Mentor Datum Groep Aantal lln

Vergelijkbare documenten
Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32. Leeractiviteit leergedrag leerling(en)

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Mentor Datum Groep Aantal lln

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder. Student(e) Klas Stageschool Plaats

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

LESBESCHRIJVINGSFORMULIER

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Behandel een kind zoals die is, en het zal zo blijven. Behandel het kind zoals het kan zijn, en het zal zo worden.

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

Sterkte-Zwakte Analyse

Les Rekenen en BVO De pakjes van Sinterklaas

datum: 11 december 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 10:30-11:15 groep: 3

Sterkte-Zwakte Analyse

datum: aantal leerlingen: 22 tijd: groep: 6

Reflectieverslag mondeling presenteren

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER SPECIALISATIESTAGE

Video directe instructie

Observatie l gedrag leerlingen

Sterkte-Zwakte Analyse

Datum: Aantal leerlingen: 14 Tijd: 08:55 09:40 Klas: B1B

Wie ben jij? HANDLEIDING

Video samenwerkend leren

Les Dieren met een baan, thema vermaak

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Welke ruimte en skills hebben leerlingen nodig om bevlogen en gemotiveerd te werken. Astrid van den Hurk 22 januari 2015

Driestar lesschema Pabo

POP Martin van der Kevie

Voorbeeld actiepunten Aandachtspunt = bevorderen van interactie tussen kinderen tijdens de evaluatie van de les

Lesvoorbereidingsformulier

Verantwoording van de te bezoeken les

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER DERDEGRAADSSTAGE Datum nazicht: Naam student: Stefanie Van Calenberg Stageschool: De Zonnebergen

Lesvoorbereidingsmodel

Gedrag van de week schooljaar

Benjamin Bezemer en Marc v Rooden / Klas H&V 3 aantal leerlingen: 14 Datum lesobservatie Donderdag 04 april 2013

Lesvoorbereiding. Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Wereldoriëntatie, China.

Taakbekwaam onderbouw. Anouk Bluemink Vr2B Datum: 16 december 2013 SLB er: Wineke Blom & Agnes Hartman

Datum: 8 januari 2013 Aantal leerlingen: 21 (13 in groep 1, 8 in groep 2)

Lesvoorbereidingsformulier (Bron: Didactisch model 'van Gelder')

Cursus werkbegeleiding

Cova 2 Voorlichtingsgesprek

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Computationeel denken

ADHD en lessen sociale competentie

SaNdWiCh RoBoT. Wat leren leerlingen van deze les?

Evaluatierapport. Workshop ADHD. Fontys PABO Limburg. Drs. Arno de Poorter Drs. Anne van Hees

Voorbeeldles RIS-instructie RIS-WRM juni 2009

datum: aantal leerlingen: 31 tijd:9:00/10:00 groep: 6&7

Lessencyclus Blits kaartlezen

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Tips bij het handhaven van de orde in de klas

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Leerlijn Samenwerken SingaporeNext

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Denken om te leren Een praktische aanpak voor leraren om evalueren om te leren te integreren in het dagelijkse onderwijs.

Datum: aantal leerlingen: tijd: groep: 5

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER BASISSTAGE

Lesvoorbereiding Zakelijke gegevens naam student: stageschool: Iselinge klas: mentrix: datum: aantal leerlingen: tijd: groep

Scenario bijeenkomst studiekeuzegesprekken (SKG)

Type 1: De Docent TEST LEERKRACHTSTIJL LAGER. Centrum voor Taal en Onderwijs MIJN PROFIEL

Lesvoorbereidingsformulier

nodig hebt om contact te leggen over een grote afstand

Les 2 Vragen stellen Leestekst: Veiligheid. Introductiefase: 1. "Vandaag gaan we voor de tweede keer een tekst lezen en daarbij vragen maken.

datum: 7 november 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 13:00-15:05 groep: 3

Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Rekenen, bouwplaten. Het is een aangepaste methodeles.

Stap 1 Doelen vaststellen

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

De wereld op zijn kop! Kan de wereld op zijn kop staan? Met gym heb je het vast wel eens geprobeerd Op je kop staan, bedoel ik, soms lukt het

Waarom ga je schrijven: om iets leuks te leren voor thuis

Bespreking Vraag de groepjes te vertellen hoe zij de wanten hebben vergeleken.

Workshop Kindgesprekken ONderWIJZEnde Woensdag

Praten met kinderen over de wereld: Tien Tips voor Ouders

Opbrengstgericht omgaan met verschillen. Bijeenkomst 4 Onderwijsbehoeften en differentiatievormen: differentiatie bij verwerking

Visiestuk. Waarden. De waarden die ik belangrijk vind op een basisschool zijn:

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

BASISPLAN, PROCESFASENFORMULIER & OBSERVATIEFORMULIER BEELDENDE VORMING. Bloeiende bloemen. Lesvoorbereiding beeldende vorming

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

Richtlijn Het Activerende Directe Instructie Model

LESMATERIAAL BOEKVERSLAG 2.0

Draaiboek voor een gastles

Algemene instructies voor de strategie: Vragen stellen. Introductiefase bij de eerste les:

Transcriptie:

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder Student(e) Klas Stageschool Plaats Rachel van der Pijl P14EhvADT De Springplank. Eindhoven Mentor Datum Groep Aantal lln Ruud 24-03-2015 4 20 Vak- vormingsgebied: Rekenen Speelwerkthema / onderwerp: Meten en meetkunde Persoonlijk leerdoel: Mijn persoonlijk leerdoel is dat de kinderen na mijn instructie rustig aan de slag gaan. Mijn korte instructie duidelijk is en de kinderen gemotiveerd zijn. Dit doe ik door de instructie kort en bondig te maken en het zelf voor te doen (Rachel). Niet te langdradig en snel aan de slag. Geef voorbeelden van vormen. Lesdoel(en): - simpele vormen maken met blokjes door een instructie van een klasgenootje. - Inzicht krijgen van het niveau van de kinderen hoe ze dingen visueel maken en hoe ze opdrachten kunnen vertalen in een vorm van houten blokjes door instructie van een ander kind. - Het thema meten en meetkunde staat centraal. - Duidelijk naar elkaar communiceren, het kan snel mis gaan bij verkeerde instructie naar elkaar. Evaluatie van lesdoelen: De vorm welke door het ene kind wordt omschreven( en gemaakt) wordt door het andere kind gemaakt met houten blokjes. Aan het eind van elke instructie wordt er gekeken of de vormen hetzelfde zijn. Kinderen evalueren naar elkaar.

Beginsituatie: zijn nog niet bezig met meten en meetkunde maar indirect hebben ze hier wel dagelijks mee te maken. De manier waarop meten en meetkunde geïntroduceerd wordt is op een simpele manier wat voor alle kinderen begrijpelijk zou moeten zijn. Het onderwerp wordt zo tastbaar gemaakt en de kinderen maken 3-dimensionale vormen. 1. Construeren en concretiseren: maken een vorm met blokjes welke door het andere kind word verteld, ze zitten achter elkaar als in een trein. Ze moeten heel duidelijk zijn naar elkaar. 2. Niveaus en modellen: Er worden vierkante houten blokjes gebruikt. 3. Reflectie en eigen productie: volgen de instructie van het andere kind en wanneer de instructie klaar is kijken ze gezamenlijk naar het eindresultaat en of het overeen komt. 4. Sociale context en interactie: de kinderen werken in 2-tallen en moeten dus samenwerken. Bij miscommunicatie kan het snel mis gaan.

Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leraar à introductie Introductie van Ik vertel de kinderen dat we vandaag onderwerp het onderwerp. vormen gaan maken met houten blokjes. 5 minuten Ik leg uit dat je door het vertellen aan het andere kind een vorm kan laten maken door iemand anders terwijl de andere het niet kan zien. Jullie werken vandaag in 2- tallen en we gaan in de toetsrij-opstelling zitten. We moeten wel even kijken of het dan goed uitkomt. Ik doe het 1 keer voor met meester Ruud. Ik maak de afspraak met de kinderen dat we rustig werken en zachtjes met elkaar praten ( fluisteren), anders kunnen we elkaar niet meer verstaan. Tevens leg ik uit dat de kinderen heel goed naar elkaar moeten luisteren en heel duidelijk moeten zijn anders werkt het niet. Ik geef ook duidelijk aan dat de kinderen makkelijke vormen moeten maken zoals een toren van 2 blokjes op elkaar. Wanneer dat goed lukt kunnen ze moeilijkere vormen proberen Leeractiviteit ß leergedrag leerling(en) luisteren en kijken 2 minuten nvt De tafels in toets-rijen zetten. Iedereen zet de tafels in toets rijen Uitdelen Elk kind krijgt 5 blokjes zitten op hun stoel van blokjes en wachten op de blokjes. 2 minuten. Materialen / Organisatie Tafels en stoelen beginnen met de opdracht maken 3- demensionale vormen met de houten blokjes. - Ik geef een startsein aan de kinderen dat ze mogen beginnen. - Ik loop door de klas om kinderen verdere uitleg te geven en te helpen.. - doen de opdracht zoals uitgelegd

Evalueren van de opdracht Terug zetten van de tafels 5 min geven antwoordt op mijn vragen zetten de tafels terug. Ik vraag de kinderen om aandacht en vertel dat ik de blokjes ga ophalen en ik een aantal vragen heb over de opdracht. Ik haal de blokjes op. Wanneer alle blokjes zijn verzameld stel ik de volgende vragen: - wie vond het moeilijk? En wat vond je moeilijk? - Bij wie is het goed gelukt? Hoe kwam dat? - Bij wie lukte het niet? Hoe kwam dat? - Wat vonden jullie van deze opdracht? Wat vonden jullie er leuk/ niet leuk aan? - Hebben jullie tips? Ik vraag de kinderen de tafels weer in de normale positie terug te zetten. wachten tot dat de blokjes zijn opgehaald. beantwoorden mijn vragen. Ik geef ook kinderen een beurt welke niet hun vinger opsteken. zetten de tafels terug. Feedback Mentor: Zie feedback volgens bijlage 3 Persoonlijke reflectie: Voordat ik deze les begon was ik een beetje bang of het niet te moeilijk was voor de kinderen maar het is een succes geworden. Na de instructie heb ik de blokjes uitgedeeld dit zorgde wel voor wat onrust. gingen met de blokjes spelen en maakten lieten elkaar de verschillende vormen zien, ik heb ze de ruimte te gegeven om wat aan te rommelen. Ik had van te voren de blokjes al in groepjes klaargelegd ( er waren verschillende vormen blokjes) om ze zo snel mogelijk uit te kunnen delen. Ik heb met mijn mentor na de korte instructie de opdracht een keer voor gedaan. Dit was erg leuk omdat we ieder een ander beeld hadden wat nou voor en achter was. Dit was perfect om nog eens te verduidelijken dat ze heel duidelijk naar elkaar moesten zijn. Tijdens de les heb ik continue rond gelopen en geluisterd wat de kinderen deden en hier en daar instructies en complimenten gegeven. Ook heb ik gevraagd of het allemaal lukte en dat was bij iedereen het geval. Misschien gingen alle vormen die ze wilden maken niet allemaal even vlekkeloos maar de kinderen hadden er duidelijk plezier in en vonden het jammer dat we op gingen ruimen. De volgende keer zou ik de wat zwakkere leerlingen apart nemen en meer individueel begeleiden. Ook zou ik kinderen naar voren halen om eens een hele lastige vorm uit te laten beelden.

Sterkte zwakte analyse: Sterk: - Instructie - Evaluatie - Duidelijke grenzen gesteld Zwak: - Overzicht van de klas tijdens het uitdelen van de blokjes. Bevinding/ verantwoording: De reden waarom ik deze les heb gedaan met deze kinderen is in eerste instantie omdat ik erg benieuwd was of ze dit konden. Na het uitvoeren van de opdracht zag ik dat het grootste deel van de klas dit prima kon maar de zwakkere leerlingen er moeite mee hadden, ik heb geprobeerd deze kinderen extra te motiveren door te vragen waar het mis gaat en een voorbeeld van een makkelijkere vorm te geven. Een andere reden is dat de kinderen op deze manier konden proeven van meten en meetkunde en het visualiseren van vormen door instructie van iemand anders. Dit is een simpele vorm welke behapbaar is ook voor een groep 4 is gebleken. Ik ben van mening dat deze les ( misschien met verschil in vormen bouwen) in elke klas gegeven kan worden naarst het leuke aspect is het ook erg leerzaam. Kinderen leren ook duidelijk naar elkaar te communiceren en samen te werken. Van te voren spreek je bijvoorbeeld af: Wat is voor en wat is achter.