Aan de slag met een leerlijn Erfgoededucatie. 13 Juni 2013 World Trade Center Rotterdom

Vergelijkbare documenten
Aan de slag met een leerlijn Erfgoededucatie

Cultuur in de Spiegel

WORKSHOP LEERLIJNEN. Dag van de Cultuureducatie: workshop leerlijnen

Erfgoedonderwijs. 1. Wat is erfgoed? 2. Waarom erfgoedonderwijs? 3. Erfgoedonderwijs en 21e eeuws leren. 4. Erfgoed in de klas voorbeelden

Els De Smet, VSKO (2012)

Leerlijnen Cultuureducatie. SKVR Projectbureau Onderwijs & Innovatie

Cultuur in de Spiegel Naar een doorlopende leerlijn cultuuronderwijs Barend van Heusden

Gelijke kansen met cultuur(onderwijs) Barend van Heusden Kunsten, Cultuur en Media Rotterdam, 2 november 2017

Theorie in de praktijk: een kader voor zelfinzicht

1 en 2 oktober Bezoek aan Groningen

Erfgoedonderwijs als cultuuronderwijs. Barend van Heusden Afdeling Kunsten, Cultuur en Media

KWALITEITSCRITERIA FONDS CULTUUREDUCATIE ZWOLLE

Archeologie op school. Handleiding voor de leerkracht

1 en 2 oktober Bezoek aan Groningen

GEDURFD OF DUF? cultureel erfgoed en de kunstvakken

CKV Festival CKV festival 2012

Leerdoelen, leerlijnen en leeractiviteiten

HANDLEIDING. bij de Leerlijn Erfgoededucatie Raalte voor het basisonderwijs. Op zoek naar tastbare sporen van het erfgoed in Raalte

Kunst onderzoekt de wereld. 5 niveaus procesgerichte didactiek

Kleine Gartmanplantsoen RP Amsterdam T info@mocca-amsterdam.nl Stappenplan cultuureducatiebeleid

ONDERWIJS. Vlaardingse Schatten. Cultuurlijn 2015/2016

Erfgoededucatie in het nieuwe curriculum

Cultuureducatie, W&T en wereldoriëntatie

Doorlopende leerlijnen (groep 1-8) voor kunst- en erfgoededucatie binnen de basisschool, inclusief teamcursus!

Workshop Leerlijnen dag Cultuureducatie Amsterdam 20 maart 2013

Cultuur in de Spiegel

Je culturele vermogens, hoe werk je eraan?

Buurten met Erfgoed in DILBEEK Startdag 07/10/16

Teamtrainingen & ouderavond

Willibrordus: cultuur in ons hart

Dwarse verbanden: natuur en techniek, wereldoriëntatie, cultuuronderwijs, enz

Rekeningnummer: BNG, Ten name van: Gemeente Delft / Erfgoed Delft Plaats: Delft

Teamtrainingen & ouderavond

Bestuurlijk kader Cultuur en Onderwijs

MATCH ONDERWIJS CULTUUR AMSTERDAM

Het beleidsplan cultuureducatie

Community arts en cultuureducatie. Gudrun Beckmann, Amsterdam 6 februari 2013

Samenhangend cultuuronderwijs op het Praedinius

Cultuur in de Spiegel Naar een doorlopende leerlijn cultuuronderwijs. Regioconferenties Maart 2012

D O O R O N T W I K K E L I N G

Talen in het curriculum van de toekomst

Wanita Ontwikkelmatrix

ICC-Cursus Cultureel Erfgoed en Erfgoededucatie

Basispakket Kunst- en Cultuureducatie

Een geslaagde activiteit

HELP DE KINDERBOEKEN AMBASSADEUR! Tips en kansen voor de leesconsulent van de Bibliotheek op school

Landelijke monitor Cultuureducatie 2018/2019

Doorlopende leerlijnen (groep 1-8) voor kunst- en erfgoededucatie binnen de basisschool.

Leerplankader kunstzinnige oriëntatie

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Gratis cultuuronderwijs voor Haagse basisscholen: een digitale ladekast met 128 projecten voor de groepen 1-8

OLYMPIASCHOOL. Schoolmaatplan Beeldend. Huidige situatie beeldend onderwijs

Definities kernbegrippen sector

Algemene voorwaarden cultuurcoördinator

Cultuureducatie met Kwaliteit

Cultuuronderwijs op zijn Haags

Ook voor de basisschool zijn nieuwe er kerndoelen gemaakt die duidelijk aansluiten bij de kerndoelen van de onderbouw VO.

Willibrordus: cultuur in ons hart

Brabantse aanpak Cultuureducatie met Kwaliteit

Kunstproject Wereldverhalen voor het VMBO

Primair Onderwijs. 6 lessen

Het is een wonder! Onderwijsprogramma over de Heilig Bloedprocessie van Boxtel groep 5-6 en groep 7-8 primair onderwijs.

kultueredukaasje mei kwaliteit programma Inspiratieprojecten en deskundigheidsbevordering voor leerkrachten

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Schilderspraktijken. Ary Lamme, Ary Scheffer aan het werk in het atelier, Primair Onderwijs groep 7 en 8

Format aanvragen subsidieregeling cultuureducatie cultuur voor ieder kind

CKV-VMBO EN CKV1 HAVO/VWO

Een schrijver op bezoek. en zien hoe een boek gemaakt wordt Handleiding voor de bibliotheek Groep 7

Verslag van het Symposium 'Nut en Nadeel van Geschiedenisonderwijs: aanzetten voor een nieuw curriculum' 8 juni 2018 in Amsterdam

Even voorstellen. Wie zijn wij, wie ben jij?

KNAG dag Andreas Boonstra

Inhoudsopgave curriculum drama op de basisschool. 1. Definitie. 2. Visie. 3. Doelen. 4. Werkvormen. 5. Leerlijnen. 6. Materialen. 7.

Verslag Netwerkbijeenkomst Erfgoedinstellingen

IN DE STARTBLOKKEN VOOR BETER CULTUURONDERWIJS

Cultuureducatie, geen vak apart

OnsOnderwijs2032: Het domein Taal & Cultuur de (on)mogelijkheden

Over doorgaande leerlijnen en talentontwikkeling binnen kunst en cultuur Bureau BABEL, 's-hertogenbosch

Het onderwijs op de Bron: de onderbouw (groep 1-2)

Vmbo. Wat je als professional moet weten over kunst en cultuur in het vmbo.

Dans & drama o.b.s. De Eiber Dedemsvaart Januari 2015

Docentenhandleiding Educatieprogramma

Jaarverslag Stichting Erfgoed Haarlem 2017

Curriculumontwikkeling in de praktijk 4

Het flexibel inzetten van de taalmethode heeft te maken met de functie van taal.

De Blauwe Schuit Onderwijs, gemaakt als onderdeel van het project Cultuleren.

Cultuuronderwijs op het Praedinius

Producten mediawijsheid de Bibliotheek Midden-Brabant

Kinderen en jongeren over erfgoed en archeologie

Sprekende Portretten

Universitaire Pabo van Amsterdam Studiehandleiding CE RF Cultuureducatie en Erfgoed

Doorlopende leerlijn cultuuronderwijs groep 6. Struinen in de uiterwaard Typisch Nederlands 1

STRATEGISCH PLAN BASISSCHOOL DE VORDERING

Op weg naar betekenisvol onderwijs en onderzoekend en actief leren.

Voorwoord. Elevator Pitch: Mijn visie op ons cultuuronderwijs

Bee l d e n d e v o r m i n g, n a t u u r, t e c h n i e k

Lesbrief schuttersstukken voor de groepen 1 en 2

CULTUUREDUCATIE BOVEN

HANDBOEK POWER OF PLAY MAAK JE EIGEN SPEELMATERIAAL VOOR MIDDEN- EN BOVENBOUW VOORBEELD PAGINA S

1 Kijkkaarten bij spelpresentaties

Stappenplan brede school en cultuureducatie

geschiedenis waardoor opgroeiende generaties meer zicht krijgen op wezenlijke aspecten van het mens-zijn.

Transcriptie:

Aan de slag met een leerlijn Erfgoededucatie 13 Juni 2013 World Trade Center Rotterdom

Op zoek naar mogelijkheden en kansen voor een leerlijn erfgoededucatie in het Rotterdamse basisonderwijs

Opzet presentatie > Introductie onderzoek > Definities > Leerlijn > Resultaten > Conclusie > Stappenplan > Aan de slag!

Introductie In dit onderzoek verkennen we aan de hand van de volgende vragen het onderwijs, op zoek naar mogelijkheden voor een leerlijn erfgoededucatie 1.Wat is de plaats en de vorm van erfgoededucatie in de onderwijspraktijk van Rotterdamse basisscholen? 2.Wat zijn de voorkeuren van Rotterdamse basisschoolleerkrachten op het gebied van erfgoededucatie? 3.Welke mogelijkheden zijn er in de onderwijspraktijk voor een leerlijn erfgoededucatie?

Definities > Erfgoed Het bewustzijn van alles wat mensen hebben gemaakt >Erfoededucatie Onderwijs in het bewustzijn van wat gemaakt is >Cultuuronderwijs Onderwijs over cultuur en in cultureel zelfbewustzijn Een les over traditionele kleding: Waarnemen: Hoe zien de kledingstukken eruit? Hoe ruiken ze? Verbeelden: Wie droeg de kleding en wanneer? Zaten de kleren lekker? Conceptualiseren: Wat betekende het dragen van deze kleding? Analyseren: Wat zeggen deze kleren over status en klasse?

Leerlijn Een beredeneerde opbouw van tussendoelen en inhouden, tussen opeenvolgende jaren, leidend naar een einddoel. > Horizontaal / verticaal > Lineair / concentrisch > Domeinen: Kunstzinnige Oriëntatie & Oriëntatie op jezelf & de wereld > Kerndoelen > Direct: 2 kerndoelen > Indirect: 5 kerndoelen

Leerlijn erfgoed > Tien tijdvakken > Onderbouw > Bovenbouw > Adaptief onderwijs > Digitalisering > Omgevingsonderwijs > Sleutelervaring > Historische sensatie

Resultaten enquête > Zaakvakken versus Kunstvakken > Kunstvak > Bij nader inzien Zaakvak > Vaardigheden & Doelen > Historisch besef > Waarnemen, verbeelden, conceptualiseren & analyseren > Identiteitsvorming / burgerschapsvorming

Resultaten enquête

Resultaten enquête > Voorbeeld van een erfgoedmoment in de les: > Zaakvakles 'De leerlingen zien dat sneeuw smelt in een bekertje. Ze maken zelf een trap van volle naar lege bekers. Vervolgens krijgen ze vies water, dat ze zelf mogen zuiveren' Praat thuis over sneeuw; wier ouders speelden als kind in de sneeuw? Hoe komt het dat sommige ouders wel in de sneeuw speelden en andere niet?

Conclusie > Zet de ontwikkeling van het kind centraal in de leerlijn erfgoed! > Erfgoed is geen apart vak, maar verweven door het onderwijs > Daardoor is het mogelijk om er al vroeg mee te beginnen: vanaf groep 1 > Pas het erfgoed in de leerlijn aan op de belevingswereld en het niveau van de leerlingen > De ruimte voor een leerlijn erfgoed zit in flexibiliteit: het moet passen op elke school en in elke klas

Aan de slag met een leerlijn erfgoededucatie

Stappenplan > Stap 1: Creër randvoorwaarden > Stap 2: Bepaal de structuur van de leerlijn > Stap 3: Bepaal de vorm van de leerlijn > Stap 4: Bepaal de plek van de leerlijn in het onderwijs > Stap 5: Bepaal de vorm van de lessen > Stap 6: Bepaal de inhoud van de lessen

Stap 1:Creër randvoorwaarden > Deskundigheidsbevordering 1. Onderwijs in Erfgoededucatie 2. Erfgoedinstellingen in samenhangend onderwijs > Pilot met focusgroep scholen Erfgoedsector Onderwijs

Stap 2: Bepaal de structuur van de leerlijn > Ontwikkel een concentrische leerlijn, > Die verticaal door de leerjaren heenloopt, > Met vakoverstijgende horizontale verbanden > Met een richtlijn voor contact met erfgoedinstellingen > Wellicht met voorzetten voor buitenschoolse activiteiten

Stap 3: Bepaal de vorm van de leerlijn > Zowel erfgoedmomenten als erfgoedontmoetingen > Erfgoedmoment: uitbreiding van een bestaande les met een erfgoedonderdeel > Erfgoedontmoeting: een les waarin de ontmoeting met erfgoed centraal staat > Met behulp van erfgoedmomenten kan toegewerkt worden naar of gereflecteerd worden op erfgoedontmoetingen

Stap 4: Bepaal de plek van de leerlijn > Erfgoed zit in het onderwijs zowel bij Kunst en Cultuur als bij Wereldorientatie, maar kan ook goed aansluiten bij andere vakken zoals taal of rekenen; > Zet erfgoed zo breed mogelijk in, door aan te sluiten bij veelvoorkomende thema's > Daarvoor is een analyse nodig van lesmethodes met de volgene drie elementen: 1. De meest gebruikte thema's 2. De verdeling van de tijdvakken van de Rooij over de leerjaren 3. De verdeling van inhoudelijke leerstof over de leerjaren

Stap 5: Bepaal de vorm van de lessen > Leerkrachten willen keuzemogelijkheden om hun lessen vorm te kunnen geven > De keuzes leiden tot een volledig lesplan 1. schriftelijk versus digitale lesmiddelen 2. Les op school versus les op locatie 3. Les door de groepsleerkracht versus les door een gastdocent 4. Mogelijkheden voor adaptief onderwijs

Voorbeeld van een lesplan >

Stap 6: Bepaal de inhoud van de leerlijn > Twee doelen: creeeren van historisch besef en de vier vaardigheden van CiS > Ga uit van de expertise van de erfgoedinstellingen bij het invullen van de lessen, > Werk in samenspraak met het onderwijs

Voorbeeld van een leerlijn >

Aan de slag!

Erfgoedmoment > Bedenk een erfgoedmoment bij deze kleuterles: De kleuters gaan samen met de leerkracht brood bakken. Ze maken zelf het deeg. De kleuters tellen de ingredienten. Dan kneden ze het deeg en bakken het in de oven. Zo leren ze waar brood vandaan komt.

Erfgoedontmoeting > Bedenk twee erfgoedmomenten bij deze erfgoedontmoeting voor groep 6, een vooraf die er naar toewerkt en een die er achteraf op terugkijkt Bij een bezoek aan het Bureau Opgravingen en Onderzoek Rotterdam mogen de leerlingen uit groep 6 een beerput onderzoeken. Ze vinden allerlei scherven en mogen uitzoeken waar de scherven bij gehoord zouden hebben. Van sommige scherven kunnen ze nog bijna een heel voorwerp puzzelen, een schenkkan bijvoorbeeld. De scherven waarbij dit niet kon, leerden ze te catalogiseren.

Erfgoedmoment > Bedenk een erfgoedmoment bij deze geschiedenisles voor groep 7: De groepsleerkracht vertelt een verhaal over Lodewijk de 16e en de Franse Revolutie. Hij doet dit vanuit het oogpunt van een fransman. De leerlingen mogen vervolgens het verhaal zelf invullen. Wat zou de hoofdpersoon doen?

Vragen?