Opgeblazen ego s in behandeling Prof. Wim Slot

Vergelijkbare documenten
Dit betekent dat kennis over de ontwikkeling van het kind onmisbaar is bij de beslissing wel of geen maatregel uit te spreken.

Inhoud Verkorte matrix ontwikkelingsmijlpalen -

Vader pleegde zelfmoord na aanhouding

Brief voor ouder over thema 1

Motieven en persoonlijkheid. Waarom doen mensen de dingen die ze doen?

BIJLAGE 2 RELATIONELE EN SEKSUELE VORMING IN DE LEERPLANNEN. Inleiding. verwijst naar ontwikkelingsaspecten uit het OWP

Communiceren met kinderen met ADHD

BIJLAGE 3 DE LEERPLANNEN EN RELATIONELE EN

Een wereld van verschil

Doelstellingen van PAD

Handleiding voor gezinsmedewerkers. Han Spanjaard Marianne Haspels

THEMA SOCIAAL-EMOTIONELE ONTWIKKELING Kern Subkern 0-4 groep 1-2 groep 3-6 groep 7-8 Onderbouw vo Bovenbouw vmbo Bovenbouw havo-vwo

Peuters Groep 1 Groep 2 Groep 3 BP MP EP M1 E1 M2 E2 M3

Handleiding zelfzorgplan

Visie (Pedagogisch werkplan)

LEZINGEN EN WORKSHOPS OPVOEDEN

LEZINGEN EN WORKSHOPS OPVOEDEN

1 Het sociale ontwikkelingstraject

Pedagogisch beleid. buitenschoolse opvang. Niets uit deze uitgave mag worden gekopieerd en/-of verspreid zonder. maatwerk kinderopvang voor elk gezin

Verbindingsactietraining

Teamkompas voor Zelfsturing

Pedagogisch kader Kinderdagverblijf Filios

Marianne Haspels & Renske van Bemmel Competentiegericht Werken met cliënten met een verstandelijke beperking

totaal oordeel relaties binnen het gezin heel veel leerpunten geen leerpunten

SIPP persoonlijkheidsvragenlijst

Rosalie Koolen; klinisch psycholoog/ kinder en jeugdpsycholoog Slotervaartziekenhuis, Amsterdam. Rotterdam;

Doelenlijst Relationele Vorming in de Basisschool in combinatie met de IK-zinnen

Pedagogische Visie en Beleid

Weerbaarheid en zelfsturing voor particulieren. Bouwen aan zelfvertrouwen. Jeugd

Cliëntondersteuner (naam, organisatie):

Leerlijnen jonge kind (MET extra doelen) - versie juli Naam leerling. Sociaal-emotionele ontwikkeling Betrokkenheid

Train-the-Trainer: agressiebeheersing. D-na voor ICOBA

Koffieochtend 20 oktober 2016 OPVOEDING IN DE FAMILIE

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

SOCIAAL-EMOTIONEEL LEREN EN NIEUWKOMERS

Veiligheid en bescherming bij geweld in relaties

Niet familiale managers in het. familiebedrijf

Goed toegerust op ontdekkingsreis

(de casus Van Kooten, deel III) 179

Schaamte Zelfbeeld en Agressie

Liska Vulperhorst 2 november 2015

Wetenschappelijk onderzoek. Prof. Dr. Dick Swaab Wij zijn ons brein

Stabilisatiecursus Scelta Nijmegen

Een Positieve Klas resultaten Duhamel College Den Bosch

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Welkom workshop ouders & pubers

Vader-zijn! Hersteld Hervormde Gemeente, Kruiningen.

Video-hometraining. Informatie voor ouders

Brief voor ouder over thema 1

Activiteitenlijst Kinderbegeleider Duaal

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Doelen relationele vorming

Tussendoelen sociaal - emotionele ontwikkeling - Relatie met andere kinderen

Geestig Omgaan met (ongewenst) gedrag van kinderen in groep

Wees zoals je wil zijn (Socrates)

Het gezin centraal. Handboek voor ambulante hulpverleners. Arjan Bolt

Zelfbeschadiging; wat kun jij doen om te helpen?

Omgaan met stemmen horen. Sigrid van Deudekom en Jeanne Derks

Kinderen & huiselijk geweld. Fransien Jans & Anke van Schooten

Inleiding Braakliggend terrein? Fundamenten Gelijkvloers Verdieping/dak. Klaar!? Puberteit Puberhersenen Wat hebben pubers nodig? Is het een probleem?

Motivatie. Even voorstellen Gedragsverandering bij schulden Waarom en hoe?

Pedagogisch beleidsplan Buitenschoolse Opvang Mathil Rouveen

Hoe gaat het nu?

Observatielijst Groepsfunctioneren

Betekenis van vaderschap

Het Pedagogisch Beleidsplan

Gastouderbureau MijnGastouderopvang

Het is alleen maar een gevoel, SEO in de praktijk. Els Ronsse

Zingeving en geluk. Inleiding Wat is zingeving Wat is geluk Elementen zinvolleven Er TOE doen Verkenningsvragen Carrousel

Inhoud. Voorwoord bij de 24 e druk 11

Tussendoelen domein SOCIAAL EMOTIONELE ontwikkeling. Zelfbeeld. *bron: SLO ;6 4 4;6 5 5;6 6 6,6 7

Wonen Doe Je Thuis: inhoudelijk kader van Combinatie Jeugdzorg

Activiteitenlijst - Baby s en peuters

Achtergrondinformatie opdracht 1, module 1, les 1

Terrorisme en dan verder

Inhoud Inleiding Een nieuw beroep, een nieuwe opleiding Een nieuwe start bouwt voort op het voorgaande Relaties aangaan Omgaan met gevoelens

Roepnaam : recente foto. Wilt u dit formulier volledig aan alle zijden invullen en waar nodig 0 zwart maken.

Betrokkenheid. Competentie. De behoefte aan competentie wordt vervuld.

Functiebeschrijving Kraamverzorgende

OPLEIDINGSPROGRAMMA ILW. DUUR: 36 maanden 24 maanden indien de competenties Logistieke hulp in de verzorgingssector reeds zijn verworven

#Gevoelsbeleving #IKontwikkeling #AANgaan

Pedagogisch beleidsplan Integraal Kindcentrum de Weide

NA DE SCHOK INFORMATIE VOOR OUDERS

Begeleiding van kind en ouders op de SEH. Leerdoelen. ontwikkeling. 20% van de patienten die een SEH bezoeken is jonger dan 16 jaar.

Ik heb een ziekte, maar ik ben die ziekte niet!

Beargumenteer je beoordeling met minimaal één voorbeeld uit je stage Is je motivatie voor het werk toegenomen of afgenomen? Leg uit waarom.

Aan de slag! Wat is er nodig in de jji s?

Behandelprogramma chronische pijn. Almere

Inschrijfformulier Wilt u dit formulier zo spoedig mogelijk terugzenden aan: Mevr. H. de Jong, Windmolen 101, 2986 TL Ridderkerk,

ABC - Ambulant Behandelcentrum

SOVA /AR op Maat Presentatie

Aanpassingen Leer- en ontwikkelingslijnen jonge kind SEO

Psycho sociale gevolgen bij kinderen met CP. Susanne Sluijter Orthopedagoog Mytylschool De Trappenberg Mytylschool Behandelteam Merem Huizen

Emoties, wat is het signaal?

Psychisch of Psychiatrie?

Leer- en ontwikkelingslijnen jonge kind (ZONDER extra doelen) - versie aug Naam leerling. Sociaal-emotionele ontwikkeling Betrokkenheid

Onderzoek naar het cluster 4 onderwijs: kinderen en hulpverlening. Drs. R. Stoutjesdijk & Prof. Dr. E.M. Scholte M.m.v. drs. H.

Hoe verwerk je een. schokkende gebeurtenis? Informatie voor ouders

2 Training of therapie/hulpverlening?

Transcriptie:

Opgeblazen ego s in behandeling Prof. Wim Slot ACK-Symposium Korte lontjes en opgeblazen ego s Amsterdam 27 februari 2007

Wat gebeurt hier?

Zelfwaardering is iets anders dan narcisme

Zelfwaardering: mate waarin iemand zichzelf als een waardevol persoon in relatie tot anderen beschouwt (Harter)

Narcisme: het overdrijven van je talenten en je prestaties, het vragen van aandacht, bewondering en een speciale behandeling. Narcisten zijn weinig empatisch, gebruiken anderen en vragen zich -merkwaardig genoeg - voortdurend af wat anderen van hen denken. (Thomaes)

Thomaes (2007) hoge zelfwaardering agressie lage zelfwaardering laag hoog narcisme 163 SCHOLIEREN (54% JONGENS) 10-13 JAAR

Thomaes (2007) GEEN SCHAAMTE SCHAAMTE hoge zelfwaardering agressie lage zelfwaardering laag hoog laag hoog narcisme 163 SCHOLIEREN (54% JONGENS) 10-13 JAAR

Implicaties voor behandeling Differentiëren tussen zelfwaardering en narcisme Doelen formuleren die adequaat zelfwaarde-gevoel bevorderen Bejegening, feedback en instructie richten op deze doelen

Differentiëren tussen zelfwaardering en narcisme In veel gezinnen en behandelingssettings ontbreekt positieve feedback Behandelaars proberen dat om te buigen om zelfwaardering bij het kind te vergroten Maar, niet iedere positieve feedback is goed.

Infantiliserende feedback: High how are you today? I like your tie How are we all feeling today? Infantiliserende feedback leidt niet tot grotere zelfwaardering en werkt averechts bij opgeblazen ego s

Ongedifferentieerde feedback, op de kaart staat niets om trots op te zijn. Kaart van: Marjan verdiende privileges: spelcomputer, buitenshuis Punten verdiend voor: par punten kwijtgeraakt door: 500 Opgestaan W 500 Ontbijttaak H 1000 Naar school H 1000 Middagtaak W 1000 tafelgesprek W 500 kamer netjes W 500 kaart bijgehouden M par 5000 Totaal verdiend Totaal kwijt

Beter: Gedifferentieerde feedback Kaart van: Marjan verdiende privileges: spelcomputer, buitenshuis Punten verdiend voor: par punten kwijtgeraakt door: par 500 Opgestaan W 500 kamer niet op slot H 500 Ontbijttaak snel klaar H 500 laat thuis zonder melden W 500 Naar school H 1000 Belangrijke dingen gezegd over school W 1000 Thea geholpen bij taak W 500 kamer netjes W 1000 ruzie met P goedgemaakt M 5000 Totaal verdiend 1000 Totaal kwijt

Formuleer doelen die zelfwaardering bevorderen en die niet leiden tot versterking van narcistische gevoelens Ontwikkelingsgericht Toegespitst op ontwikkelingstaken die op dat moment actueel zijn Volgens het Vygotsky: in het gebied van de proximale ontwikkeling. ".

Ontwikkelingsgericht: kijk of kind voldoende voldoende vaardigheden heeft om ontwikkelingstaken te vervullen ontwikkelingstaken vaardigheden

kinderen Cicchetti & Lynch, 1995 Fysiologische regulatie Motorische ontwikkeling ontwikkelingstaken: vaardigheden: (voorbeelden) Slikken, adequaat op prikkels reageren, slaap / waak ritme opbouwen Fles vast houden, rollen, kruipen, lopen fijnere motorische vaardigheden Affectregulatie en differentiatie Vorming gehechtheidsrelaties Vorming van een autonoom zelf Symbolische ontwikkeling Verwerking van sociale informatie relaties met leeftijdgenootjes Functioneren op school gevoelens herkennen, een naam geven Opvoeder gebruiken als veilige basis, ouder aankijken, Zelf initiatieven nemen, exploreren, contactleggen met andere kinderen Woorden leren, napraten. Alsof-spel met stimulerend speelgoed spelen Nieuwsgierig naar wat een ander, bedoelt, vraag stellen Spelletjes doen met anderen, simpele conflicten aangaan / oplossen Luisteren, een tijdje stil zitten

Adolescenten Slot & Spanjaard (2000) ontwikkelingstaken: vaardigheden: (voorbeelden) geven en nemen in discussies met autonomie t.o.v. ouder(s) ouders Onderwijs/werk Vrije tijd Woonsituatie Omgaan met autoriteit Gezondheid Lichaam/uiterlijk Soc. contacten/vriendschappen. Intimiteit, seksualiteit Stage lopen/ kiezen voor studie Hobby kiezen, plannen van vrije tijd eigen huishouden opbouwen Op zelfbewuste wijze gezag dulden, onderhandelen Gerichte keuzes bij eten en drinken, risico s op letsel inschatten Ontspannen zijn als je bekeken wordt Iets voor de ander doen, vertrouwen tonen Versieren, aanvoelen welke intimiteit de ander wenst

veerkracht Zelfvertrouwen Positief temperament IQ Goed Uiterlijk

Vygotskys gebied van de proximale ontwikkeling: doelen, instructie en feedback hebben betrekking op ontwikkelingen waar het kind net aan toe is. Met enige inspanning haalbaar, maar niet te makkelijk te makkelijk te moeilijk

Zowel doelen die te makkelijk zijn als te moeilijke doelen kunnen tot schaamte (en dus ook agressie) leiden. Zeker bij Narcissus. te makkelijk te moeilijk

Ga op zoek naar de taken en vaardigheden waar veranderingen kunnen / zullen plaatsvinden die voor het kind van belang zijn te makkelijk te moeilijk

ontwikkelingstaken: vaardigheden: (voorbeelden) geven en nemen in discussies met autonomie t.o.v. ouder(s) ouders Onderwijs/werk Vrije tijd Woonsituatie Omgaan met autoriteit Gezondheid Lichaam/uiterlijk Soc. contacten/vriendschappen. Intimiteit, seksualiteit Stage lopen/ kiezen voor studie Hobby kiezen, plannen van vrije tijd eigen huishouden opbouwen Op zelfbewuste wijze gezag dulden, onderhandelen Gerichte keuzes bij eten en drinken, risico s op letsel inschatten Ontspannen zijn als je bekeken wordt Iets voor de ander doen, vertrouwen tonen Versieren, aanvoelen welke intimiteit de ander wenst

Schaamte en agressie Agressief gedrag dat de jeugdige geen enkel voordeel lijkt op te leveren: vaak wordt het schaamte element over het hoofd gezien.

Schaamte en agressie in groepen Behandelingsvormen in groepen bevatten (onbedoeld?) elementen die schaamte opwekken Verwijzingen naar ongemakkelijke bijverschijnselen van rijping Verwijzingen naar iemands afkomst Vernederende instructies Geen (eervolle) uitweg bieden uit ongemakkelijke of conflictueuze situaties. Als jongeren toegeven of inbinden: suggereren dat ze dat doen omdat het van de leiding moet

Interventies bij agressieve incidenten in groepen* Benadrukken van controle en zelfwaarde, voorkomen van schaamte Controle: jij bepaalt wat er nu gaat gebeuren Zelfwaarde: Ik snap dat je boos bent. Dat respecteer ik Voorkomen van schaamte door toeschouwers weg te sturen, of door getuigen van het incident naderhand in te praten, of als de jeugdige die agressief was terugkomt in de groep, de groep eerst voorbereiden en instrueren. *Slot & Spanjaard (2003)

3 kernzinnen* Jij kunt het Jij bent belangrijk Jij hebt goede ideeën *: Chamberlain & Bank

Behandeling van ernstig antisociaal gedrag. Voorbeeld: Functional Family Therapy (FFT)

Functional Family Therapy Sexton& Alexander 2003 Ouders en kinderen leren: 1. Nieuwe betekenis geven aan: conflicten, intenties, emoties en handelingen 2. Vaardigheden leren om risico s te verminderen en protectieve factoren te mobiliseren 3. Vaardigheden om probleemsituaties het hoofd te bieden 4. Het toepassen van deze vaardigheden in andere situaties en op latere tijdstippen 5. Weten wat te doen tijdens terugval 6. Gebruikmaken van netwerk en steun in de buurt

FFT hanteert een fasering maak probleemgedrag van het kind tot een onderwerp dat het gezin aangaat. (family issue)

Wat gebeurt hier?