> Het Interculturele Dossier in de Neerlandistiek



Vergelijkbare documenten
De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Afdeling VAVO. Praktische opdracht VMBO. Handleiding

Afdeling VAVO. Praktische opdracht HAVO/VWO. Handleiding

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

ECTS-fiche. Actueel thema uit het sociaal werk

Studiehandleiding Ba-scriptie Kunsten, Cultuur en Media

Introductie tot Wereld van Nestor Lancering 4 oktober 2012, VVSG-ouderendag (Leuven)

ECTS-fiche. Graduaat Maatschappelijk Werk Structuurgericht werken. Lestijden. Ingeschatte totale studiebelasting (in uren) 1 Mogelijkheid tot

Schakelmodule De jeugd

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

SECTORWERKSTUK

IDENTIFICATIEFICHE CULTURELE VERENIGING

PTA ckv VWO, Belgisch Park, cohort

PTA CKV vwo Belgisch Park cohort

Cultuur & Media Werkgroep 1 Introductie

Format voor het plan van aanpak voor het aanvragen van een ster

Uitleg Werkwijzers Bovenbouw Dit zijn de beschrijvingen van alle presentaties die je moet doen en het werkstuk dat je maakt.

SECTORPROJECT 4 VMBO - T

ALGEMEEN. Doel & inhoud. Evaluatie

De student neemt een open en motiverende houding aan De doelen van sem1 zijn op voldoende wijze verworven SEM6 SEM 5 SEM 4 SEM 3 SEM 2 SEM 1

Tussen-Feedbackformulier minor cultuureducatie (week 5 en 9 op onderdelen die in portfolio getoetst worden) Datum:

Observeren en interpreteren

Introduceren thema Op vakantie in Europa. centraal rondom vakantie in Europa: Thema: Op vakantie in Europa

Minor Toegepaste Psychologie

TAALCURSUSSEN (& EXAMENS) JANUARI APRIL 2019

GRIEKSE EPIGRAFIE OP LOCATIE (MA/PhD)

Bachelor Europese studies. uva.nl/ba-europese-studies

Gender en interculturaliteit

Evaluatie door de leerkracht

PTA CKV havo Belgisch Park cohort

Zelfreflectie meetinstrument Ondernemende houding studenten Z&W

Thema: Multimedia. Multimedia

Training mobiliteitscoach

Eerste jaar van de eerste graad. Leren leren

Master s Event 8 oktober 2016

20% van je eindcijfer! SET (school examen toets) Herkansbaar:

Netwerken en Relaties

Workshop levensverhalen van Duitse soldaten infobrochure voor leraren

Open dag 14 maart Welkom bij: Taal- en cultuurstudies

Oriëntatie: Samen Scholen Beeldende Kunsteducatie. Helma Molenaars en Grada Buren.

De vragen sluiten aan bij de belevingswereld van de leerlingen en zijn onderverdeeld in de volgende vijftien categorieën:

BELEID, COMMUNICATIE EN ORGANISATIE PROF. DR. BIANCA BEERSMA DRS. THERESE ONDERDENWIJNGAARD

Welkom bij: Taal- en cultuurstudies

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A Thema 1: Communiceren en sociaal contact onderhouden

kunstbv beeldende vorming Afsluiting kunstbv 5 Havo / 6VWO afsluiting Naam:... Klas...

PTA CKV VWO, Belgisch Park, cohort

BELVUE MUSEUM. Jongeren eerst!

Expertopleiding Cultuur in de Spiegel

PTA ckv Havo, Belgisch Park, cohort

Kies Actief Rapportage van Femke Peeters

JE EIGEN BUURT OMSTREEKS 1935

Handleiding Vergadertechnieken

Sectorproject op De Dijk: leren door te doen! Inleiding: Situatiebeschrijving 3 VMBO-TL: Situatiebeschrijving 4 VMBO-TL:

Serie handleidingen. "LbD4All" ("Leren door Ontwikkeling voor iedereen") AUTHENTICITEIT. Door Kristina Henriksson, Päivi Mantere & Irma Manti

Praktijkboek CKV onderzoek

Cursus. Begeleiden en zorgen in kleinschalig wonen in GGZ

SOCIALE EN BURGERSCHAPSCOMPETENTIE

BEOORDELINGSFORMULIER STAGES BACHELOR NIVEAU 3

Interculturele CompetentieWijzer (ICW): mogelijkheden en beperkingen. Joke Simons & Yunsy Krols

Docentenhandleiding Buitenspel

Bachelor Duitslandstudies. uva.nl/ba-duits

Bijlage 2-9. Richtlijnen voor de prestatie

Toelating Master Design!

STUDIEGIDS (v. 3.0) INLEIDING

Meertaligheid als kerncomponent van internationale competentie. Lies Sercu KU Leuven

Logboek Mijn profielwerkstuk

DE INFOBEURS. School, regels, wonen, drugs, Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS 1

Voorbeeld actiepunten Aandachtspunt = bevorderen van interactie tussen kinderen tijdens de evaluatie van de les

Infosessie stage Communicatiewetenschappen. Prof. dr. An-Sofie Claeys

Gebruik ICT binnen Content and Language Integrated Learning

Handleiding profielwerkstuk. Mavo 4

Leerplanschema Minor Psychologie

Methoden van het Wetenschappelijk Onderzoek: Deel II Vertaling pagina 83 97

Login eduroam. (Gebruik je studentennummer en KU Leuven-paswoord)

Meerwaarde voor onderwijs. De Pijlers en de Plus van FLOT

Academiejaar Programmagids. Sociaal werk (PBA) 2eBa sociaal werk

College van Burgermeester en Wethouders Gemeente Heemstede ^ mi 2011 Afdeling Jeugd en Gezin Postbus AJ Heemstede

Onderwijs- en examenregeling

JAARPLAN JONGE SOCIALISTEN ARNHEM- NIJMEGEN

OPROEP VOOR BIJDRAGE

Herinrichting Schoolplein mavo 3

Introduceren thema Wereldgodsdiensten. het dagelijks leven. Startopdracht. Wereldgodsdiensten. Thema: Wereldgodsdiensten.

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

Competentiescan Propedeuse Academie voor Beeldende Vorming Tilburg

AMSTERDAM MASTER IN COACHING JE KAN ANDEREN PAS COACHEN ALS JE JEZELF KAN COACHEN

BOL OPLEIDINGEN MAATSCHAPPELIJKE ZORG AVENTUS APELDOORN / DEVENTER STUDIEWIJZER

Het Sectorwerkstuk. Naam leerling

Oriëntatie op ondernemerschap

Les 1. Inleiding. Les 2. Debat

PTA Kunst HAVO Belgisch Park cohort

Hogeschool Rotterdam Instituut voor Communicatie, Media en Informatietechnologie Communicatie Digitale Media Inleiding Communicatie

RELIGIEWETENSCHAPPEN COMPARATIEF

Handleiding profielwerkstuk. Mavo 4

Het onderwijsprogramma van de opleidingen Pedagogiek mei 2013

Modulewijzer Media en Onderzoek CDM jaar 4 CDMMEO Herfst / winter 2010 / Media en onderzoek

RITCS SCHOOL OF ARTS TOELATINGSPROEVEN 2018 PROFESSIONELE BACHELOR AUDIOVISUELE KUNSTEN

Fianne Konings en Marjo Berendsen over Culturele instellingen en een doorlopende leerlijn cultuuronderwijs door Jacolien de Nooij

Infobundel voor (kandidaat-)studenten die een vrijstelling willen aanvragen op basis van eerder verworven kwalificaties (EVK)

Werkwijzer Verslagkring:

INFO - Alternatieve stage - Over de grenzen. 3 BaKO

Transcriptie:

> Het Interculturele Dossier in de Neerlandistiek

van BA begin van de studie Nederlands: einde van de studie Nederlands:

Inhoud > Woord vooraf: Wat is het interculturele dossier? Opzet en doelstelling Inhoud Leistungspunkte > Deel 1: De workshop Kultur und Interkulturalität Algemene info en opdracht bij deel 1 > Deel 2: Interculturele evenementen Algemene info en opdracht bij deel 2 > Deel 3: Reflectie en extra-opdracht Algemene info en opdracht bij deel 3

> Wat is een intercultureel dossier? OPZET EN DOELSTELLING Het interculturele dossier (het ID) in de Neerlandistiek is een instrument om uw individuele kennisverwerving op het vlak van de Nederlandse en Vlaamse cultuur te documenteren en hierover te reflecteren. Opdat u zelf zou kunnen zien hoe uw inzichten en uw kennis hiervan in de loop van uw studie zijn veranderd, wordt het ID studienbegeleitend ingevuld, ten allerlaatste vanaf het vijfde semester. Het ID heeft een vrij losse structuur en vormt daarom een geschikt kader om individuele competenties te documenteren. Er zijn een aantal vaste rubrieken en opdrachten, maar er is voldoende ruimte om allerhande individuele ervaringen, ook in het buitenland, te documenteren en met meer theoretische kennis in verband te brengen. Met het bijhouden van een ID breidt u niet alleen uw interculturele en culturele kennis en vaardigheden uit, maar verwerft u ook Leistungspunkte. Studenten BA Niederlandistik moeten in totaal 7 LP voor hun ID verwerven, studenten BA HRG Niederländisch in totaal 4 LP. Hoe u deze punten verzamelt, wordt hieronder uitgelegd. INHOUD Deel 1: De workshop Kultur und Interkulturalität (2 LP) Voor de workshop Kultur en Interkulturalität wordt een reader samengesteld met Nederlandstalige teksten over diverse aspecten van de Vlaamse en Nederlandse cultuur, geschiedenis, politiek, maatschappij, enz. Deze reader kunt u zich geruime tijd voor de geplande workshop aanschaffen. Tijdens de zelfstudiefase voor de workshop leest u de teksten uit de reader grondig. Op die manier verwerft u algemene informatie over de Nederlandse en Vlaamse cultuur in de breedste zin van het woord en over verschillen en gelijkenissen tussen deze cultuurgebieden en het Duitse. Tijdens de workshop houden alle deelnemers een korte presentatie over een nader af te spreken aspect, dat in de reader in algemenere zin aan bod is gekomen (bijv. over nationale en culturele identiteit, cultuurtransfer, een vergelijking van Nederlandse en Vlaamse cultuur, een vergelijking met de Duitse cultuur, vertaalprocessen, etc.) Deze presentaties vormen de aanzet voor een gezamenlijke discussie, waarbij ook eigen ervaringen en persoonlijke aanvullende lectuur ingezet worden. De BA-studenten Niederlandistik (Zweifach & BK) werken het thema van hun presentatie (of een ander met de docent af te spreken thema) grondiger uit tot een essay van ca. tien pagina s ( = 2 extra LP). Dit vormt dan het eerste deel van het ID. De BA-studenten HGR, die slechts 4 LP moeten verwerven, bestuderen de reader, houden een presentatie, nemen deel aan de discussie, maar hoeven geen essay te schrijven. Zij krijgen hiervoor ook 2 LP.

Deel 2: Culturele evenementen (1 LP) Tijdens uw studie moet u minstens vijf culturele evenementen bezoeken, die te maken hebben met Nederlandse en Belgische/Vlaamse cultuur. Dat kunnen filmvertoningen zijn in het Haus der Niederlande of in een bioscoop met Nederlandstalige films, tentoonstellingen, lezingen, colloquia of een bezoek aan een museum of theater. Vanzelfsprekend en het liefst probeert u deze evenementen in het Nederlandstalige buitenland mee te maken. Bij deze culturele evenementen vervult u een observeeropdracht aan de hand van enkele vragen. Daarbij kan u zeker ook individuele indrukken en commentaren noteren. Welke culturele evenementen kunnen worden bezocht en hoe u deze precies moet documenteren, vindt u in de inleiding bij het tweede deel van het ID. Deel 3: Reflectie (1 LP) en extra-opdracht (1 LP) Uw ID biedt u bovendien de kans om na te denken over de manier waarop uw ideeën en kennis van de Nederlandse en Vlaamse cultuur zich hebben ontwikkeld en zijn veranderd. Deze reflectie kan betrekking hebben op de interculturele kennis die u via lectuur en studie hebt verworven, maar evenzeer op persoonlijke en concrete ervaringen. Deze zelfreflectie wordt door enkele vragen gestuurd, maar individuele aanvullingen zijn natuurlijk ook hier welkom. BA-studenten Niederlandistik maken voor dit derde gedeelte nog een kleine media-opdracht. Daarover is meer informatie te vinden in de inleiding bij het derde deel van het ID. LEISTUNGSPUNKTE Het ID is een verplicht bestanddeel van de studie Nederlands. Daarom wordt de tijd die u hieraan besteedt (de zogenaamde workload) verrekend in Leistungspunkte. BA-studenten HRG Niederländisch krijgen voor een volledig afgewerkt ID in totaal 4 LP: - 2 LP voor de zelfstudie (lectuur van de reader als voorbereiding op de workshop) en de presentatie tijdens en actieve deelname aan de workshop; - 1 LP voor vijf culturele evenementen die in het tweede deel worden gedocumenteerd; - 1 LP voor het derde deel, zelfreflectie. BA-studenten Niederlandistik krijgen voor een volledig afgewerkt ID in totaal 7 LP, waarvan 4 LP op de hierboven beschreven manier. Daarbij komen nog - 2 LP voor het essay (10 pagina s) als uitwerking van de presentatie tijdens de workshop - 1 LP voor de media-opdracht

> Deel 1 De workshop Kultur und Interkulturalität

De reader bevat inleidende teksten over diverse aspecten van de Vlaamse en Nederlandse cultuur, geschiedenis, religie, politiek, maatschappij, enz. U moet deze teksten grondig lezen en de informatie verwerken vóór de workshop Kultur und Interkulturalität. In de beschrijving van dit college (via LSF) vindt u vanaf wanneer en waar u zich deze reader kunt aanschaffen. Tijdens de workshop worden de thema s uit de reader besproken, toegelicht en bediscussieerd. Dit gebeurt aan de hand van korte presentaties door de studenten, waarin een bepaald aspect van de Nederlandse en Vlaamse cultuur vanuit een welbepaald perspectief wordt voorgesteld, bijv. de rol van dit onderwerp voor de vorming van een nationale en culturele identiteit, de beeldvorming en zelfpresentatie van deze culturen, processen van cultuurtransfer, vergelijkingen tussen Nederlandse en Vlaamse cultuur, vergelijkingen met de Duitse cultuur, vertaalprocessen, omgang met multiculturaliteitn etc. In de reader wordt een lijst van mogelijke presentatiethema s opgenomen, waarvoor de studenten zich per email bij de docent kunnen aanmelden. De thema s worden in volgorde van aanmelding toegewezen. Andere voorstellen voor thema s zijn welkom en worden vooraf met de docent afgesproken. Elke presentatie duurt ongeveer 20 minuten en kan door meerdere studenten als groepswerk voorgesteld worden (zie overzichtslijst van thema s). De presentatie moet een thema uit de reader uitgebreider en diepgaander voorstellen. Dat betekent dat u gebruik maakt van de informatie uit de reader, die alle medestudenten ook hebben verwerkt, maar dat u deze vooral aanvult met verdere lectuur, uitgebreidere informatie, kritische vragen, probleemstellingen, discussiepunten, etc. De presentaties worden zoveel mogelijk met visueel en auditief ondersteund (gebruik van powerpoint, zo mogelijk en indien zinvol beeld- en klankmateriaal). Bij elke presentatie hoort een overzichtelijk thesenpapier (1 tot 2 A4) waarop de verder gebruikte bronnen correct worden aangegeven. Dit thesenpapier voegt iedereen in het eerste deel van het ID. BA-studenten Niederlandistik werken het thema van hun presentatie (of een ander met de docent af te spreken thema) grondig uit tot een essay van ca. tien pagina s ( = 2 LP). Dit vormt, samen met het thesenpapier, het eerste deel van het ID. BA-studenten HGR Niederländisch voegen in het eerste deel van het ID alleen hun thesenpapier.

> Deel 2 De culturele evenementen

Vanaf het begin van uw studie in het Haus der Niederlande krijgt u informatie over de lezingen, colloquia, filmvertoningen en tentoonstellingen die door het Institut für Niederländische Philologie en het Zentrum für Niederlandestudien worden aangeboden. Deze informatie is te vinden in de halfjaarlijkse Veranstaltungskalender en op de website van het Haus der Niederlande. Daarnaast krijgt u in colleges vaak nog informatie over interesssante culturele en interculturele evenementen. Vanzelfsprekend kunt u tijdens uw Auslandsemester in Nederland of Vlaanderen zoveel mogelijk gebruik maken van het culturele aanbod daar of dit combineren met de evenementen in het Haus der Niederlande. U kan al vanaf het eerste semester met dit gedeelte van uw ID starten. U moet in totaal vijf culturele evenementen bezoeken en deze documenteren. Daaronder: - twee lezingen 1, - een of twee Nederlandstalige film(s) (in orginele Nederlandse versie) en - een of twee andere evenementen naar keuze. Het verslag bij een cultureel evenement, zal natuurlijk naargelang van de aard (film, lezing, tentoonstelling) verschillen en u kan zelf min of meer een vorm daarvoor zoeken. Dat kan de vorm van een persoonlijke recensie aannemen. Er wordt per evenement een verslag van één pagina verwacht. Daarin moeten volgende onderdelen voorkomen: 1. Een korte inleiding op het evenement (onderwerp, plaats, datum, spreker). Waarom was u in dit evenement geïnteresseerd? Welke verwachtingen had u? Welke voorkennis had u? Kende u het boek/de auteur/regisseur/het thema al? Had u bepaalde verwachtingen? 2. Een korte weergave van de inhoud vanuit een duidelijke invalshoek: dit is meer dan de inhoudsopgave overnemen! Beschouw dit als een informatietekst voor iemand die het evenement niet heeft bijgewoond. Maak een duidelijk onderscheid tussen deze informatieve, inhoudelijke beschrijving (punt 2) en uw persoonlijke evaluatie (punt 3). 3. Evaluatie. Geef een persoonlijk en waarderend commentaar. Zijn er bepaalde aspecten die u bijzonder positief/negatief vond? Hebt u een interculturele invalshoek ontdekt? Hebt u goed kunnen volgen? Heeft dit evenement voor u nieuwe inzichten gebracht? Voeg infomateriaal (brochure, begeleidende informatie, links) over het bezochte evenement toe. 1 Als u bijv. aan een colloquium deelneemt, dan kunt u uit het aanbod twee lezingen kiezen en per bezochte lezing een verslag maken.

> Deel 3 Reflectie & extra-opdracht

In dit gedeelte kunt u het resultaat van uw cultuur- en interculturele studie en alle ervaringen op dit gebied presenteren, reflecteren en samenvatten. Probeer hier hetgeen u uit de reader, de workshop en de culturele evenementen hebt geleerd te koppelen aan uw eigen ervaringen. Voor deze reflectie wordt geen vaste vorm voorgeschreven (omvang ca. 5 pagina s). Niettemin is het zinvol om de volgende vragenclusters als leidraad voor ogen te houden. (1) vooraf, te beantwoorden vooraleer u de reader leest: 1. Welk beeld hebt u van Nederland en Vlaanderen? Wat schiet u als eerste te binnen als u aan Nederland en Vlaanderen denkt? Waarvoor staan deze landen bekend? Hebt u een bepaalde waardering bij deze beelden? 2. Hebt u voorkennis over deze culturen? Waar komt die kennis vandaan? Waarover weet u vooral al iets / nog niets? Wat wilt u vooral nog leren? 3. Wat verwacht u van de workshop en uw studie Nederlands met betrekking tot uw culturele ontwikkeling? (2) na uw eerste ervaringen (te beantwoorden na de workshop): 1. Is iets aan uw beeld van Nederland en Vlaanderen veranderd? In welke zin? 2. Welke thema s in de workshop vond u het interessantst? Welke hebben uw beeld van Vlaanderen en Nederland beïnvloed? (3) media/bronnen, toekomst 1. Welke bronnen hebt u leren kennen? Hoe kunt u voortaan op de hoogte blijven van de Nederlandse en Vlaamse cultuur? 2. Zijn er ook een aantal bronnen bruikbaar voor andere onderdelen van uw studie? Welke? Waartoe zijn ze bruikbaar? 3. Hoe schat u de meerwaarde van uw nieuwe interculturele kennis in? Wat hebt u aan deze nieuwe kennis over Nederland en Vlaanderen? Kunt u deze kennis elders nog inzetten? Waarover zou u nog meer willen leren? 4. Op welke manier kan uw verworven culturele interculturele kennis een meerwaarde betekenen voor uw toekomst en voor uw beroepsleven? Media-opdracht voor BA-studenten Niederlandistik Volg gedurende een langere periode (minstens een maand) een Nederlandse en Vlaamse krant/tijdschrift/internetpublicatie (bijv. De Volkskrant, NRC, De Standaard, Knack, internetblogs...) naar aanleiding van een actuele discussie en vergelijk de berichtgeving vanuit een intercultureel perspectief. (bijv. de langdurige regeringsvorming in België, de verkiezing van Wilders, het hoofddoekendebat in beide landen, de kortingen op cultuursubsidies in beide landen, de uitdieping van de Schelde, concentratiescholen, etc.) Ook andere media kunt u vanzelfsprekend inzetten, zeker tijdens een verblijf in het buitenland (TV- en radiojournaal, internet-blogs, etc.) Schrijf hierover een bericht van minimum twee pagina s, waarin u aandacht besteedt aan verschillen en gelijkenissen in berichtgeving, andere perspectieven, etc.