20/4/2012 NINA KIEVIT DYSLEXIE GESPREK

Vergelijkbare documenten
1/1/2013 KIJKWIJZER VIDOEMATERIAAL MARC VAN ROODEN HVA. Kijkwijzer videomateriaal Marc van Rooden

Portfolio. Je portfolio delen met medestudenten, docenten en externen om feedback te vragen

360 feedback 2.2. Studentnummer: Datum: Personen welke de formulieren hebben ingevuld: M. Camp

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Sterkte-Zwakte Analyse

Opleiding: HBO-V, Hogeschool van Amsterdam

Competenties. De beschrijvingen van de 7 competenties :

Ons daltononderwijs. In dit nummer. Inrichting van de lokalen. Maart 2018 Nieuwsbrief Dalton

Samenwerken. Samenwerken. Samenwerken. Samenwerken. Dit kan ik al goed... Dit kan ik al goed... Hier moet ik nog aan werken...

Kindgesprekken met kleuters

Zelfevaluatie. Inleiding:

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Anti-pestbeleid KW-school

RAPPORTAGE WACHTKAMERINTERVIEW

Module 5 (leerjaar 1) HET ROMEINSE RIJK (OPKOMST EN ONDERGANG).

Module 5 (leerjaar 1) HET ROMEINSE RIJK (OPKOMST EN ONDERGANG).

Screencast-O-Matic HANDLEIDING

Observatie l gedrag leerlingen

Bijlage 3 Samenvatting onderzoek HAN naar werkzame factoren vanuit gebruikersperspectief

") Ljt-3^ f)c% Voorbeeldles SO/Midden/Bovenbouw/Blok 1 We horen bij elkaar Les 2 a+b: Opstekers!

Studentbegeleiding: Analyse van en reflectie op het begeleidingsgesprek

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Dit portfolio is eigendom van: Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Telefoon: Naam studieloopbaanbegeleider: Telefoon:

Aandachtspunt

Lesbrief: Lekker ontspannen? Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

KBS BIJ TH E M A 15 HUL P E N R E CH T

Checklist Van Activiteiten Voorafgaand Aan Je Webinar Om Zo Goed Mogelijk Te Starten

Sabine Sommer is Interne begeleider van de bovenbouw.. Zij gaat vooral over de zorg van de kinderen.

Zelfgestuurd leren met Acadin

Dalton Skills. 2 e leerjaar. Stedelijk Dalton College Alkmaar

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

User testing Evernote

Draaiboek voor een gastles

Whitepaper Nieuw Nederlands 6 e editie onderbouw

Voordoen (modelen, hardop denken)

Criteria. Profielendag voor derdejaars

datum: aantal leerlingen: 22 tijd: groep: 6

Omgaan met gedrag op Basisschool De Bareel

Het Socratisch Gesprek als methode voor kritisch denken

Module 4 (leerjaar 1) LEVEN IN HET OUDE GRIEKENLAND.

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Module H4-2 DE TIJD VAN GRIEKEN EN ROMEINEN (OVERZICHT EN KENMERKEN).

Voordoen (modelen, hardop denken)

Dyslexieprotocol Pallas Athene College

Spreek de gulden regel af dat de deelnemers de opname kunnen laten stopzetten wanneer zij of de kinderen zich ongemakkelijk voelen.

Opbouw sollicitatiegesprek

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Nederlands in Uitvoering

Item 1: Ik vind onze school leuk. Item 2: Ik voel me goed in de klas.

Cosis Begeleid Leren

------TAALREDACTIE MOET NOG Twee lessen voorafgaande aan een workshop Foto-film verzorgd door Roombeek Cultuurpark Educatiecluster (RCE)

Disclaimer. Bedrijfsgegevens Cherryl Challenges

Weet wat je kan. Je laten horen

BEGELEIDEND BEOORDELEN EN BEOORDELEND BEGELEIDEN

7-staps campagne. Crossmedia / B2B

Sita (VWO2) Aaron Sams. Natuurkunde en Flipping the Classroom

Module H3-2 DE GROTE OORLOG VAN EUROPA

Sita (VWO2) Aaron Sams. Natuurkunde en Flipping the Classroom

Pestprotocol. Montessori Lyceum Groningen

TOOLKIT voor co-creatie. Download Acrobat Reader voor tablet / computer / etc om deze interactieve pdf te gebruiken.

Stage Atom-Retail. Arwen de Vries MC4O 10/09/18-16/11/18

Voorwoord. Namens Stichting IBASS T. Horstik en P. Fopma

P E S T P R O T O C O L

Module H3-7 ANTISEMITISME EN HOLOCAUST TIJDENS DE 20STE EEUW

360 feedback 1.2. Studentnummer: Datum: Personen welke de formulieren hebben ingevuld: M. Camp

Wat word jij later? En waarom wil je dat worden? Vertel het ons in een filmpje!

Lesideeën bij het boek:

Case study Radboud Universiteit. Studenten zijn veel beter voorbereid

Cova 2 Voorlichtingsgesprek

Het Kompas. Iip Conferentie het Liemers college. Transform to the power of digital

BIJLAGE 1.1 Lesplan les 1

Leerlingbegeleiding ADD: wat helpt volgens de leerlingen zelf?

H u i s w e r k b e l e i d

Reflectie Verslag. 25 januari. Game Developement Informatica Hogeschool v. Amsterdam

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Gesprek met boze ouder

Module H3-8 DE WEDEROPBOUW VAN EUROPA NA DE TWEEDE WERELDOORLOG

Checklist Presentatie geven 2F - handleiding

RUZIES HELPEN OPLOSSEN MET DE HANDEN OP DE RUG

TO MANAGE SELF-MANAGEMENT

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Presenteren. Oriëntatie

Leerlingbegeleiding. WARTBURG COLLEGE locatie Revius

Gebruikershandleiding

Opdracht Onderzoek in de opleiding Woensdag 15 februari 2012

Verklaren hoe planten groeien

Module H4-5 DE REPUBLIEK DER ZEVEN VERENIGDE NEDERLANDEN (OPKOMST EN ONDERGANG)

Leerlingbegeleiding. WARTBURG COLLEGE locatie Revius

Een communicatiebuddy is iemand die je door dik en dun begeleidt en ondersteunt in het gebruik van je communicatiehulpmiddel

LEERLINGEN - VW1 - Beknopt (inclusief Vensters / Schoolklimaat en Veiligheid)

Lesbrief: Visagie iets voor jou? Thema: Wat is er?

POP Martin van der Kevie

SURFACE BESCHRIJVING. Wat is het? Voor wie is het? Hoe werkt het? De Surface in het onderwijs

ASSERTIVITEITSTEST. Kunt in de meeste situaties kiezen welk gedrag u gaat vertonen?

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

PERSOONLIJK ONTWIKKELPLAN. Pop Martin van der Kevie

Protocol Time- Out okt

Module H4-6 DE TIJD VAN REGENTEN EN VORSTEN (OVERZICHT EN KENMERKEN).

Sterkte-Zwakte Analyse

Transcriptie:

20/4/2012 NINA KIEVIT 3KB1 DYSLEXIE GESPREK

Inleiding: Tijdens een van mijn lessen kwam er aan het licht dat een van mijn leerlingen uit het derde leerjaar een aantal symptomen van dyslexie had. Ik heb haar (Nina Kievit) uitgenodigd voor een gesprekje om te achterhalen of dat daadwerkelijk zo is. Ik probeer altijd een rustige omgeving te zoeken waar we niet worden gestoord door collega s en mede leerlingen. Want, wanneer een leerling zich op zijn gemak voelt kan in ieder geval uitgesloten worden dat het aan de spanning gelegen kan hebben. Aangezien ik dyslexiecoach ben van de afdeling consumptieve technieken wordt bij mij regelmatig de vraag neergelegd of ik de leerlingen wil testen op dyslexie. Voordat we aan deze test beginnen voer ik altijd een klein gesprek met de leerling om te peilen waar deze vermoedens op gebaseert zijn. Ik doe dit doormiddel van het voor laten lezen van een aantal die voor een kind met de dyagnose dyslexie onhaalbaar zijn om deze zonder haperen uit te spreken. In het filmpje is te zien hoe ik dit gedaan heb en wat mijn bevindingen omtrent dat gesprek waren. Ik heb de leerling in kwestie van te voren toestemming gevraagd of ik ons gesprek mocht filmen en mocht gebruiken voor deze module. De leerling (Nina Kieviet) vond dit geen enkel probleem.

Video Om het filmpje in kwestie te kunnen bekijken heb ik deze in een beschermde omgeving van youtube geplaatst. Door op de link hieronder te klikken, of door de link te copieren en in google te plakken kan deze film bekeken worden. 2.1 Link http://youtu.be/iotd7ozp_ty Het doel van het gesprek Tijdens het voeren van het gesprek heb ik me een bepaald doel voor ogen gehouden. Deze was duidelijk: kijken of de leerling in aanmerking komt voor een dyslexietest. Ik heb dit van te voren ook met de leerling besproken. Op deze manier was voor beide partijen duidelijk wat het doel was voor dit gesprek. Tijdens het gesprek kan het soms voorkomen om je doel bij te stellen, in dit gesprek was dit niet aan de orde. Dit gesprek kan je dan ook mijninziens scharen in de volgende categorieen, orienterend of diagnostisch gesprek advies gesprek orienterend of diagnostisch gesprek Je wilt tijdens het gesprek achterhalen wat er met de leerling aan de hand is. In dit geval achterhalen of de leerling eventueel in aanmerking komt voor een dyslexie test. advies gesprek Je geeft vanuit je deskundigheid raad of advies aan de leerling. In dit geval ging het om te achterhalen of de leerling dyslextische trekken vertoonde.

De opbouw van het gesprek Omdat ik graag wilden dat het gesprek soepel en goed zou verlopen het ik het gesprek getracht in een aantal fases op te bouwen. Zonder deze fases loopt een gesprek op niks uit. Een goed gesprek moet volgens mij goed gestructureerd zijn en ook een van te voren bepaalde opbouw hebben. Koning (Koning, A (1995) In gesprek met de leerling) geeft hier een aantal onderscheidende stappen waaruit een goed gesprek moet voldoen. 1. de opening 2. de orientatie 3. de uitdieping 4. de conclusie 5. de afronding In het geprek met de leerling heb ik volgens mij al deze stappen goed gebruikt. Voor het aanvragen van een dyslexie test is het kunnen oplezen van een moeilijke worden lijst de eerste krachtmeting. An de hand van deze lijst kunnen we bepalen of de leerling in kwestie in aanmerking komt voor het afnemen van een test. De woorden op deze lijst zijn voor een king met dyslexie niet tot nauwelijks te lezen. De eertse vijf woorden op deze lijst vormen een goede graadmeter, wanneer de leerling met weinig of geen moeite door de eerst vijf woorden komt geeft dat aan dat de leerling geen tot weinig last heeft van dyslexie. Op minuut 5.00 komt naar voren dat hier spraken van is. Dit is dus een cruciaal moment. Terugkoppelen (interventie) Minuut 5.18 is een mooi voorbeeld van het terugkoppelen van een opmerking van de leerling. Minuut 1.00 tot 2.00 is ook een punt waarin het terugkoppelen goed naar voren komt, op dit punt laat ik de leerling vertellen wat zei denk dat haar probleem is. Open stellen (interventie) Minuut 1.00 is het punt waar ik me open stel voor de leerling, ik doe dit door de leerling te laten vertellen wat ze denk wat haar probleem is. Stimuleren (interventie)

Tijdens het hele gesprek prijs ik de leerling om haar vaardigheden en denkwijze/handelen. Minuut 5.55 Luisteren (interventie) Vanaf minuut 6.30 is een mooi stukje wat betrekking heeft op deze interventie. Bewustwording Minuut 7.00 dan heb je dat toch goed opgelost? Hier probeer ik de leerling duidelijk te maken dat het goed is wat ze doet dpoor zelf oplossingen te vinden. Hier refereer ik naar bewustwording Van der Wal, de Wilde, Identiteitsontwikkeling en leerlingbegeleiding blz. 344 (vierde druk 2011) Conclusie Nu ik terugkijk op het gesprek ben ik zeer tevreden over het verloop ervan, het doel is bereikt. Na het gesprek heb ik gemerkt dat de band tussen deze leerling en mijzelf beter is geworden. Er is een basis van vertrouwen gelegd en dat is een goed iets. Ik heb de film ook laten zien aan mijn dyslexie leider, zei was ook zeer tevreden over de wijze van handelen omtrent het onderwerp en gaf mij dan ook zeer mooie en opbouwende feedback. Ik heb met de leerling in kwestie afgesproken om aan het begin van het volgende schooljaar nog even met elkaar om de tafel te gaan zitten en het onderwerp nogmaals terug te halen.dit vond zei erg prettig en gaf ook te kennen dit een rustgevend idee te vinden, ook gaf zei aan het als erg positief te ervaren dat er zo serieus om was gegaan met haar melding. Ook hier komt dus weer de veilige leeromgeving naar boven. Terug kijkend op het gesprek weet ik niet of ik het gesprek op dezelfde manier zou voeren. Ik denk dat het sterk afhankelijk is van de leerling en zijn of haar gemoedstoestand.wel weet ik doormiddel van de feedback van mijn collega s dat ik in ieder geval op de goede weg ben. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat elk gesprek dan automatisch goed verloopt. Voorbereiding voor een gesprek is altijd belangrijk, een goed voorbereid persoon komt minder snel voor verrassingen te staan en zal dan ook minder snel overrompeld worden door onverwachten wendingen binnen een gesprek. Marc van Rooden

Bronvermelding http://www.coaching4you.nl/?page_id=106 Van der Wal, de Wilde (vierde druk 2011) Identiteitsontwikkeling en leerlingbegeleiding Koning, A (1995) In gesprek met de leerling