Herinrichting Schoolplein mavo 3



Vergelijkbare documenten
Business Ondernemingsplan opstellen en uitvoeren. Inleiding

Tijdens dit blok richten wij ons op een van de volgende ontwerpdisciplines: Grafisch Ontwerp Product Ontwerp (ook wel Industrieel Ontwerp)

Persoonlijke competenties Sociale competenties Leer (school) competenties

Het Sectorwerkstuk

Sport en Gezondheid Hoe fit ben ik? Inleiding

Persoonlijk ontwikkelingsplan (POP)

OPDRACHTKAART. Thema: AV-technieken. Video 10. Het eindproduct AV Voorkennis: Je hebt de opdracht De eindmontage afgerond.

Ontwikkellijn 1: Ik zorg ervoor dat ik aan het werk ga en blijf!

WERKVORMEN MAGAZIJN. Wat is netwerken? Landelijk Stimuleringsproject LOB in het mbo

L O O P B A A N L E R E N & C O M P E T E N T I E S

SECTORWERKSTUK

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Sectorwerkstuk

Module 9 Kennis delen en coachen

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

Handleiding sectoronderzoek V

Werkgroep portfolio & coaching. portfolio handleiding

Oriëntatie. Wat??? een zeepkist??? Oriëntatie. Welke. Dit ga je doen Onderzoeken wat nu eigenlijk een zeepkist is.

Leerjaar 4: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A Thema 1: Communiceren en sociaal contact onderhouden

Sectorproject op De Dijk: leren door te doen! Inleiding: Situatiebeschrijving 3 VMBO-TL: Situatiebeschrijving 4 VMBO-TL:

Bodyclap. Make the Music with your body

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Naam:. Handleiding voor de leerling

Reflectiegesprekken met kinderen

PROJECT LEERJAAR 1 - DIT BEN IK. 1. INLEIDING DIT BEN IK

Presenteren. Oriëntatie

Een goede presentatie maken met Power Point. Informatiekunde Leerjaar B1 Omgaan met Excel blad-1-

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Maatschappelijke Stages

Persoonlijk ontwikkelingsplan (POP)

Zelfevaluatieformulier

Hoe aardgasvrij woon jij?

OPLEIDING PERSOONLIJK BEGELEIDER SPECIFIEKE DOELGROEPEN OPLEIDING PERSOONLIJK BEGELEIDER GEHANDICAPTENZORG

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Sectorwerkstuk

De eiersaladekit. Project in samenwerking met de Johma en TYF. BGI: Klas 3. Een smakelijk project! Versie

Begeleiding van leerlingen

Handleiding profielwerkstuk. Mavo 4

Sectorwerkstuk. Theoretische Leerweg. Klas 4 TL/M

Bijlage 8.7: Voorbeeldopdrachten bij de uitgangspunten van HGW

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Aanleiding projectweken. Gewenste kaders van een projectweek. Het proces

Digitaal printen binnen Grafimedia VMBO. Opdracht

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

DE ZES-STAPPENMETHODE ZELF WERKEN AAN JE WERKPROCESSEN. Illustraties: Corien Bögels

Profielwerkstukplus HAVO

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

opdracht 1 instructie telefoongesprek speech opdracht 2 boekbespreking poëziepresentatie sollicitatie

Tekst lezen en vragen stellen

Link je kennis nu ook op het internet! Ga naar de website: Inhoudsopgave

Doel van deze presentatie is

Nu nog beter... Toegepaste kunst Kunst BV

Sectorwerkstuk. Logboek. Leerlingen ... Begeleider:

PROEVE VAN BEKWAAMHEID

BEOORDELEN CMK PLECHELMUSSCHOOL,... Totaal aantal vragen: 10

Waarvoor dient dit attest? is in eerste instantie een (zelf)evaluatie-instrument dat feedback geeft over de vaardigheden van de jongere.

4 SOCIAAL TECHNISCHE WETENSCHAPPEN

SECTORPROJECT 4 VMBO - T

Bekijk de Leerdoelen die bij deze casus horen. Beantwoord daarna de vraag.

OPDRACHTKAART. Thema: AV-technieken. Fotografie 3. Fotografische vormgeving AV Voorkennis: Je hebt de opdracht De fotocamera afgerond.

Zelfreflectie meetinstrument Ondernemende houding studenten Z&W

Competentiescan Klant exemplaar

Hoe aardgasvrij woon jij?

Uitwerking workshop Creatief reflecteren met kinderen

Training. Vergaderen

Portfolio. voor pedagogisch medewerkers. om het eigen leerproces vorm te geven en te volgen

Voorlichting 4-HAVO. Profielwerkstuk. 7 april 2016

Begrippenkader Studieloopbaanbegeleiding en Reflectie

Een overtuigende tekst schrijven

Ontwerponderzoek paper 2 Geografische informatievaardigheden in 5 VWO

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

OPDRACHTKAART. Thema: AV-technieken. Fotografie 8. De fotoreeks AV

Checklist Presentatie geven 2F - handleiding

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

6 Past je werk bij je privéleven? In deze prestatie ga je laten zien dat stage en privéleven best samen kunnen gaan.

Handleiding BPV-beoordeling voor de deelnemer. Dossiers

MBO-HBO DOORSTROOMASSESSMENT

Effectieve samenwerking: werken in driehoeken

Mentor Datum Groep Aantal lln

project Escher Je werkt tijdens dit project individueel en samen. Welke opdracht je alleen doet en welke samen wordt per opdracht beschreven.

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Hoe werken met de portfolio s? In de portfolio s is een duidelijke leerlijn ingebouwd.

Handelingsadvies Proces zichtbaar maken

Handleiding In Dialoog met studenten aan de hand van uitkomst JOB-monitor:

Voor de paboopleider. Werkvorm 9: voor de opleider (1) Reageren op discriminatie

Informatie voor nieuwe brugklasleerlingen 2015

Leren en Loopbaan programma Burgerschap. MBO Handel

2017/18. Algemene gegevens. Naam:. Klas:. Sector: Werkt samen met: Begeleidend docent:

Oefenen 1 punt verdienen Onderwerpen van de presentaties

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

De Nieuwe Brugklas. Nieuw schoolgebouw in Informatie schooljaar Een grensverleggend onderwijsconcept!

Datum: Aantal leerlingen: 14 Tijd: 08:55 09:40 Klas: B1B

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

Tweede wereldoorlog:

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Transcriptie:

Herinrichting Schoolplein mavo 3 Pagina 1 van 7

Inleiding Binnenkort ga je aan de slag met het project Herinrichting van het schoolplein. Alle leerlingen van het derde leerjaar gaan ervoor zorgen dat ons schoolplein opnieuw wordt ingericht. Het eerste deel van dit project bestaat uit het onderzoek. Jullie gaan onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om ons schoolplein tot een leuk en functioneel plein te ontwikkelen. Je gaat werken in projectgroepen. Deze groepen worden tijdens de eerste bijeenkomst gemaakt. Werkwijze De stappen die je moet nemen noemen we leeractiviteiten. Iedere leeractiviteit wordt in deze projectbundel uitgebreid beschreven en er staat precies wat er van je wordt verwacht. Bij iedere leeractiviteit horen workshops. Deze workshops worden gegeven door docenten, specialisten of door leerlingen. Logboek Alle activiteiten leg je vast in het logboek. Zowel je eigen activiteiten als die van de andere leden van jouw projectgroep. Aan de hand van je logboek bespreek je met elkaar en met jouw begeleider de voortgang van de leeractiviteiten. Let op: Doe iets met de feedback die je van anderen krijgt! Portfolio In het portfolio bewaar je het eindresultaat. Dus belangrijke uitkomsten van jouw onderzoek en de presentatie. Daarnaast bewaar je het materiaal vanuit de workshops. Als je klaar bent met dit eerste deel van het project, vul je voor jezelf de competentiewijzer in. Competentiewijzer Een competentie is een vaardigheid. Tijdens het werken aan het project ben je bezig met het ontwikkelen van vaardigheden. Het is belangrijk dat je zelf inzicht krijgt in deze vaardigheden. Daarom is het van belang om de competentiewijzer in te vullen. Je geeft steeds aan in welke mate je een vaardigheid beheerst. Zo kan je gedurende het project maar ook daarna jezelf trainen en verbeteren in de vaardigheden. Pagina 2 van 7

Leeractiviteit 1 Uitleg project + samenstelling van werkgroepen Tijdsduur: 2 lesuren Werkgroep: Individueel + groep Je kent de inhoud van het project Je weet hoe de projectbundel werkt Je weet hoe je het logboek moet invullen Je weet hoe je een portfolio moet maken Je kent het begrip competentie Je kan de competentiewijzer invullen Alle derdejaars leerlingen krijgen uitleg over het eerste deel van het project. Het eerste deel van het project is het onderzoek. Er wordt ook verteld over de manier waarop je wordt begeleid en de manier waarop je wordt beoordeeld. Let op: Niet alleen het eindresultaat bepaald de beoordeling maar juist de weg er naar toe. Na de uitleg worden de werkgroepen samengesteld. Vul in het onderstaand schema de leden van jouw projectgroep in. Naam leerling Klas Let op: Bij het samenstellen van de werkgroepen kan je ervoor kiezen om ook met leerlingen uit de andere derde klas samen te werken. Samenwerken met een vriend of vriendin is niet altijd de juiste keuze voor de beste samenwerking! Competentie Samenwerking; ben je in staat om samen met de medeleerlingen een projectgroep samen te stellen Pagina 3 van 7

Leeractiviteit 2 Aan de slag met beeldmateriaal Techniek/ckv Tijdsduur: 3 lesuren Werkgroep: Individueel + groep Je weet hoe je beeldmateriaal moet verzamelen Je kan beeldmateriaal rubriceren Je weet wat de mogelijkheden er zijn Je krijgt inzicht in welke materialen er worden gebruikt Je weet welke functie een schoolplein heeft Tijdens de workshop krijg je uitleg over hoe schoolpleinen eruit kunnen zien, welke functies een schoolplein kan hebben en hoe je het beeldmateriaal kunt verzamelen. Al het materiaal dat je gevonden hebt ga je uitzoeken en rubriceren. Je bekijkt samen met de leden van jouw werkgroep wat de belangrijkste materialen zijn en je neemt dit op in je portfolio. Competenties: Samenwerken : Is het gelukt om de taken goed te verdelen? Organiseren: Ben je in staat om te regelen dat iedereen zijn werk doet? Reflecteren: Ben je in staat om je eigen uitkomsten te beoordelen en dat van de andere groepsleden? Pagina 4 van 7

Leeractiviteit 3 meten = weten wiskunde Tijdsduur: 1 lesuur Werkgroep: Individueel Je weet op welke manier je het schoolplein kunt meten Je weet hoe je volgens een bepaalde maat een plattegrond van het schoolplein kan maken Je weet hoe je objecten in kunt passen op het schoolplein Je kent de begrippen; plattegrond, bovenaanzicht. Tijdens de workshop krijg je uitleg over de manieren waarop je het schoolplein kunt meten. Vervolgens leer je hoe je hier een plattegrond van kunt maken. Verder leer je hoe je de objecten op de plattegrond kunt tekenen. Leeractiviteit 4 Plattegrond maken wiskunde/techniek Tijdsduur: 2 lesuren Werkgroep: Individueel + groep Je kan een plattegrond van het schoolplein maken en daarin de objecten tekenen/plakken die op het schoolplein moeten komen Je maakt met jouw werkgroep 1 plattegrond van jullie ideale schoolplein. Samen beslis je dus wat er op het schoolplein moet komen en hoe deze wordt ingericht. Competenties: Samenwerking; Reflectie; Ben je in staat om de andere groepsleden positieve feedback te geven? Wendbaarheid/flexibiliteit; Ben je in staat om je ideeën aan te passen aan de ideeën van de groepsleden? Pagina 5 van 7

Leeractiviteit 5 Presentatie Nederlands Tijdsduur: 1 lesuur Werkgroep: Individueel Je weet welke middelen je kunt gebruiken bij het houden van een presentatie Je weet welke structuur een presentatie moet hebben Je kent de manieren waarop je de luisteraars kunt boeien Je kent de manieren waarop je de luisteraars kunt overtuigen Je kent de begrippen: argumenten en overtuigen Spreken is iets anders dan praten; het is ook niet hetzelfde als het hoogste woord hebben. Goed spreken gaat niet zomaar. Ook wanneer je de techniek van het goed spreken beheerst (uitspraak, intonatie, zinsbouw), betekent dat nog niet dat je goed spreekt. Goed spreken veronderstelt: - Kennis van zaken - Goed kunnen luisteren - Uitdrukkingsvaardigheid - Reageren op wat anderen te zeggen hebben Daarnaast is het volgende ook belangrijk: - Je moet durven spreken - Er moet stilte zijn zodat je niet afgeleid wordt - Je moet aansluiten bij de voorkennis van je publiek - Je moet er zin in hebben/ gemotiveerd zijn. - Tijdens deze workshop krijg je uitleg over hoe je een goede presentatie kunt maken en houden. Verschillende presentatietechnieken komen aan bod. Het gaat over hoe je moet spreken, welke ondersteunende materialen je kunt gebruiken en hoe je moet presenteren. Pagina 6 van 7

Leeractiviteit 6 Presentatie Nederlands Tijdsduur: 3 lesuren Werkgroep: groep Je kan en presentatie houden Je kunt anderen overtuigen van jouw mening Je kunt positieve feedback geven aan andere projectgroepen Je houdt een presentatie van jullie bevindingen van het onderzoek en probeert de andere projectgroepen te overtuigen van jullie idee. Je luistert naar de feedback van andere projectgroepen. Daarnaast luister je naar de presentaties van de andere projectgroepen en geef je hen feedback. Je presentatie en alle materialen die je daarvoor gebruikt neem je op in je portfolio. Competenties: Samenwerking: Je bent in staat om samen een presentatie te maken en te houden Reflectie: Je kunt andere leerlingen positieve feedback geven Pagina 7 van 7