Naam: Toon Nackaerts Vak (specifieer: bv L.O.-Volleybal): L.O. - Zwemmen School: (naam & adres) Tijdstip: van : 10.40 u tot : 12.20 u Lestype: Datum: Leerj. + Afd.: 1B Aantal leerlingen.: 15 lln Lesonderwerp: Zwemmen: beenbeweging schoolslag en crawl 1 - Beginsituatie Voorkennis en voorervaring De leerlingen hebben de beenbewegingen al ingeoefend. Verschillende kinderen kunnen de beenbeweging niet correct uitvoeren. Belangstelling De kinderen zwemmen graag en zijn gemotiveerd tijdens de zwemlessen. Andere aandachtspunten/kenmerken (klasgroep en/of individuele leerlingen) In het grote bad moeten de leerlingen een gordelmet blokjes dragen! 2 Situering en verantwoording van het onderwerp Situering in het leerplan Type leerplan : Gemeenschaps onderwijs Nummer : Versie 1998 Pagina : 37 Bij welke eindtermen sluit het onderwerp aan? Vakgebonden (nummer) : 4.1.1.5.1 Vakoverschrijdend (nummer) : E.T. 1.24, 1.25 Lesvoorbereiding LSO_LO 1
3 - Doelstellingen (code overbrengen naar de eerste kolom in het lesschema) 1. Cognitief 2. Vaardigheid 3. Affectief A Motorische competentie - De leerlingen kunnen uitleggen hoe de beenbewegingen van schoolslag en crawl er uit zien. - De leerlingen kunnen zeggen waar ze moeten op letten bij het zwemmen van de schoolslag en crawl. - De leerlingen kunnen de beenbewegingen van schoolslag uitvoeren m.b.v. een plankje - De leerlingen kunnen door het kleine bad wandelen zonder te vallen. - De leerlingen zetten zich in. - De leerlingen proberen zo goed mogelijk de oefeningen uit te voeren. B Gezonde, fitte en veilige levensstijl - De leerlingen kunnen uitleggen hoe ze op een veilige manier zwemmen. - De leerlingen kunnen uitleggen waarom ze niet mogen lopen naast het zwembad. - De leerlingen kunnen op een veilige manier zwemmen. - De leerlingen hinderen elkaar niet. - De leerlingen duwen elkaar niet. - Ze voelen zich veilig tijdens de oefeningen. - Ze voelen zich goed tijdens het zwemmen. C Zelfbeeld en sociale relaties - De leerlingen kunnen zeggen welke bewegingen ze nog niet helemaal onder de knie hebben. - De leerlingen kunnen zeggen wat ze wel goed kunnen. - De respecteren elkaar tijdens het zwemmen. - De leerlingen hebben ook respect voor zij die de oefeningen minder goed kunnen uitvoeren. - De leerlingen zijn eerlijk bij de spelvorm. - De leerlingen spelen niet vals. Lesvoorbereiding LSO_LO 2
4 Notitie in schoolagenda Zwemmen: watergewenning + beenbeweging schoolslag en crawl 5 Geraadpleegde bronnen LO op de basisschool 6 Materiaal Plankjes, blokjes, plastic plooibare buizen, 2 hoepels Lesvoorbereiding LSO_LO 3
7- Lesschema Lesfase Duur Subdoelen Organisatie - Management Activiteiten - Leerinhouden Didactisch handelen (groepswerk, leraar gestuurd, leerling gestuurd,...) Opwarming 15 activatie Instructiebad 1. Lln wassen zich met water. 2. lln worden verdeeld in 3 groepen, elke groep krijgt een plankje. De lln staan achter elkaar en moeten het plankje naar de overkant brengen door eerst plankje over Hfd door te geven en vervolgens door de Bn. LK legt opdracht uit. LK legt opdracht uit en geeft fluitsignaal bij begin. LK controleert de lln of ze eerlijk zijn. 3. Lln gaan opzij staan in het water en vormen een rij. Ze bevinden zich in de zoo en gaan om ter snelst n de overkant en terug als een dier: - paard - kikker - dolfijn (kopje onder) LK legt opdracht uit de zoo en doet indien nodig de oef voor. LK controleert de lln of ze eerlijk zijn. LK legt plankjes klaar Kern 30 Instructiebad 1. lln zwm met plankje gestrekt v Hfd en voeren Bbew schoolslag uit. 2. lln zwm op de Rg met plankje onder Hfd en voeren Bbew schoolslag uit. 3. lln zwm schoolslag; A en B beweging 4. lln zwm met plankje gestrekt voor Hfd en voeren Bbew crawl uit. 5. lln worden verdeeld in 2 groepen en zwm crawl met plankje door hoepels die vastgehouden wordt door LK. LK legt oef uit en verbetert de lln als ze fouten maken. LK verdeelt de lln in 2 groepen. 4
Lesfase Duur Subdoelen Organisatie - Management Activiteiten - Leerinhouden Didactisch handelen (groepswerk, leraar gestuurd, leerling gestuurd,...) Instructiebad en groot bad (25m) -1 ste groep voert Bbeweging uit van schoolslag op de rug m.b.v. plastic plooibare buizen. -Vervolgens zwm lln crawl op de rug m.b.v. plastic plooibare buizen. -Lln zwm schoolslag, met plankje gestrekt voor Hfd. LK legt buizen en plankjes klaar. LK legt oef uit. LK stuurt de lln bij wanneer ze fouten maken. De lln zwemmen steeds tot in de helft van het bad en gaan daar uit het bad en keren langs de kant terug. Terwijl mag 2 de groep spelen in instructiebad. Nadat groep 1 oef heeft uitgevoerd wisselen de groepen. Groep 1 mag vrij zwm in instructiebad en groep 2 voert oef uit in groot bad. Slot 5 relaxatie Instructiebad Lln trachten te drijven en komen tot rust. LK maant de lln aan tot kalmte en stilte 5
Lesvoorbereiding LSO_LO 6