Wat goed dat je geïnteresseerd bent in de stage '' Leer ze 'n Lesje "voor jouw MaS bij Amnesty International!

Vergelijkbare documenten
HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Draaiboek voor een gastles

Inhoudsopgave. Stages. Het zoeken van een stageplaats Stappenplan

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Het houden van een spreekbeurt

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * werkstuk

Lesbrief Theater Dakota

Presenteren. Oriëntatie

Dichter bij Vrijheid. Docentenhandleiding Boek 2.

Ik geloof dus ik ben?

Leren als een expert!

LOB excursie opdracht

DOCENTENHANDLEIDING KINDEREN DIE GEWOON KIND WILLEN ZIJN

DOCENTENHANDLEIDING KINDEREN DIE GEWOON KIND WILLEN ZIJN

Stappenplan voor het maken van een presentatie

Reflectiegesprekken met kinderen

3 Pesten is geen lolletje

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Zorg dat je een onderwerp kiest, waarvan je echt meer wilt weten. Dat is interessanter, leuker en makkelijker om mee bezig te zijn.

Lesbrief over jonge mantelzorgers

Spreekbeurt, en werkstuk

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Juf Sabine en juf Maaike

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

LESBRIEF BIJ STAGE LOPEN

PRESENTATIE BEROEPENSTAGE

opdracht 1 instructie telefoongesprek speech opdracht 2 boekbespreking poëziepresentatie sollicitatie

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

Duurt eerlijk het langst?

Lesbrief: Dagje uit Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

MAATSCHAPPELIJKE STAGE

Koopkracht: de waarde van geld

Handboek Maatschappelijke stage Handen uit de mouwen voor ZOA

Hoe maak ik... Naam: Groep:

Nodig: bord/flappen en stiften, kartonnen kaartjes, geeltjes, werkblad: een fijn gesprek, werkblad tips voor een sollicitatiegesprek

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Criteria. Doel. Leerlingen leren kiezen en nemen steeds meer de regie in handen, hetgeen het eigenaarschap en de motivatie bij leerlingen vergroot.

25 leesbelevingsactiviteiten

GASTLES ONDERNEMERSCHAP. Handreiking. voor ondernemers. Ondernemerschap in de klas

Bijlage 1: Vragenlijst voormeting Kidzwise...2 Bijlage 2: Aanvullingen vragenlijst eindmeting Kidzwise...6 Bijlage 3: Project geldgenoeg voormeting,

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Wat is verantwoordelijkheid en waarom is het belangrijk?

Beoordeling power-point groep 5

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Basisschool de Triangel. Het houden van een spreekbeurt.

3 Hoogbegaafdheid op school

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Werkblad Mijn talenten en werk - kwaliteitenreflectie

Sammie en opa. - Vakantiebestemmingen - Je dood vervelen

PrOmotie. Cultuur en Maatschappij. Werkboek Regels en wetten

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Uitleg Werkwijzers Bovenbouw Dit zijn de beschrijvingen van alle presentaties die je moet doen en het werkstuk dat je maakt.

Drukte bij de molen groep 5/6

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

Werkwijzer Verslagkring:

HOE GEEF IK DE WEEK VORM? Handvatten voor de invulling van een werkplek tijdens de Week van de Mobiliteit

Stap 7 Nabespreking met het slachtoffer en nabespreking met de steungroepleden (apart)

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

1 Kies je onderwerp Samen met je buurman of buurvrouw. Ons onderwerp: Voorbeeld: Michael Jackson was de beste artiest ooit! Nu jullie!

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * website * voorlezen

Google naar Instructieposter, kies daar goede voorbeelden uit (korte en krachtige teksten, afbeeldingen) die u in bij opdracht 2 kunt gebruiken 1.

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Je eigen nieuwjaarsbrief

Informatieboekje. Spreekbeurt, leeskring en nieuwskring / 2016 groep 8

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

Zelfbeeld. Basisonderwijs

Tekst lezen zonder hulp: samenvatten

Leerlijn Samenwerken SingaporeNext

Waarom ga je schrijven: het Nieuwsbegripfilmpje bekijken

Week 1 twee weken voorafgaand aan het Voorleesontbijt. Bijeenkomst 1. Materiaal

Het Sectorwerkstuk

Fossielen uit de Noordzee.

Een verhaal schrijven

Cynthia A.M. Slomp I.S.M. Brede School Emmen

Niveau 2 Gastheerschap, Verkopen en Service. Inleiding

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Instructie voor leerlingen.. 5. Gebruik van de lesbrieven. 6. Lesbrief: Wat wil je zijn en worden.. 7. Wat wil je zijn en worden.

Benodigdheden: Filmpje brein uitleg: overtuigingen en het effect op leren Kaartjes helpende en remmende gedachten, zie bijlage 1

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Gezond thema: DE HUISARTS

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Laat uw leerlingen het artikel Bang! Eng! Griezelig! lezen op pagina 12/13 van 7Days.

OnzeLes. september AUTEURSRECHTELIJK BESCHERMD Gebruik van dit materiaal alleen met uitdrukkelijke toestemming van stichting leerkracht

Bijlagen! Oftewel: alles wat je nodig hebt aan invullijstjes, denkoefeningen en meer!

? Hier heb ik een vraag bij.?? Dit snap ik niet.! Dit valt me op! N Dit is nieuw voor me.

Workshop C Waarom is stemmen belangrijk en hoe maak ik mijn keuze?

Transcriptie:

DRAAIBOEK LEER ZE N LESJE Wat goed dat je geïnteresseerd bent in de stage '' Leer ze 'n Lesje "voor jouw MaS bij Amnesty International! 1. Je kunt beginnen met het doen van de e-learning op de Amnesty Maatschappelijke Stage website. De elearning duurt ongeveer anderhalf uur en die tijd mag je tellen bij het aantal uren voor je maatschappelijke stage. 2. Voor het geven van een lesje over kinderrechten ontvang je van ons een aantal materialen. Je moet zelf een afspraak maken met jouw oude basisschool of een andere basisschool in de buurt. 3. Je kunt een korte les-opzet maken met behulp van de tabellen in de bijlage van dit draaiboek. Gebruik ook de de info hieronder. Vraag of je een lesje mag geven aan groep 7 en/of 8. Je kunt zoveel lessen geven als je zelf wilt en kunt. We kunnen je vervolgens materiaal opsturen voor een les: Informatieboekje Het werk van Amnesty Basisonderwijs. Informatieboekje Kinderrechten voor jouw voorbereiding. DVD met aflevering klokhuis. Daarbij voor iedere leerling kijkvragen in kleurenprint. een A4 met handleiding (antwoorden op de vragen en info). GRTZ mapjes met daarin flyers met adressen van gevangenen. Kleurplaat of blanco ansichtkaarten. Kinderrechten paspoortjes (om mee naar huis te geven aan de leerlingen).

Voor de les kun je het volgende voorbereiden en doen. Bespreek de les-opzet met de leerkracht van de basisschool-klas waar jullie te gast zijn. 5 min vertellen over jezelf, waarom je MaS voor Amnesty doet. 2 min vragen aan de kinderen welke kinderrechten ze al kennen, schrijf ze eventueel op het bord of andere manier (zie les voorbereiding). 5 min over Amnesty en Kinderrechten (kun je met behulp van de informatieboekjes voorbereiden). 15 min DVD laten zien, aflevering van Klokhuis. 15 min de kinderen de vragen laten beantwoorden, (kan in groepjes of ieder kind voor zich laten maken). 10 min bespreken van de antwoorden op de vragen. 15 min kaart laten maken m.b.v. de GRTZ flyers en ansichtkaarten. In de gele mapjes zitten 16 flyers, per groepje van 2 leerlingen kun je de flyer laten lezen en de kinderen kunnen een kaart maken. Tot slot ontvangen wij graag de volgende informatie: jouw adresgegevens en geboortedatum (voor het versturen van de materialen en voor de officiële registratie in ons MaS systeem) via mas@amnesty.nl voor hoeveel klassen/leerlingen je materialen nodig hebt. wanneer je denkt les te gaan geven. Zodra je weet dat je ergens les mag gaan geven, geef het aan ons door.

DE OPBOUW VAN DE LES 1. Oriëntatiefase: inleiding Het doel van jouw inleiding is dat het onderwerp kinderrechten voor de leerlingen gaat leven. Dat kan je doen door aansluiting bij de leefwereld van de leerlingen te zoeken. Bedenk van tevoren aan de hand van de term kinderrechten een aantal vragen. Daardoor kan je er achter komen wat de weten de leerlingen al weten van kinderrechten en welke woorden en uitdrukkingen ze wel begrijpen en welke niet. Een aantal voorbeelden voor een inleiding: o Lees een verhaaltje of gedicht voor o Schrijf op het bord alle woorden waar de kinderen aan denken bij kinderrechten o Laat een foto zien die aansluit bij wat je wilt vertellen en die de leerlingen zal aanspreken. o Laat een clip over kinderrechten zien via de Amnesty website o Bedenk een quiz met ongeveer 8 vragen, verdeel de klas in groepjes en laat ieder groepje even overleggen en vervolgens de vraag beantwoorden. 2. Informatiefase: kern van de les Het doel van de kern van jouw les is dat de leerlingen informatie krijgen over het onderwerp mensenrechten en kinderrechten. Bedenk van tevoren wat je wilt bereiken. Dus vraag jezelf het volgende af: wat wil ik dat de leerlingen weten aan het einde van mijn les? Gebruik het informatieboekje maar ga niet alles voorlezen. Probeer zoveel mogelijk de delen die jij belangrijk vindt uit te leggen in je eigen woorden. Je kunt de aflevering van Klokhuis vervolgens laten zien en de leerlingen individueel of in groepjes de vragen laten maken die erbij horen. Geef ze daarvoor ongeveer 15 minuten de tijd. Wanneer ze klaar zijn met het invullen van de antwoorden kunnen jullie het gezamenlijk nakijken. Vraag aan verschillende leerlingen of groepjes wat zij denken dat het antwoord moet zijn. Probeer de informatie zo over te brengen, dat de leerlingen zich kunnen inleven in het onderwerp. Je kunt de leerlingen ook uitleggen wat ze eventueel kunnen doen tegen mensenrechtenschendingen.

3. Evaluatie/toetsingsfase: slot De leerlingen hebben als het goed is de informatie die ze hebben gekregen verwerkt. Door middel van een activiteit kun je bepalen of dat inderdaad zo is. Enkele voorbeelden voor een slotfase van jouw les: o o Bedenk een stelling, schrijf die op het bord en leg het uit aan de leerlingen. Laat de leerlingen vervolgens hun mening geven. Verwijs daarbij naar de informatie over jouw onderwerp Laat de leerlingen tekeningen maken of kleurplaten inkleuren die ze als groetenkaart kunnen versturen naar mensen die ten onrechte in de gevangenis zitten. Amnesty heeft de verhalen en adressen van mensen die je kunt schrijven verzameld in de GRTZ!-set. Je kunt ze gratis aanvragen via mas@amnesty.nl. De leerlingen kunnen deze kaartjes ook echt opsturen (evt. met de leerkracht op met hun ouders) naar de persoon aan wie ze het kaartje geschreven hebben. De GRTZ!-kaartjes mag je ook samen in een grote envelop terugsturen naar het kantoor van Amnesty International (zonder postzegel!), dan lezen wij ze nog even na en sturen we ze vervolgens door aan de gewetensgevangenen. Amnesty International t.n.v. Educatie Postbus 1968 1000BZ Amsterdam Tot slot deel je het vragenformulier (bijlage 2) uit die je zelf moet uitprinten. Zorg dat je voor iedere leerling een kopie hebt. Geef de leerlingen een aantal minuten de tijd om de vragen te beantwoorden en haal de formulieren weer op. Deze vragen/evaluatieformulieren voeg je bij het stageverslag aan het eind van jouw stage. Geef de leerlingen het kinderrechtenpaspoortje om mee naar huis te nemen.

EVALUATIE STAGE Wij vinden het heel belangrijk om te weten hoe jij je maatschappelijke stage voor Amnesty International hebt ervaren. We willen je daarom vragen om nadat je je lesje hebt gegeven ons een mailtje te sturen naar mas@amnesty.nl en daarin de volgende vragen te beantwoorden: - Wat vond je het leukste aan je stage? - Wat vond je het lastigste aan je stage? - Wat is het belangrijkste dat je hebt geleerd van je stage (mag kennis zijn, maar ook een skill, zoals presenteren)? - Wat vind je van de begeleiding die je van ons hebt ontvangen bij je stage? - Heb je tips / tops voor ons? - Is er verder nog iets dat je aan ons kwijt wilt? Verder vinden we het altijd leuk om jouw stageverslag of foto s gemaakt tijdens je stage te ontvangen.

LEER ZE 'N LESJE TIPS & TRICKS Bespreek vooraf alles goed door met de betreffende docent. Luister goed naar de docent en vraag of hij/zij nog tips heeft voor jouw les. Oefen de les een paar keer thuis voor familie, vrienden of klasgenoten. Controleer of alle apparatuur aanwezig is en het doet voordat je het gaat gebruiken. Wees ruim op tijd aanwezig, zodat je rustig kunt beginnen. Adem rustig en onthoud dat je best een beetje zenuwachtig mag zijn. Dat is gezonde spanning. Spreek rustig en articuleer. Als je te snel praat is het voor de leerlingen lastig en vermoeiend om je te volgen. Spreek luid en duidelijk, wanneer de leerlingen je niet goed horen of verstaan zullen ze zich gaan vervelen. Gebruik taal die de leerlingen begrijpen. Probeer zo min mogelijk uh te zeggen en gebruik zo min mogelijk stopwoordjes. Houd rekening met je kleding. Te opvallende kleding kan afleiden, je verhaal komt dan niet goed over. Probeer je handen iets te doen te geven en sta of zit rechtop. Zorg dat je oogcontact hebt met de leerlingen. Dus staar niet naar de grond of het plafond. Neem af en toe een slok water. Stel af en toe een vraag tussendoor, om te zien of de leerlingen je begrijpen.

Bijlage 1 LEER ZE N LESJE: LESOPZET 1. Mijn inleiding: Doel: Werkwijze: 2. De kern van mijn les: Doel: Werkwijze: 3. De afsluiting van mijn les: Doel: Werkwijze:

Bijlage 2 LEER ZE N LESJE: VRAGEN NA DE LES In welke groep zit je? Groep: Wat was het onderwerp van deze les? Wat wist je voordat de les begon al over di t onderwerp? Wat heb je nu geleerd over dit onderwerp? Hoe vond je deze les?

Streep door wat niet van toepassing is: saai / gaat wel / leuk / heel leuk Vond je de les moeilijk of makkelijk te begrijpen? Zijn er nog boekjes uitgedeeld, of ander materiaal? Zo ja, wat vind je van het materiaal? Streep door wat niet van toepassing is: saai / gaat wel / leuk / heel leuk Zou je nog meer willen weten over dit onderwerp of andere onderwerpen van Amnesty? Ja of nee? Zo ja, welk onderwerp: www.amnestyopschool.nl