Co-teaching Handleiding voor mentor

Vergelijkbare documenten
Kennismaking. Introducties mentoren/ studenten duale trajecten

WHY? co-teaching. Directiecongres Oostende. Waarom zou je voor co-teachen kiezen? beleidsmatige-organisatorische redenen

Ervaringen pilootproject: leukere les, enthousiastere leerlingen je moet goed op elkaar ingespeeld zijn, best eenvoudig beginnen

In de lerarenopleiding secundair. onderwijs

Teamteaching Sem II - 2 BaLO

Info praktijk 2 BaLO Academiejaar

Co-teaching, hoe doe je dat? En waarom?

Co-teaching voor inclusie. Onderzoeksproject

Inspiratiedag 25 november 2016 Co-teaching

De ROWF organiseert al vanaf het begin van de opleidingsschool onderdelen vanuit het generieke programma van de HvA Les op Locatie.

SPECIFIEKE INFO PRAKTIJK 1 BaLO

Stageconcept en -planning

Co-teaching voor Inclusie in de lagere school. Elke Van Nieuwenhuyze en Liesbet Decroos BALO Odisee-Waas

Co en co voor de klas

Differentiëren in een wiskundeles d.m.v. activerende directe instructie. Door Tania Mouton (HoGent) en Brian Baert (HoWest)

Nieuwsbrief. Interactieve werkvormen in de klaspraktijk. Onderzoeksresultaten en tips voor de praktijk

IVV Sint-Vincentius. Welkom in de eerste graad! Eerste en tweede jaar A-stroom

Lesson Study in de Lerarenopleiding RUG

Co-teaching voor Inclusie in de lagere school. Elke Van Nieuwenhuyze en Liesbet Decroos BALO Odisee-Waas

MICROTEACHING: een kort lesfragment door een student gegeven aan medestudenten.

Samen stage lopen in de lerarenopleiding

EVALUATIE IMPLEMENTATIE EN GEBRUIK VAN EDPUZZLE ALS ANALYSETOOL VAN TOETSEN.

Uitwisseling zal steeds gebeuren na overleg tussen docenten, stagebegeleiders, verantwoordelijken SLO van de instellingen.

Vakdidactische Studie (VDS) Algemeen. A. Algemeen. Theorie Praktijk X Semester 1 Semester 2 X Semester 3 Semester 4

Vakdidactische Studie (VDS) Algemeen. A. Algemeen. Theorie Praktijk X Semester 1 Semester 2 X Semester 3 Semester 4

Schooljaarplan Koning Willem-Alexander

WERKPLEKLEREN OPLEIDINGSFASE 3 ACADEMIEJAAR Geachte stagementor, vakmentor(en)

Stage eerste Leerjaar

Verantwoordelijke opleidingsonderdeel

Wat we minimaal verwachten van een student uit 1 BaKO - 1 BaLO: Eerste stappen in stiel leren

Innoverend onderwijs op maat van uw kind.

Team-teaching. VBS t Bieske Gellik-Lanaken

Wiskunde als tweede vakdidactiek opnemen

Leidraad Begeleid zelfstandig leren

HANDLEIDING Groepsplan. Doelen

Differentiatie in 1 of 2-uursvakken

Leerdoelen en succescriteria in de wiskundelessen.

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

Deze stageperiode start met een aantal observatie- en participatiedagen in de stageschool en enkele stagevoorbereidingsdagen op de hogeschool.

Inclusie via co-teaching?! Door Meggie Verstichele, Liesbet Decroos, Elke Van Nieuwenhuyze

Opbouw sessie. Waarborgregeling. 7 februari Co & co samen voor de klas: een meerwaarde? Co en co samen voor de klas: een meerwaarde?

In gesprek over lesobservaties: mentorrollen en feedback strategieën

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Portfolio wiskunde. zelfstandig en gedifferentieerd maken van oefeningen

Keuzestage - BAKO - Wat verwachten we van de student?

Taalontwikkelend onderwijs in de zaakvakken Een brug te ver?

De cursist moet geen opleidingsonderdelen afgewerkt hebben of gelijktijdig volgen.

Differentiatie in de klas. Wouter Smets

Kijkwijzer (voorheen observatie instrument) ICALT. verdieping voor coach en leerkracht. leerkracht

Positieve houding. Hoge verwachtingen. Flexibele planning

VOORTRAJECT TAALBELEID

Mentorenoverleg 1 BaLO. 4 oktober 2018

Wetenschap & Technologie Ontwerpend leren. Ada van Dalen

Scan: docentactiviteiten in de FE-cyclus

HOE STEM OPTIMAAL INZETTEN IN DE LERARENOPLEIDING?

Checklist kwaliteitsvolle binnenklasdifferentiatie

CO-TEACHING, WHAT S IN IT FOR US? Yves Larock

PLG Leerkrachten. 8 december PLG Leerkrachten (2) Agenda

«Iedere leraar een taalleraar» Waarom? Wat? Hoe?

BOL OPLEIDINGEN MAATSCHAPPELIJKE ZORG AVENTUS APELDOORN / DEVENTER STUDIEWIJZER

Verantwoordelijke opleidingsonderdeel: Gretel Van Heukelom

Brede basiszorg. Schooljaar :

Betreft: Praktijk 2 de jaar Bachelor Lager Onderwijs Hasselt, 18 september 2017

ECTS- FICHE. L.Fret, H. Hicketick, S. Van Schoubroeck

Wegwijzer vakdidactische opdrachtenstage

Mentorenoverleg 1 BALO (30/01/2019)

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

VRAGENLIJST FORMATIEF TOETSEN DOCENT

Binnenklasdifferentiatie en het M-decreet ieders leer-kracht aanspreken. Katrien Struyven Vrije Universiteit Brussel, Vakgroep Educatiewetenschappen

KIEZEN VOOR HET SECUNDAIR ONDERWIJS info ouders basisonderwijs 1, 2 en 3 april 2019

Gedifferentieerd lesgeven in het BSO/TSO. Katrien Roelandts en Sylvia Mommaerts

Individueel begeleiden van NT2-studenten Presentatie Nederlands Vlaams Platform Taalbeleid Hoger Onderwijs 24 april Om te beginnen..

luisteren: dialoog beluisteren en

Sterkte-Zwakte Analyse

De CBP: Competentie Beoordeling Praktijk

Lesvoorbereidingsformulier

Frans & ICT Plantyn Taaldagen 2011

Hieronder krijgen jullie een woordje uitleg bij de clustertoewijzing, de inhoudelijke thema s en de aanspreekpunten.

Lesson Study in de Lerarenopleiding RuG. Carien Bakker vakdidactica Nederlands

VRAGENLIJST FORMATIEF TOETSEN DOCENT

Co-teaching 1 en 1 = 3? Margot Willemsen M.Willemsen@kentalis.nl

1. Co-teaching. Van handelingsverlegenheid naar handelingsbekwaamheid: vier vormen van coteaching

Kijkwijzer formulier. Naam leerkracht. Groep leerkracht. Naam beoordelaar. Beoordeelde les. Datum. Bijzonderheden

Didactische competentie algemeen (DCA) A. Algemeen. Theorie X Praktijk Semester 1 X Semester 2 Semester 3 Semester 4

INFORMATIEBROCHURE. SLO Specifieke Lerarenopleiding Campus Kluizeplein - Lier

Professionele Lerende Gemeenschap

ZORGVISIE VBS DE TWIJG

Ontdek jezelf Verover de wereld. Infobrochure eerste jaar

Get the Picture. Co-teaching. Margot Willemsen & Dian Fluijt 6 april 2017

Transcriptie:

Co-teaching Handleiding voor mentor Academiejaar 2017-2018

Inhoud 1 Inleiding... 3 2 Tijdslijn... 4 3 Vormen van co-teaching... 5 4 Aanbevelingen... 8 5 Voorbeelden in het kader van de stage... 9 6 Bronnen... 11 7 Verder lezen... 11 2

1 Inleiding De lerarenopleiding van de VUB is vanaf 2016-2017 gestart met een vernieuwd curriculum waarin sterk de nadruk wordt gelegd op het voorbereiden van studenten om een krachtige leeromgeving te voorzien voor leerlingen. In de stage zijn we bewust afgestapt van de passieve observatie en kozen we om al in het eerste semester in te zetten op co-teaching om differentiatie te faciliteren. Onze studenten ondersteunen met andere woorden de mentor al vanaf de eerste les in de klas. Co-teaching laat toe om groepjes leerlingen met uiteenlopende ondersteuningsbehoeften beter te begeleiden. Het is een antwoord op de nood aan differentiatie, die zich opdringt in de superdiverse context van vandaag. Het biedt behoorlijk veel voordelen voor zowel de student-leraar als voor de mentoren op school: van elkaar leren, verscheidene mogelijkheden om in te spelen op de verscheidenheid in de klas, samen plannen, wederzijdse feedback. Voor de leerlingen kunnen twee leraren in de klas zorgen voor meer gedifferentieerde instructie, begeleiding van verschillende groepen en werkvormen tegelijk, en geïndvidualiseerde feedback. De feedback van de mentoren en leerlingen waren vorig jaar dan ook overwegend positief, geïllustreerd door de volgende quotes: Mentoren: Op deze manier krijg je een interactieve (observatie)stage die mijn inziens best wel wat oplevert voor de student-leraar. En ik, als leraar, werd uitgedaagd mijn les anders, actiever vorm te geven. Met co-teaching kan differentiatie meer aandacht krijgen. Leerlingen krijgen extra ondersteuning tijdens deze samenwerkmomenten. Leerlingen: Je kunt gemakkelijker hulp krijgen als de ene leerkracht uitleg geeft en de andere leerkracht de leerlingen helpt Dat er feedback uit meerdere standpunten kwam waardoor ik nieuwe inzichten in het lesmateriaal kreeg Co-teaching kan op verschillende manieren worden georganiseerd. De co-teachingvorm is afgestemd op het onderwijsdoel dat de co-teachers voor ogen hebben. Het is niet effectief om steeds dezelfde vorm te gebruiken voor het behalen van doelen of steeds dezelfde leerlingen te laten deelnemen aan een co-teachingvorm (Fluijt, Struyf & Bakker, 2016). Aangezien er meerdere vormen van co-teaching bestaan, vragen we onze studenten om tijdig met de mentor(en) persoonlijk te overleggen. Op deze manieren kunnen verwachtingen, uurroosters, verantwoordelijkheden, taken en afspraken op elkaar afgestemd worden. 3

2 Tijdslijn Semester 1 Eind september Intake studenten door de stagebegleider van de VUB Eind oktober Verkennend overleg Begin oktober studentmentor Matching studenten aan stageschool en mentor(en) door de stagebegeleider van de VUB November Coteachingstage (12u): FASE 1 = 6u vorm 1 en/of 2 FASE 2 = 6u vorm 2-6 December Afrondend overleg student-mentor Mentor en leerlingen vullen enquête in November December Feedback over verloop coteachingstage stagebegeleider VUB mentor en stagebegeleider VUB - student 4

3 Vormen van co-teaching Zes vormen van co-teaching Vorm 1: mentor geeft les, student observeert gericht (one teach, one observe) Vorm 2: mentor geeft les, student assisteert (one teach, one assist) Vorm 3: parallel lesgeven (parallel teaching) Vorm 4: meerdere leerplekken (station teaching) Vorm 5: aangepast lesgeven (alternative teaching) Vorm 6: team teaching (teaming) Bron: GO! Onderwijs van de Vlaamse Gemeenschap 5

Vorm 1: mentor geeft les, student observeert gericht (one teach, one observe) De mentor geeft les terwijl de student data verzamelt over leerlingen in functie van leerlinggedrag (manieren van participeren, ) Mentor en student bespreken vooraf waarop bij deze observatieronde de focus ligt. Ze stemmen vooraf met elkaar af hoe geobserveerd wordt en analyseren nadien de verzamelde informatie. Vorm 2: mentor geeft les, student assisteert (one teach, one assist) De mentor geeft les, de student loopt onopvallend in de klas en begeleidt leerlingen waar nodig. De student heeft op dit moment een helikopterzicht en biedt ondersteuning waar nodig (individuele vragen beantwoorden, begeleiding van oefeningen, ) Vorm 3: parallel lesgeven (parallel teaching) In sommige gevallen leren leerlingen meer wanneer de instructie in een kleinere groep gegeven wordt. Bij parallel lesgeven bieden de mentor en de student dezelfde informatie aan, maar splitsen ze de groep op en geven ieder les aan een kleinere groep. Vorm 4: meerdere leerplekken (station teaching) De mentor en de student verdelen de inhoud en de leerlingen aan wie ze de inhoud aanbieden. De groepen kunnen wisselen na een deel van de les/instructie. 6

Vorm 5: aangepast lesgeven (alternative teaching) De mentor geeft les aan de grote groep, de student biedt een kleine groep ondersteuning in functie van differentiatie (remediëring, extra lessen, pre-teaching, ). Vorm 6: team teaching (teaming) De mentor en de student staan samen voor de groep en hebben beide interactie met de groep. Alle variaties zijn mogelijk. Dit veronderstelt dat de verantwoordelijkheden gedeeld worden, de les samen voorbereid en geëvalueerd wordt. 7

4 Aanbevelingen Het is belangrijk om goed met elkaar te overleggen en communiceren. De student dient alvorens te kunnen begeleiden en (gedeeltelijk) lesgeven een goed zicht te krijgen op jouw manier van lesgeven. Naast observatie, is het belangrijk om te investeren in gesprekken over wat jullie belangrijk vinden, wat jullie tijdens de lessen willen bereiken met de leerlingen en wat jullie van de leerlingen in de klas verwachten. Beschouw co-teaching als middel, niet als doel op zich. Het doel is om beter te kunnen inspelen op verschillende noden bij leerlingen (meer welbevinden voor de leerlingen, beter onderwijs op maat en zinvolle methodieken voor leerkrachten). De student heeft tot nu toe enkel ervaring met één-op-één lesgeven. Het is belangrijk om geleidelijk de vormen van co-teaching op te bouwen. Niet elke vorm moet in deze module aan bod komen. Het is de bedoeling dat de student gradueel werkt en steeds meer verantwoordelijkheid krijgt: van observatie, over begeleiding, naar (gedeeltelijk) lesgeven. 8

5 Voorbeelden in het kader van de stage Good practices vormen van co-teaching SLO talen SLO wetenschappen VORM 2 mentor geeft les, student assisteert Wanneer de leerlingen een schrijfvaardigheidsopdracht maken, helpt de stagiair waar nodig, net als de mentor. Een praktijkles met leerlingenproefjes waarbij de mentor de algemene uitleg geeft. De stagiair begeleid mee tijdens het uitvoeren van de proefjes. VORM 3 parallel lesgeven Bij het begrijpen en schematiseren van een tekst uit hun handboek geschiedenis wordt de klas in 2 gedeeld. De taalzwakkere leerlingen bekijken de tekst met de mentor en de taalsterkere leerlingen met de stagiair. Bij het uitvoeren van een belangrijke proef wordt de klas opgesplits in 2 groepen. De proef wordt in beide groepen begeleid (groep 1 door de leerkracht, groep 2 door de stagiair). Zo hebben de leerlingen VORM 4 meerdere werkplekken De leerlingen moeten een lesuur lang werken aan de hiaten in hun schriftelijke taalvaardigheid. Ze kiezen zelf het onderdeel waaraan ze moeten/willen werken (werkwoordspelling, zinsconstructies, taalfouten ). Mentor en stagiair geven uitleg en bieden begeleiding bij de verschillende groepen. De leerstof statistiek wordt in drie groepen aangebracht (met Excel, met het grafisch rekentoestel, manueel). Mentor geeft instructies en begeleidt bij het GRT, stagiair bij het werken met Excel. Het manuele VORM 5 aangepast lesgeven Bij het inoefenen van nieuwe grammatica, verbetert de stagiair de oefeningen met de grootste groep leerlingen. De leerkracht neemt enkele leerlingen die theorie nog niet onder de knie hebben bij zich en legt de grammatica nogmaals stapsgewijs uit. Een deel van de leerlingen begrijpt het onderdeel functies nog niet zo goed. Deze leerlingen worden apart genomen door de stagiair. De mentor bekijkt met de andere groep verdiepende en uitbreidingsopdrachten. VORM 6 team teaching Bij een spreekvaardigheidsoefening geven zowel de mentor als de stagiair feedback. (al dan niet afwisselend of samen) Bij het herhalen of bekijken van een theoretisch deel stelt de leerkracht gerichte vragen aan de leerlingen terwijl de stagiair het bordschema aanvult/maakt. 9

een beter zicht en kunnen de leerlingen iets meer zelf doen. is herhaling en gebeurt met een BZL. SLO niet-confesionele zedenleer en filosofie SLO humane wetenschappen Tijdens een debat modereert de stagiair het debat terwijl de leerkracht observeert, evalueert en feedback geeft. De mentor organiseert een excursie. De stagiair wordt ingezet als extra begeleider en helpt de mentor bij het begeleiden van de groep. Hij/zij kan eventueel ook wat extra uitleg geven bij een bepaald onderdeel van de uitstap. Bij argumentatieoefeningen worden de lln in groepjes verdeeld en begeleiden mentor en stagiair apart de groepjes Grote klassen worden voor lessen waar interactie centraal staat gesplitst om elkeen ruim aan bod te laten komen. Hoekenwerk met doorschuifsysteem: mentor en stagiair verdelen de hoeken onderling, geven toelichting en begeleiden de leerlingen die in de hoeken samen aan het werk zijn. Bij de behandeling van de les over hedendaagse kunst worden er een aantal werkplekken voorzien. Elke werkplek handelt aan de hand van diverse verwerkingsopdrachten over een andere kunstenaar. Mentor en stagiaire verdelen de taken. Tekstanalyse: er worden teksten voorzien van verschillende moeilijkheidsgraden. Leerlingen kiezen welke tekst ze willen lezen en bespreken. Stagiair en mentor verdelen de teksten en bijhorende begeleiding onderling. Tijdens boekhoudlessen wordt na een tussentijdse formatieve evaluatie gediferentieerd lesgegeven door de verwerving/verwerking apart te hernemen voor leerlingen met lage leerstatus. Een groepsgesprek kan begeleid worden door stagiair en mentor: beiden vragen door en zorgen ervoor dat alle leerlingen aan bod komen. De leerlingen presenteren een groepsopdracht. De stagiair wordt aangesteld als jurylid (onafhankelijke beoordelaar). Zowel het jurylid als het publiek en de mentor kunnen dan feedback geven. 10

6 Bronnen Fluijt, D., Struyf, E. & Bakker, C. (2016). Samen lesgeven. Co-teaching in de praktijk. Kalmthout: Pelckmans Pro. GO! Onderwijs van de Vlaamse Gemeenschap (2016). Samen op zoek naar een houvast en methodieken. Een interview met Marijn Vandevelde. Geraadpleegd op 10 juni 2016, van http://helemaalgo.g-o.be/17maa16/segment-01/co-teaching#co-teaching/7752 7 Verder lezen Fluijt, D. (2014). Prisma co-teaching. Leuven: Acco. Friend, M. & Bursuck, W.D. (2009). Including students with special needs. A practical guide for classroom teachers. Boston: Allyn & Bacon. Inclusive Classrooms Project (2011). Six co-teaching structures. Geraadpleegd op 10 juni 2016, van http://www.inclusiveclassrooms.org/inquiries/6-co-teaching-structures Klasse (2016). Hoe begin je aan co-teaching?. Geraadpleegd op 10 juni 2016, van https://www.klasse.be/33930/hoe-begin-aan-co-teaching/ Klasse (2016). Leraar Jan-Bart gaat vreemd. Geraadpleegd op 10 juni 2016, van https://www.klasse.be/36941/leraar-jan-bart-gaat-vreemd-co-teaching-en-clil/ Mitchell, D. (2015). Wat écht werkt. 27 evidence-based strategieën voor het onderwijs. Huizen: Pica. 11