Opleiding: HBO-V, Hogeschool van Amsterdam

Vergelijkbare documenten
COVA 2. - Voorlichtingsgesprek Colonscopie - Student.nr: Vak: COVA 2

Cova 2 Voorlichtingsgesprek

COVA 2. Naam: Sanne Terpstra. Studentennummer: Klas: 2B2. Lerares: L. te Hennepe

Communicatieve Vaardigheden 2 Eindverslag

Cursus werkbegeleiding

Hogeschool van Amsterdam. Toetsopdracht Cova 2. Nikita van Gilst Studentnummer: Vak: Cova 2

Inleiding 3. Les zingeving 3. Les rouw en verlies 3. Les euthanasie 4. Doorvragen en assertief 4. Casus 5. Reflectie op casus 5.

Studentbegeleiding: Analyse van en reflectie op het begeleidingsgesprek

Eindopdracht Cova 2 Stage

Toetsopdracht. Communicatieve vaardigheden 2 de stage(cova 2S) Naam: Sanne Terpstra. Studentnummer: Klas: 2B2

Eindverslag SLB module 12

Gespreksvaardigheden Naam: Nathalie Kombolitis Klas: VD-1H2 Docent: Osiriscode: VD-A Inleverdatum:

Specifieke leerdoel(en) verpleegkundige: Gespreksopening: -begroet de zorgvrager -benoemt het doel v/h gesprek. Benoemt goed het doel van het gesprek

Eindopdracht: COVA 1 & 1S Probleemverhelderend gesprek

TRAINING WERKBEGELEIDING

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

Reflectieverslag Zonnepomp

Teveel leiding nemened. Individueler zijn

Toets Cova 2S. Hogeschool van Amsterdam. Lauri Linn Konter Studentnr.: Opleiding: HBO Verpleegkunde

Maatschappelijk werk (alweer)

Workshop Superusers Mondriaan

Arrangement 1 De Luisterthermometer

(Docentenhandleiding) Rollenspel

SLB eindverslag. Rozemarijn van Dinten HDT.1-d

Het participeren in een voortgangsgesprek van een stagiaire

Je voert een gesprek met een zorgvrager waarin jij hem adviseert over aanpassingen in zijn leefwijze.

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

TACTIEKEN BIJ DE STRIJDGEEST

Blok 1 - Introductie

IK WIJZER. Ik wil graag weten wie ik ben

Ik stel veel 'doe-ik-het-goed' vragen. Ik weet hoe ik mezelf kan verbeteren, maar het lukt mij nog niet.

Luisteren en samenvatten

Reflectieverslag mondeling presenteren

Ik ben BANG. oefenboekje om te leren omgaan met angst. Steef Oskarsson. Copyright Steef Oskarsson

SLB reflectie eindverslag. Docent: Mieke Vissers Naam: Lynn Duijs Studentnummer: Datum: Vak: SLB.

> Ik luister met de bedoeling. > Ik leer jouw taal, zowel. > Ik maak het veilig voor jou, > Ik ga op zoek naar waar de

4 communicatie. Ik weet welke informatie anderen nodig hebben om mij te kunnen begrijpen. Ik vertel anderen wat ik denk of voel.

Elke miskraam is anders (deel 2)

Advies en verkoopvaardigheden

Maak echt contact, stel iemand op zijn/haar gemak. Wellicht is dit de eerste keer dat je potentieel klant skype/facetime gebruikt.

Praktijkervaring. Marloes 2012/2013

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Cosis Begeleid Leren

- Waarschuwing- dit is een pittige les!

C CO OV VA A 2S Eindverslag Verpleegkunde L. te Hennepe 15 ja anuari 2013 DG LV12 2B2 Eline Fuhren

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Zelfbeschadiging; wat kun jij doen om te helpen?

Leerdoelen en reflecties op de leerdoelen. Lisa van Ginkel

ADHD en lessen sociale competentie

BBL-4, topklinisch traject RdGG Pagina 1 van 5 Persoonlijke ontwikkeling Reflecteren

Mentor Datum Groep Aantal lln

Speak up! Wat is JA en wat NEE?

Arrangement 1 De Luisterthermometer

Behandel een kind zoals die is, en het zal zo blijven. Behandel het kind zoals het kan zijn, en het zal zo worden.

LinkedIn-updates in-company

LinkedIn-updates open inschrijving

Inhoud. Hallo!...5. Wie is wie? Even voorstellen...7. Wat is mijn PrOP? PrOP opstellen Doelen voor mijn PrOP...19

OPDRACHTEN. Verzorgende IG. Module 8 Kraamzorg

Klare taal. Helder communiceren met cliënten en patiënten Den Bell 25 mei 2019

Reflectieverslag. Jeroen Tennis Today

Persoonlijke reflectie. Project Agile Development

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Het begeleiden van een zorgvrager die weerstanden heeft bij veranderingen

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

VOORZITTERSCHAP HAND OUT. Training commissievoorzitters AFK 17 februari 2016 &MAES PRINSENGRACHT DK AMSTERDAM

20/4/2012 NINA KIEVIT DYSLEXIE GESPREK

Ik ben BOOS. oefenboekje om te leren omgaan met boosheid. Steef Oskarsson. Copyright Steef Oskarsson

Feedback geven en ontvangen

Waarom is het onderhouden van contact met de school van uw kind belangrijk?

Voorlezen en vertellen - Pabo 1. Voorlezen en vertellen Pabo 1

Pedagogische aanpak op de St. Plechelmusschool

Gesprekskaarten pedagogisch handelen

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Gezond thema: DE HUISARTS

vaardigheden - 21st century skills

Tijdens de lessen loop ik rond en probeer ik de leerlingen te helpen, vragen te beantwoorden, tips te geven en de leerlingen wat te leren.

Mijn ouders zijn gescheiden en nu? Een folder voor jongeren met gescheiden ouders over de OTS en de gezinsvoogd

Workshop Portfolio. Linsey Meenken CMD2D

3 Hoogbegaafdheid op school

360 graden Peerfeedback

Uitgeverij Schoolsupport ww.schoolsupport.nl

Stageverslag. Hogeschool van Amsterdam, HBO-V Jaar 4

Toetsopdracht. Methodische Praktijkbegeleiding (MPB) Naam: Sanne Terpstra. Studentnummer: Klas: 2B2

Wat het effect van een vraag is, hangt sterk af van het soort vraag. Hieronder volgen enkele soorten vragen, geïllustreerd met voorbeelden.

2015 Gerard de Wit voor Psychodidact Waalwijk Bron: Stijn van Merendonk, Sergio van der Pluim, Gerard de Wit e.a. Niets uit deze uitgave mag worden

Liedje van ex bewoonster TOH, Werkconferentie (Migranten)jeugd

Reader Gespreksvoering

Cosis Begeleid Leren

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

1

COACHINGSVAARDIGHEDEN. Maarten Van de Broek

Diepteanalyse loopbaangesprekken Welk docentgedrag helpt?

Houd je aandacht erbij! Trainers: Jan de Groot Henk Torreman

Reflectieverslag Project Nieuwe Dingen Doen JDE-CTDESA.3V-12. Robin Leenders

Motivational Interviewing: ontdek de kracht van motiveren

Wat is niet aangeboren hersenletsel?

360 graden feedback 1.0 PETER VERSTEEG

Stage Atom-Retail. Arwen de Vries MC4O 10/09/18-16/11/18

Transcriptie:

Naam student: Roos Wiggelendam Klas: 2A2 Studentnummer: 500634829 Docent: D. Kronenburg Opleiding: HBO-V, Hogeschool van Amsterdam Datum: 14/06/2013

Inhoudsopgave Inleiding Blz. 3 Casus Blz. 4 Leerdoelen Blz. 5 Sterkte/zwakte analyse Blz. 6 Gespreksanalyse Blz. 7

Inleiding Voor het vak Cova 2 hebben wij acht lessen moeten volgen waarin wij zijn begonnen met het oefenen van een anamnesegesprek (les 1) en geëindigd zijn met het ontslaggesprek (les 8). Voor elke les moest een groepje zorgen voor een interactieve start van de les. Ik vond dit een leuke manier van de les beginnen omdat elk groepje een andere interactieve manier had bedacht. Dit zorgde voor afwisseling bij elke les en een andere kijk op het onderwerp. Voor de toetsopdracht heb ik een eigen casus geschreven die ik ga uitspelen met een medestudent. Na het uitspelen van de casus reflecteer ik terug op mijn eigen werk en kijk ik terug op mijn leerdoelen en of deze zijn behaald. Ook analyseer ik drie minuten van een gesprek en blik ik terug op mijn gespreksvaardigheden.

Casus Mw. Janssen is 52 jaar en heeft 2 maanden geleden een auto ongeluk gehad. Hierbij is mw. 3 weken terecht gekomen op de IC. Mw. Moest beademd worden en heeft een paar dagen in coma gelegen. Het linkerbeen van mw. Was verbrijzelt en moest geamputeerd worden. Na een zwaar ziektebed is mw. overgebracht naar een revalidatiecentrum. Mw. Janssen kon toen weer zelfstandig ademen. In het revalidatiecentrum heeft mw. Janssen een zware periode van 1,5 maand revalideren doorgemaakt. Het dagelijks programma vond zij enorm zwaar en het onvoldoende verkregen privacy viel mw. ook niet mee. Ze heeft haar hele opname een kamer moeten delen met 4 andere patiënten. Die allemaal wel vriendelijk waren maar er was geen privacy. Mw. Janssen heeft 2 kinderen van 16 en 18 en ze is getrouwd. Mw. Janssen was werkzaam als apotheker en wil dit zo snel mogelijk weer gaan oppakken. Mw. Janssen heeft vandaag een afspraak met de verpleegkundige omdat zij over 2 dagen naar huis mag. Mw. Janssen vindt het fijn weer naar huis te kunnen maar is bang dat zij haar gezin thuis tot last is. Bij de ADL heeft mw. nog hulp nodig. Haar man wil deze taak op zich nemen. De verpleegkundige komt om 13.00 bij Mw. langs voor het ontslaggesprek. De verpleegkundige wil terugblikken op de tijd dat mw. In het revalidatiecentrum is geweest en bespreken hoe mw. Nu thuis gaat aanpakken en hier over denkt. Ook wil zij het gaan hebben over het werk dat mw. Weer wil gaan oppakken want het is belangrijk dat ze dat niet te snel gaat doen maar luistert naar haar lichaam. De verpleegkundige heeft vaak mw. Janssen verzorgt en ze hebben een goede band opgebouwd daarom doet verpleegkundige Roos ook het ontslaggesprek. Het filmpje is te vinden op deze link: https://plus.google.com/photos/104819352422828491984/albums/5888623055096097089/588862 3503711928306?pid=5888623503711928306&oid=104819352422828491984#photos/10481935242 2828491984/albums/5888623055096097089/5888623503711928306?pid=5888623503711928306& oid=104819352422828491984

Leerdoelen Ik heb drie leerdoelen opgesteld waar ik in de lessen COVA 2 mee aan het werk wil gaan. Leerdoel 1: Na de acht lessen van cova wil ik een duidelijke structuur kunnen aanhouden tijdens een gesprek. Dit wil ik laten zien in de toetsopdracht en hier positieve feedback over krijgen. Argumentatie keuze: Ik heb dit leerdoel opgesteld omdat ik vind dat het belangrijk is dat er structuur zit in een gesprek. Op die manier is de kans dat je als verpleegkundige nog wat vergeet klein en voor de patiënt is het fijn dat niet alle onderwerpen door elkaar worden verteld. Leerdoel 2: Ik wil mij in de lessen cova gaan verbeteren in het tonen van empathie door dit ook te benoemen. Argumentatie keuze: Voor dit leerdoel heb ik gekozen omdat ik het nog steeds lastig vindt om tegen een patiënt te zeggen die iets emotioneels verteld dat dit ook iets met mij doet. Natuurlijk wel op zekere hoogte maar ik denk dat dit namelijk wel erg ondersteunend kan zijn. Leerdoel 3: Ik wil in een gesprek minimaal 2 samenvattingen geven, dit om de informatie te verduidelijken en zorgen dat niks wordt vergeten. Dit wil ik oefenen in de lessen en laten zien in mijn toetsopdracht. Argumentatie keuze: Ik heb gekozen voor dit leerdoel omdat ik vaak vergeet een samenvatting te geven maar wel weet dat het geven van een samenvatting heel positief is. Op deze manier behoud je de structuur en kan de patiënt nadenken of alles wat hij/zij kwijt wilde ook is gezegd. Een soort terugkoppeling naar de patiënt toe.

Sterkte/zwakte analyse In de lessen COVA hebben we in groepjes van 3 a 4 studenten geoefend met verschillende casussen. Aan de hand van de feedbackformulieren (zie bijlage) die ingevuld zijn over mij als verpleegkundige beschrijf ik een sterkte/zwakte analyse. Ook reflecteer ik terug op de ontvangen feedback. In de feedbackformulieren komt naar voren dat ik goed ben in het openen van het gesprek. Ik begroet de patiënt en zorg voor een inleidend verhaal. En sluit de opening van het gesprek meestal af door bij de patiënt na te gaan of de inleiding helder was en of er eventueel nog vragen zijn. Wat ook sterke punten zijn is het stellen van open vragen, dit om een duidelijk antwoord te verkrijgen. En ook wat de behoeftes van de patiënt zijn. Dit doe ik meestal ook erg bewust omdat het stellen van open vragen vaker zorgt voor een betere interactie. Wat een zwak punt is, is het concretiseren van de informatie (zie feedbackformulier anamnesegesprek ) dat ik bijvoorbeeld niet dieper doorvraag over de aangegeven pijn die de patiënt heeft. Dit heeft ook te maken dat ik het lastig vind om empathie te tonen. Ik ben snel bang dat ik onnodige emoties bij de patiënt oproep als ik teveel doorvraag naar emotionele aspecten of veel empathie toon. Terwijl dit natuurlijk niet altijd zo hoeft te zijn. Ook komt er duidelijk naar voren dat ik veel meer gebruik moet maken van samenvattingen. Of bijv. de patiënt kan vragen de gegeven informatie te herhalen (zie feedbackformulier voorlichtingsgesprek) om op deze manier te kijken of alles begrepen en alles gezegd is. Na het bespreken van de feedbackformulieren kwam wel elke keer naar voren dat de patiënt zich op zijn gemak voelt. Ik houd continu oogcontact, heb een open houding en mijn stem is aangenaam en duidelijk. Concluderend kan ik zeggen dat ik de sterkte/zwakte analyse vrijwel niet onbekend is voor mij. Ik weet van mijzelf dat ik een gesprek vaak goed begin omdat ik dan de rust voor mijzelf heb en nog goed het overzicht heb. Naarmate het gesprek vordert ga ik veel nadenken over wat ik moet doen en vergeet ik vaak een samenvatting te geven. Ook weet ik dat ik moeite heb met empathie tonen, dit is ook een leerdoel waar ik elk jaar bij COVA weer aan wil werken.

Gespreksanalyse Voor het analyseren van het gesprek, heb ik drie minuten uitgeschreven uit het opgenomen gesprek. De tekst getypt in het rood is gezegd door de verpleegkundige. Ja, hoe heeft u het hier ervaren? (min. 1.42) + Open vraag Ja natuurlijk is het heel erg wennen, je maakt natuurlijk wat heftigs mee. En ja het is allemaal zo bizar wat er gebeurd dan. Je bent opeens heel afhankelijk van iedereen en ja heel erg mijn privacy daar heb ik wel heel erg moeite mee gehad, dat je opeens met 4 personen op een kamer ligt en je hebt eigenlijk helemaal geen privacy meer. Ja dat gaf u ook aan een paar weken gelden, dat u dat wel vervelend vond. Dat als u kinderen dan op bezoek kwamen dat dat toch In E - Doorvragen Ja je wil eigenlijk ook wel prive dingen bespreken maar het kan eigenlijk niet echt omdat er toch mensen altijd bij je liggen. Ja dat heb ik inderdaad wel aangegeven dat ik dat vervelend vond ja. Vond u het vervelend dat u het idee had dat alles werd gehoord? In E + Doorvragen/ concretiseren

Ja want je wil toch ook soms, zo n periode je maakt toch iets heftigs mee daar komen ook heel veel emoties bij kijken en soms als je dan weer je kinderen ziet kunnen ze best emotioneel worden bijvoorbeeld. Je kan dan niet even goed gaan uithuilen, dat gevoel kreeg ik niet echt. Dat je je toch een beetje schaamt, misschien wel. Ja dit horen wij wel van meer patiënten. Maar we moeten wel, we hebben bijna geen 1 persoonskamers. Alleen voor patiënten die niet echt met andere mensen op een kamer kunnen. Dus helaas is dit gewoon de gang van zaken binnen ons revalidatiecentrum. Maar ik begrijp heel goed dat dit voor u wel een nadeel is. In F/E Ja dat is wel iets wat ik op sommige moment erg zwaar vond. Ik heb het ook wel vaker aangegeven en het werd ook wel gehoord maar er is jammer genoeg niet wat aan gedaan. Maar daar kun jij ook niks aan doen. Oke, ja uhm. Dus ik begrijp de privacy was wel een nadeel. En zijn er verder nog dingen die in de zorg tegenviel of juist fijn vond? Ex F Nou ik vond het wel heel erg fijn dat ik jou had en jou als verpleegkundige vaak heb gehad. Dat geeft wel aan dat je een beetje een band met elkaar kan opbouwen. Dus dat vond ik wel heel erg goed. En ja verder heb ik niet echt iets negatiefs ervaren.

Oke, nou dat is fijn om te horen. Nou nu gaat u dus naar huis. En hoe ziet u dat voor zich. Bent u zenuwachtig of heeft u er juist heel veel zin in? Ex F/E Ja je ligt er toch eventjes tussenuit. En natuurlijk heb ik wel heel veel zin om weer naar huis te gaan. Maar ik ben wel bang dat ik dingen te snel ga oppakken. Natuurlijk duurt het nog wel even voordat je helemaal hersteld bent maar ik ben toch bang dat ik mijzelf niet zo veel tijd gun. Om helemaal te herstellen, zeg maar. (min. 4.51)

Reflectieverslag Voor het schrijven van het reflectieverslag heb ik gebruik gemaakt van het model van Korthagen. Voor de aanpak van het gesprek heb ik als eerst het soort gesprek gekozen. Ik heb gekozen voor een ontslaggesprek omdat we dit als laatste in de les hebben geoefend en nog fris in mijn geheugen zat. En ik hierin goed kon oefenen met mijn leerdoelen. Ook heb ik in mijn vorige stage meerdere keren bij een ontslaggesprek mogen zitten en hier veel van heb kunnen leren. Daarna ben ik een casus gaan schrijven. Ik wilde een casus waarin emotie naar voren kon komen en waarin genoeg informatie was om over te praten. Stap 1: handelen Ik wilde een goed gestructureerd gesprek, minimaal twee samenvattingen geven en empathie tonen. Verder vind ik het belangrijk dat de patiënt zich op zijn gemak voelt bij mij als verpleegkundige. En dat de patiënt alles kwijt kan en niet na het gesprek dingen heeft achtergehouden. Stap 2: terugblikken op het handelen Terugblikkend op het gesprek vond ik het een goed gesprek. Ik wilde het gesprek structuur geven en dat is gelukt. De patiënt wist waar zij aan toe was. Ook heb ik in het gesprek samengevat, dit zorgde ervoor dat de patiënt en ik als verpleegkundige de informatie nog een keer duidelijk naar voren kregen. De patiënt beaamde mijn samenvattingen door bijv. te zeggen ja precies dit gaf aan dat ik de informatie duidelijk had samengevat. Ik voelde tijdens het gesprek dat het soepel liep omdat er een soort rust heerste. Ook de patiënt kwam rustig over en vertelde gemakkelijk haar verhaal. Ik stelde veel open vragen en de patiënt ging hier ook uitgebreid op in. De open vragen zorgde dat ik meer informatie verkreeg. Stap 3: bewustwording Zoals ik al bij stap 2 heb beschreven gaven de interventies die ik toepaste meestal een positief effect bij de patiënt. Zoals het knikken als de patiënt wat verteld of bevestigen door ja te zeggen gaf de patiënt een bevestiging dat ik geïnteresseerd ben in de vertelde informatie en dit nodigt de patiënt uit om alleen maar meer te vertellen. Wel vond ik bij het terugkijken van de informatie dat ik soms nog meer empathie kan tonen. De patiënt had best wat emoties, ik had hier dieper op in moeten gaan. Stap 4: Alternatieven ontwikkelen Ik vond het gesprek goed gaan en heb niet veel alternatieven hoe ik het de volgende keer anders zou doen. Ik vind dat ik alleen nog meer moet oefenen met het tonen van empathie. Ik moet soms gewoon zeggen wat het voor emoties bij mij opwekt. Of benoemen dat het heftig is of dat de situatie aangrijpend is. Stap 5: Uitproberen De bovengenoemde interventies zou ik een volgende situatie weer toepassen aangezien het positieve effecten op mij en de patiënt heeft gehad.

Mijn leerdoelen samenvatten en structuur aanhouden vind ik zeker behaald in deze toets opdracht. Het tonen van empathie zal ik in de volgende COVA lessen weer mee nemen om hier nogmaals mee te oefenen.