Studio de Bakkerij Bergweg EM Rotterdam LESBRIEF. LIEVE ASSEPOESTER.

Vergelijkbare documenten
Studio de Bakkerij Bergweg EM Rotterdam LESBRIEF. LIEVE ASSEPOESTER.

Lesbrief met leuke opdrachten voor bij de voorstelling Dag Meneer van Dalen

Docent HET HOUTEN HUIS

Lesbrief Alles goed? Alles goed is een voorstelling van Timo van den Heuvel De Spraakversterker. Voor meer informatie:

LESBRIEF NACHTREIS - Sahand Sahebdivani (evt. Anastasis Sarakatsanos)

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

Lesbrief bij de voorstelling Mijn vriend en ik van Soulshine Connection

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Lesbrief bij de voorstelling PING

TJERK WORDT EEN BERK

Briefjes op ramen en deuren

SHAKESPEARE VOOR BEGINNERS LESBRIEF HOFPLEIN EDUCATIE

Inleiding IN DIT BOEK LEES JE WAAROM STEUN, RESPECT EN VERTROUWEN BIJ VRIENDSCHAP HOREN.

NOCHEM & VAN LUYN VRW&D. Aan de leerkracht die binnenkort met zijn of haar groep de voorstelling VRW&D gaat zien.

VLIEG OP! Laura van Hal & STIP Producties

Spot 2+ La Baracca (Italië)

EDUCATIE BIJ LEO & LENA

LESBRIEF. bij de voorstelling 'Op Zolder'

LESBRIEF. De Brief voor De Koning

3 Pesten is geen lolletje

Vliegende Koe de Stilte (Nederland)

NOCHEM & VAN LUYN. Voor Jou. Aan de leerkracht die binnenkort met zijn of haar groep de voorstelling Voor Jou gaat zien.

Introductie Inhoud Het verhaal Doelgroep en thema s

Brieven uit de oorlog

Lesbrief voor de voorstelling Cyrano de Bergerac door Joris Lehr

IKHEBHOOP.NL LESBRIEF HET HOOP LIED! Handleiding leerkracht

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Lesmateriaal bij de voorstelling: Zwemmen Zonder Mouwen

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

Lesbrief Koning Arthur

LESBRIEF BIJ DE VOORSTELLING IEP!

Uw kind tijdens/na het ziekenhuisbezoek

Ik geef mijn grenzen aan (lessenserie Omgaan met pesten)

Het circus komt 3+ Clair de Lune Théâtre (België)

Liefde is vrij van zichzelf, om te leven voor de ander.

Lesbrief De Kleine Zeemeermin

Inhoudsopgave BIJLAGEN

LESBRIEF. Wij wensen u en de leerlingen een prettige voorstelling!

Doel. Doelgroep. Een film in je hoofd

HOE NIEMAND MIJ GELOOFDE EN IK BIJNA ALLES VERLOOR

Conversatieleidraad. Je kan deze conversatieleidraad gebruiken bij de nabespreking van Zot van A in filmhuis Klappei.

Informatie bij de voorstelling. Harde Noten. van Kristof Francis. Inhoud:

KEIK Concept en regie: Spel: Live muziek en spel: Compositie: Kostuums: Vormgeving: Film:

Verhaal voorlezen aan de hand van de prenten Dit verhaal is NIET het verhaal van de voorstelling. Maak de kleuters hier zeker attent op!

Wie ben jij & wie ben ik?

HEMELS HUWELIJK KALENDER 52 X WIJ TIJD VOOR ELKAAR. Willem en Marian de Vink

Informatie over de voorstelling

Beste docent, De voorstelling

Lichtbende TUTU projectietheater (Nederland)

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

Inhoud. Inleiding 7. Eindverslag 86. Extra opdrachten 90. Tips voor op school 94

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

6,6. Werkstuk door een scholier 2141 woorden 6 januari keer beoordeeld. Nederlands

Vertel de kinderen, of praat met hen over het verschil tussen film, tv kijken of naar het theater gaan.

Vriendschap. Basisonderwijs

Presenteren. Oriëntatie

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

HOE NIEMAND MIJ GELOOFDE EN IK BIJNA ALLES VERLOOR

1. Het verhaal Circus Orpheus. 5. Vraaggesprek na de voorstelling

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Lesbrief. Introductie

TROEP LESBRIEF HOFPLEIN EDUCATIE

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Signaleringslijst voor leerlingen met autisme!

Hoe krijg je meer zin? Oefening 3: Wat zijn jouw prikkels? 12

Assertiviteit. BOL 1 e jaars AG studenten

coach jezelf Dit boek is van:

Vogelgriep. Auteur: Chris Vegter Illustraties: Dirk van der Maat. Boekverslag van:... Klas:...

JURKEN VOOR JONGENS LESBRIEF THEATER HOFPLEIN EDUCATIE

WHO AM I - ONLINE? EEN LESBRIEF OVER ONLINE IMAGO TER VOORBEREIDING OF NA AANLEIDING VAN DE 2.0 VAN STUDIO BOCK&BAAS

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Shadow Games T42 (Zwitserland)

EDUCATIE bij Voorstelling GEEFT NIKS Job Raaijmakers & Stip Theaterproducties

Kinderboekenweekprogramma. Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding

7 in 1 klap. 7 in 1 klap

Lichtbende TUTU projectietheater (Nederland)

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

Lesbrief. Mongens en Jeisjes

Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding Groep 6 t/m 8

Meneer Bork zoekt een woord

Handleiding bij de studielessen voor groep 1-3 van de basisschool NAAM

Lesbrief Schaap met laarsjes. Deel 1. Theater Anna s Steen

LESBRIEF. Otje s Vader

lesmateriaal Taalkrant

ikburgermeester.be Birger De Burger OP onderzoek in Brugge!

Lesbrief bij Romeo is op Julia en Layla op Majnun

Waar gaan we het over hebben?

Een voorstelling voor groep 5 en 6 van het primair onderwijs door Het Houten Huis

Boekje voor: spreekbeurt, boekenkring en werkstuk

Shadow Games T42 (Zwitserland)

Little Doll Dance Company

Buurman in de Winter Plan D / Andreas Denk (Nederland)

Wat kies ik? PO groep 3 / 4 expositie Waanzien MOTI Breda Voorbereidende les HANDOUT voor leerkrachten behorende bij de powerpoint 1

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

DANS MET MIJ! LESBRIEF

JA BUKA! Trešnja Municipal Theatre (Kroatië)

Transcriptie:

Inhoud Inleiding Pagina 2 Kijken naar theater Pagina 3 Lesopdrachten middenbouw Pagina 4 Lesopdrachten bovenbouw Pagina 6 Nagesprek middenbouw Pagina 8 Nagesprek bovenbouw Pagina 9 Pagina 1

Inleiding U gaat met uw leerlingen kijken naar de voorstelling Lieve Assepoester van Studio de Bakkerij. Deze lesbrief helpt u bij de voorbereiding van uw leerlingen op deze voorstelling. U kunt de opdrachten die u worden aangereikt natuurlijk naar u eigen hand zetten. U kent uw leerlingen het best en kan inschatten wat wel en niet aanslaat in het klaslokaal. Lieve Assepoester is een voorstelling die geschikt is voor zowel de middenbouw als de bovenbouw van het primair onderwijs. Daarom vindt u ook voor beide bouwen opdrachten om de voorstelling voor te bereiden en handvatten om een gesprek op gang te brengen met de leerlingen na het zien van de voorstelling. Lieve Assepoester gaat over Bart en Anneloes, twee doodgewone kinderen die wonen in een doodgewone straat ergens in Nederland. Ze kennen elkaar niet en denken van elkaar dat ze een prins en prinses zijn. De fantasie slaat op hol en voordat ze het weten, zitten ze verstrikt in hun eigen verhalen, fantasieën en angsten. In Lieve Assepoester staan de thema's vriendschap, angst, eenzaamheid en verlangen centraal. Thema s die leerlingen erg bezighouden waardoor er veel gespreksstof zal zijn na de voorstelling. Wij wensen u veel plezier met de voorbereiding, het bezoeken van de voorstelling en de gesprekken die u zult voeren met uw leerlingen naar aanleiding van Lieve Assepoester! Pagina 2

Kijken naar theater Een voorstelling bijwonen maakt op leerlingen vaak een grote indruk. Naast het inhoudelijk voorbereiden op de voorstelling is het voor de leerlingen dan ook prettig om te weten wat de afspraken zijn als ze naar een voorstelling gaan kijken. Hier volgen een aantal tips/regels die u kunt gebruiken in een voorbereidend gesprek voorafgaand aan de voorstelling. Rustig het theater (of andere zaal die voor de voorstelling gebruikt wordt) binnenkomen. Zorg dat je op tijd bent, minimaal 10 minuten voor aanvang. Zorg dat je vooraf naar de WC bent geweest. Maak leerlingen duidelijk dat de mobiele telefoons uit horen te staan bij een voorstelling. Als de voorstelling begint gaat het licht uit. Je kijkt naar theater in het donker. Geen kauwgom kauwen of eten bij binnenkomst in het theater. Geen petjes op, of jassen aan bij binnenkomst van de (theater)zaal. Niet met je buurman/ vrouw praten tijdens de voorstelling (Maak een onderscheid tussen een videofilm afdraaien, waarbij je kunt praten terwijl je de acteur niet stoort, en een live theatervoorstelling.) Niet gaan lopen tijdens de voorstelling. Blijf zitten na afloop van de voorstelling. Je krijgt een teken wanneer je de zaal mag verlaten. Geniet van de voorstelling en onthoud tijdens de voorstelling de dingen die je opvallen zodat je er naderhand met je klasgenoten en juf/meester over praten kan. Pagina 3

Lesopdrachten Middenbouw 1. GESPREK: Prins of prinses voor 1 dag Anneloes fantaseert altijd hoe het zou zijn om een prinses te zijn. Doen niet alle kinderen dat? Stel je voor: Jij mag 1 dag een prins of een prinses zijn. Wat zou je dan allemaal gaan doen. Wat lijkt je heel leuk daaraan en zitten er misschien ook minder leuke kanten aan prins of prinses zijn. Waar zou je van dromen en wat zou je ergste nachtmerrie zijn? Bespreek met de leerlingen in een kringgesprek hun fantasieën over prinsen en prinsessen. Probeer zowel de leuke als de minder leuke kanten op te zoeken. 2. DOEN: Beelden van prinsen en prinsessen. Laat de helft van de leerlingen door de ruimte lopen als prins of prinses. Telkens als de docent in zijn of haar handen klapt verstenen de leerlingen. De docent roept één voor één de onderstaande termen waarin de leerlingen moeten verstenen. De andere helft kijkt en geeft reacties. Boze prins/prinses Zwaaiende prins/prinses Vermoeide prins/prinses Vervelende prins/prinses Bange prins/prinses Ik wil niet met mes en vork eten! prins/prinses Ik heb de mooiste kleren van het hele land aan prins/prinses Zieke prins/prinses Verliefde prins/prinses Lelijke prins/prinses TIP: De groep kan ook worden gesplitst in jongens en meisjes. Dat kan verrassende resultaten van deze opdracht opleveren. Pagina 4

3. SCHRIJVEN: Schrijf een brief aan een prins of prinses In de voorstelling schrijven Bart en Anneloes elkaar telkens brieven. Om de leerlingen hierop voor te bereiden gaan ze zelf een brief schrijven. Stel je voor dat er een wedstrijd is waarmee je een dag lang leuke dingen doen met een prins of prinses kan winnen. Voor deze wedstrijd moet je een brief aan deze prins of prinses schrijven om hem of haar te overtuigen jou uit te kiezen! Schrijf een briefje met daarin: waarom het je leuk lijkt een dag met een prins of prinses om te gaan wat je allemaal met hem/haar zou doen versier je brief mooi zodat hij echt opvalt Na de voorstelling kunnen de leerlingen de brieven aan de spelers van de voorstelling geven. De mooiste brieven krijgen een plekje op de website van. Pagina 5

Lesopdrachten bovenbouw 1. GESPREK: Kan alles wat je wil? In het stuk willen de personages Bart en Anneloes heel graag een prins en prinses zijn. Omdat ze het zo graag willen en er zo erg in geloven lijkt het te lukken. Hoe hard moet je iets willen en wat moet je er allemaal voor doen om te bereiken wat je wil. Laat uw leerlingen in kleine groepjes vertellen wat ze graag willen worden, naar welke school ze willen na de basisschool en hoe ze dat allemaal willen bereiken. Misschien zijn er wel leerlingen die heel duidelijk hun droom voor ogen hebben en ook weten hoe ze dat willen bereiken. Laat elk groepje kort aan de klas presenteren welke dromen ze hebben en hoe ze die denken te bereiken. De andere leerlingen kunnen dan reageren en vragen stellen. 2. DOEN: Een prins of prinses ontmoet een jongen of meisje van het volk. Prinsen en prinsessen zijn bijzondere mensen. Ze worden altijd beschermd en mogen niet zomaar alles doen. Er zijn heel veel regeltjes en wetten waar zij zich aan moeten houden. Waarschijnlijk veel meer dan normale kinderen gewend zijn. Laat leerlingen een toneelscène voorbereiden over een prins of prinses die ontsnapt is uit het paleis en die een gewoon meisje of een gewone jongen tegen het lijf loopt. De volgende dingen kunnen gebeuren: - Ze besluiten te ruilen van leven en verzinnen hoe ze dat gaan doen - Ze besluiten samen te vluchten omdat ze allebei iets nieuws willen - Het gewone kind laat de prins/prinses zien dat het heel bijzonder is om prins/ prinses te zijn en zorgt ervoor dat prins/prinses terug gaat naar huis. - De prins/prinses mag mee naar huis met het gewone kind Dit zijn maar een paar suggesties. Uw leerlingen komen vast en zeker met leuke oplossingen en vondsten. Bespreek de scènes na met de groep en probeer telkens iets meer van uw leerlingen te vragen. TIP: Speel een scène een keer opnieuw door een ander koppel en laat de scène helemaal uit de hand lopen. Laat het publiek de spelers tips geven en opdrachten tijdens het spelen. Pagina 6

3. SCHRIJVEN: De liefdesbrief In de voorstelling schrijven Bart en Anneloes elkaar brieven. Om de leerlingen hier op voor te bereiden gaan ze zelf ook een brief schrijven. Niet zomaar een brief, een liefdesbrief! Uw leerlingen zijn vast allemaal wel eens verliefd geweest. De één zal daar openlijk voor uitkomen de ander ontkent stevig. Maar ze kennen allemaal gevoelens van verliefdheid en de spanning die daaromheen hangt. Vraag uw leerlingen een liefdesbrief te schrijven aan een meisje of jongen die niet bestaat. (Wanneer ze naar een bestaand iemand willen schrijven mag dat natuurlijk ook.) De schrijver van de brief heeft de ontvanger 1 keer gezien en is helemaal hotel de botel van hem/haar. Wat moet je dan in zo n brief schrijven? Bespreek eerst wat opties en schrijf indien nodig eerst klassikaal een liefdesbrief. Onderdelen die u onder de aandacht kunt brengen zijn: Wanneer heb je hem/haar voor eerst gezien? Wat is er zo bijzonder aan hem/haar? Wil je gelijk trouwen of eerst een keer wat leuks doen? Heb je een koosnaampje voor hem/haar? Waar zou je elkaar kunnen ontmoeten? Vergeet niet dat een liefdes brief ook mooi versierd kan worden. Wanneer de brieven af zijn is er wellicht iemand die de brief durft voor te lezen voor de klas. En misschien kan de juf of meester wel een brief echt op de post voor iemand doen... Pagina 7

Nagesprek middenbouw In een nagesprek kunt u met de leerlingen de volgende dingen bespreken: Wat waren de dromen en nachtmerries van Anneloes en Bart? Wat was een heel grappig moment? Herkende je jezelf in Bart of Anneloes? Waren er ook momenten die je minder leuk vond in de voorstelling en waarom? Ben je ook wel eens net als Bart en Anneloes verliefd geweest? Hoe kon je zien dat het toneel was en dat de acteurs het verhaal speelden en ze niet echt 12 waren? Zou je zelf wel eens toneel willen spelen of doen sommige leerlingen dat al vaker? Waarom is goed kunnen schrijven en lezen zo belangrijk? Pagina 8

Nagesprek Bovenbouw In een nagesprek kunt u met de leerlingen de volgende dingen bespreken: Welke vorm van podiumkunst heb je gezien? Toneel, muziek, poëzie? Welke dromen/nachtmerries had Bart en waren die herkenbaar? Welke dromen/nachtmerries had Anneloes en waren die herkenbaar? Welke momenten vond de groep het leukste? Waren er ook momenten die saai waren en zit hier een verschil tussen jongens en meisjes in? Is er verschil tussen een papieren brief en een e-mail? Weten jouw ouders je geheimen of hou je die voor jezelf. Zou je die ook op papier kunnen zetten? Heb je zelf wel eens gezoend en wanneer was dat dan? Pagina 9