Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Vergelijkbare documenten
Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Doelstelling(en) Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Opdracht Talking Point Leerkrachtenbundel

Eindtermen Nederlands algemeen secundair onderwijs (derde graad)

De algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Opmerking: deze les is combineerbaar met de les Sociale wetenschappen - Opruimactie als sociaal gebeuren

Naam activiteit. Werkvorm. Materiaal. Wat is afval?

Voor alle leraren Nederlands. 'Vergelijkend schema', eindtermen vaardigheden van de 3 graden: tekstsoorten, procedures/strategieën en attitudes.

Leidraad leerkracht 5 de en 6 de leerjaar

Een nieuwe bank. Lesvoorbereiding Crisis graad 2. Verwondering

De algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij het lespakket.

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lessenpakket.

Rechtvaardige Rechters in actie

Doelstellingen Vakgebonden eindtermen Aantonen dat verantwoord handelen van individu en maatschappij noodzakelijk zijn voor het milieu.

Van afvalberg tot afvaldal

Eindtermen tweede graad ASO

Leidraad leerkracht 3 de en 4 de leerjaar

We geven de buurt een boost. Secundair onderwijs

t Vuil Reclametruukske

Lesvoorbereidingsformulier

Wat moet je doen? Lees de informatie in dit pakketje

Doelstelling(en) Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Doelstelling(en) Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

De auto s van de toekomst Handleiding leerkracht

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Liefde, voor iedereen gelijk?

werkbladen, telefoons en opnametoestel

Basisles 4: Windows Movie Maker

Lesidee: niet stunten op straat

Lesvoorbereiding: Grafische sector (beroep: drukker)

werkblad en computers met internetaansluiting

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Handleiding Afvalspel groep 3 en 4

DE BAAN OP! Een interessant bedrijf kiezen. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Is jouw eurocent al gevallen

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

LES: Wie van de drie?

SPOT EEN JOB! Op bezoek bij een interimkantoor. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Wereldoriëntatie. Beginsituatie: Leerlingen hebben verschillende technische beroepen besproken of hebben een bezoek gebracht aan de

Duurt eerlijk het langst?

Stap 1 Voorafgaand aan het bestuderen van een nieuw onderwerp vatten leerlingen in kleine groepjes samen wat ze al van het onderwerp weten.

RONDE 1: INBREKEN IN DE KLAS Didactische praktijken ter ondersteuning van gelijke onderwijskansen in het KLEUTERONDERWIJS

WERKBLAD 1. EIGEN GEDRAG IN HET VERKEER

Lesvoorbereiding: Social profit (begeleider in de kinderopvang, optieker, radioloog, verpleegkundige, sociocultureel werker)

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

project: Problemen in de wijk

Presenteren. Oriëntatie

1 Luisteren (koppeling Spreken/gesprekken voeren)

Ook getest op kinderen

Naar: Raad van Europa, Compasito: Manual on Human Rights Education for Children

ZET DE BOXEN AAN! Kijk op de week. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

> NASLAG WERKWINKEL LEERLINGEN IN DE SCHOOLRAAD Studiedag Leerlingen en school: partners in crime?

Bijlage 9. Eindtermen Nederlands van de derde graad tso

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

Lesbrief Het is de Max op Ketnet

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Lesvoorbereiding: Metaal en Technologie (beroepen: lasser, elektricien,

Balance Me. Bijlage 1. Arschoot Elien. Herhaling boekhouden. 3 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding

MAGDA? REGELS OP SCHOOL EN DE WERKVLOER. Magda op school? Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Hoe kunnen we WAT ACTIE zodat IETS VERANDERT

Ik geloof dus ik ben?

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

voorbereiding Maatschappelijke Stage VERANTWOORDELIJKHEID IS EEN DEUGD

DOOR NELE VANHEX EN ADRIANE LEILICH

SCHOON GENOEG van ZWERFAFVAL? Een lespakket voor groep 5 & 6

Nanotechnologie handleiding leerkracht

Thema 4: Mijn sport is top!

LES: Wie van de drie? 2

Lesvoorbereiding: Printmedia (beroep: drukker)

LEGO MINDSTORMS EEN INLEIDING TOT PROGRAMMEREN COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

1 e lesformulier en -planning opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving

LEGO MINDSTORMS EEN INLEIDING TOT PROGRAMMEREN COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

LEVENSCYCLUSANALYSE PET EN PS

Vergaderen vmbo-kgt34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

De leerlingen wandelen de vooraf uitgestippelde route op de wandelkaart. Ze observeren en leggen de knelpunten inzake de verkeersveiligheid vast.

Les 1 : de basis van PowerPoint

DE INFOBEURS. School, regels, wonen, drugs, Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS 1

algemeen uitgangs punten voor de film Maak een scenario Scene 1 Scene 2 Sprekende beelden in de klas

DE INFOBEURS. Beroepsopleiding, werk, werkervaring, stage. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Gaan stemmen of niet gaan stemmen? (Uit: Kompas)

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Doe een nulmeting (bepalen van de startsituatie) om te weten hoeveel drankverpakkingen er op school zijn.

Beroepsgerichte Vorming, opleiding handel en administratie of Project Algemene Vakken

Een nieuw licht op afvalbeheer

Maak je eigen folder! Leerkrachtenbundel

Grafix. Arschoot Elien. Herhaling grafieken. 4 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding. Instructieboekje Grafix.

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Winkelen in het bos?

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Tweede wereldoorlog:

Werkloos, hoezo? Bij lesmateriaal, bij deze les op de site, vind je het nodige lesmateriaal voor deze les:

Transcriptie:

Doelstelling(en) Vakgebonden eindtermen 1.1.1 Luisteren 1 De leerlingen kunnen op structurerend niveau luisteren naar uiteenzettingen, en probleemstellingen door een bekende volwassene m.b.t. een leerstofonderdeel bestemd voor bekende leeftijdgenoten en ze kunnen die schriftelijk weergeven (cf. schrijven). 6* De leerlingen zijn bereid om: - te luisteren 9 De leerlingen kunnen op beoordelend niveau aan een onbekend publiek: - standpunten/meningen of oplossingen voor problemen uiteenzetten en motiveren in een gedachtewisseling, discussie, (werk)vergadering 10 Bij de planning, uitvoering van en bij de reflectie over de spreektaken kunnen de leerlingen: - hun eigen spreek- en gespreksdoel(en) bepalen - naargelang van de spreek-, gespreksdoel(en) en publiek: * hun taalgebruik aanpassen * visuele informatie gebruiken * non-verbaal gedrag inschatten en inzetten - gespreksconventies hanteren om gesprekken te beginnen, te onderbreken, gaande te houden en af te sluiten - argumenten herkennen en aanbrengen - adequaat reageren op de inbreng van gesprekspartner(s) 11* De leerlingen zijn binnen de gepaste communicatiesituaties bereid om: - te spreken - algemeen Nederlands te spreken - een kritische houding aan te nemen tegenover hun eigen spreek- en gespreksgedrag Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket. Werkwijze De leerkracht start de les met een korte inleiding over zwerfvuil. Vervolgens gaat hij/zij samen met de leerlingen op zoek naar plaatsen op de school waar zwerfvuil kan voorkomen. Hierna kijken ze naar een voorbeeldfilmpje (zie bijlage). De leerlingen gaan zelf zo een filmpje in elkaar puzzelen. Ze doen dit aan de hand van de fiche in bijlage. De eerste vijftig minuten hebben de leerlingen de tijd om hun onderzoek voor te bereiden. Bij het 2 e lesuur, krijgen de leerlingen effectief de tijd om hun onderzoek uit te voeren. Ze moeten een filmpje over de bevindingen van hun onderzoek maken. De leerlingen mogen hun creativiteit gebruiken om deze film in elkaar te steken. De leerlingen gaan na dit lesuur nog enkele keren moeten samenkomen om het filmpje af te werken. De filmpjes worden later gebruikt op de school om de andere leerlingen te sensibiliseren op het vlak van zwerfvuil. Materiaal/media Computer, beamer, fiches (zie bijlage), camera

DEEL 1 Lesbegin Doel: De leerlingen tonen de voorwerpen die zwerfvuil kunnen worden. De leerlingen bekijken het plan van de school. / Vraag aan de leerlingen om voorwerpen die volgens hen zwerfvuil kunnen worden, uit hun rugzak/ boekentas te halen en deze op hun schoolbank te leggen. Enkele voorwerpen kunnen zijn: kauwgom, aluminiumfolie, papiertjes, sigarettenpeuk, flesje, blikje, flyer, chipszakje, appelschil, Overloop enkele voorwerpen van de leerlingen en vraag of iedereen akkoord gaat. Stel vervolgens enkele van de volgende vragen om het thema zwerfvuil in te leiden (de antwoorden kan je lezen onderaan de vraag en kan je ook terugvinden in de extra informatie over zwerfvuil): * Zijn er nog meer voorwerpen die zwerfvuil kunnen worden? Ja, elk voorwerp kan zwerfvuil worden als we het zonder erbij stil te staan, achterlaten op straat. * Wanneer spreken we van zwerfvuil? Wat is het verschil tussen zwerfvuil en sluikstorten? Zwerfvuil is klein afval dat we vaak nonchalant en zonder erbij stil te staan op straat weggooien. Voorbeelden genoeg: sigarettenpeuken, kauwgom, etensresten, blikjes, plastic flesjes, tickets, papieren zakjes, kranten, tijdschriften,... (Bron: www.indevuilbak.be) Sluikstorten is het bewust dumpen van afval omdat we niet willen betalen voor de ophaling en de verwerking ervan. Zo laten mensen de hele maatschappij mee opdraaien voor hun ontoelaatbaar gedrag. Het gaat zowel om achtergelaten autobanden, als grasmaaisel in bermen, een plastic zak met restafval in een openbare vuilnisbak, PMD zakken langs de autosnelweg, * Welke voorwerpen heb je zelf al eens op de straat gegooid? * Heb je al eens iemand van op school (leerling, leerkracht, ) afval op straat zien gooien? Zo ja, zeg je daar dan iets van of onderneem je dan iets? Lesfase 1 Doel: De leerlingen sommen plaatsen op waar zwerfvuil op school voorkomt. Groepswerk Bord 1 Waar zouden we op deze school het meeste zwerfvuil terugvinden? In de toiletten, aan de automaten, de gang, aan de ingang van de school, rond de banken, op de speelplaats, (antwoord afhankelijk van de school). Noteer de voorbeelden op het bord. Waarom vinden we op deze plaatsen veel zwerfvuil terug? Het zijn plaatsen waar wordt gegeten, waar veel mensen samenkomen of juist plaatsen waar we niet gezien worden door andere mensen. Maak nu samen met de leerlingen een lijst van ongeveer vijf of meer plaatsen op school (naargelang het aantal leerlingen in de klas) waar vaak veel leerlingen samenkomen of van verborgen plaatsen op school die je graag wil onderzoeken. Maak je locaties specifiek! Mogelijke voorbeelden: - Ingang van de school buiten, toiletten (meisjestoilet beneden), tuin, gang op de derde verdieping van A-blok, speelplaats, fietsenberging, rond de bankjes op de speelplaats van de 2 de graad, enz.

Verdeel nadien de leerlingen in groepjes van vier personen. Elk groepje gaat één van deze locaties onderzoeken. Geef hen vijf minuten de tijd om het zwerfvuil dat op deze plaats voorkomt te bestuderen. Geef hierbij de volgende instructies: neem een blad papier per groep en beantwoord de volgende vragen: 1. Welke afvalfracties vind je terug? De verschillende afvalfracties zijn: papier/karton, PMD, glas, GFT, KGA, restafval, 2. Vind je er veel verschillende afvalfracties? Ligt er veel zwerfvuil op de grond? Eventueel laat je de verschillende groepjes een foto trekken. 3. Welke acties worden op deze plaatsen ondernomen om het zwerfvuil tegen te gaan? Lesfase 2 Doel: De leerlingen brengen verslag uit van de locatie die ze onderzocht hebben. Klassikaal Bord Als de leerlingen terugkomen, vraag je hen om te vertellen hoeveel zwerfvuil er op de plaats die zij onderzochten, voorkomt. Maak samen met de leerlingen een rangschikking. Bovenaan zet je de plaats waar het meeste zwerfvuil voorkomt, onderaan waar het minste zwerfvuil voorkomt. Hadden jullie verwacht dat er op deze plaatsen zoveel zwerfvuil voorkomt? Waarom wel/niet? Lesfase 3 Doel: De leerlingen bekijken een voorbeeldfilmpje ter inspiratie van hun reportage. Film bekijken Computer + film Zwerfvuil moet weg! (http://www.youtube.com/watch?v=klyeobrajvk) + beamer Eventueel internet Laat de leerlingen kijken naar het filmpje Zwerfvuil moet weg. Dit is een filmpje dat gemaakt is door enkele leerlingen in opdracht van hun school. Je kan nog meer filmpjes vinden op de volgende website: http://www.letsdoitindevuilbak.be/, een campagne die opgestart is in West-Vlaanderen en kan dienen als inspiratiebron voor de leerlingen. Stel de volgende vragen bij het filmpje: - Wat vinden jullie goed/minder goed aan het filmpje? - Gaat dit filmpje over zwerfvuil of sluikstorten? Denk aan de bovenstaande definitie. Vuilniszakken en plastic zakken langs de weg dumpen, is geen zwerfvuil meer, maar sluikstorten. Je kan ook enkele bestaande slogans/acties tonen die zwerfvuil willen tegengaan. Dit kan de leerlingen op ideeën brengen (zie bijlage 2). Indien je internet beschikbaar hebt, kan je de leerlingen eens laten surfen naar enkele websites om ideetjes op te doen. http://www.indevuilbak.be/ http://verdwaaldvuil.be/ http://www.ovam.be/jahia/jahia/pid/252 Vinden jullie dit goede slogans? Gaan jullie hierdoor minder afval op straat gooien als jullie dit zien? Zijn er betere manieren om mensen te sensibiliseren?

Lesfase 4 Doel: De leerlingen werken de structuur uit van hun reportage. Groepswerk Filmfiche (bijlage 1) 1 De leerlingen gaan zelf een reportage maken. Geef elke leerling een werkblaadje (bijlage 1) en licht de opdracht toe. Ze combineren fictieve en non-fictieve elementen. Ze kunnen bijvoorbeeld echte mensen interviewen die zich bevinden op school, maar ze kunnen ook zelf personages verzinnen. In hun reportage moeten zeker de volgende elementen op één of andere manier aan bod komen: - Presentator - Duidelijk beeld van de locatie - Aanwezigheid van zwerfvuil - Zwerfvuil dat opgeruimd wordt en dat thuishoort in de vuilnisbak! - Zwerfvuil in de vuilbak of andere creatieve oplossingen De film kan ook worden opgevrolijkt met een streepje muziek, met foto s of met tekst. De nadruk bij deze opdracht ligt op de originaliteit en de creativiteit. De film moet in totaal drie tot vijf minuten duren. De leerlingen krijgen in deze les nog tien minuten de tijd om te brainstormen over de reportage die ze gaan maken. Ze leggen ook al de data vast waarop ze de komende weken gaan afspreken om verder te werken aan de reportage. Ze krijgen dan de volgende les 40 minuten de tijd om hun filmpje op te nemen. Lesafsluiting Doel: Elk groepje overloopt wat ze van plan zijn met hun reportage. Klasgesprek / Overloop de verschillende groepjes en vraag om kort te schetsen wat ze van plan zijn tijdens de volgende les. Vraag ook of ze materiaal nodig hebben.

DEEL 2 Lesbegin Doel: / Klasgesprek Filmfiche (bijlage 1) De leerlingen gaan in groep zitten en overlopen nog eens hun filmfiche. Ga rond bij de verschillende groepjes en indien een groepje klaar is, kunnen deze beginnen filmen en werken aan de reportage. Maak duidelijke afspraken over het gebruik van de camera en bekijk hoe de filmbestanden aan de leerlingen bezorgd kunnen worden. Lesfase 1 Doel: De leerlingen maken een reportage. Groepswerk Filmfiche + camera 40 minuten De leerlingen krijgen 40 minuten de tijd om verder te werken aan hun reportage. Ze houden daarbij rekening met de criteria/elementen die aan bod moeten komen in de reportage en ze geven een antwoord op de drie vragen uit bijlage 1. Lesafsluiting Doel: De leerlingen kiezen een doel/bestemming op school voor het meest effectieve filmpje. Klasgesprek / Het is de bedoeling dat er nu afspraken gemaakt worden over de reportage die de leerlingen gemaakt hebben. Spreek een datum af wanneer iedereen zijn filmpje moet afwerken of spreek een moment af met de leerkracht informatica wanneer de leerlingen kunnen verder werken aan hun filmpje. Bespreek de mogelijkheden op school (filmpje op website school, filmpje op opendeurdag, filmpje bij de ingang van de school, op facebook plaatsen, forum opstarten aan de hand van filmpje, enz.) Nadien volgt een brainstorm met de klas: Wat kunnen we nu verder ondernemen met deze filmpjes? Hoe kunnen we deze filmpjes gebruiken op school? Welk filmpje spreekt iedereen het meest aan en zal het meest effectief zijn om te gebruiken op school? Kunnen we een mogelijke actie opzetten om dit filmpje te ondersteunen?

Groepsnamen:............ Locatie:... Aan de hand van de reportage voorzie je een antwoord op de onderstaande vragen: - Wie produceert het zwerfvuil? - Welk zwerfvuil wordt er geproduceerd? Welke afvalfracties komen veel voor? - Wat zijn mogelijke initiatieven om het zwerfvuil op deze plaatsen tegen te gaan? Brainstorm hier met jouw groep en vul nadien onderstaande filmfiche in:

Materiaal Draaiboek (verschillende scènes) 1)... 2)... 3)... 4)... 5)... 6)... Taakverdeling Planning