Stemklank Intonatie Aanraking in nabijheidsgedrag Lichaamstaal

Vergelijkbare documenten
Les 1: Communicatie en interactie + soorten communicatie

Thema 5 Communicatie. Aline de Vries. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Inleiding communicatie

1Communicatie als. containerbegrip

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

Introductie in effectief en bewust communiceren. Communicatie; wat is dat eigenlijk?

Inhoud. 1. Inleving en verbeelding. 2. Blind zijn en toch alles kunnen. 3. Blind en slechtziend. 4. Hulpmiddelen. 5. Niet kunnen zien, hoe is dat?

Non-verbale communicatie

Even kennismaken... Communicatie De essentie! Succesvol onderhandelen

Samenvatting M&O H6: Communicatieproces

SCW kerntaak 1 - Thema 5: communicatie

De dubbele rol van praktijkopleiders: ingrijpen tijdens de les van de student?!

Zakelijk aspect. zender boodschap ontvanger Relationele aspect. Feedback

Communicatiemodel. Communicatieniveaus

NLP & INKOOP. Dam Inkoopadvies & Training 2018

er zijn/ specifieke activiteit uitvoeren

OPDRACHTEN BIJ THEMA 9 FEEDBACK

Workshop Karakter Deel 1

Positieve communicatie

Mijn collega (of leidinggevende) hoort mij niet. En de werksfeer zou ook beter kunnen

Even kennismaken... Communicatie De essentie! 1. Succesvol onderhandelen

E-BOOK FEEDBACK GEVEN IS EEN KUNST EXPRESS YOUR INNER POWER

BOL OPLEIDINGEN. Combi MAATSCHAPPELIJKE ZORG - VERZORGENDE - IG AVENTUS ZUTPHEN STUDIEWIJZER

Programma. Verbale en non-verbale communicatie Pauze Interactiviteit

Kijken met de ogen van een ander. Visitatie-resultaten versterken. Berséba 20 november 2014 Visit with a tie

Communicatie en de werkinstructie

Effectief Communiceren NPZ-NRZ

Communicatie. Els Ronsse. april 2008

Dit werkblad kun je gebruiken om aantekeningen te maken tijdens de presentatie en om na afloop te reflecteren en te oefenen met wat je gehoord hebt.

Hoe werkt het? Wat heb je nodig? Disclaimer.

Ken jezelf, dan leer je de ander beter kennen!

VRIENDSCHAP EN RELATIES

Een sterk communicatiemodel trainingmodule

Succesvol Onderhandelen Myriam Coperloos

Feedback geven en ontvangen

De logopedist behandelt problemen op het gebied van: taal spraak gezicht adem stem eten / drinken / slikken

4 communicatie. Ik weet welke informatie anderen nodig hebben om mij te kunnen begrijpen. Ik vertel anderen wat ik denk of voel.

Emotionele Intelligentie

Programma: Samen werken aan de toekomst

Workshop Lichaamstaal. Lichaamstaal, een krachtig communicatiemiddel

B a s S m e e t s w w w. b s m e e t s. c o m p a g e 1

Systemisch perspectief

Communicatie. ontvanger. zender. boodschap. kanaal. feedback

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Bas Smeets page 1

Het gedragmodel. 1. Inleiding

Luisteren is geen trucje

Inzet van ICB voor Versterking van de Interactie tussen Cliënt en Omgeving

Blok 3. Gesprekstechnieken, 2 uur

Communicatie bij afasie

Luisteren Niet luisteren Belang van luisteren Luisterdoelen Luistervaardigheden

Workshop Evenwicht, je leven in Balans Werkboek bijeenkomst 1

- 1 -

Verbindingsactietraining

Leerdoelen Spraaktaal Kids

Welkom bij de training LEF!

Inhoud. coaching. Opleidingen, cursussen, workshops

Jongeren en internet. Wifi generatie/ generatie swipe - Altijd en overal online

= = = = = = =jáåçéêüéçéå. =téäòáàå. Het TOPOI- model

Werkboek. 3 daags #ADVENTURE Leven Vanuit JEZELF!

Omgaan met een taalstoornis bij hersenbeschadiging

Programma. Verbale en non-verbale communicatie Pauze Interactiviteit Voorbereiding activiteit methodiek 3

Begeleide externe stage

Sociale vaardigheden.

Basisvaardigheden Nederlands Deel 1 van 2

Accuraat communiceren

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Niet culturen maar mensen ontmoeten elkaar: Culturele diversiteit in het justitiële werkveld

Inhoud. 1. Communicatiestijlen 2. Non-verbale communicatie

Les1, Beperkende overtuigingen

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

Groei-wijzer LVB jaar: Hier ben ik

Persona s maken in het sociale domein

TACTIEKEN BIJ DE STRIJDGEEST

Lesbrief: Zo verkoop je een boek Thema: Wat is er?

Feedback. Wat is feedback?

C O M M U N I C A T I E V E & S O C I A L E V A A R D I G H E D E N N AT U U R M A N A G E M E N T B A S I S P E T R A V I J N C K E I N V E R D E

Coachen. Interculturele communicatie

Werkboek een nieuwe geest in 28 dagen Doe het zelf mindset transformatie voor de moedige mens _ en wereldverbeteraar.

Voel jij wat ik bedoel? 17/5/2008

Masterclass Doelen stellen

Leren doe je altijd en overal

Verbale en bucco-faciale apraxie

Inhoud. Hallo!...5. Wie is wie? Even voorstellen...7. Wat is mijn PrOP? PrOP opstellen Doelen voor mijn PrOP...19

Epilepsie Groei-wijzer LVB jaar: Hier ben ik

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

Content in Motion. Interviewen & Communicatie

drie belangrijkste levenslessen VERSIE 1. 0 Masterclass OGEN OPEN! Ruimte voor nieuwe mogelijkheden

Als een man naar een vrouw fluit (of het omgekeerde) is dat verbaal of non-verbaal?

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

EFFECTIEF COMMUNICEREN MET NLP. Compacte introductie van NLP met focus op praktische toepassing in gespreksvoering en samenwerken

voorwoord VOORBEELDPAGINA S Bestelnr De ander en ik

Nodig: bord/flappen en stiften, kartonnen kaartjes, geeltjes, werkblad: een fijn gesprek, werkblad tips voor een sollicitatiegesprek

In je element met wie je bent!

41 tips Van Jezelf Houden

Vriendschap. Voortgezet onderwijs

1.Inleiding: De Plug & Play Business Formule

Transcriptie:

Les 3

Stemklank Intonatie Aanraking in nabijheidsgedrag Lichaamstaal

Komt het zelfbeeld van jou overeen met het beeld dat anderen van je hebben? Opdracht: 1. Schrijf van jezelf op hoe jij denkt over te komen en waarom. Dus door welke kenmerken komt dat? 2. Schrijf op wat jou beeld is van de student die je hebt geobserveerd afgelopen week (denk aan lichaamstaal en non-verbale communicatie) 3. Bespreek de beschrijving die je hebt gemaakt aan de desbetreffende persoon 4. Vergelijk je eigen beschrijving met die van de ander. Komt het overeen?

Filmpje We spiegelen onbewust de houding van onze gesprekspartner als we het met hem/haar eens zijn. Kijk maar eens naar twee vriendinnen die naast elkaar zitten. Bijna altijd dezelfde houding. Dit doe je onbewust, als MZ-er kan je het ook bewust in zetten met je cliënten. Emotionele besmetting is het overnemen van de houding en de manier van doen van de persoon met wie iemand communiceert.

Er zijn vier zones te onderscheiden in de ruimte om je heen: De intieme zone tot 45 cm De persoonlijke zone 45 cm tot 120 cm De sociale zone 120 cm tot 360 cm De publieke zone -360 cm of meer Filmpje

Tot 45 cm Alleen als mensen elkaar mogen en vertrouwen Je bent hier zo dichtbij dat je elkaar ruikt en elkaars lichaamswarmte kunt voelen. Je hoort, ruikt en voelt ook elkaars adem. Be de cliënt MZ kan dit het geval zijn wanneer je met de persoonlijke verzorging bezig bent.

Van 45 cm tot 120 cm De meeste gesprekken vinden plaats in de persoonlijke zone. Je kunt de ander goed zien en verstaan zonder stemverheffing.

120 cm tot 360 cm Hierbinnen vindt het sociale contact op verjaardagsfeestjes, tijdens maaltijden en vergaderingen plaats. Zakelijke gesprekken

360 cm of meer Een grotere groep mensen aanspreken Mensen groeten als we er geen gesprek mee willen voeren Alle openbare zaken die vragen om een afstandelijke, neutrale houding handelen we er in af. Interactie is moeilijk op deze afstand

Pak oefening 2 Hoe dichtbij mag een ander komen? erbij in je werkboek. Doorlezen van de opdracht in de klas. Zoek een tweetallen (je kent elkaar goed) en daarna tweetallen (je kent elkaar niet goed). Doe de oefening + beantwoord de vragen in je werkboek Bespreken in de klas

1. Problemen door verschil in achtergrond en gewoonten (referentiekader) 2. Problemen bij het vertalen van de boodschap 3. Problemen bij het begrijpen van de boodschap 4. Problemen door communicatiestoornissen 5. Problemen door ruis

De onderwerpen waarover iemand praat en de manier waarop hij praat, zeggen iets over wie hij is, welke achtergrond hij heeft, wat hij denkt en voelt. Iemands communicatiegedrag wordt namelijk sterk beïnvloed door zijn referentiekader.

Referentiekader: het geheel van denkbeelden, overtuigingen, gewoonten, waarden en normen die iemand heeft opgebouwd in zijn leven en van waaruit hij de wereld om zich heen interpreteert en beoordeelt. Wordt bepaalt door de mensen met wie je omgaat. Je gezin, vrienden etc.

Coderen Het omzetten van je boodschap in woorden, gebaren enzovoort. Problemen door: - Je gebruikt woorden waarvan de ontvanger de betekenis niet kent. - Je gebruikt persoonlijke woorden (goede, druk, mooi etc.) - Intonatie van je stem (sarcastisch of gemeend etc.)

Decoderen Omzetten van de ontvangen boodschap in een eigen betekenis. Problemen door: - Je geeft een andere betekenis aan de woorden van de zender - Je geeft een eigen invulling aan de woorden van de zender

Communicatiestoornis: er is sprake van onvermogen om adequaat informatie te geven en/of te begrijpen als gevolg van een orgaan-of lichaamsfunctie die ontbreekt, afwijkingen vertoont of beschadigd is. Zintuigelijke beperkingen (bijv. doof en/of blind) Lichamelijke beperkingen en hersenletsel (spastisch, afasie stoornis in het spreekvermogen, filmpje) Verstandelijke beperkingen Als MZ-er aansluiten bij de mogelijkheden van de cliënt.

Ruis omvat alle factoren in zender, ontvanger en omgeving die de communicatie bemoeilijken of verstoren. Interne ruis (vormen van ruis die met de zender of ontvanger zelf te maken hebben) Externe ruis (alle factoren die de communicatie van buitenaf verstoren, )

Maak opdracht 10 t/m 15 in je werkboek

Lezen Hoofdstuk 2.3 tot en met 3.2 Opdracht 10 tot en met 15 af