslag onderzoek. Zeekraalteelt met Zeewaterdruppelirrigatie

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Plant in de klas Instructieblad leerkracht Groep 6/7/8

Geschiedenis van de duinen

INLEIDING FOCUS tweede graad

Energieopwekkers van vroeger en nu

Lesbrief. Watersysteem. Droge voeten en schoon water. Afdeling Communicatie waterschap Hollandse Delta

Winkelen in het bos?

ONTDEK HET ZELF HANDLEIDING VOOR DE LEERKRACHT VOOR DE HELE SCHOOL

Een vreemde planeet groep 5-8

Slim omgaan met water en meststoffen door toepassing van sensoren: More Crop per Drop

Verklaren hoe planten groeien

Waterrijk. 1. Aanzetten. 1.a Waterrijk

LES: Vallende sommen. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad "Groter of kleiner" (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Bouw een dijk van speelzand voor een zo groot mogelijk meer. Welk meer kan het meeste water bevatten.

Zaden. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

LES: Vallende sommen 3

Aardoliealarm in het bos

Ontwerp je eigen superzwever

Rapport Beregeningstechnieken

Laat uw leerlingen het artikel Tuinen van de toekomst lezen op pagina 12/13 van 7Days.

Lessenserie bedrijfsbezoek PO. voorjaar 2016

... Lesfiche. Experimentjes met planten. graad 1, 2 en 3

Werkblad. LES 7: Hygiëne. GROEP 5-6. Namen groepje:

Lesbrief: Blotevoetenpad Thema: Wat is er?

Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, groep 8. Algemeen. Titel. Schimmels. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Lanceer een raket met behulp van een chemische reactie tussen bakpoeder en azijn.

Onder onze voeten Schoolbezoek Min40Celsius. Lesbrief

Zaden en Kiemplanten

Waterkringloop vmbo-kgt34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN DE BEESTENBENDE

LESPROGRAMMA OPPERDOEZER RONDE GESCHIEDENIS

Lesbrief: Het belang van hygiëne Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

KinderMoestuin. voor Junior Kookliefhebbers. Kweek je eigen groenten, kruiden en eetbare bloemen en bereid daarmee heerlijke gerechtjes

Smaakpolitie. Steunpunt Smaaklessen. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

Hoe schrijf ik de geheimste brief?

Een eigen verbouwing. Omdat ik het leuk vind om te verbouwen en leuk dat elk groepje een eigen verbouwing had. 19 maart 2015, Anne Remmerswaal

Consumententest in samenwerking met Stichting Panta Rhei

Maak je eigen vlieger

Speluitleg: Gebruik bij de speluitleg het bestand Hoe wordt het spel gespeeld op

staat waar iedereen uit de klas woont

Een gezonde lunch. Een gezonde lunch. Ontbijt en energie

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

Lesbrief les 1 groep 5 en 6 Fit zijn is fijn

Digitaal DJ-en. Scratch and mix the beat!

Het bonenexperiment. Lesbrief groep 5, 6 7. Inhoud

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

Pilobolus. sporenkanon

We gaan in de komende lessen een Interactief bordspel bedenken en maken! MaKey-MaKey

Een nieuwe bank. Lesvoorbereiding Crisis graad 2. Verwondering

Tekenen met Licht. It s your time to shine!

Deze les bestaat uit twee delen. Het eerste deel kunnen de leerlingen zelfstandig in groepjes uitvoeren en het tweede gedeelte doe je klassikaal.

Kwelder. Planten en zout water. Proefje. VO onderbouw

Groep 8 Basisles: Elektriciteit opwekken

Natuur & Milieu Educatie

Een geslaagde activiteit

Hoe werk je met het projectenboek?

Transcriptie:

AQUA KAS ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN! LESBRIEF VOOR DE LEERKRACHT 7&8

Ontdek het zelf UITDAGING ONTWERP EEN IRRIGATIESYSTEEM VOOR JOUW MOES- TUINTJE ZODAT DE PLANTJES NIET TE NATTE VOETEN HEBBEN, MAAR OOK NIET OMKOMEN VAN DE DORST! istock.com INLEIDING Een van de leukste en meest educatieve spaaracties van Nederland is de Moestuintje actie. Wie boodschappen doet bij een bekende supermarkt spaart voor gratis moestuinpotjes waarmee groenten en fruit gekweekt kunnen worden. Dit is voor kinderen niet alleen leerzaam maar ook voedzaam, want de gekweekte groenten kunnen uiteraard ook opgegeten worden. Maar om de groenten en fruit te laten groeien, hebben ze wel de juiste hoeveelheid water nodig. De leerlingen wor- den daarom uitgedaagd om een irrigatiesysteem te ontwikkelen waarbij de plantjes niet te veel maar ook niet te weinig water krijgen! IN HET KORT Probleem: de leerkracht introduceert het thema aan de hand van een video over hoe snoeptomaatjes groeien en bloeien in de kas. De leerlingen ervaren ook de nut en noodzaak van het geven van de juiste hoeveelheid water aan de plant. Een plant mag niet met zijn wortels in het water staan maar mag ook niet omkomen van de dorst. Hoe zorg je er nu voor dat een plant de juiste hoeveelheid water krijgt om te groeien en te bloeien? Probleem verkennen: de leerlingen verkennen wat er gebeurt als een plant te veel of te weinig water krijgt. Ontwerp voorstel maken: de leerlingen maken een ontwerp aan de hand van een programma van eisen voor een irrigatiesysteem voor hun moestuintje. Uitvoeren: de leerlingen gaan hun ontwerp uitvoeren voor hun moestuintje. Testen en evalueren: de leerlingen testen hun ontwerp en passen die mogelijk aan, zodat de plantjes geen natte voeten hebben maar ook niet te droog staan. Presenteren: de leerlingen presenteren hun ontwerp, waarbij het niet alleen gaat om het eindresultaat maar vooral om wat ze ontdekt hebben. 2

en laat je niets wijsmaken DOELSTELLINGEN De leerlingen: ontdekken wat er met een plantje gebeurt wanneer de wortels te nat staan, ontdekken wat er met een plantje gebeurt wanneer de wortels te droog staan, ontdekken hoe je water kan geven aan een plant, ontdekken hoe je de juiste hoeveelheid water kan regelen zodat een plant niet te nat maar ook niet te droog staat. istock.com HANDIGE MATERIALEN Moestuintjes van Zaanse Kruidenier Rietjes van verschillende lengtes Katoendraad Boterkuipjes Wasmiddelflessen Elektrabuis Water Plakband Keuken folie Plastic folie Plastic van insteekhoesjes Kurk Tuinkerszaadjes (mogelijk zitten die bij de Moestuintjes) Wattenschijfjes of keukenpapier als bodem voor de tuinkers Schotels voor onder de wattenschijfjes / keukenpapier SLEUTELWOORDEN Water: vloeistof die in pure toestand geen kleur of smaak heeft, en een groot deel van de aarde bedekt. Irrigatie: kunstmatige toevoer van water aan gewassen. Absorberen: opzuigen of in zich op laten nemen. Uitdrogen: droog worden omdat er geen of weinig water is toegediend. Capillaire werking: in de poriën opgestegen grondwater. In klei is de capillaire werking vrij goed. In zand loopt het grondwater snel weg. Reservoir: Bewaarplaats voor vloeistof of gas. VOORBEREIDEN DUUR: 30 MINUTEN Bekijk de volgende video s: http://www.schooltv.nl/video/ hoe-worden-snoeptomaatjesgekweekt-kleine-tomaatjes-ineen-grote-kas/#q=kassen http://www.schooltv.nl/video/ niger-een-dor-en-droogland-problemen-voor-deboer/#q=moestuin 3

Ontdek het zelf istock LESVERLOOP PROBLEEM DUUR: 30 MINUTEN - VIDEO KLASSIKAAL Ter introductie krijgen de leerlingen de film over snoeptomaatjes te zien. Daarna stel je de onderstaande vraag aan de leerlingen: Wat heeft een zaadje/plant nodig om te groeien en waarom? De antwoorden schrijf je op het digibord. Een van de antwoorden zal waarschijnlijk zijn: Water Je schrijft het woord Water + Plant op het bord en gaat daar een woordweb mee maken. Onderdelen die aan bod kunnen komen zijn: te veel water, te weinig water, vervuild water, schoon water. PROBLEEM VERKENNEN DUUR: 20 MINUTEN- IN TWEETALLEN - LEERKRACHT Daarna onderzoeken de leerlingen gedurende een week wat er gebeurt met zaadjes van de waterkers die: te nat staan (iedere dag veel water), te droog staan (alleen bij de start water), in vervuild water staan (iedere dag vervuild water geven), de juiste hoeveel water hebben (iedere dag niet te veel/ niet te weinig water). In tweetallen voeren de leerlingen dit experiment uit met tuinkers (mogelijk zit dit bij de moestuintjes) op een bodem van wattenschijfjes of keukenpapier. Ieder tweetal heeft dus vier verschillende potjes. Gedurende de week wordt er water gegeven volgens de bovenstaande dosering. Na een week wordt er een conclusie getrokken welke hoeveelheid het beste is voor een plantje. ONTWERP VOOR- STEL MAKEN DUUR: 20 MINUTEN- IN TWEETALLEN - LEERKRACHT De leerlingen gaan verschillende ontwerpen maken voor een goed werkend irrigatiesysteem. Het programma van eisen is: Er moet een reservoir met water zijn voor minimaal 3 dagen. Ieder plantenbakje/potje moet een eigen verbinding hebben met het reservoir. Je moet de hoeveelheid water dat door het irrigatiesysteem gaat kunnen regelen. De leerlingen laten hun ont werp aan de leerkracht zien. De leerkracht stelt vragen over: Hoe werkt jullie irrigatiesysteem? 4

en laat je niets wijsmaken Van welk materiaal gaan jullie het maken? Waarmee starten jullie en wat is het laatste wat jullie gaan doen? Wat verwachten jullie van de werking van jullie irrigatiesysteem? UITVOEREN DUUR: 60 MINUTEN- IN TWEETALLEN - LEERKRACHT De leerlingen gaan hun ontwerp uitvoeren. De uitvoering wordt vastgelegd doormiddel van foto s. Deze foto s zijn de basis voor de presentatie. TESTEN EN EVALUEREN istock.com DUUR: 15 MINUTEN - TWEETALLEN LEERKRACHT De leerlingen testen hun ontwerp. Ze controleren of hun ontwerp voldoet aan het programma van eisen. Tevens stellen ze hun ontwerp bij. Ook deze fase wordt vastgelegd met foto s. PRESENTEREN DUUR: 30 MINUTEN - KLASSIKAAL Ieder tweetal presenteert hun fotoreportage over de uitvoering en het testen van hun irrigatiesysteem. Ze vertellen over wat goed ging en wat minder goed ging. Ook vertellen ze wat ze ontdekt hebben en wat ze nog niet wisten. ACHTERGROND- INFORMATIE Irrigatielandbouw Irrigatielandbouw is een vorm van landbouw. Bij irrigatielandbouw hebben mensen zelf slootjes en kanaaltjes aangelegd om het land van water te voorzien. Het komt vooral veel voor in droge gebieden. Geschiedenis Het begon allemaal in het oude Egypte. Zo n 5000 jaar geleden deden ze daar al aan irrigatielandbouw, want slechts 4% land was bruikbaar voor landbouw. Gelukkig hadden de Egyptenaren de rivier de Nijl. Vanaf de Nijl maakten ze dan een weggetje naar hun landbouwgrond. Elke zomer steeg het water van de Nijl en stroomde dat water door het weggetje naar de landbouwgrond, dat noemt men kunstmatige watertoevoer. Zo kwamen de Egyptenaren aan hun voedsel en bovendien kwamen er ook wilde beesten op het water af. Soorten irrigatie Beregening Druppelirrigatie Cirkelirrigatie Gietdarmirrigatie Beregening is een vorm van irrigatielandbouw die vooral wordt toegepast voor bloementeelt, sportvelden en vollegrondsteelt. Dit wordt gedaan doormiddel van een sproei-installatie die het 5

Ontdek het zelf beregeningsplan bepaalt. Druppelirrigatie is een vorm van irrigatielandbouw waarbij meststoffen gemengd met water, doormiddel van leidingen, slangetjes en druppelaars bij planten worden gedruppeld. In kassen wordt dit systeem vaak gebruikt. Er zijn diverse soorten druppelaars. Cirkelirrigatie wordt er een constructie gemaakt rond een punt dat 360 graden rond draait. Doordat er om het middelpunt geroteerd wordt, heeft het bevloeide land een ronde vorm. Gietdarmirrigatie wordt gedaan met een platte slang met gaatjes. Als er flink gepompt wordt, komen er straaltjes water uit de slang. gebieden zoals Indonesië en Spanje. Negatieve gevolgen Negatieve gevolgen zijn: In bepaalde gebieden in Europa wordt er steeds minder efficiënt om gegaan met het irrigatiewater. Dat wordt gedaan omdat er dan meer geproduceerd kan worden, hiervan is een gevolg dat er minder water overblijft voor huishoudens. Het zorgt voor vermindering in benedenstroomse rivierafvoer, wat kan leiden tot bijvoorbeeld verminderde visvangst. (Bron: wikikids) Irrigatie doeleinden Irrigatielandbouw wordt vaak gebruikt voor gewassen zoals rijst, gerst en tarwe. Irrigatie wordt vooral in droge gebieden toegepast, zoals de prairie, de Sahara, maar ook in wat nattere De reeks uitdagingen Ontdek het zelf zijn bestemd voor alle klassen van het primair onderwijs en komen tot stand onder verantwoordelijkheid van TechYourFuture en HEIN! in samenwerking met Heutink. 6