Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Vergelijkbare documenten
lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

LES: Wie van de drie? 2

Lesbrief Theater Dakota

Sire Filmpjes maken - Docent

plan HERDENKINGS Naam monument:... Plaats monument:... School:... Klas:...

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken. Wat voor tekst schrijf je en aan wie?

Dag van Respect & Twinning

Les 2: Bescherm jezelf

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Waarom ga je schrijven? Om mensen ervan te overtuigen dat een plek in je buurt opgeknapt moet worden.

LES: Groepjes maken 2

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

Bruine bananen. Doelstellingen

LES: Getallenfabriek 2

LES: Vallende sommen. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad "Groter of kleiner" (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

------TAALREDACTIE MOET NOG Twee lessen voorafgaande aan een workshop Foto-film verzorgd door Roombeek Cultuurpark Educatiecluster (RCE)

LES: Kikker 2. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Welk vriendje helpt? (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Hoeveel water verbruik ik?

LES: Wie van de drie?

LESMATERIAAL BOVENBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 5-

Winkelen in het bos?

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen,

Ik ben ook heel benieuwd hoe onze/jouw leerlingen de toekomst zien. Wat

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Les 1: Welke plek in de buurt moet opgeknapt worden?

Website maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

LES: Waslijn. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Stapjes maken (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Activiteit: Filosoferen met kinderen over taal

Voordoen (modelen, hardop denken)

Spider(wo)man. Doelstellingen

LES: Post. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Postzegels (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Studiekeuzedag CMD voorbereidingswerkboek

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Beslissingen nemen (niveau 1 en 2)

Handleiding niveau AA

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

Anders voeren. Les b r i e f

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 5 en 6

THIS IS HOLLAND IN DE KLAS / LES 4 - WERKBLAD 1

Werkbladen voortgezet onderwijs. Naam leerling:

Wie ben jij? HANDLEIDING

Anders voeren. lesbrief

Bijvoorbeeld: ik wil dat mijn leerlingen in de derde klas de werkwoorden op de juiste manier kunnen vervoegen.

Zullen we vrienden zijn?

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

HANDLEIDING VOOR LEERKRACHTEN

Handleiding bij de digitale les voor de Nederlandse Kinderjury 2012

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Algemene inleiding. Maak het onbespreekbare bespreekbaar met Jouw Stad in de Klas

TAALCOMPLEET. Nederlands voor anderstaligen KNM. 5 e druk 2016 ISBN KNM: Copyright: KleurRijker B.V.,

Een nieuwe bank. Lesvoorbereiding Crisis graad 2. Verwondering

LES: Vallende sommen 3

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

Algoritmes in het dagelijks leven:

Energie, derde graad Wie van de drie: Kernenergie, Windenergie of Gas

Een gebouw inrichten. Lesbrief over inrichting en afwerking. Project Topstages

plan HERDENKINGS Naam monument:... Plaats monument:... School:... Groep:... 1 Wat vinden jullie van het monument?

LES: Betaal gepast 2. inzicht ontwikkelen in deelbaarheid en factoren van getallen. BENODIGDHEDEN Per leerling

Project Tweede Wereldoorlog. Rianne Bakker. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Lesbrief nr 1. Opdracht 1. voor Groep

Module H3-6 3 lesweken (max. 6 lessen) Onderdeel van toets T2 in toetsweek 2

IK WIL JOU NIET VERLIEZEN

IKHEBHOOP.NL LESBRIEF HET HOOP LIED! Handleiding leerkracht

Leerlingboekje les 3 en 4. Schrijfopdracht 2 Wie zijn zij? Groep 7

LES: Groepjes maken AFBEELDING SPELLETJE

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Een stap in de actualiteit

Lesbrief thema: Identiteit

LES: Vergroting. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Hoe vaak past het? (zie p. 5) rood kleurpotlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Mediawijsheid. Werkblad Introductie Auteursrecht. Auteursrecht

CODE R. Reflecteren over keuzes & dilemma s in persoonlijke oorlogsverhalen basisles

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Activiteitenblad 8.1: Weet wat je ziet. Maak een commerciële vlog!

Waarom ga je schrijven: Nieuwsbegripfilmpje kijken. Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht over Egypte

Jeugd Verkeerskrant 4

Jongens & meisjes, snap jij het?

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Voordoen (modelen, hardop denken)

lesmodule 4 sleutel tot verandering: oplossingen lesmodules 1

LES: Eerlijk verdelen

Door de bomen het pretpark zien

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

LES: Snelle sommen 2. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Snelle stappen (zie p. 5) potlood, 2 verschillende kleurpotloden, gum AFBEELDING SPELLETJE

Transcriptie:

Wat is herdenken? In deze module leren leerlingen het verband tussen de Tweede Wereldoorlog en herdenken. Leerlingen koppelen het begrip herdenken aan elementen uit hun eigen omgeving. Volledige lesmodule: 60 min

Associatie oefening Waar denk jij aan? Klassikaal associeren op het begrip oorlog op het Bijna alle landen in de wereld waren betrokken bij de Tweede Wereldoorlog. Er zijn miljoenen slachtoffers gevallen. Op 4 mei herdenken we deze oorlogsdoden. Dit doen we onder andere door 2 minuten stil te zijn. digibord. Hierna bekijken ze het filmpje Oorlog in 7 minuten Waar denk jij aan bij oorlog?

Associatie oefening Als iemand oorlog zegt, waar denk je dan aan? Schrijf op waar jullie aan denken. Doe dat in de kleur en de grootte die jullie het best vinden passen. Je mag alles denken. Er is geen juist of onjuist. Klassikaal associeren op het begrip oorlog op het digibord. Hierna bekijken ze het filmpje Oorlog in 7 minuten

Associatie oefening Waar denk jij aan? Klassikaal associeren op het begrip oorlog op het Bekijk het filmpje De oorlog in 7 minuten. De film gaat over de bezetting van Nederland tussen 1940 en 1945: de Tweede Wereldoorlog. Klassikaal gesprek: kan een oorlog ooit worden vergeten? digibord. Hierna bekijken ze het filmpje Oorlog in 7 minuten Link filmpje: https://www.youtube.com/watch?v=ee2-5-2jn2q

Denkvraag Kan een oorlog ooit worden vergeten? Wat doen we om de oorlog nooit te vergeten? Onderzoek deze vraag met de klas. Leerlingen denken na over de vraag wordt oorlog ooit vergeten?. Duur: 10 min Link filmpje: https://www.youtube.com/watch?v=hcrungano9i#t=288

Keuze opdracht Beeldende opdracht Drie opdrachten die leerlingen individueel of Symbolen voor herdenken Welk symbool staat voor jou het meest voor herdenken? 1 staat voor het minst en 5 voor het meest. Sleep de symbolen naar waar ze volgens jou horen. Tip: teken zelf een symbool wat voor jou staat voor herdenken. in kleine groepjes kunnen uitvoeren. Een beeldende opdracht, met media en een schrijfopdracht. De opdrachten kunnen ook klassikaal worden gedaan.

Keuze opdracht Media opdracht Drie opdrachten die leerlingen individueel of Zoeken naar symbolen Zoek op internet naar symbolen die staan voor herdenken. Print de symbolen of teken ze na en maak een poster voor in de klas. in kleine groepjes kunnen uitvoeren. Een beeldende opdracht, met media en een schrijfopdracht. De opdrachten kunnen ook klassikaal worden gedaan.

Keuze opdracht Schrijfopdracht Drie opdrachten die leerlingen individueel of Schrijven over herdenken Schrijf hierover een artikel, bijvoorbeeld voor in de krant. Voorbeeldvragen: Ben je weleens bij een herdenking geweest? Vind je een herdenking belangrijk? Hoe herdenk jij iets wat je hebt meegemaakt? in kleine groepjes kunnen uitvoeren. Een beeldende opdracht, met media en een schrijfopdracht. De opdrachten kunnen ook klassikaal worden gedaan.

Reflectie Als iemand oorlog zegt, waar denk je dan aan? Bekijk het beschreven bord uit opdracht 1. Bespreek in de klas. Zijn er woorden die je nu weg zou willen halen of toe zou willen voegen? Klassikaal bespreken of er na het doen van de opdrachten iets is veranderd wanneer je nu zou associëren over oorlog. Duur: 10 min