Architect van je toekomst Een nieuwe methodiek van Stichting Steensoep



Vergelijkbare documenten
Jaarverslag 2013 Stichting Steensoep

Cursusgids 2016 Den Helder & Schagen

Weerbaarheid en zelfsturing voor particulieren. Bouwen aan zelfvertrouwen. Jeugd

Nieuwsbrief Gerdien Jansen Kindcoaching. Jaargang 2: Nieuwsbrief 3 (oktober 2013) Hallo allemaal,

Jaarverslag Stichting Steensoep

Kernklas. Ieder kind is uniek...

IK EN IK EN DE ANDER.

Programma Tienerclub. Tienerclub Blok 1 & 5: Adventure 4 Kids Op avontuur met jezelf

Ouderbetrokkenheid in het voortgezet onderwijs

Doelstellingen van PAD

Welkom op de ouderavond!

Sociale leeromgeving. Wie zit er in jouw netwerk? Leeromgeving sociale leeromgeving

Welkom op Wolfert PRO!

FOLLOW YOUR SUN LESSENREEKS GROEP 7 & 8 SCHOOLJAAR 2018 / Missie: ieder kind straalt!

Wie de schoen past. Kaleidoscoop op het ROC ASA, voor studenten opleiding onderwijsassistent en SPW

LEREN LEREN WAT? HOE?

Oudercursus: Mijn kind op het voortgezet onderwijs, wat nu? Docenten handleiding. Programma Oudercursus VO. Bijeenkomst 1

Open huis. Verrassend nieuw onderwijs voor vmbo-t/havo leerlingen

> TAALWERKBLAD PARTICIPATIE

Effectiviteit van mentortrajecten

Speel het spel. stimulansen

Nummer 1 December Cursusaanbod 2012 Gedeeld verdriet Mindfulness Laat je zelf zien

Vaktherapie en groepstrainingen bij De Hoenderloo Groep

Voor wie zijn de kind-jongere trainingen bedoeld? Hulpaanbod

Theateractiviteiten voor, door en met mensen met een verstandelijke beperking.

Mind & Motion, Centrum voor BewustZijn

Actief burgerschap. Sint Gerardusschool Splitting ET Emmen Tel:

Het (verder) versterken van de leefbaarheid in multiculturele buurten, wijken en regio s, een en ander in de ruimste zin.

OBS De Dorpsakker Assendelft

Brochure. Primair onderwijs. Brochure. Primair onderwijs

Gelukskoffercoaching. Ik kan in drie woorden vertellen wat ik geleerd heb: I love me. Wael, 11 jaar. Gelukkig zijn kun je leren!

De Weekend Academie- jaarverslag 2016

Evaluatieverslag mindfulnesstraining

Aanbod Huiswerkbegeleiding Educatief Centrum de IJssel Apeldoorn

Verslag focusgroep ouders met jongeren in secundaire scholen

Ontdekken hoe je je tijd goed kunt beheren, bestaat voor. Jezelf voorbereiden op succes. Hoofdstuk 1. Leer jezelf kennen.

Weerbaarheidstraining voor iedereen. Weerbaar met Accres. Accres.nl/weerbaarheid

Collectief aanbod Jeugd Houten

Het beste uit jezelf

Lééf je dag. Prikkelende workshops om samen te leren

Kernachtige Loopbaan Ont-wikkeling

Durft jouw kind zichzelf te zijn en voor zichzelf op te komen??

[2015] Oplossingsgericht werken met Kinderen. "Kids Skills" Gerrit van de Vegte

Theoretische verantwoording

EEN SCHOOL MET TALENTUITDAGEND ONDERWIJS

Hanke de Kock & Marianne de Bruijn

School s cool Utrecht helpt brugklassers een goede start te maken in het voortgezet onderwijs

STUDIEVAARDIGHEID LOOPBAANLEREN - 1 HOOFDSTUK 1

Wat is de Kinder Onderzoek Groep?

maakt meedoen mogelijk Workshop Wennen aan de brugklas 2014

Rotterdams Ambassadrices Netwerk

ONDERNEMER VAN JE EIGEN TALENT...want jij kunt meer!

Informatieboekje

De Bekwame Bestuurder. Humphry Peter 30 Oktober 2010

Van huidige situatie naar gewenste situatie

Taal verbindt mensen Wij verbinden mensen met taal Want Taal doet meer dan schrijven, spreken en lezen Het is de sleutel naar een nieuwe toekomst!

Cursusspel. GGNet Communicatie

Stellingen en normering leerlingvragenlijst

Pedagogisch beleid Kinderopvang Haarlem Spelend Groeien

HOFPLEIN EDUCATIE Lesbrief voorstelling Alice in Wonderland

FAALANGST DE BAAS! TRAINING 1. faalangst. de baas! training.

VoorleesExpress. Samen met ouders aan de slag. Praktische tips

Identiteit op Integraal Kindcentrum De Ark

Doe mee met Mentoren op Zuid

Kaarten voor Leerling-bemiddeling

Vragenlijst leerlingen Eureka! Oberon & Eureka!, januari 2012

Christelijke school voor vmbo met leerwegondersteuning. College de OpMaat. Op maat voor jou!

olvp ieder1 telt Kies voor jouw talent juiste accent! het

Creatieve Begeleiding

STEVIGE STAP TRAINING 1. stevige stap training.

Onderzoek Eenzaamheid onder jongeren

C. 3 Wat wil ik Wat is je ambitie/drive; jouw motivatie en interesse

Zelfbeeld. Het zelfvertrouwen wordt voor een groot deel bepaald door de ideeën die het kind over zichzelf heeft: het zelfbeeld.

Persoonlijke competenties Sociale competenties Leer (school) competenties

Handleiding Lesmethode Groep 7 &8 Huiswerk Bikkels. Inkijkexemplaar

ONDERNEMER VAN JE EIGEN TALENT...want jij kunt meer!

De Klankhof t Kofschip waar iedereen tot zijn recht komt

Inhoudelijk jaarverslag Stichting Follow your Sun 2017

Onderwijsconcept op de Herman Broerenschool te Delft. (met behulp van de methode Kids Skills) Eigen Initiatief Model (Begeleid ontdekkend leren)

STA STERK TRAINING 1. sta sterk training.

Hoogbegaafdheid en onderpresteren

Leren door samen te doen Workshop ouderbetrokkenheid 3 juni

Vanjezelfhouden.nl 1

Identiteit van de Koos Meindertsschool

De Brede School Academie Utrecht

Bedir, voor kwaliteit en identiteit. Basisschool. Onderwijs. Educatie. Adres: Klarinetstraat 4, 5402 ZC Uden

Opbrengst vsv cafe 3 april talentontwikkeling Pagina 1

1 > Ouders en school Samen het beste halen uit ieder kind

Wij zijn op zoek naar enthousiaste vrijwilligers voor in onze Kids on tour werkgroep:

Caroline Penninga-de Lange Je kind in balans

Visie van De Molenberg

Hoe maak ik mijn kind weerbaar? Saskia de Ridder, MSc Kinder-& Jeugdpsycholoog

DO'S EN DON'TS VOOR OUDERS

EERLIJKE MENING: ANONIMITEIT: ONDERDELEN

Stellingen leerlingvragenlijst

Cursus VRIENDEN MAKEN.KUN JE LEREN

Nieuwsbrief. Ouderpraat! Pedagogische begeleiding ondersteuning en training December 2015

Uitgangspunten van de Koningin Julianaschool

Het keukentafelgesprek

Transcriptie:

1 Architect van je toekomst Een nieuwe methodiek van Stichting Steensoep Samenvatting Mei 2014 Adres: Brede Hilledijk 590, 3072 NK Rotterdam Tel.: 0613467100, 0653224897 KvK: 54218853 E: post@marianbentvelzen.nl

2 Inleiding Stichting steensoep werkt nu twee jaar in het Rotterdamse met een team van ervaren sociaal cultureel werkers aan de ontwikkeling van kinderen en volwassenen. Wat we zien is dat achterstandssituaties te veel worden benaderd vanuit een taal/reken/cito-score benadering. Natuurlijk belangrijk maar daaronder zit ook motivatie van kinderen, hun zelfbeeld, zelfvertrouwen en sociaal emotionele ontwikkeling. In deze nieuwe methodiek brengen we al onze ervaringen samen in een integrale benadering van de extra leertijd van kinderen die zich richt op meer zelfkennis, zelfvertrouwen en een beter gefundeerd keuzeproces van wat wil ik en hoe kan ik dat bereiken. Onze verschillende programma s in deze methodiek richten zich op de gouden driehoek: ouders/netwerken, kinderen uit groep 7, 8 en brugklas en scholen. Ze zijn allen in de praktijk al uitgetest. Hoofddoelen methodiek Geloof in jezelf en je omgeving en de mogelijkheden zijn onbegrensd! Vanuit deze visie werkt Stichting Steensoep. De visie is vertaald naar hoofddoelen van de methodiek: 1. Zelfwaardering en vertrouwen van kinderen en volwassenen zijn versterkt, doordat ze hun eigen kracht hebben ervaren. 2. Er zijn meer positieve verbindingen tussen mensen ontstaan in grotere win-winnetwerken. 3. Het eigen initiatief in de vorm van durf te vragen en doen is toegenomen. 4. Succeservaringen op deze gebieden (iets anders is mogelijk en ik heb daar invloed op) leiden tot een actiever en positiever toekomstperspectief. Uitgangspunten methodiek - Er zijn cruciale achterstanden bij kinderen in zelfvertrouwen, motivatie en keuzes maken - Het is mogelijk om competenties van kinderen te ontwikkelen waardoor zij beter in staat zijn loopbaankeuzes te maken - Het is essentieel dat kinderen hierbij zelf de regie over hun loopbaanontwikkeling krijgen - Groep 7 en 8 zijn cruciaal voor de toekomst van kinderen Het kind de regie

3 - Tegelijkertijd werken aan de sociale omgeving van kinderen: in de eerste plaats ouders en leerkrachten (de gouden driehoek) is van essentieel belang - Het versterken en uitbouwen van bredere netwerken (bridging) rondom kinderen is nodig om mogelijkheden en perspectief te vergroten - Tweeëneenhalf jaar een warm bad en extra aandacht en impulsen in een samenhangend programma werkt - Het ontwikkelen van een ecologisch bewustzijn helpt kinderen zich bewust te worden van hun plek in en invloed op de wereld om hen heen. Zoals in bovenstaand figuur samenvattend te zien richt de methodiek zich op drie ontwikkelingsvelden: het zelfbewustzijn, het sociale bewustzijn en het ecologische bewustzijn waarbij het kind centraal staat. Hieronder staan deze velden in een figuur weergegeven. Werkwijze Kinderen met weinig zelfvertrouwen en een zwak sociaal netwerk brengen wij in leersituaties, waardoor ze succeservaringen opdoen. Sleutelervaringen, waardoor ieder kind in eigen tempo ontdekt, dat het inderdaad architect van haar eigen leven kan zijn. Die ervaringen houden we vast en zijn de opening naar nieuw gedrag. Zie je wel dat je het kunt. Om dit te realiseren begeleiden we met de volgende houding en trachten die ook op ouders en leerkrachten over te dragen: een liefdevolle positieve houding; veel aandacht/luisteren; zoeken naar belangrijke leerervaringen, die wij sleutelervaringen noemen en die omzetten in nieuw gedrag; vragen stellende benadering; stimuleren van open levenshouding en uitgaan van kracht kinderen Programma s A.Kinderen Sociaal bewustzijn B.Ouders C.Leerkr achten/ Periode Zelfbewustzijn Ecologisch bewustzijn (semi) professi onals Groep 7 1. Waarmakers 5.Architect van de toekomst 1 e helft 2.Brugklastraining 6. Duurzaam groep 8 bouwen 2 e helft 3.Superhelden (leemoven, groep 8 windmolen) 1 e helft 1 e 4.Brugklastraining Natuur educatie klas Ouderbetrokkenheid in activiteiten 7.Oudercursus Aanpak vanuit de vijf partnerschappen Ouderbetrokkenheid in activiteiten 8. Oudercursus D.Wijk 9.Duurzaam bouwen 10.Steensoep koken 11. PROEF! A. Programma s kinderen 1.De Waarmakers (groep 7) Doel: Ze leren dat ze kunnen bereiken wat ze willen als ze zich actief inzetten en durven vragen.. Inhoud: De kinderen starten hun eigen project waarin ze hun droom waarmaken. Ze betrekken mensen die ze al kennen en nemen contact op met mensen die zij nog niet kennen.. Hierdoor ontwikkelen ze hun sociale vaardigheden, hun taalvaardigheid en verruimen ze hun horizon.

4 2.Brugklastraining (groep 8). Doelen: Kinderen maken een weloverwogen keuze voor voortgezet onderwijs, weten hoe het er aan toegaat op het VO (vakken, rooster, leren, enz) en worden sociaal-emotioneel sterker en hebben zelfvertrouwen. Inhoud: kinderen brengen hun talenten in kaart; krijgen een beeld van welke beroepen er allemaal zijn; krijgen zicht op hoe het er aan toe gaat in het VO en leren ze studievaardigheden. Ook aandacht voor afscheid nemen, pesten en vriendschap. Ouders, leerkrachten en andere belangrijke mensen in het leven van de kinderen worden betrokken. 3.Superhelden (groep 8). Doel: Een (sportieve) work-out waar de kinderen letterlijk en figuurlijk sterk en weerbaar worden en leren zorgen voor elkaar. Inhoud: Altijd al een superheld willen zijn? Hier krijgen de kinderen de kans. Maar wanneer ben je eigenlijk een superheld? We gaan aan de slag met vriendschap en pesten en leren hoe je jezelf sterk kunt maken. Het is een sportieve activiteit waarbij we gebruik maken van elementen uit de sociale vaardigheidstraining, rots en water, over de streep en Calisthenics. 4.Architect van de toekomst (groep 7). Doel: Kennismaken met duurzaamheid, materialen en beroepen. Kinderen ontwikkelen een ecologisch bewustzijn. Ze zijn zich bewust van hun plek in en invloed op de wereld om hen heen. Inhoud: Duurzaamheid, techniek, bouwen en natuur. Dat zijn de thema s van architect van de toekomst. De kinderen gaan aan de slag als architect, ontwerpen hun eigen bouwwerk en verkennen verschillende duurzame materialen. Ze bedenken oplossingen voor problemen in de toekomst rondom water en energie. Zijn ze klaar met ontwerpen dan maken ze een maquette en bouwen uiteindelijk hun ontwerp in het groot, soms meters hoog. 5.Duurzaam bouwen (groep 8). Doel: kinderen ontdekken dat je samen duurzame objecten kunt bouwen, die eerst niet mogelijk leken. Inhoud: We bouwen met bamboe, leem, stro en hout. Op deze manier zijn er leemovens en een insectenhotel gebouwd en gaan we aan de slag met het maken van een windmolen. We werken vanuit de volgende principes: sociale duurzaamheid, sociale overwaarde en sociale ondersteuning. 6. Brugklastraining (klas 1). Doel: Brugklasleerlingen voelen zich sneller thuis in het VO. Ze weten wat er van ze verwacht wordt, kunnen plannen, vrienden maken en worden ondersteund in het ontwikkelen van leerstrategieën. Inhoud: Snel op weg binnen het VO. Hoe werkt het rooster, hoe voel je je snel thuis op je nieuwe school, hoe werkt Magister, hoe tellen mijn cijfers mee, hoe vraag ik iets aan de mentor of leerkracht, wat verwacht school van mij, hoe plan ik mijn huiswerk en hoe leer ik voor overhoringen en repetities, hoe blijf ik gemotiveerd? B. programma s ouders 7.Oudercursus (groep 8). Doelen: Ouders bekwamen zich in het ondersteunen van hun kind bij alle veranderingen. De ouders zijn goed geïnformeerd, voelen zich zeker en kunnen hun kind ontspannen begeleiden. Inhoud: Nu gaat het erom spannen. De Cito eindtoets, het maken van een keuze voor het VO, afscheid nemen van de basisschool, de voorbereiding op de overgang naar de nieuwe school. De ouders krijgen een goed beeld van alle veranderingen en op welke manier ze hun kind hier bij kunnen ondersteunen. 8.Oudercursus (1e klas VO). Doel: Ouders kunnen hun kind ondersteunen in het VO. Ouders weten hoe het er aan toegaat (vakken, rooster, leren, enz) en verwachtingen zijn helder. Ouders voelen zich zeker en kunnen hun kind ontspannen begeleiden bij hun schoolloopbaan. Inhoud: Een hele verandering, ook voor de ouders. Na 8 jaar lang in de veilige basisschool, wordt er steeds meer zelfstandigheid van de kinderen verwacht en lijken ouders meer op afstand. Ouders gaan

5 aan de slag met vragen als: Hoe werkt het allemaal op de nieuwe school? Wat verwacht de school van mij? Wat gebeurt er met mijn kind in de puberteit en hoe kan ik als ouder hier het beste mee omgaan? Hoe kan ik mijn kind ondersteunen in het maken van het huiswerk. Acht bijeenkomsten van 2 uur, samen met de Rotterdamse Volksuniversiteit ontwikkeld. Bij al onze activiteiten betrekken we zoveel mogelijk de ouders, leerkrachten en andere belangrijke mensen in het leven van de kinderen. D. programma s wijk 9.Duurzaam bouwen (wijk). Doel: Kinderen en buurtbewoners bouwen samen zelfstandig een technisch ingewikkeld apparaat war duurzaam nuttig is. Inhoud: In wijken bouwen we, samen met bewoners, kinderen, organisaties en scholen, aan duurzame projecten. Zo hebben we bijv. een grote leemoven bij een speeltuin gebouwd. Samen met het voortgezet onderwijs doen we een techniekproject. We bouwen aan een mobiele interactieve expositie rondom milieu, techniek en duurzaamheid. 10,Steensoep koken (wijk). Doel: Buurtbewoners ontdekken dat als iedereen bijdraagt wat gemist kan worden, er meer dan de som der delen ontstaat. Onbekenden ontmoeten elkaar en maken contact. Inhoud: Vanuit deze visie kookt Stichting Steensoep de gelijknamige soep. Ergens in een buurt of tijdens een evenement strijken we neer, met een pan, een vuurtje en een magische soepsteen. We delen het steensoep verhaal en nodigen iedereen uit om iets bij te dragen. Op deze een laagdrempelige manier ontmoeten buurtbewoners elkaar. Na een tijdje pruttelt er een heerlijke soep waar iedereen van mee kan smullen. 11.PROEF! (wijk). Doel: Kinderen kunnen zelfstandig spectaculaire proefjes uitvoeren en ervaren welk wonderlijks mogelijk is als je experimenteert. Inhoud: Met de PROEFmobiel trekken we door buurten en wijken. Daar doen we buiten allerlei activiteiten rondom natuur en wetenschap. Moestuinieren, koken, werken met zonne-energie, zelf broodjes bakken, met bamboe bouwen, spannende proefjes doen en nog veel meer. Bij PROEF ga je zelf, in je LABjas, aan de slag. Kun jij bijvoorbeeld zelf een bootje bouwen dat vaart op zonneenergie? Heb je wel eens meegedaan aan een airbattle? PROEF is een creatie van en samenwerking tussen Stichting Buurtlab, Stichting Steensoep, Stichting Abela en Natuurspeeltuin de Speeldernis. Wijk-TV zorgt voor het vastleggen van alle activiteiten zo wordt de beleving van kinderen heel direct teruggebracht naar school en ouders. *C. Ouderbetrokkenheid Methodiek volgens de 5 partnerschappen van Stichting Actief Ouderschap. Beleidsadvies, training en begeleiding