AARDAPPEL MIDDENBOUW GROEP 4/5/6

Vergelijkbare documenten
AARDAPPEL BOVENBOUW GROEP 7/8

Pak voor de activiteit Hoe eten astronauten? de foto van de etende astronaut uit de bijlage.

APPEL MIDDENBOUW GROEP 4/5/6

Toets Aardappels/aardappelbereidingen

De aardappel: van het veld tot op je bord

landbouw en natuurlijke omgeving plantenteelt open teelten CSPE BB

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

De aardappel, van alle markten thuis

landbouw en natuurlijke omgeving plantenteelt open teelten CSPE KB

Fossiele brandstoffen? De zon is de bron!

Bollen en knollen Les 1: bollen en knollen... 2 Werkblad bol en knol... 4 Bol en knol stripverhaal... 5 Achtergrondinformatie... 6

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

Grafieken jaar. Rekenles over het maken van grafieken. Rekenen. 60 minuten. Weerstation, data, grafieken

Lessuggesties voor groep 5-8

Een gezonde lunch. Een gezonde lunch. Ontbijt en energie

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Uit welk land komt deze raket?

Lesbrief les 2 groep 1 en 2 Voed je lijf met de Schijf van Vijf

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE BB

Sorteer netjes! 1. Knip de kaartjes van bijlage 1 uit. Sorteer

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Schematisch en natuurgetrouw

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

Drijven, zweven of zinken?

Bijlage VMBO-KB. biologie CSE KB. tijdvak 2. Deze bijlage bevat informatie a-KB-2-b

De functie van aardappelen. De inkoop van aardappelen. De voedingswaarde van aardappelen

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Bezoek een bedrijf. Wat kun je en wat weet je na deze lesbrief?

Opening van het thema op vrijdag 5 november.

Bijlage VMBO-KB. biologie CSE KB. tijdvak 2. Deze bijlage bevat informatie a-KB-2-b

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

ontdekken de kinderen hoe een regenboog ontstaat en maken daarbij aantekeningen.

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Aardappel. Inleiding. Bewaren. Hoe de aardappel in Europa kwam. Voor arm en rijk

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Lessen met Pritt voor op school

landbouw en natuurlijke omgeving plantenteelt open teelten CSPE BB

landbouw en natuurlijke omgeving plantenteelt open teelten CSPE BB

Examen VMBO-KB versie blauw

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Lesbrief les 2 groep 7 en 8 Voed je lijf met de Schijf van Vijf

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Reis naar andere hemellichamen

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Pieperpracticum Inhoudsopgave:

Winkelen in het bos?

Speklappen en rookworsten

Kleuren met getallen Afbeeldingen weergeven

plant, die uit de moederknol is gegroeid.

Hoe schrijf ik de geheimste brief?

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

Rekenoefening groep 5 Doel

Examen VMBO-GL versie rood

Kopieerblad 2. Lekker eten uit de Schijf van Vijf

Waar groeit mijn eten? handleiding

Bijlage VMBO-GL en TL

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

Kinderen zijn de consumenten van de toekomst. Als ze jong vertrouwd raken met het bestaan. van voedselproductieketens en de herkomst van

Je brood verdienen met aardappelen Een aardappelteler aan het woord

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Werkblad. LES 7: Hygiëne. GROEP 5-6. Namen groepje:

Inhoud van de les. Doelgroepen * jaar regulier basisonderwijs * jaar speciaal onderwijs * jaar regulier voortgezet onderwijs

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Ontwerp je eigen superbijzondere dier

Plant in de klas Instructieblad leerkracht Groep 6/7/8

Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, groep 7/8. Algemeen. Titel. Lang leve je lijf. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Lessenserie De hellingbaan

Prettige en niet prettige aanrakingen

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

lesbrieven water verzamelen avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 1:

LESBRIEF BOUWEN ALS BOMEN

Proefjes. Jouw werkbladen in de klas. In de klas. versie A. Ontdek zélf hoe de wereld werkt! Mijn naam:

Ontwerp je eigen superzwever

Doefiche: Lassi maken

GRAAN MIDDENBOUW GROEP 4/5/6

Waar groeit mijn eten? handleiding afsluitende les

Als de rodekoolsap roder is gekleurd betekend dit dat de stof die je erin hebt gedaan zuur is. Hoe zuurder, hoe roder!

LESPROGRAMMA OPPERDOEZER RONDE GEZOND KOKEN

Over taaie taboes en lastige liefdes

Hoe werk je met het projectenboek?

Lesbrief Assenstelsels. Versie 1

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Lesbrief les 2 groep 5 en 6 Voed je lijf met de Schijf van Vijf

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Ontbijtles STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

Eten en drinken in de dierentuin

Zaden en Kiemplanten

Planten voor 1 vwo. esmee bogaart. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Je eigen nieuwjaarsbrief

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Hoe werk je met het projectenboek?

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Handleiding les 1: Een verhaal schrijven over jouw dag in 2034 voor een toekomsttentoonstelling

Van je juf of meester krijg je een plaatje. Er zijn vier verschillende plaatjes.

Het eetbare zonnestelsel groep 5-7

Dienstverlenende werkzaamheden Les 7

Transcriptie:

AARDAPPEL MIDDENBOUW GROEP 4/5/6 LESOPZET Samenvatting De leerlingen maken tijdens de introductie kennis met verschillende aardappelrassen en denken na over verschillende aardappelproducten. Hierna maken zij de werkbladen Een aardappel en Zetmeel. Als de leerlingen de werkbladen afhebben, worden deze besproken. Doelen De leerlingen weten dat er verschillende aardappelrassen bestaan. De leerlingen kennen de begrippen consumptie-, poot- en fabrieksaardappelen. De leerlingen ontdekken verschillen tussen aardappelrassen wat betreft vorm, kleur en smaak Leerlingen leren dat de aardappel behalve als consumptie artikel ook nog in veel andere producten gebruikt wordt Leerlingen leren hoe een eenvoudig onderzoek gedaan kan worden. In dit geval om zetmeel in producten aan te tonen. Voorbereiding Verzamel alle materialen die nodig zijn voor de les Koop ongeveer 4 verschillende aardappelrassen Leg enkele aardappelen van ieder ras bij een bordje met daarop de naam van het ras voor de klas Zet de materialen klaar per groepje Zorg ervoor dat iedere leerling de werkbladen de aardappel en zetmeel heeft Materiaal Voor de demonstratie: - verschillende rassen aardappelen die verschillen in schilkleur, gebruik en grootte. Voorbeelden zijn Bintje, Eigenheimer, Bildtstar, Ratte, Opperdoezer Ronde, Doré, Nicola, Pomme de truffe. Bij de groentewinkel, Groene Winkel, maar ook bij de meeste groentekramen (aardappelkramen) op de markt kun je meestal minimaal 4 verschillende rassen kopen. Voor iedere leerling: - een werkblad de aardappel - een werkblad zetmeel Tijdsindicatie Totaal 1 uur - Introductie (15 minuten) - Verwerking (30 minuten) - Een aardappel (20 minuten) - Zetmeel (20 minuten) - Afsluiting (15 minuten) Per groepje: - een druppelflesje met jodium - 6 schoteltjes. Per schoteltje een product: aardappel, brood, vanillevla, jam, suiker en papier. 1

Achtergrondinformatie Lees het deel met de titel Aardappelrassen van de achtergrondinformatie aardappel. LESVERLOOP Introductie (15 minuten) Een aardappel Laat de leerlingen verschillende aardappelrassen zien. Weten ze dat er verschillende aardappelen zijn? Zien ze de verschillen? Kunnen ze die noemen? Straks gaan de leerlingen aardappelen beter bekijken. Ieder mag dan één aardappel uitkiezen. Onderwijs leergesprek aardappeltoepassingen. Maak een woordspin op het bord. In het lijf staat het woord aardappel. De leerlingen gaan eerst gedurende 2 minuten zelf nadenken en opschrijven welke producten ze van aardappelen kennen. Vervolgens krijgen ze 2 minuten om met een andere leerling uit te wisselen. Daarna wordt de spin op het bord gemaakt. Uitleg: Aardappelen bestaan voor een groot deel uit zetmeel. Dit zetmeel wordt in heel veel producten gebruikt. Zetmeel is een voedingsmiddel dat in de natuur in knollen wordt opgeslagen. Het kan zo als reservevoedsel voor planten dienen. Zetmeel kan ook afkomstig van andere producten als graan (brood) zijn. Meerdere producten met zetmeel zijn te vinden in schijf 1 van de voedingswijzer; granen, peulvruchten, aardappelen en rijst. Deel nu de werkbladen uit. Verwerking (40 minuten) De leerlingen maken de werkbladen Een aardappel en Zetmeel. Iedere leerling mag zelf een aardappel uitkiezen. Afsluiting (15 minuten) Bespreek het werkblad Een aardappel. Welke aardappelrassen hebben de leerlingen gezien. Wat zijn de verschillen? Bespreek het werkblad zetmeel. Let op dat leerlingen niet de conclusie trekken dat in alle producten waar zetmeel in zit ook aardappelzetmeel zit. Dit kan dus ook van andere producten afkomstig zijn. Weten de leerlingen nog van welke producten? 2

Een aardappel 1. Mijn aardappel is van het ras: 2. De kleur van mijn aardappel is 3. Teken je aardappel in het vak zo goed mogelijk na. Kleur je tekening. 4. De schil is glad / ruw / rimpelig. 5. Ik eet: A. nooit aardappelen B. keer per week aardappelen C. elke dag aardappelen 6. Schrijf op wat je van aardappelen kunt maken. 3

Werkblad Zetmeel Aardappelen bevatten zetmeel. Bijna de hele knol bestaat uit zetmeel. Je kunt zetmeel zichtbaar maken door er een druppeltje jodium aan toe te voegen. Het jodium kleurt blauw als het in aanraking komt met zetmeel. Bekijk het flesje met jodium. Wat voor kleur heeft jodium van zichzelf? Laat een druppel jodium op het aardappelschijfje vallen. Wat zie je gebeuren? Laat ook een druppel jodium op het brood, de vla, jam, suiker en het papier vallen. Welke producten bevatten zetmeel? Je weet nu van een aantal producten of ze wel of geen zetmeel bevatten. Bedenk zelf drie andere producten die ook zetmeel bevatten. 4

Aardappelen rooien Wat heb je nodig? Pen Clipboard Aardappelplant Weegschaal Schepje Emmer 1. Bekijk de plant met de aardappelen eraan goed. Welke kleur hebben de bloementjes? wit / roze / paars / anders namelijk 2. Haal alle aardappelen van de plant. 3. Kun je de pootaardappel ontdekken? Dit is de aardappel waaruit de plant gegroeid is. Deze zit meestal in het midden. 4. Hoe ziet de pootaardappel eruit? 5. Haal alle aardappelen van de plant. Tel de aardappelen aan de plant 6. Leg de aardappelen op een rij van groot naar klein. 7. Hoeveel kleine aardappeltjes (krieltjes), niet groter dan een grote knikker (een bonk) tel je? Ik tel krielaardappeltjes. Deze krieltjes worden vaak als pootaardappels gebruikt. 8. Weeg hoeveel kg aardappelen er aan jullie aardappelplant zit: kg Tip: Vergeet niet het gewicht van de emmer af te trekken. 9. Wat zijn de puntjes die je in de aardappelen ziet? 10. Zitten er ook rare vormen aardappelen aan jullie plant? Ja / Nee 11. Wat is er raar aan de aardappel? Maak een tekening in het vak 12. Vraag aan de aardappelteler hoe dat komt. Schrijf het hier op. 5

Als er meerdere rassen aardappelen zijn maak dan de onderstaande opdrachten: 13. Wat is de naam van de aardappel die jullie bekeken hebben? 14. Waarvoor wordt deze aardappel gebruikt? Consumptie / poot / fabriek Bekijk een aardappelplant van een ander ras en beantwoord vraag 15 tot en met 21: 15. Wat is de naam van deze aardappel? 16. Waarvoor wordt deze aardappel gebruikt? Consumptie / poot / fabriek 17. Bekijk de plant met de aardappelen eraan goed. Welke kleur hebben de bloementjes? wit / roze / paars / anders namelijk 18. Haal alle aardappelen van de plant. 19. Leg de aardappels op een rijtje van groot naar klein. 20.Hoeveel kleine aardappeltjes (krieltjes), niet groter dan een grote knikker tel je? Ik tel krielaardappeltjes. 21. Weeg hoeveel kg aardappelen er aan jullie aardappelplant zit: kg Tip: Vergeet niet het gewicht van de emmer af te trekken. Vergelijken: 22.Van welk ras zijn de aardappelen het grootst? 23.Welk ras heeft de meeste aardappels aan de plant? 24.Welk ras heeft de meeste kg aardappelen? Conclusies trekken: Omcirkel het juiste antwoord De aardappelen van een consumptie / poot / fabriek aardappel zijn groter dan / kleiner dan de aardappelen van een consumptie / poot / fabriek aardappel. De aardappelplant van een consumptie / poot / fabriek aardappel geeft meer / minder aardappelen dan de aardappelplant van een consumptie / poot / fabriek aardappel. De aardappelplant van een consumptie / poot / fabriek aardappel geeft meer kg / minder kg aardappelen dan de aardappelplant van een consumptie / poot / fabriek aardappel. 6