Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Vergelijkbare documenten
Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Lesvoorbereidingsformulier (Bron: Didactisch model 'van Gelder')

Mentor Datum Groep Aantal lln

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder. Student(e) Klas Stageschool Plaats

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Mentor Datum Groep Aantal lln

Zintuigen. Expertgroep 3: Welke smaak proef je? Naam leerling:... Leden expertgroep:...

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

datum: aantal leerlingen: 27 tijd: uur groep:1/2

FRUIT VAN BIJ ONS! LEKKER BEZIG. Kort lesoverzicht

Leerpad Natuurbeleving kleuters Lesduur: ca 60 minuten Bestemd voor groep 1/2/3 Sluit aan bij kerndoel: 39, 40a

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

Lesvoorbereidingsformulier

Zintuigen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Les Rekenen en BVO De pakjes van Sinterklaas

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER BASISSTAGE

Datum: Aantal leerlingen: 14 Tijd: 08:55 09:40 Klas: B1B

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Lekker stel + + Kleur & vorm. Schaapje Slaaaaa

Voorbereidende les Peperduur

Mijn eigen lichaam. Leerdagboek van:...

datum: aantal leerlingen: 22 tijd: groep: 6

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER SPECIALISATIESTAGE

Marije Smits ZINTUIGEN PROEF OPDRACHT 1. Esra Isguzar CMD2E. Experience Design Zintuigen Proef Esra Isguzar

Proeven doe je met je tong. Op je tong zitten allemaal smaakpapillen. Je herkent daardoor dat banaan zoet smaakt en citroen zuur.

Over de Tong. Doelstellingen. foto kok berry happend in groente

workshop Fijnproevers

Sterkte-Zwakte Analyse

LESBESCHRIJVINGSFORMULIER

Voorbereidende les Peperduur

Lesvoorbereiding. Datum: 26 februari 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: tot Groep: 4

De proefjeskist. Wat moet er voor de les gebeuren:

Lesvoorbereidingsmodel

Wat zit er in de zak:

Thema Wat zie ik? Wat hoor ik? Wat voel ik? (Zintuigen) Week 1 : Het gezicht

Sensoriek: koekjes Het proeven en beoordelen van koekjes

Week 4 (lesduur 100 minuten) Havo 8ste klas (2) Lesvoorbereiding: Didactische Analyse

Datum: aantal leerlingen: tijd: groep: 5

Driestar lesschema Pabo

Zintuigen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Lesvoorbereiding. Datum: 5 maart 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

Activiteiten BSO De Berenboot groep 1 t/m 3 Zomervakantie week 1: 6 t/m 10 juli. Thema: Dit is mijn lijf

Proeven en voelen. Steunpunt Smaaklessen. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Lesvoorbereiding. Datum: 19 februari 2013 aantal leerlingen: 33 tijd: Groep: 4

Les Dieren met een baan, thema vermaak

Voorbeeld actiepunten Aandachtspunt = bevorderen van interactie tussen kinderen tijdens de evaluatie van de les

Experiment 1. Onderzoeksvraag. Welk effect hebben vochtigheid en temperatuur op het waarnemen van smaak?

Over de Tong. Kerndoelen basisonderwijs. Educatief platform Ik eet het beter. Doelstellingen. foto kok berry happend in groente

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Les over tussendoortjes

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Lesvoorbereidingsformulier

Lesvoorbereiding. Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Wereldoriëntatie, China.

Lessencyclus Blits kaartlezen

Lesvoorbereidingsformulier

DIGIPRENTSERIE: DE SNOEPSLANG

Ontbijtles STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

VWO 5 EXPERIMENTEN GEUR & SMAAK

Methodieken en werkvormen Module 11: Evalueren van activiteiten - Diverse werkvormen om te evalueren

Beoordelen op smaak en geur

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

lesformulier en -planning

Inleiding Doelgroep Opzet van de lescyclus Algemeen doel Doelstellingen... 4

onderwerp: Ik ruik mensenvlees ( drama- beweging)

3. En.. bloemetjes vind ik heerlijk ruiken, juf

Woordenschat blok 7 gr 4 Les:1 De aardappelpuree: gestampte aardappels met een beetje boter of melk. De banaan: een lange, beetje kromme gele vrucht.

Datum: 22 januari 2013 Aantal leerlingen: 20 (12 in groep 1, 8 in groep 2)

Lesvoorbereidingsformulier

Sterkte-Zwakte Analyse

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER DERDEGRAADSSTAGE Datum nazicht: Naam student: Stefanie Van Calenberg Stageschool: De Zonnebergen

Muzische vorming Beeld Muziek Beweging Drama Media Fiche 55

Rekenen, wiskunde en ICT. leerkrachtvaardigheden bij het nabespreken van non-routine rekenopgaven

Lesvoorbereidingsformulier

Draaiboek Beweeg en voedingsmarkt

Zintuigen. zien ruiken. horen. voelen. proeven

Werkblad Naut Thema 3: Voeding en je lichaam

Voorbereiding op je bezoek bij het muzieum

= een witte groente in de vorm van een bol. = een rode, gele of groene vrucht die je kunt eten. Aan de binnenkant zie je rijen met witte zaadjes.

Sterkte-Zwakte Analyse

Lesdoelen De kinderen herkennen voorzetsels in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Stap 1 Doelen vaststellen

Transcriptie:

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder Student(e) Klas Stageschool Plaats Rachel van der Pijl P14EhvADT De Springplank. Eindhoven Vak- vormingsgebied: Natuuronderwijs Speelwerkthema / onderwerp: Proeven/ zintuigen Persoonlijk leerdoel: Mentor Datum Groep Aantal lln Ruud 24-03-2015 4 20 Lesdoel(en): - Kinderen leren de verschillende smaken (zoet, bitter, zuur, zout) herkennen met hun zintuigen ( ruiken/neus, proeven/tong, voelen/handen) - Samenwerken in 4-tallen op een soepele manier door duidelijke afspraken te maken van te voren. - Interactie - Plezier - experimenteren Evaluatie van lesdoelen: De kinderen noteren de smaken en het voorwerp wat wordt genoemd door de kinderen welke proeven en een blinddoek op hebben. Ze proeven de verschillende smaken en leren wat zintuigen zijn. Na het proeven wordt alles geëvalueerd.

Beginsituatie: In de les van vorige week van Leefwereld is er aandacht besteed aan zintuigen ook dat je met je tong verschillende smaken kunt proeven nl: zout bitter, zoet en zout. De kinderen zijn al bekend met het onderwerp. Ik haal dingen terug van deze les en borduur hier op voort. De kinderen leren door gebruik te maken van hun zintuigen : handen-voelen, mond/tong-proeven, neus-ruiken om blind dingen te benoemen. In de andere opdracht ( yoghurt met en zonder kleurstof) zullen de kinderen benoemen of ze een andere smaak proeven door de kleurstof. Bij deze opdracht is het zintuig kijken/ogen juist heel belangrijk. Worden de kinderen beïnvloed door de kleur en wie wordt beïnvloed. Ik vraag de kinderen wie er verschil proeft en voer de proef nogmaals uit maar nu met de ogen dicht. Is de mening nu anders? De Tafels zijn al in blokken gezet en alles staat klaar onder doeken. Citroen = zuur Grapefruit=bitter Snoepjes = zoet Pretsels met zout= zout Er staan staan er bakjes klaar met yoghurt met lepeltjes op de kast. Ik verdeel 4 bakjes per tafel, 2 met gekleurde yoghurt, 2 zonder kleurstof. Onder de doeken liggen de dingen welke we blind gaan proeven. Dit ligt ook op de kast. Na de pauze komt dit op tafel De kinderen zitten weer in groepjes van 4 kinderen. Kerndoel: 41: van buitenaf waarneembare inwendige lichaamsdelen: hart, longen, spieren, botten, zintuigen www.tule.slo.nl

Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leraar à introductie onderwerp 5 minuten Introductie van het onderwerp. Klaar zetten van de tafels Ik haal een aantal dingen uit de les terug van Leefwereld, zintuigen, proeven en wat proef je dan? Zuur, zoet, bitter en zout. Dat proeven met je tong gaat en wanneer je neus dicht zit door verkoudheid of doordat deze dichtgeknepen is je minder goed kunt proeven. Ik vertel de kinderen dat we vandaag een aantal proefjes gaan doen. We gaan dingen proeven met en zonder een blinddoek. Het is belangrijk dat de kinderen die een blinddoek op hebben niet stiekem gaan kijken. De kinderen welke geen blinddoek op hebben krijgen een papiertje en schrijven de naam op van de kinderen welke gaan proeven ( met blinddoek op) Ik vraag de kinderen de tafels in blokken te zetten van 4 tafels. Leeractiviteit ß leergedrag leerling(en) De kinderen luisteren en kijken Materialen / Organisatie 5 minuten proeven van yoghurt Opruimen van de bakjes met yoghurt Heeft de yoghurt die gekleurd is een andere smaak dan de ongekleurde yoghurt? Ik vraag de kinderen een hapje te nemen van de yoghurt met kleur. Proef goed! Neem nu een hapje van de yoghurt zonder kleur. Wie proeft verschil? Welk verschil proef je? Neem nu nog eens een hapje van de gekleurde yoghurt en doe je ogen dicht? Wat proef je? Nu nog steeds verschil? De kinderen luisteren naar de uitleg. De kinderen proeven de yoghurt. De kinderen beantwoorden de vragen welke ik stel. nvt Ik haal de bakjes op met de yoghurt. de kinderen zitten op hun stoel Yoghurt, bakjes,lepeltjes

Pauze Pauze Pauze pauze pauze 20-25 minuten Proeven van zoet, zuur, bitter en zout Ik leg de volgende opdracht uit. De volgend opdracht staat op tafel onder de doeken. Ik leg uit dat er 2 kinderen een blinddoek op doen en 2 kinderen een papier krijgen en daar de namen op schrijven. Na een paar minuten proven wisselen we van plaats en zijn de andere kinderen aan de beurt. Je blijft in dezelfde 4 tallen maar wisselt van tafel. Let op: praat niet te hard want anders verraad je wat er on de doeken ligt op de andere tafels. De kinderen met een blinddoek op krijgen het te proeven ding aangereikt door de andere kinderen. De andere kinderen schrijven op wat de kinderen noemen wat ze hebben geproefd. Hier noem je wat het is en hoe het smaakt( zuur, bitter, zout of zoet). Ik zeg dat ik aan geef wanneer de kinderen moeten wisselen. De tafels krijgen nummers en zeg dat de kinderen bij het wisselsein naar het volgende nummer moeten gaan. Na het laatste nummer ga je naar nummer 1 enz. Ik geef het startsein dat de kinderen mogen beginnen. Ik houd de tijd in de gaten en loop rond. Help waar nodig is en geef aan dat de kinderen moeten wisselen. De kinderen luisteren. De kinderen voeren de proefjes uit. Citroen, grapefruit, pretsels, snoepjes. Ik heb alles van te voren gesneden en klaar gezet. Blaadjes om op te schrijven, potlood of pen. Doeken om af te dekken, doeken als blinddoek.

Evalueren en terug zetten van de tafels 5 min Wie heeft wat geproefd? Zijn er verschillen en heeft iedereen alles herkend. De kinderen zetten de tafels terug Ik vraag de kinderen wat ze hebben geproefd: zuur? Wat was zuur? Bitter, wat was bitter? Zout, wat was zout? Zoet?, wat was zoet? Hadden alle kinderen geraden wat de dingen waren Tips? Ik vraag de kinderen de tafels weer in de normale positie terug te zetten. Heeft iedereen alles kunnen proeven? Snoepjes over? Iedereen krijgt nog een snoepje J De kinderen geven antwoordt op de vragen. De kinderen zetten de tafels terug. Feedback Mentor: Persoonlijke reflectie