Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Vergelijkbare documenten
Speak up! Wat is JA en wat NEE?

Seksuele vorming. Anticonceptie en zwangerschap

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

Waar gaan we het over hebben?

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Jongens & meisjes, snap jij het?

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

WERKBLADEN Seksuele intimidatie

Weet wat je kan Samenvatting op kaarten

Wensenkaart. Wensen en grenzen Oefening 1.1 Werkblad. Jongens. Als jij uitgaat en een leuk meisje ontmoet, wat hoop je dan dat er gebeurt?

Wensenkaart. Wensen en grenzen Oefening 1.1 Werkblad. Meisjes. Als jij uitgaat en een leuk jongen ontmoet, wat hoop je dan dat er gebeurt?

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Handleiding lesmethode Groep 8 Brugklas Bikkels. Inkijkexemplaar

TACTIEKEN BIJ DE STRIJDGEEST

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Welkom bij onze vereniging! Omgangsregels

voorwoord VOORBEELDPAGINA S Bestelnr De ander en ik

Waar gaan we het over hebben?

Waar gaan we het over hebben?

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Handvatten voor het omgaan met zelfbeschadiging

Seksualiteit bij jongeren met een (chronische) aandoening

Waar gaan we het over hebben?

WAAROM DIT BOEKJE? VERBODEN

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

HANDIG ALS EEN HOND DREIGT

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Docentenhandleiding Les4Life

Waar gaan we het over hebben?

Wat wil jij? Wat wil ik?

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Waar gaan we het over hebben?

Samen werken = samenwerken bij De Belvertshoeve

Keuzestress of ontspannen kiezen

Hoe krijg je meer zin? Oefening 3: Wat zijn jouw prikkels? 12

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

General information of the questionnaire

4 communicatie. Ik weet welke informatie anderen nodig hebben om mij te kunnen begrijpen. Ik vertel anderen wat ik denk of voel.

3 Pesten is geen lolletje

- Waarschuwing- dit is een pittige les!

Grip op je paniek in de auto

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

sochicken - broeden op een leuker leven.

Signaleringslijst voor leerlingen met autisme!

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

Wat wil je zien? Wat wil je horen? Stel duidelijke regels voor de klas. Tip # 1. Tip # 1 Stel duidelijke regels voor de klas

Feedback ontvangen. Feedback ontvangen is moeilijk. Hoe gaan we om met feedback?

Inleiding IN DIT BOEK LEES JE WAAROM STEUN, RESPECT EN VERTROUWEN BIJ VRIENDSCHAP HOREN.

Mentorlessen. Klas:...

Wees duidelijk tegen je klanten

1. Als iemand mij in een groep onverwacht een vraag stelt, kan ik rustig een antwoord bedenken/geven. Nooit Soms Regelmatig Vaak Altijd

Cynthia A.M. Slomp I.S.M. Brede School Emmen

voor leerlingen Pesten op het werk VRAGEN EN OPDRACHTEN

Waar gaan we het over hebben?

SPETTERENDE AANBEVELINGEN L I E S B E T H D E K O R T E V A B E N E S U P P O R T

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

Wil jij minderen met social media?

Secretary Management Master

Maartje Voorbeeld

Voorlezen is leuk en nuttig. Maar hoe doe je dat eigenlijk, goed voorlezen? Hieronder vindt u de belangrijkste tips en trucs.

Adviesgesprek Van contact naar contract

Bovenbouw HAVO / VWO. Onderdeel 1. Relaties: wensen en grenzen

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

Assertiviteit. e-book

HOE NIEMAND MIJ GELOOFDE EN IK BIJNA ALLES VERLOOR

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

Hoe werkt het? Wat heb je nodig? Disclaimer.

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

Ik-Wijzer Naam: Sander Geleynse Datum: 27 januari 2016

IK WIJZER. Ik wil graag weten wie ik ben

JEUGDIGEN. Hulp na seksueel misbruik. vooruitkomen +

Vertel aan je kind dat het nodig is de school in te lichten om het pesten te laten stoppen;

Je kunt je schooljaar als juf/meester niet starten zonder.

Hele fijne feestdagen en een gezond en vrolijk 2017! Raymond Gruijs. BM Groep ARBO West Baanzinnig

LESBRIEF BIJ STAGE LOPEN

W W W. A S T R I D V A N R E N S. N L

Op het internet en ook op Twitter, Facebook en Badoo is veel informatie te vinden. Dat is heel makkelijk. Je kan er met bekenden kletsen.

Verliefd zijn is dat je iemand meer dan aardig vindt, eigenlijk véél meer dan aardig.

Inhoudsopgave VOORWOORD 3

~ Uit je comfort zone op school! ~

Slachtoffers van mensenhandel en geestelijke gezondheidszorg

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Onder druk Geen uitweg voor Aïsha

Ik ben Juul de giraf en ik heb gehoord dat jij je eerste communie

Feedback. in hapklare brokken

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

[PILOT] Aan de slag met de Hoofdzaken Ster

inhoud Inhoudsopgave Literatuur Trefwoorden register

3 Hoogbegaafdheid op school

FEEDBACK GEVEN IN ZELFSTURENDE TEAMS. Yvette Paludanus

VIER EENVOUDIGE TAKTIEKEN OM LASTIGE COLLEGA S VOOR JE TE WINNEN

helemaal niet niet mee eens niet mee eens mee eens helemaal mee eens. In deze vragenlijst staan een aantal uitspraken over leren en kennis.

Timemanagement Kerngebieden onderscheiden

kinesiologie en stressmanagement Bluesroute WD MIDDELBURG T (06)

Transcriptie:

IJBURGCOLLEGE.NL Seksualiteit: Grenzen en Wensen Leerlingen handleiding Michiel Kroon

Lieve leerling, Het is belangrijk om op een open en goede manier over seks te kunnen praten. De lessenserie die in jullie coachklas wordt uitgevoerd is een onderzoek dat ik uitvoer als onderdeel van mijn studie aan de Universiteit van Amsterdam. Deze lessenserie zal ingaan op de grenzen en wensen rond seksualiteit. Tijdens deze lessenserie kunnen allerlei vragen opkomen: stel ze gerust want alle vragen krijgen een antwoord. Veel plezier tijdens deze lessenserie. Michiel Docent Biologie michielkroon@ijburgcollege.nl

Inhoud Leerdoelen... 4 Opbouw lessenserie... 4 Huiswerk... 4 Aantal tips... 4 Praten over seks... 5 Praten over wat je wilt... 5 Nee=Nee... 5 Tips voor meisjes... 6 Toon lef... 6 Let op timing... 6 Wat wil je zelf?... 6 Wees duidelijk maar subtiel... 6 Geef wensen en grenzen aan... 6 Wees je bewust van wat je uitstraalt... 6 Tips voor jongens... 7 Wees jezelf... 7 Praten én luisteren... 7 Voorzichtig brengen... 7 Zoek een geschikte omgeving... 7 Wat wil jezelf?... 7 Kijk goed naar wat de ander uitstraalt... 7 Soms zijn meisjes niet zo duidelijk... 7 Hoe kom je erachter wat de grens is van de ander?... 8 Herken ja en nee-signalen... 8 Nee-signalen... 8 Ja-signalen... 8 Van ja naar nee: blijven opletten... 8 Nee zeggen... 9 Zo zeg je nee... 9 Tips... 9 Durf je niet?... 10 De ander moet ook opletten... 10

Leerdoelen De leerdoelen die ik graag met jullie wil behalen zijn dat je na afloop: eigen keuzes kunt maken op het gebied van jouw wensen met betrekking tot seks beter kunt inschatten wanneer iemand over jouw (seksuele) grens heengaat beter kunt inschatten wanneer jij over iemands (seksuele) grens heengaat duidelijk kunt aangeven waar je grens ligt goed kan omgaan met de grenzen die een ander aangeeft Opbouw lessenserie De lessenserie ziet er globaal zo uit: Les 1: wat vind jij dat seks is? Wat is er fijn aan seks en wat is er niet fijn aan? Les 2: Discussiëren over de verschillen tussen meisjes en jongens op het gebied van seks. Weten jullie al van elkaar hoe je over seks denkt? Les 3: Je gaat tijdens deze les nadenken over waar jouw grenzen liggen op het gebied van seks Les 4: we gaan oefenen met het aangeven van jouw grens Huiswerk Na elke les krijg je huiswerk mee. Dit huiswerk kan bestaan uit het kijken van een film (op het internet) of het maken van een lijstje. Ik hoop dat je dit huiswerk met je ouders kunt bekijken en bespreken. Als jij je daar zeer ongemakkelijk bij voelt of lastig om dit te doen, dan hoeft het niet. Website Om het jullie zo makkelijk mogelijk te maken is er een website gebouwd in Google Sites waarop alle informatie en filmpjes staan die jullie gaan bekijken tijdens deze lessenserie. https://sites.google.com/a/ijburgcollege.nl/3hv_seksualiteit/ Aantal tips Daarnaast wil ik jullie een aantal tips meegeven die je kunt gebruiken gedurende maar ook na deze lessenserie.

Praten over seks Praten over wat je wilt Denk jij dat je wel weet wat die ander fijn vindt? Dat is niet handig: de kans is bestaat dat je ernaast zit. Dus: praat over wat je wilt en vraag wat de ander wil. Dat kun je van tevoren doen of na het vrijen, maar ook tijdens een vrijpartij. Praten vind je misschien moeilijk, maar het voorkomt een hoop ellende. Jongens vinden meisjes plezierige partners als zij weet wat ze wil en daar ook over kan praten. Dan weten jongens namelijk of ze het goed doen. En wist je dat veel meisjes vragen hebben over hoe het lichaam van jongens in elkaar zit? Nee=Nee Sommige jongens denken nog steeds dat er meisjes zijn die 'ja' bedoelen als ze 'nee' zeggen. Dat is niet zo. 'Nee' is gewoon 'nee'. En dat mag een meisje of jongen op elk moment zeggen, of je nog aangekleed bent of al helemaal naakt. Als je iets doet wat de ander niet wilt dan heeft die ander het daar nooit 'zelf naar gemaakt'. Een goede minnaar doet alleen dat wat beide sekspartners plezierig vinden. Een sekspartner die jou niet respecteert als je 'nee' zegt, is jou niet waard.

Tips voor meisjes Toon lef Durf te zeggen wat je wel en niet wilt, ook al vind je het eng of moeilijk. Neem het initiatief en doe het gewoon. Daardoor ga je elkaar nog meer vertrouwen en wordt het nog leuker tussen jullie. Let op timing Begin op tijd met praten. Dus liever vóór het vrijen dan tijdens een vrijpartij. Wat wil je zelf? Wees je bewust van je eigen wensen en grenzen, wat wil je eigenlijk zelf? Wees duidelijk maar subtiel Wees duidelijk en denk vooruit. Stel dat een jongen film wil kijken. Denk verder en zeg dat je alléén film wilt kijken en níet boven op je kamer. Zeg niet te bot nee, anders is de jongen gekwetst en wordt hij onzeker. Geef wensen en grenzen aan Geef het aan als er iets fijns gebeurt. Word boos als je het echt niet leuk vindt. Wees je bewust van wat je uitstraalt Je lichaamstaal is belangrijk, wat straal jij uit? Wees je daar bewust van. Je kunt je hand gebruiken om iemand weg te duwen maar je kunt met je hand ook laten voelen wat je wilt. Kies bewust of je ingaat op signalen.

Tips voor jongens Wees jezelf Heb vertrouwen in jezelf en wees zoveel mogelijk jezelf. Praten én luisteren Houd rekening met de ander. Leer van elkaar. Je kunt ook zeggen: 'laten we eens wat anders proberen'. Of je kunt vragen: 'wat vind jij fijn'? Voorzichtig brengen Zeg het voorzichtig als je iets wilt vertellen, kwets de ander niet. Zoek een geschikte omgeving Wil je het over seks hebben? Zoek een rustige omgeving, bijvoorbeeld samen op de bank. Wat wil jezelf? Denk na over wat je wilt en niet wilt. Ga niet aan seks doen omdat het stoer is, maar omdat je het zelf wilt. Kijk goed naar wat de ander uitstraalt Je kunt aan de ander merken of zij/hij zin heeft in seks of niet: aan de geluiden, aan het begeleiden van je hand, aan de opwinding, aan de blik of de manier waarop de ander aan je zit. Soms zijn meisjes niet zo duidelijk 'Misschien' betekent meestal 'nee'.

Hoe kom je erachter wat de grens is van de ander? Vraag naar duidelijkheid! Durf naar iemands grenzen te vragen. Neem het initiatief om erachter te komen wat zij of hij wil. Je verdient respect als je durft te praten over seks. Zoenen, strelen of seks wordt lekkerder als je allebei duidelijk maakt wat je wilt. Als jij haar tempo volgt, vindt ze jou waarschijnlijk leuker. Herken ja en nee-signalen Als de ander niet terug zoent, is dat een nee-signaal. En zo zijn er meer signalen waar je op kunt letten. Maar deze signalen zijn geen garantie. Check altijd bij de ander of ze inderdaad ja of nee betekenen. Het veiligst is om er gewoon naar te vragen: heb je zin om met me naar bed te gaan? (als je met elkaar in bed ligt) Waar heb je nu zin in? Wat vind jij opwindend? Dat betekent dus dat praten over seks met je partner belangrijk is. Nee-signalen De ander zoent niet terug. De ander draait zijn/haar lichaam van je af, vermijdt contact met je. De ander verzint steeds redenen om geen seks te hebben. Jij neemt altijd het initiatief, de ander weinig of nooit. Als jullie seks hebben, geniet de ander niet (maakt weinig geluid, geen zware ademhaling, meisje wordt niet vochtig, jongen heeft moeite met een erectie). Ja-signalen De ander zoekt oogcontact met je en flirt met je. De ander vindt het fijn om je aan te raken. De ander neemt het initiatief om seks te hebben, probeert je te verleiden. De ander geniet duidelijk tijdens het vrijen (maakt geluid, ademt, wordt opgewonden: meisjes worden vochtig, jongens krijgen een erectie). Van ja naar nee: blijven opletten Een 'ja' kan ook veranderen in een 'nee': soms wil de ander eerst wel met je zoenen en vrijen, maar heeft hij halverwege geen zin meer. Of de ander wil wel zoenen, maar niet de hele tijd. Blijf dus opletten, signalen kunnen veranderen.

Nee zeggen Soms is het goed om nee te zeggen. Bijvoorbeeld als je iemand minder leuk vindt dan je eerst dacht. Of als je er nog niet aan toe bent om met iemand te gaan vrijen. Maar nee zeggen klinkt makkelijker dan het is. Hoe pak je het aan? Zo zeg je nee Het begint met een gevoel, je lichaam liegt niet, maar vertelt je wat voor jou wel of niet oké is. Denk eerst na of je iets wel of niet wilt. Twijfel je? Zeg dat je erover na wilt denken en dat je erop terug komt. Zeg in je eerste zin meteen nee als je niet wilt. Leg pas daarna uit waarom. Zo is het direct duidelijk dat je niet wilt en hoef je er niet omheen te draaien. Leg uit waarom je iets niet wilt. Maar let wel, je bent niet verplicht je te verontschuldigen. Je kunt ook zeggen wat je wel wilt. Bijvoorbeeld geen gemeenschap maar wel vingeren. Ben je bang om de ander teleur te stellen of te kwetsen? Dat is niet nodig. Je kwetst mensen juist eerder door ja te zeggen als je nee bedoelt. Heb je al ja gezegd? Je kunt er altijd op terugkomen. Bel op of ga bij die persoon langs en zeg dat je niet wilt. Vaak durft iemand geen nee te zeggen omdat hij/zij bang is de ander kwijt te raken. Dat is een risico natuurlijk. Maar meestal gebeurt dat niet. En... als iemand echt steeds dingen doet die jij niet wil is het misschien maar beter ook dat het uitgaat. Er zijn lopen vast ook leuke jongens of meisjes rond die jouw grenzen wel kunnen respecteren. Tips 1. Kijk de ander aan. 2. Zeg duidelijk dat je niet wilt in gaan op het verzoek. 3. Let op je lichaamstaal (dus niet glimlachen en naar de grond kijken). 4. Leg zo nodig kort uit waarom. 5. Let op de reactie van de ander. 6. Herhaal zo nodig je weigering.

Durf je niet? Durf je geen nee te zeggen terwijl je dat wel wilt? Misschien heb je last van onredelijke gedachten. Onredelijke gedachten zijn gedachten die niet kloppen maar die wel door je hoofd spelen. Bijvoorbeeld: 'als ik nee zeg vindt die ander mij niet meer aardig'. De oplossing? Verander die onredelijke gedachte door een redelijke gedachte. Dus: 'Als ik nee zeg ben ik mijn vriend(in) echt niet kwijt. Als die persoon mij respecteert, vindt hij of zij me nog steeds aardig'. De ander moet ook opletten Jij bent niet de enige die verantwoordelijk is. De ander moet goed opletten wat jij wel of niet fijn vindt.