Dag 2 Monstergedichten

Vergelijkbare documenten
akelige doosjes Dag 3 Monsters in Lesdoelen Materialen Voorbereiding Coöperatieve werkvormen in deze les

Dag 3 Gekke dieren. Lesdoelen. Materialen. Voorbereiding. Coöperatieve werkvormen in deze les

Dag 1 Kaders vol kunst!

Dag 2 Gevoelensgedichten

Dag 4 Oost, west, thuis best!

Dag 5 Surprise! Lesdoelen. Materialen. Voorbereiding. Domeinoverschrijdend werken

Dag 1 Puntje, komma, streepje Af!

Dag 2 Rare rijmende regels

Dag 2 Letterlijke figuurtjes

Dag 1 Puntje, komma, streepje Af!

Dag 3 Geluidengedichten

Dag 5: Als de kast aan t praten gaat

Dag 4 Een kilootje poëzie, alstublieft.

Dag 3 Lollige letters

Dag 2: Combi-ja, combi-nee(r)

Je eigen nieuwjaarsbrief

Dag 2 Letterlijke figuurtjes

Dag 1: Knip- en plakwerk

Dag 3: t Ruikt hier naar poëzie

Dag 5 De stoute dingen-symfonie

Voordoen (modelen, hardop denken)

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? STANGENBILJART Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H?

Voorbeeld van een inhoudelijke brug 3ko-1lo : Taal Organisatie

Dag 4 Een kilootje poëzie, alstublieft.

Dag 5 De stoute dingen-symfonie

Dag 2: Pientere poëten en enge suikerspinnen

LES. les 1 rap rat, rap! THEMA 5. dit kan ik al! deze les gaat over... de a van rat. aan de slag! man, man, man SPELLINGBOEK

LES 1: VOORLEZEN met STRATEGIE WEEK 1.1 0, 1, 4 en 6

Dag 4: Ritselraadsels

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Voordoen (modelen, hardop denken)

Dag 1: Lettergrepensoep met rijmballetjes

Vijf minuten actief met kleuters. Joyce van den Boogaard 3 februari 2016

Dag 3: Veelzijdige woorden

mop een met een bij bij een mop voor wie net leest mop Over het boek: Over deze lestips: Over de makers: een met een

Kraters slaan. Rekenoefening groep 5&6. Doel. Materiaal. Voorbereiding. Beschrijving. groep 5&6 - Kraters slaan

Dag 4: t Zit m in die ene letter

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Lestip 'Die hoed zit goed'

Maak de afstand kleiner. Maak de afstand groter. Te makkelijk? afstand in een rechte lijn zo snel

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

groep 5/6 Thema: Water groep 1/2 groep 3/4 groep 7/8

Voor de extra kijk- en luisteropdracht: voor iedere leerling een kopie van het Stappenplan Luisteren en Kijken (verderop in deze handleiding).

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Nieuwsbrief groep 3 december 2016

LEERJAAR 3 WISKUNDE VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX. P Metend Rekenen RONDJES LOPEN De leerlingen berekenen de omtrek en duiden hem aan.

KEIK Concept en regie: Spel: Live muziek en spel: Compositie: Kostuums: Vormgeving: Film:

LESBRIEF. Cleo THEMA S : REIZEN FANTASIE VRIENDSCHAP SAMENVATTING: Wij maken kinderdromen waar

Analyse van getallen tot (2)

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Nieuwsbrief groep 3 januari 2018

Mentor Datum Groep Aantal lln

Overzicht van de coöperatieve werkvormen per leerjaar Tweede leerjaar

Lessuggestie Freek de Teek in paniek! middenbouw

Prettige en niet prettige aanrakingen

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Winkelen in het bos?

Tips spelend leren kern 3

VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX LEERJAAR 4 TAAL

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? PLASTIC SOEP Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H? t e a H t

Lesonderwerp: De spelregels schrijven voor een zelfverzonnen spel.

6.3 GEURENLOTTO. basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP. intro. intro

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Lestip 'Mevrouw wit konijn'

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

HOUT EN BOUW. Activerende werkvormen? De leraar doet er toe.

Zet je hersens op scherp en daag je tegenspelers uit voor een spannende RIJMwoordenstrijd!

DODE HOEK.

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

De Drakendokter: Gideon

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over waarom er onrust is in Oekraïne

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Docentenhandleiding Derde Kamer - Handboek Politiek 2

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Mentor Datum Groep Aantal lln

Online Imago Fan of fantasie...?

5blok. Inhoud van de doos

Een overtuigende tekst schrijven

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

KLEIN KLEIN KLEUTERTJE Door Tania Polak

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Leesteksten bij Aftelkalender Sinterklaas

Docentenhandleiding Derde Kamer - Handboek Politiek 2

Les 1.3 Lichamelijke beperking

KUNSTLES Suzan Overmeer Jazz4kids

Spelenderwijs rijmen. Linda Willemsen.

Waarom ga je schrijven: Nieuwsbegripfilmpje kijken. Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht over Egypte

Nieuwsbrief groep 3 december 2014

Docentenhandleiding Derde Kamer - Handboek Politiek 1

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Basistoetsen Herfstsignalering

Transcriptie:

Dag 2 Monstergedichten Domeinen: lezen, spreken, luisteren, schrijven Onderwerp: monsternamen verzinnen en monstergedichten aanvullen Lesduur: 50 75 minuten Lesdoelen Hoofddoel van de les > Monsternamen verzinnen bij gegeven prenten. > Een gedicht aanvullen naar analogie met een gegeven voorbeeldgedicht. Andere doelen > Per twee en in groep samenwerken. > Genieten van het beluisteren van een verhaal. > Rijmwoorden verzinnen. Materialen Folio > bronnenbladen 1-3 > kopieerbladen 1-2 Diversen > facultatief: boek Dit is een boek vol monsters van Guido van Genechten (Boektoppers) > een pion voor elke leerling > een dobbelsteen per groep van drie à vier leerlingen Voorbereiding > Vraag even bij de collega s van de oudste kleuters na of ze het boek Dit is een boek vol monsters van Guido Van Genechten in hun klasbib hebben. Dat boek is een van de boeken van het Boektopperspakket 2019. Zo niet kun je het ontlenen in de bib of kun je het terugvinden via de link: https://www.youtube.com/watch?v=dg2ua4wnwei > Als je het gedicht van bronnenblad 1 niet kunt projecteren, dan kun je het voor de leerlingen kopiëren. > Kopieer kopieerblad 1 voor de leerlingen (een kopie per twee leerlingen). > Kopieer kopieerblad 2 voor elk groepje op een A3-blad. Lamineer je het, dan kan het later nog eens van pas komen in een hoekenwerk bijvoorbeeld. Maak de groepjes best niet te groot, een groep van drie à vier leerlingen is ideaal. > Zoek met je leerlingen het ontbrekende woord in het gedicht van vandaag. Zie daarvoor de URL die je via mail hebt ontvangen. Coöperatieve werkvormen in deze les Tweegesprek 1 Elke leerling zoekt of krijgt een partner. 2 De leraar stelt een vraag: Overleg/bespreek met je partner 3 De leerlingen overleggen met elkaar en noteren al dan niet hun bevindingen. 4 De leraar duidt een leerling aan die de bevindingen meedeelt. didactische suggesties dag 2 1

Lesgang Oriënteren en plannen 1 Het gedicht beluisteren Projecteer bronnenblad 1. Lees het gedicht voor. Bespreek de inhoud. > Waarover gaat het gedicht? > Zit er in jullie buik soms een beest? > Gromt dat beest in je buik dan ook? > Welke geluiden maakt je buik of het beest in je buik dan? > Wat zou het beest in je buik graag eten? Zou het dan stoppen met grommen? > Welk woord zou passen in het gedicht? 2 Het ontbrekende woord uit het gedicht bedenken Coöperatieve werkvorm: tweegesprek Laat de leerlingen per twee of in een grotere groep een woord bedenken dat in het gedicht past. Laat alle groepjes hun voorstellen toelichten en noteer ze op het bord. Beslis klassikaal welk woord ze als winnaar kiezen om in te sturen voor het gatengedicht. Bronnenblad 1 Bronnenblad 1 Tip! Het maakt niet uit of het ingestuurde woord juist of fout is. Het juiste woord wordt de volgende dag bekend gemaakt, maar alle inzendingen tellen voor de wedstrijd. Hoofddoel uitvoeren en verwerken 3 Het verhaal Dit is een boek vol monsters beluisteren Lees het boek Dit is een boek vol monsters van Guido van Genechten voor. > Wat vonden jullie grappig? > Wat vonden jullie van de illustraties? > Was je echt bang voor die monsters? > 4 Bij tekeningen van allerlei monsters leuke namen verzinnen Vertel dat zo n monster altijd een speciale naam heeft. Projecteer bronnenblad 2. Je ziet er enkele monsters uit het boek Dit is een boek vol monsters. Laat de leerlingen er monsternamen bij verzinnen. Probeer daarbij de creativiteit te stimuleren. Geef tips waar nodig. Doe er eerst een voor. > Wat altijd grappig is, is wanneer de naam een woord is dat niet bestaat. > Bij akelige monsters mag het een akelige naam zijn, bij grappige monsters kies je het best een grappige naam. Tip! Het boek was dit schooljaar één van de Boektoppers uit het abonnement oudste kleuters (www.boektoppers.be). Als je niet over het boek beschikt, kun je het terugvinden via de link: https://www.youtube.com/ watch?v=dg2ua4wnwei Bronnenblad 2 2 didactische suggesties dag 2

5 Het gedicht paadje beluisteren Lees het gedicht paadje voor. Vertel de leerlingen dat zij in duo s een gedicht over een monster zullen schrijven. Indien nodig kun je er met de klas ook eerst eentje klassikaal maken. Verduidelijk dat het over fantasie gaat, dat niet alles uit het gedicht juist moet zijn, dat het ook grappig mag zijn enz. 6 In duo s het gedicht monster aanvullen Laat in duo s het gedicht aanvullen. Voorzie voor elke leerling een kopie van kopieerblad 1. Indien er nog tijd over is, kunnen ze een illustratie maken bij het gedicht. 7 De zelfgemaakte gedichten voorlezen Laat leerlingen die dat willen hun gedicht aan de anderen voorlezen. Geef ze hiervoor uiteraard positieve feedback. Bronnenblad 3 Tip! Je kunt de leerlingen ook in groepjes van drie à vier laten samenwerken. Kopieerblad 1 Tip! Heb je leerlingen voor wie dit te moeilijk is, werk dan in een miniklas met hen samen. Zo ervaren zij ook succes en hebben ze een leuk resultaat. Controleren en reflecteren 8 Het grote monsterspel spelen Leg het grote monsterspel uit. Daarbij gelden de volgende spelregels. > Kom je op het monster met stippen, dan moet je een rijmwoord zoeken dat rijmt op het woord dat in de buik van het monster staat. > Kom je op een monster met streepjes, dan moet je een woord zoeken dat begint met de eindletter van het woord op de buik van het monster. > Kom je op een monster met sterren, dan moet je een woord zoeken met hetzelfde buikje als dat van het monster. > Kom je op een monster met boogjes, dan moet je een woord zoeken met dezelfde beginletter als het woord dat in de buik van het monster staat. Kopieerblad 2 Laat in groepen het spel spelen en stuur indien nodig bij. 9 Een appreciatie over de activiteit geven Laat de leerlingen vertellen wat ze van de activiteit vonden. > Wat vond je leuk / minder leuk? > Hoe lukte het samenwerken? > Was het moeilijk? Wat vond je soms moeilijk? didactische suggesties dag 2 3

Bronnenblad 1 Soms zit er in mijn buik een beest dat gromt. En weet je hoe dat komt? Dat het gromt? Het heeft honger! En het lust alleen maar????. Of snoepjestaart. En ijsjes. Of vijf lange vingers na elkaar. Echt waar! Soms zit er in mijn buik een beest dat gromt. En weet je hoe dat komt? Dat het gromt? Het heeft honger! En het lust alleen maar????. Of snoepjestaart. En ijsjes. Of vijf lange vingers na elkaar. Echt waar! Geert De Kockere Geert De Kockere Soms zit er in mijn buik een beest dat gromt. En weet je hoe dat komt? Dat het gromt? Het heeft honger! En het lust alleen maar????. Of snoepjestaart. En ijsjes. Of vijf lange vingers na elkaar. Echt waar! Soms zit er in mijn buik een beest dat gromt. En weet je hoe dat komt? Dat het gromt? Het heeft honger! En het lust alleen maar????. Of snoepjestaart. En ijsjes. Of vijf lange vingers na elkaar. Echt waar! Geert De Kockere Geert De Kockere Uit: Er is iets aan de kip met je hand, Geert De Kockere en Nelleke Verhoeff Uitgeverij De Eenhoorn, 2017 4 didactische suggesties dag 2

Bronnenblad 2 didactische suggesties dag 2 5

Bronnenblad 3 Paadje Er was eens een paadje en in dat paadje zat een putje en in dat putje lag een pitje en op dat pitje sprong een padje en op dat padje stond een petje en in dat petje zat een gaatje Zei papaatje Uit: Een fruitje van zilver, Geert De Kockere en Klaas Verplancke Uitgeverij De Eenhoorn, 1994 6 didactische suggesties dag 2

Naam:... Een monstergedicht Maak er een echt gedicht van! Er was eens een monster een monster en bij dat monster zat een... en bij... lag een... en op dat/die... sprong een... en op dat/die... stond een... en in dat/die... zat een...... didactische suggesties dag 2 - kopieerblad 1 7

ee Het grote monsterspel kat oe zeep niet pet oom deur voet ui eu Speel met pionnen en dobbelstenen! jas weg haan beer pan aa rook zon zoen 8 didactische suggesties dag 2 - kopieerblad 2