Woorden: huis - weg - bos - tak - hut



Vergelijkbare documenten
Veilig leren lezen Kern 1: ik - maan - roos vis

NIEUWSBRIEF. NR. 11 vrijdag 13 november 2015

Kern 4: huis-weg-bos-tak-hut

Nieuwsbrief groep 3 december 2014

Wij willen u vragen niet vooruit te gaan werken/oefenen. Er kan dan verwarring ontstaan bij het kind. Wij willen dit graag voorkomen!

Nieuwsbrief groep 3 november 2014

Huiswerkblaadje Maan Kern 5

Nooit te oud voor avontuur

Leestips! Tip 2: Zoek een gezellige plek om samen te lezen.

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Mijn digitale leesrugzak

Jaargang 1, nieuwsbrief 3 8 november Voortgangsgesprekken. 5 dec Sinterklaas (info volgt nog) Plastic tas mee voor de werkjes

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Groep 3 : Na een lekkere lange zomervakantie zijn we alweer een poos hard aan het werk. Hieronder vindt u de doelen waar wij in groep 3 aan werken.

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Voorlezen is leuk en nuttig. Maar hoe doe je dat eigenlijk, goed voorlezen? Hieronder vindt u de belangrijkste tips en trucs.

VEILIG LEREN LEZEN. Elke keer wanneer er met een nieuwe kern wordt begonnen kunt u hieronder lezen waar we die periode aan werken in de groep.

Start met voorlezen van het verhaal. De kinderen kunnen lekker luisteren en griezelen, of lachen.

Informatieavond lezen groep 3. Welkom!

Thema Op zoek naar werk. Lesbrief 6. Het sollicitatiegesprek Antwoord geven op vragen

Lesplan theaterlezen. Voorlezen? Herhaald lezen?

't S c h a k e l t j e 22 nov no. 420 NIEUWS VAN DE ORANJESCHOOL - ZALK

Luisteren: muziek (A2 nr. 3)

Leerdoelen veilig leren lezen:

Document vertellen en presenteren voor de groepen 1, 2, 3 en 4. Doelen van vertellen en presenteren in groep 1 en 2:

Algemeen. April Belangrijke data komende periode: 17 en 18 april IEP Eindtoets groep april Koningsspelen. 22 april t/m 4 mei meivakantie

Nieuwsbrief groep 3 december 2016

Wat leer ik in groep. 3

Liefde in het kippenhok

Nieuwsbrief groep 3 oktober 2015

Acht leesadviezen voor thuis

EFT kinderinstructiekaart voor pesten

De Drakendokter: Gideon

Nieuwsbrief groep 3 september 2015

Hoe leer je Pools? Goede technieken = goed geheugen. Hoe leer je Pools? E-book

kern 1: ik - maan - roos - vis Kern 2: teen - een - neus - buik - oog

INHOUD. Dit boekje kan je helpen... 8 Hoe gebruik je dit boekje? Wie ben ik? Wat is dyslexie?... 12

Kern 3: doos-poes-koek-ijs

Adaptieve toets: Kern 4 + eu, j, ie, l

Heer, U kent mij als geen ander U weet of ik zit of sta en U kent ook mijn gedachten voordat ik iets zeggen ga

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND. Leeftijd 0 tot 4 jaar

Bijlage interview meisje

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Juli 2015 Nieuwsbrief Veilig leren lezen, kern 12

Thema Op zoek naar werk. Lesbrief 10. Het sollicitatiegesprek Afspraken maken

Peuters. Lief maar ook wel eens lastig

Thema Op zoek naar werk. Les 9. Het sollicitatiegesprek Antwoord geven op vragen

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

OPVOEDTIPS VOOR JONGE OUDERS. 10 handige tips voor ouders van baby s en peuters

Een spreekbeurt houden

Thema Op het werk. Lesbrief 16. Herhaling thema.

Hoe vind ik het juiste boek voor mijn kind?

Nieuwsbrief De Vreedzame School

September Nieuwsbrief Veilig leren lezen, kern 1. Dit leerde uw kind in kern 1. Letters: i-m-r-v-s-aa-p-e

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND. Leeftijd vanaf 4 jaar

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

De begeleider als instrument bij gedragsproblemen

TAAL IS LEUK. Adviezen om de taalontwikkeling te stimuleren

Nieuwsbrief groep 3 januari 2018

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. Naar het ziekenhuis.

Uitleg racelezen. Veel succes en plezier met oefenen!

Hier een korte samenvatting over de verschillende lessen in deze groep.

Tips voor aanvankelijk technisch lezen (groep 3)

Nieuwsbrief groep 3 januari 2017

Nieuws. Flits 2 oktober 2013 Jaargang 05 NieuwsFlits 3

Les 2: Voorspellen Tekst: Veilig in het verkeer. Introductiefase: 2. Vraag: "Kan iemand zich nog herinneren wat de bedoeling was bij het voorspellen?

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Inleiding. Drie taalvormen

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

Vleuterweide. Voor kinderen van 4 t/m 8 jaar met: ouders, opa s, oma s, ooms en tantes, juffen, meesters en andere speurders.

Maart Nieuwsbrief Veilig leren lezen, kern 8. Beste ouders, verzorgers

Achtergrondinformatie opdracht 1, module 1, les 1

LEERKRACHTGEDEELTE: LETTERS MET JE LIJF

Handleiding bij begeleiding van studenten die beginnen met het leren van Nederlands (A1). (ontworpen voor het basisexamen inburgering A1)

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Tips spelend leren kern 3

Lesbrief 14. Naar personeelszaken.

Graag vertellen we over het leesonderwijs wat we in groep 3 aan uw kind geven.

1. Nooit in orde! Wat moeten wij met u nu aanvangen? Wat moeten wij met u nu doen? Gade gij nu nooit eens luisteren? Ge zijt echt niet te doen!

Beginnerslessen. Lesbrief 42. Het inburgeringsexamen

Nieuwsbrief groep 3 januari 2016

Peuters: lief maar ook wel eens lastig

s Speelbrief ZO LEES IK PIPPO PIPPO-thema prentenboeken JULI 2017 Speelbrief - Juli p1

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

ADHD: je kunt t niet zien

H u i s w e r k b e l e i d

2.1 FaVoriete leestips

Felix en Lenette presenteren: Mijn wolf en ik. gratis e-book. Palaysia. door Edith Hagenaar

Fonemendictee deel 1 en deel 2

Een spreekbeurt houden

ALFA A ANTWOORDEN STER IN LEZEN

Deel het leven Johannes 4:1-30 & december 2014 Thema 4: Gebroken relaties

Thema Op zoek naar werk. Demet TV. Lesbrief 7. Het sollicitatiegesprek Afspraken maken

Titel van deze les: Tristan Logeer à la Flip de Beer

Gezinsstrategieën om met woedeuitbarstingen

Noach bouwt een ark Genesis 6-8

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Transcriptie:

November 2014 Nieuwsbrief Veilig leren lezen, kern 4 Beste ouders, verzorgers, In deze kern leerde uw kind: Letters: h - w - o - a - u Woorden: huis - weg - bos - tak - hut Herhaling van kern 1, 2 en 3 De letters i - m - r - v - s aa - p e - t ee - n b oo zijn bekende letters geworden. De nieuwe woorden en letters worden aangeboden aan de hand van een verhaal over oma die met kinderen naar het bos gaat en verdwaalt. Het thema van kern 4 is: waar ben ik? [rondom woonomgeving, het bos en in het verkeer] In deze kern leert uw kind het lezen van werkwoorden met de derde-persoons-t, zoals: 'loopt', 'maakt' en 'rent'. U zult merken dat uw kind steeds meer en beter leert lezen.

Ik wil mijn kind thuis helpen met lezen: Frustraties vermijden Zorg ervoor dat samen lezen geen opgave wordt. Doe het iedere dag op een vast tijdstip en niet meer dan een kwartiertje per keer. Zo weet uw kind precies waar het aan toe is. Probeer gevoelens van onmacht te vermijden. Nadrukkelijk wijzen op fouten en aansporingen om beter je best te doen werken vaak averechts. Liever helpen, als het niet meteen lukt, dan uw kind laten ploeteren om er zelf achter te komen wat er staat. Houd contact met de juf of meester. Vraag om oefenstof die al behandeld is, zodat uw kind herhaalt wat op school al is aangeboden. Dat bevordert het gevoel bij uw kind dat u samenwerkt met school aan het beter leren lezen. Voor-koor-zelf En goede manier om te helpen is volgens een vast, herkenbaar schema. Voor-koor-zelf is een manier die op veel scholen wordt toegepast. Voor Lees dat wat geoefend moet worden eerst voor. Doe dat niet te vlug en niet te langzaam. Zeg tegen uw kind dat het mee moet kijken naar de woorden of het stukje tekst, terwijl u voorleest.

Koor Ga vervolgens samen hardop lezen. Niet te veel ineens, niet meer dan 12 woorden of 4 zinnetjes. Richt u met het tempo naar uw kind, maar ga niet té langzaam. Duw uw kind een beetje, door een fractie sneller te lezen dan het zelf doet. Merkt u dat het nog erg moeizaam gaat, lees dan nog een paar keer samen hardop dezelfde woorden of zinnen, totdat u merkt dat het beter gaat. Zelf Laat uw kind nu zelf de woorden of zinnen hardop lezen. Prijs het als het goed gaat. Laat uw kind niet te lang zelf proberen als het er niet uit komt. Vermijd uitdrukkingen als: Dat staat er niet, kijk eens goed! Beter is het om het woord waarover uw kind struikelt, rustig vóór te zeggen en het meteen daarna zelf te laten lezen: Er staat... Nu jij. Blijft het erg moeizaam gaan, lees dan eerst nog een keer alle woorden of zinnen samen hardop, voordat uw kind weer zelf gaat lezen. Sluit af met de vraag welke woorden of zinnen uw kind zou kiezen om nog eens te lezen. Grote kans dat die goed gelezen worden. U eindigt dan met een positief gevoel. Voorlezen Een fijne afsluiting van de hele oefensessie is een stukje voorlezen. Laat uw kind een voorleesboek uitkiezen en spreek een vast aantal bladzijden af om per keer voor te lezen. Vergeet niet om over het verhaal te praten met uw kind. Niet om te controleren of het wel geluisterd heeft, maar om stil te staan bij wat naar aanleiding van het verhaal in het hoofd van uw kind is opgekomen. Stel daarbij vragen als: Zou jij zoiets mee willen maken? Wie vind je het leukst/liefst/onaardigst in het verhaal? Wie zou een vriend/vriendin van jou kunnen zijn? Dergelijke vragen doen een beroep op leesbelevingen zullen uw kind stimuleren om zelf verhalen te willen lezen. En dat is belangrijk, immers, kinderen die veel lezen in boeken en ander leesmateriaal dat ze zelf gekozen hebben, gaan ook beter lezen. Zo snijdt het mes aan twee kanten: je beleeft er plezier aan en je leesvaardigheid groeit. Woordrijtjes om samen te oefenen: hijs het tik bij hek tak zak man haar hoek haak hijs bus rok wijn bot mot voet hen put weeg heg hok pop wit mus kop wen weer hak hoor zoek haar hees met hek zes zaak zit wijk zoen pijn rok zon put hak kom hoek pap hok dus waar haak zus wit woon zak som mok win

het avontuur de boomstam bouwen het dak

de hut de kaart het kruispunt de heenweg

linksaf rechtsaf

rechtdoor de richting de schuilplaats spannend

de speurtocht de terugweg

verdwalen het verkeer

de verrekijker de weg kwijt zijn de weg zoeken het zakmes

de zijstraat dichtbij veraf

de heuvel de top het dal de tractor

de ploeg de aanhanger de rollator de rolstoel

de krukken de tor de libel de wesp

de neerslag de brug de dijk het kanaal

de boomschors schuilen de boomtakken de wortels

de klompen de boerenkleding de overall

de mus de spreeuw de gans/ganzen