We wensen u veel leer- en ontdekplezier bij de voorbereidingen op uw bezoek aan Roodkapje! Onderdeel Omschrijving Begeleiding Benodig de tijd 3.

Vergelijkbare documenten
B. Lessuggesties bij het lied Zeg, Roodkapje, waar ga je heen? 1. Wilde dieren versus huisdieren

DOCENT. Thema: natuur BOMEN BIJ MIJN SCHOOL. groep 3 en 4. Stadshagen

Het konijnenpad van Lars en Lineke. docentenhandleiding

4 Vind me dan. Achtergrondinfo Planten en dieren hebben allerlei manieren om niet op te vallen. Deze kunnen onderverdeeld worden in:

Het kikkerpad. veldwerk - onderbouw

Werkblad 3.1 Opdracht 3, module 3, les 3

Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4

Prettige en niet prettige aanrakingen

Lesbrief SPRIETSELS Improvisatietheater

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Arie Aardvarken. Lesbrief

Doe- pad Watertorenweg. Achtergrond informatie voor de begeleider. Groep 5-6

Gravin Elisabeth en de dieren

werkbladen thema 7 DE BASISSCHOOL

Arie Aardvarken. Lesbrief. Tips

VAN VERZAMELING TOT MUSEUM

Welkom op de peuterspeelzaal

Handleiding Leskist bomen groep 7/8

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Tip. In de herfst en winter is de maan vroeg in de ochtend goed te zien.

Natuur, Buiten Activiteit:

ZEG ROODKAPJE, WAAR GA JIJ HENEN? Door Bie Valgaeren

PLEINGEIN SPELENDERWIJS IN GESPREK OVER HET SCHOOLPLEIN

Informatie bij de voorstelling. De Gruffalo. van Meneer Monster. Inhoud:

LESMATERIAAL ONDERBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 1-

De meeste jonge kinderen zijn dol op dieren en willen heel graag een eigen huisdier

De Veluwe Opdrachten en Overzichten voor begeleiders

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Doe- pad Watertorenweg

Een educatief programma voor groep 7 en 8 Handleiding Deel 2 Nationaal Park Lauwersmeer

Melkweg. Wat leert je kind? Lezen van Alfa A naar Alfa B. Taal en ouders: de basisschool

Onderwijs Ondersteunend Gedrag. Lente. Lente buiten. De kinderboerderij. Jonge dieren. Pasen. Het weer. Voorjaarsbloemen

Het konijnenpad van Lars en Lineke. docentenhandleiding

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

Leerpad Natuurbeleving kleuters Lesduur: ca 60 minuten Bestemd voor groep 1/2/3 Sluit aan bij kerndoel: 39, 40a

MENU. Tekenevenement Tussen de lijnen = GROEI! 1. Help de boom - groep 1 t/m 4 (hoofdopdracht)

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Informatie onderbouw donderdag 29 september 2016 van uur tot uur

Algemene informatie groep 1/2

Rondjewereld Activiteiten Groep 3-4

Op het schoolplein is het druk. Er staan grote kinderen in groepjes te praten. De kleintjes spelen in de zandbak. Een bal vliegt over het plein.

Lesbrief Beestjes tekenen naar verhaal

AAN DE SLAG DIT BEN IK

Techniekles Licht groepen 3 en 4

U heeft met uw klas een bezoek gepland staan aan het Kinderboekenmuseum voor de les Brief voor Aap.

Lesbrief Kikker viert de lente. Kikkertiendaagse: 21 t/m 30 maart Thema: Kikker viert de lente Leeftijd: voor kinderen van 3 tot en met 6 jaar

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Activiteit Doel Beschrijving doel Planning Uitvoering

Waar zie je de bijzondere vogel en hoe ziet hij eruit?

Zon, waar ben je? Samen de plaatsen van de zon en de schaduw ontdekken. Lesdoel. Koppeling kerndoel Natuur en techniek (kerndoel 42) Beginsituatie

Bontje, de poes van de molen groep 3/4

LESBRIEF POEZIE OVER DE POST. Beste leerkracht,

Vormen van een raket Raketten

Handleiding bij lesbrief 2018

Project: Zintuigen handleiding

Handleiding Leskist bomen groep 7

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Museumles Tureluurtje. Docentenhandleiding

IKHEBHOOP.NL LESBRIEF HET HOOP LIED! Handleiding leerkracht

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Leerdoelen kinderen De kinderen leren hoe de rups verandert in een vlinder. De kinderen leren belangrijke begrippen: eitje, rups, vlinder, cocon.

Terugkerende activiteiten in de peuterbouw van De Groene Ring

Thema Zintuigen. BSO in 2 nature Bushraft activiteit. info@in2nature.eu. stichting in2nature. info@in2nature.

Les 1 Kikker en de Vreemdeling

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Opdracht bij een bedrijfsbezoek door leerlingen Een aantrekkelijk bedrijfsbezoek speurtocht door het bedrijf

Welkom op de Kogge. Ons onderwijs. Staat voor onderwijs dat meegroeit! Beste ouders/verzorgers, Informatieboekje kleuters groep 1/2

Stadswerken. Dierverzorgen. Foto: Hans Kraaijkamp. Informatieblad en handleiding. Groep 5 t/m 8.

Kleuterboekje De Hoeksteen. Vandaag peuter, morgen kleuter

Avonturenpad: Er waren eens twee kikkertjes

DADA EN POMPIDOM GROEP 1-2

Verhalend ontwerp rond het thema Lente

Muis zoekt huis. Suggesties rond de voorstelling

Doe- pad Watertorenweg

Voorbereiding post 3. Er was eens Groep 1-2-3

Knabbel en Babbeltijd.

Gastlessen voor studenten 1 e leerjaar PW 3 en 4 Pedagogisch kader kindercentra 0-4 jaar - Docentenhandleiding. Doelgroepen in de kinderopvang

THUIS IN DE WERELD LESBRIEF PRIMAIR ONDERWIJS GROEP 7 EN 8 TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! THUIS IN DE WERELD PAG > 1

Roodkapje en haar zieke voorleesoma

Welkom in de kikkergroep

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Dit leert je kind in groep 1 Ontwikkelingssprongen bij kleuters Spelen is leren en leren is spelen. Piramide

Lesbrief DieDrie: Dagje DieDrie

peuterpuber peuterpret!

Naar het eerste leerjaar

Het Beverpad. Handleiding voor ouders/begeleiders

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Opa, wie is God? Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van kinderen van 0-8 jaar

Vormen van een raket Raketten

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 1-2-3

LESBRIEF BIJ VOORSTELLING WOLFJE VAN THEATERGROEP ARTHUR GROEP 3-4-5

Afval scheiden. Yvonn van de Grootevheen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Activiteit: Filosoferen met kinderen over taal

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

GROENTE & FRUIT LESPAKKET

Optische illusie en gezichtsbedrog

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 6. Algemeen

Groepsbrief groep 1en 2

*Tijdens dit thema leren de kinderen verschillende plaatsen te benoemen bijv. op de kast, in het bedje, onder de tafel enz.

Gemene f iguren in kinderboeken

DE SPROOKJESPARADE. Rolverdeling:

Transcriptie:

1. Inleiding... 1 2. Doelen... 1 3. Lesopbouw... 1 3.1 Voorbereiding op school... 2 3.2 Bezoek aan Roodkapje bij De Helderse Vallei... 3 3.3 Verwerking op school... 4 Bijlage 1: Bezoek expositie Roodkapje... 7 Bijlage 2: Het liedje van Roodkapje... 8 Bijlage 3: Werkbladen... 9 Bijlage 4: Boeken en andere (digitale) bronnen... 12

Binnenkort komt u met uw groep naar De Helderse Vallei voor de expositie Roodkapje, een sprookjesachtige ontdekkingstocht. In deze lesbrief vindt u informatie over de expositie, relevante zaken voor het bezoek en lessuggesties ter voorbereiding en verwerking van het bezoek aan Roodkapje. De expositie is ontwikkeld voor de groepen 1 t/m 4 van het basisonderwijs. De meeste teksten zijn dan ook afgestemd op de AVI niveaus van groep 3 en 4. Daarnaast wordt er gebruik gemaakt van een lettertype speciaal ontwikkeld voor dyslectici. De expositie bevat een veelheid aan interactieve elementen, die de zintuigen reuk, gehoor en tast uitdagen. Tevens zijn er diverse teksten omgezet naar braille. De expositie is hierdoor zeer toegankelijk voor kinderen en volwassen met een visuele beperking. We wensen u veel leer- en ontdekplezier bij de voorbereidingen op uw bezoek aan Roodkapje! De leerlingen stappen in het sprookje van Roodkapje en ontdekken, samen met de hoofdpersonen uit het sprookje, het belang van bewust omgaan met de natuur. Door het bezoek aan de expositie: Ervaren de leerlingen dat je in de natuur veel kunt ontdekken en lekker kunt spelen; Leren de leerlingen dat het spelen niet ten koste mag gaan van de andere gebruikers van de natuur: de planten en de dieren; Leren de leerlingen hoe ze op een diervriendelijke manier om kunnen gaan met de dieren die ze tegenkomen: wat vinden de dieren goed gedrag? Ontdekken de leerlingen meer over het belang van bewust en verantwoord gedrag in de natuur; Ervaren de leerlingen dat het opruimen van afval uit de natuur nuttig en leuk kan zijn; Maken de leerlingen op speelse wijze kennis met de begrippen energie en energiebesparing. Onderdeel Omschrijving Begeleiding Benodig de tijd 3.1 Introductie Er was eens Roodkapje Leerkracht 30 min. Voorbereiding op Kennismaking met Roodkapje 60-120 school Roodkapje gaat mee op ontdekkingstocht! min. 3.2 Bezoek Roodkapje bij De Helderse Vallei 75 min. 3.3 Verwerking op school Ontdekken, spelen en leren met Roodkapje: 1. Zeg Roodkapje waar ga je heen? 2. Ik zie ik zie wat jij niet ziet! 3. Wolf, wat heb je grote oren! 4. Roodkapje, zorg je goed voor de dieren? 5. Oma, mag ik je komen helpen? 6. Buitenopdracht: het wolvenpad Educatief medewerker, leerkracht en extra ouders/ begeleiders Zie lessuggesties Leerkracht divers De lesopbouw is onderverdeeld in voorbereiding, bezoek en verwerking. In het onderdeel verwerking staat een aantal lessuggesties bij het thema van de expositie. Uiteraard kunnen deze ook ter voorbereiding op het bezoek gebruikt worden.

Kennismaking met Roodkapje Begin maart heeft elke basisschool in Den Helder e.o. een uitnodiging ontvangen voor de expositie van Roodkapje. Bij deze uitnodiging zat een A3 formaat Roodkapje op stevig papier. Deze Roodkapje kunt u gebruiken in uw klas om haar en het verhaal van Roodkapje te introduceren. Roodkapje kan rechtop gezet worden en nog verder verstevigd worden door haar op karton of op een doos te plakken. Herkennen de leerlingen het meisje dat in de kring staat? Hoe ziet ze eruit? Wat draagt ze voor kleren? Aan welke kleren kun je zien dat het Roodkapje is? Hebben de leerlingen het sprookje van Roodkapje wel eens gehoord? Welke mensen en dieren komen er in het sprookje voor? Roodkapje gaat mee op ontdekkingstocht! Afhankelijk van uw insteek kunt u ervoor kiezen om verschillende onderdelen van het sprookje te belichten en naar behoefte verder uit te diepen: Familierelaties: hoe ziet de familie van Roodkapje eruit? En die van de leerlingen? Omgang met elkaar: wat vraagt de moeder van Roodkapje haar te doen voor oma? Helpen de leerlingen ook wel eens mee thuis? Of doen ze ook wel eens iets aardigs voor elkaar? Wat doet de wolf? Wat vinden de leerlingen daarvan? Doen leerlingen ook wel eens onaardig tegen elkaar? De natuurlijke omgeving: waar gaat Roodkapje naar toe? Zijn de leerlingen ook wel eens in het bos geweest? Wat zie, ruik, hoor en voel je daar? Welke kleuren, geluiden, bomen, planten, dieren, etc. De Roodkapje uit de klas kan met de leerlingen mee op ontdekkingstocht, door de school, naar gym en de overblijf. Maar misschien ook wel naar huis. Wat willen de leerlingen aan Roodkapje laten zien? Hebben ze een speciale plek die ze met haar willen delen? Of gaat Roodkapje misschien wel mee naar het bos om samen met de leerlingen nieuwe ontdekkingen te doen? In het verhaal van Roodkapje heeft zij een mandje mee met lekkers voor oma. Maar wat niemand weet is dat Roodkapje ook nog een speciaal koffertje heeft. Daar doet ze haar bijzondere ontdekkingen in. Dit koffertje kunnen de leerlingen meenemen wanneer Roodkapje mee gaat naar huis. Doen ze hun ontdekking in het koffertje wanneer ze weer naar school komen? Is het te groot voor het koffertje? Misschien kan er dan een foto van gemaakt worden? Heeft u zelf geen geschikt koffertje in de klas dan zijn er een beperkt aantal exemplaren te leen bij De Helderse Vallei. Spelen en leren: in het bos kun je heerlijk spelen en bewegen. Wat doen de leerlingen wanneer ze buiten spelen? En in het bos? Zijn er ook regels voor spelen in het bos, net als op het plein? Wat mag er wel en wat niet? Waarom is dat eigenlijk zo?

Voorbereiding door de leerkracht Voordat u met de leerlingen naar de expositie komt dient u een aantal zaken voor te bereiden: Maak maximaal 6 groepjes van 5 leerlingen; Regelen van tenminste 1 volwassen begeleider per maximaal 5 leerlingen; Regelen van voldoende vervoer naar De Helderse Vallei; Overhandigen Informatie voor de begeleiders die het bezoek begeleiden; Bespreek gedragsregels die gelden tijdens het bezoek met de leerlingen. Ontvangst en introductie De klas wordt ontvangen bij De Helderse Vallei door een educatief medewerker. De educatief medewerker heet de leerlingen welkom. Na een kort verhaal en instructie voor de begeleiders mogen de groepjes op pad. Bezoek aan Roodkapje De expositie is opgedeeld in vijf verschillende onderdelen en een buitenopdracht. Zeg Roodkapje waar ga je heen? Ik zie ik zie wat jij niet ziet! Wolf, wat heb je grote oren! Roodkapje, zorg je goed voor de dieren? Oma, mag ik je komen helpen? Buitenopdracht: het wolvenpad De groepjes bezoeken samen met hun begeleider de verschillende onderdelen van de expositie en voeren daar verschillende leeractiviteiten uit. Voor elk onderdeel is er een instructie voor de begeleider beschikbaar. Per onderdeel is een groepje ongeveer 10 minuten bezig. Na ongeveer 60 minuten komt de groep weer bij elkaar voor de afsluiting. Afsluiting Als alle opdrachten zijn gedaan, of wanneer de tijd om is, komt de groep weer samen voor een korte afsluiting. De educatief medewerker van De Helderse Vallei praat kort met de leerlingen na over wat ze geleerd hebben en neemt vervolgens afscheid van de leerlingen. De leerkracht ontvangt een evaluatieformulier.

De leerlingen zijn weer terug in de klas. U kunt het bezoek aan de expositie op de volgende manieren verwerken en/of verdieping aanbrengen: Kringgesprek Bespreek het bezoek aan de expositie met de leerlingen. Bijvoorbeeld door te vragen: Hoe vonden de leerlingen het bezoek aan Roodkapje? Roodkapje speelt graag in het bos. Wat vinden zij leuk om te doen als ze buiten spelen? Is het bos ook hun favoriete plek om te spelen? Of spelen ze graag ergens anders? Waarom daar? Weten de leerlingen nog waarom de Grote Boze Wolf soms een beetje boos was op Roodkapje? Is er op hun favoriete speelplek ook wel eens rommel? Wie heeft die dan gemaakt? Wat kun je er aan doen dat je er toch fijn kunt spelen? Welke opdrachten hebben de leerlingen gedaan in het huis van oma? Welke opdracht vonden ze het leukst, moeilijkst? In het bos van Roodkapje waren ook luisterspelletjes en kijkspelletjes. Welke vonden ze leuk, moeilijk, makkelijk? Weten de leerlingen nog welke dieren ze ontmoet hebben in het bos van Roodkapje? Wat weten ze nog te vertellen over deze dieren? Hoe ga je goed met ze om? Muzische Vorming Aanleren van het liedje van Roodkapje met tekstimprovisatie (zie bijlage 2 voor tekst en muzieknotatie) Luisteren naar natuurfragmenten Klassieke muziek (Vivaldi 4 jaargetijden) beluisteren: hoe klinkt de lente? En hoe het vallen van de bladeren? Ritme van dieren die door het bos sluipen, rennen, galopperen, springen (ook goed te verwerken in een gymles) Liedjes Roodkapje van Sprookjeswonderland: http://www.youtube.com/watch?v=ift5j3dsouu Rap Roodkapje (zie ook boek boekenlijst): http://www.youtube.com/watch?v=m3kr38me5bq Creatieve Vorming Lees het verhaal van Roodkapje voor. Als de wolf vraagt naar wat er in het mandje van Roodkapje zit, is deze leeg! Alle lekkere dingen voor oma zijn verdwenen. Kunnen de leerlingen van klei lekkere en gezonde dingen maken: fruit, koekjes, drinken Maak op grote vellen verftekeningen van Roodkapje, oma en de wolf en verzamel vervolgens plaatjes van woorden die met de R, de W en de O beginnen. Bewegingsonderwijs Tijdens de gymles kunt u diverse activiteiten in het kader van Roodkapje plaatsen: Het bekende Zeg Roodkapje waar ga je heen? Tikspelletje met Roodkapje en de Wolf U kunt de leerlingen de bewegingen van Roodkapje uit het verhaal laten uitbeelden: hinkelen door het bos, bukken, bloemen plukken, etc. Ritme van de dieren laten lopen, bijv. snelle miertjes of het heen en weer waaien van de bomen.

Taal & rekenactiviteiten: Geheugenspel/ sorteerspel: in een mandje zitten spullen die aansluiten bij de belevingswereld van de leerlingen en bij het thema Roodkapje. Haal de voorwerpen een voor een uit het mandje en bespreek met de leerlingen wat ze zien en wat de het voorwerp met Roodkapje te maken. Leg de spullen een aantal minuten op de grond. De leerlingen morgen ernaar kijken. Dan gaan de spullen in het mandje met een theedoek erover heen. Wat zat er in het mandje? Het spel kan nog moeilijker gemaakt worden door steeds iets weg te nemen. Ook kan dit spel gebruikt worden om voorwerpen te sorteren. Of, neem 3 voorwerpen: wat hoort er niet bij? In bijlage 3 staan werkbladen die gebruikt kunnen worden voor: wat hoort er bij elkaar, en leg het verhaal in de juiste volgorde. Taalspel letters: pak een van de voorwerpen uit het mandje. Met welke letter begint het woord? Weten de leerlingen nog meer woorden met dezelfde letter? Woordweb: maak een woordweb met alle woorden die met het sprookje van Roodkapje te maken hebben. Letter van de week: de leerlingen mogen het koffertje van Roodkapje mee naar huis nemen met daarin een letter. Ze zoeken thuis spullen die beginnen met dezelfde letter en nemen die mee naar school. Het is natuurlijk ook mogelijk om alle leerlingen een koffertje of mandje te laten maken. Zo kan iedereen de letter van de week mee naar huis nemen. De letters W, O, R en K, zijn in de bijlagen terug te vinden als letterkaart met illustraties uit de expositie. Raadspelletje: een van de leerlingen krijgt het mandje van Roodkapje met daarin een voorwerp uit de klas. De leerling loopt de kring rond terwijl iedereen zingt: Zeg Roodkapje wat neem je mee? Wat is dat? Wat is dat? De leerlingen mogen vragen stellen die met ja of nee beantwoord kunnen worden. Er mogen maximaal 10 vragen gesteld worden, zoals kun je het eten? of kun je er in lezen? Daarna mag degene met het mandje het vertellen. Natuuronderwijs In de inleidende leeractiviteiten staat dat de leerlingen met Roodkapje op onderzoek kunnen gaan. Heeft uw school een mooi groen schoolplein? Of kunt u met de leerlingen naar een mooie locatie dichtbij de school? Laat de leerlingen dan zelf op onderzoek uitgaan. Ze kunnen Roodkapje meenemen, maar ook bijvoorbeeld een kladblok of tekenpapier met potloden. Wat ze zien mogen ze tekenen en mee terugnemen naar de klas om er over te vertellen. Boomschors laat zich goed overtrekken met een krijtje en bloemen zijn best goed na te tekenen. Maar ook geluiden kunnen getekend worden. Harde geluiden zijn bijvoorbeeld grote cirkels en het geluid van een tjilpende vogel zijn veel kleine stipjes achterelkaar.

Duurzaam gedrag De expositie leent zich uitstekend als startpunt voor het bespreken van duurzaam gedrag in de klas, op school en thuis. Sociaal gedrag Hoe gaan we om met elkaar? Welke afspraken hebben we daar over? Hoe gaan we om met de materialen die we gebruiken? En hoe gaan we om met dieren en planten? Energie en energiegebruik Hoe gaan we om met de energiebronnen in school: licht, water, warmte, etc.? In de bijlage staan diverse bronnen die meer informatie bieden over gebruik van energiebronnen. De omgeving van de school leent zich ook goed voor verwerking van het thema duurzaamheid. Zorg voor het schoolplein/ de schooltuin Zorg voor de dieren in de omgeving Gezonde voeding Wat zit er in het mandje van Roodkapje? Is het eten wat zij aan oma brengt gezond? Wanneer is eten goed voor je? En wanneer niet? Wat nemen de leerlingen zelf mee naar school voor hun pauze? Mogen zij dat zelf uitkiezen? In bijlage 4 staan nog meer bronnen om verder geïnspireerd te raken tot leeractiviteiten bij het thema van Roodkapje en sprookjes.

Informatie voor de begeleiders Welkom U gaat een groepje leerlingen begeleiden tijdens hun bezoek aan de expositie Roodkapje bij De Helderse Vallei. Hartelijk dank daarvoor! In deze handleiding staat in grote lijnen wat er van u verwacht wordt. Tijdens het bezoek ontvangt u aanvullend materiaal en een korte instructie. Wat wordt er van u verwacht? Voorlezen van de opdrachten (worden uitgereikt tijdens het bezoek). Uw groepje begeleiden bij het uitvoeren van de opdrachten. Zorgen dat uw groepje bij elkaar blijft. Zorgen dat alle materialen gebruikt worden waarvoor ze bedoeld zijn. Zorgen dat de leerlingen zich houden aan de afspraken die in de klas gemaakt zijn. Ontvangst en introductie De klas wordt ontvangen bij De Helderse Vallei door een educatief medewerker. De educatief medewerker heet de leerlingen welkom. Na een kort verhaal en instructie voor de begeleiders mogen de groepjes op pad. Bezoek aan Roodkapje De expositie is opgedeeld in vijf verschillende onderdelen en een buitenopdracht. Zeg Roodkapje waar ga je heen? Ik zie ik zie wat jij niet ziet! Wolf, wat heb je grote oren! Roodkapje, zorg je goed voor de dieren? Oma, mag ik je komen helpen? Buitenopdracht: het wolvenpad De groepjes bezoeken samen met hun begeleider de verschillende onderdelen van de expositie en voeren daar verschillende leeractiviteiten uit. Voor elk onderdeel is er een instructie voor de begeleider beschikbaar. Per onderdeel is een groepje ongeveer 10 minuten bezig. Na ongeveer 60 minuten komt de groep weer bij elkaar voor de afsluiting. Afsluiting Als alle opdrachten zijn gedaan, of wanneer de tijd om is, komt de groep weer samen voor een korte afsluiting. De educatief medewerker van De Helderse Vallei praat kort met de leerlingen na over wat ze geleerd hebben en neemt vervolgens afscheid van de leerlingen.

Zeg roodkapje waar ga je heen Zo alleen, zo alleen Zeg Roodkapje waar ga je heen Zo alleen Ik ga bij grootmoeder koekjes brengen In het bos, in het bos Ik ga bij grootmoeder koekjes brengen In het bos In het bos wonen de wilde dieren In het bos, in het bos In het bos wonen de wilde dieren In het bos Ben niet bang voor de wilde dieren Ben niet bang, ben niet bang Ben niet bang voor de wilde dieren Ben niet bang 'k Zal wel zien of jij niet bang bent, 'k Zal wel zien, 'k zal wel zien. 'k Zal wel zien of jij niet bang bent, 'k Zal wel zien. Pas maar op daar komt de wolf Pas maar op, pas maar op Pas maar op daar komt de wolf Pas maar op...

O.a. de volgende boeken passen bij het thema van de expositie Tip: op bol.com zijn van beide boeken inkijkexemplaren beschikbaar met o.a. het hele verhaal van Roodkapje. Digitale bronnen http://www.jufanke.nl/themasprookjes.html http://www.digischool.nl/po/community12/?page=custom&file=sprookjes.html Meer weten over duurzaamheid & energie? http://www.eco-schools.nl/ http://www.milieucentraal.nl/thema's/thema-2/afval-heb-je-zelf-in-de-hand/afvalscheiding/ http://www.kraanwater.nu/watweetjijvankraanwater/waterweetjes/hoeveel-water-gebruikje/pages/default.aspx http://www.duurzameverpakkingen.info/ http://www.energiebus.nl/lesmateriaal.asp Meer weten over gezonde voeding? De Helderse Vallei heeft voor de onderbouw de leskist Smaaklessen in haar uitleenassortiment http://smaaklessen.kennisnet.nl/