SPELLINGBOEK 3 DEEL A

Vergelijkbare documenten
HANDLEIDING SPELLING DEEL A. De Taalbende 3 Thema 1 De boefjes Spelling

WOORDPAKKET 1. Ik schrijf woorden met een medeklinker aan het begin en einde van een woord: woorden net als man.

Klankgroep en lettergreep

blauw 1 Schrijf het woord op. 2 Schrijf het woord op. spelling 11a pauw Kies uit: au blauw gauw 1 Dit is een kleur. 2 Dit roep je als je pijn voelt.

thema 5 les 2 extra oefenen

et en de letterfabriek mijn eerste leesboek Inkijkexemplaar Plantyn

MEMORY WOORDEN 1.1. TaalCompleet A1 Memory Woorden 1 1

Wij willen u vragen niet vooruit te gaan werken/oefenen. Er kan dan verwarring ontstaan bij het kind. Wij willen dit graag voorkomen!

Ann Dauw ISBN DTK_Promo_A4_KO_Spelling.indd 3-4

Woordpakket 11 Groep 4. Woordpakket 12 Groep 4

z w aai t n ooi t extra oefenen les 2 thema 4 1 Vul het woord in. 2 Schrijf het goede woord op. Een woord met aai of ooi.

Dit werkboek is van :

Woordpakket 11 Groep 4. Woorden: Ook zo-woorden. draai foei gooi mooi nooit ooit roeit saai blijf fijn de gein het plein de pijn vijf zei

instapkaarten taal verkennen

4 In de tekst staat: Dit is een recept voor een toetje. Weet jij wat een recept is? Kruis de goede zin aan.

Niet eerlijk. Kyara Blaak

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

Melkweg. Wat leert je kind? Lezen van Alfa A naar Alfa B. Taal en ouders: de basisschool

Ann Dauw ISBN DTK_Promo_A4_KO_Spelling.indd 3-4

Ik schrijf op wat ik hoor.

LES. les 1 rap rat, rap! THEMA 5. dit kan ik al! deze les gaat over... de a van rat. aan de slag! man, man, man SPELLINGBOEK

instapkaarten spelling

LEERWERKBOEK 2 DEEL A

Zie zo Spelling Kopieermap Evaluatie en remediëring leerjaar 2

Nieuwsbrief groep 3 januari 2017

Nieuwsbrief groep 3 januari 2018

Nieuwsbrief groep 3 december 2016

apen 1 Schrijf het woord op. 2 Schrijf het woord op. Een woord met een lange klank aan het eind van een klankgroep. Net als jager.

Les 1 jas en das. Op pad. van links naar rechts

Online leren lezen - Overzicht van de oefeningen

groep4 Thema 4 week 1 werkboek spelling

Huiswerk spelling. Woordpakketten thuis oefenen. Dit is een huiswerkmapje om de woordpakketten die we in de klas leerden in te oefenen.

Auteur: Mirjam Wind, docent en coördinator NT2, Educatie Video s: Gabe Dijkstra en Rick Biemolt, studenten Alfa-college, MultiMedia en Design

Veilig leren lezen Kern 1: ik - maan - roos vis

Nieuwsbrief groep 3 februari 2018

Nieuwsbrief groep 3 januari 2016

Spelling Klankwoorden. Werkboek Geschikt voor de groepen 7 en 8

SPELLINGBOEK 2 DEEL B

Een meneer heeft veel ballonnen. Hij roept: Kinderen, kom erbij! Mijn ballonnen die zijn gratis. Wie wil een ballon van mij?

Lesdoelen Karakter 1 e leerjaar

SPELLINGBOEK 3 DEEL B

Nieuwsbrief groep 3 december 2014

Groep 3 : Na een lekkere lange zomervakantie zijn we alweer een poos hard aan het werk. Hieronder vindt u de doelen waar wij in groep 3 aan werken.

Deze weken leren wij:

Uitprobeerpakket. Toetsboek 4 groep 4 blok 6

Nieuwsbrief groep 3 oktober 2017

Ik heb de zon zien zakken

Spelling Klankwoorden. Werkboek Geschikt voor de groepen 5 en 6

De leessleutel Begrijpend luisteren-lezen thema 5 verhaal 1 groep 3. Thema 5 Verhaal 1 bladzijde 2 t/m 5 van het leesboek

Ann Dauw ISBN DTK_Promo_A4_KO_Spelling.indd 5-6

De opbouw vertrekt vanuit een diagnostische toets om de juiste oefeningen te kunnen aanbieden. Na het oefenen volgt een evaluatie.

uaïjee> 69iim n o o 9"789027"665768

Inhoud Woorden lijst 1 lijst 2 lijst 3 lijst 4 lijst 5 lijst 6 lijst 7 lijst 8 lijst 9 lijst 10 lijst 11 lijst 12

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

SPELLINGBOEK 4 DEEL B

Wist je dat? Lezen. Week

Wist je dat? Lezen W

inhoud De wolf 3 1. Een roofdier 2. Ruiken, horen en zien 3. De roedel 4. De taal van de wolf 5. Wolf en hond 6. Soorten wolven 7.

Spelling Klankwoorden. Werkboek Geschikt voor de groepen 3 en 4

Vivian den Hollander. Kaarsjes. blazen. met illustraties van Alex de Wolf. Uitgeverij Ploegsma Amsterdam

zelfstandig naamwoord

inhoud blz. 1. Huisdieren 3 2. De hond 5 3. De kat 6 4. De witte muis 7 5. De goudvis 8 6. Het konijn 9 7. De cavia De tamme rat 11 9.

Nieuwsbrief groep 3 oktober 2016

De ADHD van André Als het te druk is in je hoofd

Oefenbundel. Pasen. 2 de leerjaar

Wist je dat? W

Een lied van mij voor jou - kinderen

Een lijn in (begrijpend) luisteren en lezen voor de ganse basisschool

Letters, woorden, boeken

Liedjesboek met gebaren

Afspraak 31 weetwoord. Afspraak 30 regelwoord. liniaal, actueel. thermometer. Afspraak 32a weetwoord. Afspraak 32b weetwoord. team.

Kijk nog eens in het boek op bladzijde 80 naar Werkwoorden in een andere tijd.

ALFA A ANTWOORDEN STER IN LEZEN

Volgorde in goede de (In de goede volgorde)

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

Introductie: Brom en Bram

ZELF STARTEN MET NEDERLANDS NEDERLANDS VOOR ANDERSTALIGEN

De redding van Zacheüs Meditatie ds. Gerard Rinsma zondag 30 oktober e zondag na Trinitatis

Voor jou. Verhalen van mantelzorgers. Anne-Rose Hermer

Taal op niveau Spelling en grammatica Op weg naar niveau

maandag JANUARI NIEUWJAARSDAG

Melkweg. Wat eet u vandaag? Lezen van Alfa A naar Alfa B. Gezond eten

Woorden die je schrijft zoals je ze hoort

De meester is een Vampier

Hond. in s he van t Wolf. hui. Sylvia Vanden Heede. Met illustraties van Marije Tolman

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

ij / ei/ sch 9 De geit is grijs Kijk en schrijf de... A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X IJ Z

Ria Massy. De taart van Tamid

1. poes Luisterweg Ik luister goed naar het woord, Dan schrijf ik het zoals het hoort.

Wist je dat? Week

Voorjaarsboekje Voorjaarsboekje

mond zwaard rand 1 Kijk naar het vetgedrukte woord. Maak er één van. 2 d of t? Schrijf het woord op. spelling 25 hond

Spreekopdrachten thema 3 Vervoer

eeuw ij d u oo au ei oor v f t ie k aai ee eer h ui oe a g j e s b p ng sch n aa w o ooi eu z m l uu eur ou nk r i ch de het een -d

Ik kan zelfstandige naamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden en lidwoorden herkennen.

held 1 Kijk naar het vetgedrukte woord. Maak er één van. 2 d of t? Schrijf het woord op. spelling 25 hond 1 Rik en Driss spelen dat ze helden zijn.

TAAL. eerste leerjaar. De medespelers beoordelen of het juist is.

Transcriptie:

SPELLINGBOEK 3 DEEL A

De Taalbende 3 Spellingboek deel A Plantyn

Plantyn Motstraat 32, 2800 Mechelen T 015 36 36 36 F 015 36 36 37 klantendienst@plantyn.com www.plantyn.com Ontwerp en opmaak cover: The Line, Handmade Monsters Opmaak binnenwerk: PrePressMediaPartners Ontwerp binnenwerk: Crius Group Illustraties: 3link, Helga Bontinck, Yoeri Sleghers, Madeleine Van der Raad, Johan Verheyen Illustratieverantwoording: Fotolia.com: aessefotografia, Africa Studio, Alexey Stiop, Alison Cornford, anandkrish16, Anastasia Bobrova, Anatolii, Andrey Kuzmin, Anyka, apops, cbpix, Claude Nissens, cynoclub, DIA, DS, edgardr, Edyta Pawlowska, Elena Schweitzer, Elnur, Eric Isselée, fivespots, flowerstock, FocalPoint, fotomaster, gekaskr, gilles lougassi, Glenda Powers, grabj, Ilja Mašík, Jacek Chabraszewski, James Steidl, jelwolf, Jenny Thompson, Johnny Lye, Karlos Lomsky, Kati Molin, Kev303, LDiza, Ljupco Smokovski, Lorelyn Medina, Luis Santos, marcincom, Marzanna Syncerz - Fotoliacom, maximmmmum, Michal Adamczyk, Morphart, msp12, Mushy, ninell, okinawakasawa, Olga Lyubkina, Orlando Florin Rosu, PARKHYEJUN, Pavel Losevsky, Petr Malyshev, Picture Partners, Robinson, RVC5Pogod, Sashkin, Scanrail, Sergey Galushko, siloto, Slavko Slavcic, Tatty, Tatyana Gladskih, tiero, Tiler84, Tim, Uros Petrovic, Valua Vitaly, vnstudio, vovan, Xebeche, yevgeniy11, ygrek, Yuri Arcurs Corbis, istockphoto, stck.xchng, Wikipedia NUR 191 Plantyn nv, Mechelen, België Alle rechten voorbehouden. Behoudens de uitdrukkelijk bij wet bepaalde uitzonderingen mag niets uit deze uitgave worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand of openbaar gemaakt, op welke wijze dan ook, zonder de uitdrukkelijke voorafgaande en schriftelijke toestemming van de uitgever. Uitgeverij Plantyn heeft alle redelijke inspanningen geleverd om de houders van intellectuele rechten op het materiaal dat in dit leermiddel wordt gebruikt, te identificeren, te contacteren en te honoreren. Mocht u ondanks de zorg die daaraan is besteed, van oordeel zijn toch rechten op dit materiaal te kunnen laten gelden, dan kunt u contact opnemen met uitgeverij Plantyn. Dit boek werd gedrukt op papier van verantwoorde herkomst. ISBN 978-90-301-4001-6 20357/0 D2013/0032/0548

Hallo! Jij bent lid van De Taalbende, welkom! In dit boek leer je spellen in vijf stappen. DIT KAN IK AL! We herhalen kort wat we in een vorige les hebben geleerd. Deze les gaat over... We leren het nieuwe onderwerp kennen en herkennen. Aan de slag! We oefenen tot we het heel goed kunnen. Flits! We maken een flitstoets. DIT HEB IK VANDAAG GELEERD! We kijken nog even terug op wat we hebben geleerd. Opmerkingen Tijdens deze les voelde ik mij: Tijdens deze les kon ik makkelijk volgen: Je geeft aan hoe de les ging. Je juf of meester doet dat ook. Veel plezier! De Taalbende 3

Thema X 1 Titel De boefjes thema

LES 1 Kort inbreken, lang in de gevangenis zitten DIT KAN IK AL! Ik kan korte, lange en andere klanken herkennen. Deze les gaat over... Schrijf de vetgedrukte woorden in de juiste kolom: kort, lang of anders. Kijk bij stukjeswoorden alleen naar het eerste stukje! De agent is een sterke man. Hij denkt dat hij alles kan! Hij is de baas op straat en komt nooit ergens te laat. Hagel, wind of guur weer, hij regelt voor ons altijd het verkeer. Je krijgt een boete als je hard rijdt. Daarvan krijg je zeker spijt! Dieven vangen is zijn taak, maar na een hele dag werken... hangt hij zijn pet aan de haak! 6

Aan de slag! Oefening 1 Leg het maar terug op de juiste plaats! Vannacht werd er in de bibliotheek van Luistergem ingebroken. De boeven krijgen echter spijt. Ze besluiten de volgende nacht terug te gaan en alle spullen terug op de juiste plaats te leggen. Schrijf de klanken in het juiste boekenrek. Weet je het nog? Kort = Lang = Anders = eeuw ei ou oei eu oe oo u ooi ij i ieuw o ie uu a ee au e aa aai ui 7

Oefening 2 Boefjes Lees de tekst. Schrijf de vetgedrukte woorden in de juiste schotel: kort, lang of anders. Kijk alleen naar het eerste stukje! Elke woensdag mag Senne bij zijn moeke gaan spelen. Ze doen dan samen leuke dingen. Deze keer gaan ze koekjes bakken. Senne vraagt of er een vriendje mag komen helpen. Ze maken samen deeg. Daarna mogen de koekjes in de oven. Jullie kunnen nog een uur buiten spelen, zegt oma. Na een halfuur haalt oma de koekjes uit de oven. Ze zet ze buiten om af te koelen. Na een kwartier gaat oma kijken. De koekjes zijn verdwenen. Senne en Broes hebben ze allemaal opgegeten. Waar zijn die stoute boefjes?, roept oma. 8

Oefening 3 Gestolen Acht boeven verlaten een gebouw, maar ze letten niet goed op. Ze laten hun voetsporen na. Zoek uit wat de boeven hebben gestolen! Lees de woorden in de wolk. Volg het spoor van de boeven. Schrijf de juiste woorden op. Zet het symbool voor kort, lang of anders in het vakje onder het woord. bekers pennen boeken kisten buizen dozen brieven jassen 9

Oefening 4 Ben jij een goede speurneus? Duid in het rooster 19 woorden aan die met dit thema te maken hebben. Herlees de woorden zachtjes voor jezelf. Schrijf elk woord bij de juiste boef. TIP Kijk goed naar hun T-shirt! R O V E R T A Y E W E D E N V S T E L E N U E F T Y O Y I O Q Z N S C H U R K E N N L G B V N E S Q A J S D X W K Z L S R S X O D C N A P R F E Q U V M Z U D Y M A D B E A R E R I M K E S T I L L E G U A Z E E W S E Q O I T B G S T R I N B S T A C F I E T S E N N D E E S O H B C Z N U H O E F X E N P U C B O E O K M K Z N E C R O T S S V E S E K P A K K E N R E N E P X V I K L W G Z H E E U I B C Y P E K E M U R E N N D M O E I T E N Z N A U T O 10

Oefening 5 Slimme boef en domme boef Schrijf de vetgedrukte woorden in de juiste kolom: kort, lang of anders. Kijk bij stukjeswoorden alleen naar het eerste stukje! Er waren eens twee dikke boeven. De kleine boef was slimme boef. De grote boef noemde men domme boef. Domme boef en slimme boef hadden een plan. Omdat ze allebei verzot waren op ijsjes, besloten ze een volle ijskar te stelen. Toen Jan de ijscoman even niet oplette, sprong slimme boef op de kar. Hij fietste sneller dan de wind. Samen verstopten ze de ijskar in de struiken en aten alle ijsjes op. De grote boef at meer dan twintig bollen. Daarna kreeg hij buikpijn. Domme boef, wat heb je nu geleerd? Dat je nooit een ijskar mag stelen! 11

Flits! Luister goed. Is het kort, lang of anders? Schrijf het woord in de juiste kolom. Een foutje mag. Schrijf het hier eenmaal goed. Vertel me hoe je het doet! DIT HEB IK VANDAAG GELEERD! Ik herhaalde de korte, lange en andere klanken. Opmerkingen Tijdens deze les voelde ik mij: Tijdens deze les kon 12 ik makkelijk volgen:

LES 2 Pief, poef, paf, jij bent af DIT KAN IK AL! Ik ken de andere klanken ie, oe, eu, ei, ij, au, ou, aai, ooi, oei, ieuw en eeuw. Deze les gaat over... KatteNkwaad Klimmen op de muren zomaar aanbellen bij de buren zout doen op broers boterham spijtig mag dat niet van mam gooien met papa zijn sloefen pesten, krijsen en stoefen lijm doen in zus haar kam spijtig mag dat niet van mam maar eigenlijk ben ik blij dat dat niet mag want nu ben ik goed opgevoed en krijg ik van iedereen een lach www.kindergedicht.nl 13

Aan de slag! Oefening 1 Laat geen sporen na! Volg het spoor. Schrijf het juiste woord bij de prent. vliegtuig - haai - boekentas - meubels - stofzuiger - leeuw - ziekenhuis - boei 14

Oefening 2 Zotte zinnen Lees de zinnen. Welk woord hoort thuis in de zin? Schrijf de volledige zin op. haai - leeuwen - kieuwen - konijn - oehoe - pauwen - klauwen - geitjes - dieren - koe 1 De slapen in hun kooi. 2 Een is een gevaarlijk dier. 3 De en de stier staan in de wei. 4 Goudvissen gebruiken om te ademen. 5 De woont in de beuk. 6 Een beer heeft scherpe. 7 Het verstopt zich in zijn holletje. 8 Ken je het sprookje van de wolf en de zeven? 9 Op de boerderij wonen heel veel verschillende. 10 De hebben een mooie staart. 15

Oefening 3 Geheimschrift Welk tekentje hoort bij welke klank? Vul het spiekbriefje in. Schrijf elke zin voluit. Mijn kl ne buurjongen haalt graag kattenkwaad uit. Vorige week maakte hij een blaasp p. Je kent dat wel, zo n holle b s waardoor je kunt blazen. Hij kneedde bolletjes van krantenpap r. Toen de postbode de br ven in de br venbus stak, blies hij uit volle kracht. Het bolletje vloog pard%s in het oog van de postbode. Nu ligt onze l ve postbode in het z kenh s. Oefening 4 Politie en boef Lees de zin. Zoek de woorden met andere klanken. Schrijf die woorden onder de zinnen. Op woensdagmiddag moeten wij niet naar school. Ik vraag aan mijn moeder of mijn vriend mag komen spelen. Een kwartier later belt Broes aan. Oei, wat nu? Hij heeft zijn zus meegebracht. 16

Wat zullen we spelen?, vraagt Lies. Politie en boef, antwoorden wij in koor. Dat vind ik niet leuk!, zegt Lies. Jij mag de boef zijn, zegt Broes tegen zijn zus. Ik vind het niet eerlijk dat ik altijd de slechterik moet spelen. Oefening 5 Over fruitmuizen en een pauwklauw Bedenk zelf ten minste vijf nieuwe woorden met andere klanken. Leg in een korte zin uit wat je woord betekent. Voorbeeld Fruitmuis: een muis die alleen fruit eet 17

Flits! Luister goed. Vul de woorden in. Er is een ontsnapt uit de. Hij zat naast de beer met de scherpe. De overal. Waar is zijn? Zou hij in het zitten? Of ligt hij gewoon in een andere te slapen? Een foutje mag. Schrijf het hier eenmaal goed. Vertel me hoe je het doet! DIT HEB IK VANDAAG GELEERD! Ik leerde woorden met andere klanken schrijven. Opmerkingen Tijdens deze les voelde ik mij: 18 Tijdens deze les kon ik makkelijk volgen:

LES 3 Een geheim bezoekje DIT KAN IK AL! Ik kan woorden met be-, ge- en ver- schrijven. Deze les gaat over... Duid alle woorden met be-, ge- en ver- aan. Schrijf ze daarna in de juiste kolom. be- ge- ver- 19

Aan de slag! Oefening 1 De code gekraakt De boeven zijn in de bank. Daar moeten ze de code kraken. Kijk goed naar de oplossleutel. Schrijf de woorden op. Start bovenaan en ga mee met de wijzers van de klok. 1 2 5 7 11 15 16 18 19 20 22 a b e g k o p r s t v 1 3 2 4 1 2 Oefening 2 Gevulde zakken 3 4 De boeven vullen hun zakken met het geld uit de kluis. Schrijf in elke zak be-, ge- of ver-. Schrijf het volledige woord op. + wijs + meen + schil + keer + zit + dicht + driet 20 + voel

Oefening 3 Volg de voetsporen Lees jij wat er staat? Schrijf de zinnen op. Oefening 4 De boef vertelt Kies uit de woorden in het kader. Vul ze op de juiste plaats in. geheim - beloof - begint - verkeerd - geluid - vertrek - geluk Het met een briefje. Zonder sluipen we de bank binnen. Ik met een zak vol geld. Als we de bank buitenkomen, loopt het. We hebben geen : we gaan in de boeien. Ik dat ik dit nooit meer zal doen. 21

Flits! Veel geoefend? Alles begrepen? Flitsen maar! Ik Ze brengen een je over die boeven. aan de bank. Dat is niet zonder. Ze hebben een bij zich. Vond je dit een eng? Een foutje mag. Schrijf het hier eenmaal goed. Vertel me hoe je het doet! DIT HEB IK VANDAAG GELEERD! Ik kan herhaalde hoofdtijden het schrijven van werkwoorden van woorden met van be-, Engelse ge- en herkomst ver-. correct gebruiken. Opmerkingen Tijdens deze les voelde ik mij: 22 Tijdens deze les kon ik makkelijk volgen:

LES 4 Niet meer vrij DIT KAN IK AL! Ik schrijf woorden met ei, ij, au en ou. Deze les gaat over... Zoek alle woorden met ei. Schrijf ze op. Toen Eibeltje nog een klein meisje was, ging ze eens op reis, samen met haar geit. Te voet over het plein met de eik, toen een eind met de trein en daarna in haar eigen boot met een zeil. Na een eind varen kwamen ze aan op een eiland. Het was mei en in een wei vonden ze een ei zo groot als een kei en zo zwaar als klei. Einde. Zoek alle woorden met au. Schrijf ze op. Oom Paul en tante Paula nemen Laura mee naar Rome. Ook neef Laurens gaat mee in de blauwe auto. Langs de weg zien ze pauwen en Laura raapt gauw een paar veren op. Ze rijden door nauwe straatjes. Op een groot plein eten ze rauwe groenten. Het smaakt wat flauw, dus Laura doet er lekkere saus op. Ik zie de paus!, zegt oom Paul. De paus zwaait. Laura zwaait gauw terug met de veren. 23

Alle woorden uit het ei-verhaal schrijf je met ei. Alle woorden uit het au-verhaal schrijf je met au. Aan de slag! Oefening 1 Tekentijd In de gevangenis is het heel saai. De boeven tekenen daarom maar wat. Schrijf op wat je allemaal ziet. Alle woorden bevatten ei, ij, au of ou. Oefening 2 Op de lijnen Op de boeven staan woorden in stukjes. Zet de stukjes in de juiste volgorde. Schrijf de woorden op. to-au land-ei ger-tij je-meis dijn-gor ders-ou bouw-ge heim-ge vrouw-buur 24

Oefening 3 Niet gelijk De volgende woorden lijken op elkaar. Ze betekenen niet hetzelfde. Vul het juiste woord in. mij / mei In leggen alle vogels een ei. Die jas is niet van. wij / wei zijn beste vrienden. De schapen grazen in de. zij / zei De meester dat er morgen zwemles is. speelt graag met de poppen. Oefening 4 Dat wordt ei, ij, au of ou! Vervang elk teken door de juiste klank. Schrijf de zin opnieuw op. Kijk goed! ei = au = ij = ou = Ik schr f een mooie brief. De lucht is bl w. Een k is een grote boom. We boetseren met kl. De soep smaakt te f l w. Buiten is het k d. Elf min zes is v f. Een f t maken is niet erg. 25

Oefening 5 Gevangenis-quiz Tegen de verveling geven de boeven een quiz aan elkaar. Raad jij het woord? Niet groot, maar... De kleur van smurfen Dier dat graag wortels eet Vijfde dag van de week Niet warm, maar... Flits! Flitstijd! Denk aan het ei-verhaal en het au-verhaal. Veel schrijfplezier! 1 In de gevangenis is het niet. 2 De cel is veel te. 3 Er is te veel in de soep. 4 De groenten zijn nog. 5 Er lijkt geen aan te komen. Een foutje mag. Schrijf het hier eenmaal goed. Vertel me hoe je het doet! DIT HEB IK VANDAAG GELEERD! Ik herhaalde het schrijven van woorden met ei of ij en au of ou. Opmerkingen Tijdens deze les voelde ik mij: Tijdens deze les kon 26 ik makkelijk volgen:

LES 5 k Zag twee leeuwen heel lang geeuwen DIT KAN IK AL! Ik schrijf woorden met aai, ooi, oei, ij, ui, eeuw en ieuw, gevolgd door een doffe e. Deze les gaat over... De boeven zijn weer vrij. Ze moeten echter eerst nog heel wat taken doen voor ze weer naar huis mogen. Ze beginnen in de dierentuin waar ze de dieren moeten verzorgen. Ze worden nu zelf wel bang, vooral van de leeuwen... Kleur de woorden met eeuw, ooi, oei en aai. Schrijf die woorden op. k Zag twee leeuwen heel lang geeuwen. O, dat was een wonder! t Was een wonder boven wonder dat die leeuwen geeuwen konden. Hi hi hi, ha ha ha, k stond erbij en ik keek ernaar. k Zag twee vlooien mutsen plooien. O, dat was een wonder! t Was een wonder boven wonder dat die vlooien plooien konden. Hi hi hi, ha ha ha, k stond erbij en ik keek ernaar. k Zag twee koeien bootje roeien. O, dat was een wonder! t Was een wonder boven wonder dat die koeien roeien konden. Hi hi hi, ha ha ha, k stond erbij en ik keek ernaar. k Zag twee kraaien rondjes draaien. O, dat was een wonder! t Was een wonder boven wonder dat die kraaien draaien konden. Hi hi hi, ha ha ha, k stond erbij en ik keek ernaar. 27

Aan de slag! Oefening 1 Veel te veel De boeven willen de gestolen letters teruggeven, maar geven nu te veel. Welke letters zijn echt nodig? Lees de zin. Welk woord ontbreekt? Omkring eerst de twee klanken die je nodig hebt. Schrijf de zin dan volledig op. Op die bloemen zitten veel dr b vl / aai ij eeuw en. Haaien hebben ook vl k r / ieuw aai en. Wil je dat in de vuilnisbak kr g spr / eeuw ooi en? Paddenstoelen pl gr fr / ieuw oei en vaak in het bos. 28

Oefening 2 Oei, oei, de boeven knoeien De boeven schrijven een en ander op, maar maken er een knoeiboel van. In elke zin staat een woord met een foute letter. Schrijf de zin op, maar dan met de juiste letter. Aan zee vliegen veel leeuwen. In die wei staan bruine moeien. Van oma heb ik een kieuwe pen gekregen. Ik vind een maaie les niet leuk. Op toerderijen lopen veel katten. Oefening 3 Die boeven gaan eens wat proeven De boeven moeten alles in mooie rijmen zetten. Help je hen? Lees het eerste woord in de rij. Maak twee rijmwoorden met de gegeven letters. Schrijf de volledige rij woorden op. zwaaien - kr - dr groeien - k - bl kooien - g - vl eeuwen - schr - sn 29

Oefening 4 Wat zeggen de boeven? Maak een rijm van twee regels voor elke boef. Kies de rijmwoorden uit het kader. maaien - boeien - leeuwen - aaien - spreeuwen - koeien 30

Oefening 5 Voor elk schoteltje een kopje In het koffiehuisje van de dierentuin moeten de boeven de juiste kopjes op de schoteltjes zetten. Vinden ze die wel? Trek een streep van elk kopje naar het juiste schoteltje. Schrijf de woorden op. m ijen pl aaien k eeuwen dr oeien b ooien bl ooien Flits! Luister goed. Vul de zinnen aan. k Zag twee heel lang. k Zag twee mutsen. k Zag twee bootje. k Zag twee rondjes. Een foutje mag. Schrijf het hier eenmaal goed. Vertel me hoe je het doet! DIT HEB IK VANDAAG GELEERD! Ik herhaalde het schrijven van woorden met aai, ooi, oei, ij, ui, eeuw en ieuw, gevolgd door een doffe e. Opmerkingen Tijdens deze les voelde ik mij: Tijdens deze les kon ik makkelijk volgen: 31

LES 6 Een nieuwe kans DIT KAN IK AL! Ik schrijf woorden met meerdere medeklinkers vooraan en woorden met meerdere medeklinkers achteraan. Deze les gaat over... De boeven hadden letters gestolen, maar de zak met letters is teruggevonden. We zoeken samen de juiste plaats voor elke letter. Kleur de letter die wordt getrokken. s t a r t e s s t e r k l o p r i n s Aan de slag! Oefening 1 Plak en klaar voor de start Plak de kaart die je hebt gekregen op. We spelen het spel nog eens. Kleur telkens de letter die wordt getrokken. 32

Oefening 2 Van links naar rechts, van boven naar onder Schrijf de woorden van Deze les gaat over... en van oefening 1 op. Oefening 3 Een boef in huis? Zoek de woorden waarin vooraan meer dan één medeklinker staat. Schrijf ze op de juiste plaats. Ik lag in bed. Het was heel stil. Ik hoorde alleen een vlieg. Opeens hoorde ik beneden een stap op de vloer. Daarna een klop op de trap. Ik trok vlug mijn deken over mijn hoofd. Ik voelde me zo klein. Een traan rolde op mijn kussen. Dan een klap van een deur en de stem van mijn vader: Kom stout katje, niet in de gang lopen! Oef, geen boef! st vl tr kl 33

Oefening 4 Boeven met spijt In het dorp is iets raars gebeurd. Een inbraak, maar dan wel een vreemde inbraak... Maak goede woorden van de vetgedrukte letters. Schrijf de zin volledig op. Er was een inbraak in de k k r e. Iemand brak het l s o t open. Maar het was wel heel d r ee m v. Er was t ie n s verdwenen. Zo te zien kregen de boeven t ij s p. Er lag wat g l e d. Op een r ie b f stond: voor een nieuw slot. Er wordt niet gezocht naar een p oo r s. Voor een nieuw slot 34

Oefening 5 Grijp maar zelf! Zoek letters in de zak van de boef. Maak vier woorden van minstens vier letters. a r e t Flits! b n v i p s f o d w u k g l m Luister goed. Schrijf de woorden op. 1 Op de 5 In de 2 In de 6 In de 3 Op de 7 Al de 4 Aan de 8 Op het Een foutje mag. Schrijf het hier eenmaal goed. Vertel me hoe je het doet! DIT HEB IK VANDAAG GELEERD! Ik herhaalde het schrijven van woorden met meerdere medeklinkers vooraan of achteraan. Opmerkingen Tijdens deze les voelde ik mij: Tijdens deze les kon ik makkelijk volgen: 35