Techniek: De Roos van Leary

Vergelijkbare documenten
Roos van leary. Rogier Guns 10 Oktober 2007

De wijze waarop we op elkaar reageren

Roos van Leary. Interactiecirkel gedrag. Het nut van de Roos van Leary. Hoe werkt de Roos van Leary?

INHOUD 1 Introductie van de Roos van Leary 2 De uitwerking van de Roos van Leary 3 Werken met de Roos van Leary

Workshop Samenwerken en weerstand

De Roos van Leary. Boven. Onder. 1. Interactieroos van Leary

Reader Gespreksvoering

Proefles Business Assistant - Secretary Management Institute - Dania van Damme

TACTIEKEN BIJ DE STRIJDGEEST

Omgaan met gemekker oftewel klaaggedrag

Mijn collega (of leidinggevende) hoort mij niet. En de werksfeer zou ook beter kunnen

Verbinding maken in je sollicitatiegesprek door bewust te communiceren. Alex Hoogendoorn

Hup AIOS Hup. Hoe bevorder je een actief leerproces?

Feedback is een mededeling aan iemand die hem informatie geeft over hoe zijn gedrag wordt waargenomen, begrepen en ervaren.

Zelfreflectie meetinstrument Ondernemende houding studenten Z&W

In gesprek gaan met ouders in verband met een vermoeden van kindermishandeling

Cursus Omgaan met klachten

Luisteren is geen trucje

Roos van Leary. Steven Jonathan Geluk. Studentnummer: Projectleider techniek - Associate Degree Datum: S.J.G

Feedback. in hapklare brokken

Leary op de vloer. handleiding voor gebruikers vloerkleed en vloertegels 2018 / LEARY ACADEMY

11 Omgaan met verbale agressie

Werkvorm: 4 niveaus van communicatie

Feedback geven. Feedback kan positief en negatief zijn. Negatieve feedback geven is moeilijk

1Communicatie als. containerbegrip

Luisteren Niet luisteren Belang van luisteren Luisterdoelen Luistervaardigheden

Roos van Leary: theorie en zelftest

Onderwijsavond: Groepsdynamiek! Een sterke start van het schooljaar.

Effectief feedback geven. Mart Calff, medisch psycholoog

Feedback ontvangen. Feedback ontvangen is moeilijk. Hoe gaan we om met feedback?

Focussen: 2 x 2 vragen

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Stap 6: Wat is de kernovertuiging?

Deel 9/12. Leer je invloed effectief aanwenden om je doelen te bereiken

Stelling 2 De SWOT analyse is oorspronkelijk bedoeld als analyse-instrument om te analyseren hoe organisaties of afdelingen functioneren.

Interactie en communicatie. Communicatie

Samen werken = samenwerken bij De Belvertshoeve

Zie ook tekst Personeelsuitstroom (Chamilo) Personeelsopvolging en - uitstroom: Exit- en ontslaggesprek Marijke Van Nieuwenhuyse

Nieuwsbrief 3 De Vreedzame School

Voorbeeldrapportage Roos van Leary

5 Assertiviteit. 1 Inleiding

Vertel aan je kind dat het nodig is de school in te lichten om het pesten te laten stoppen;

Deel 12/12. Ontdek die ene aanpak waarmee je al je problemen oplost

Workshop Communicatie & Mediation

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

Tip De "Roos van Leary" 1/8

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

In gesprek met werknemers met psychische klachten. Machteld List, Sitagre

Mentor!Wat nu? Danique Voorthuijzen Jaar 4

Aan de slag blijven. Schematisch overzicht van thema s, leerdoelen en inhoud

Effectieve samenwerking: werken in driehoeken

Pedagogische opleiding theorie. Doelstellingen. Doelstellingen. Hoofdstuk 1 Communicatie en feedback. De kennis over de begrippen:

2 Training of therapie/hulpverlening?

In dialoog met elkaar

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN. Wijs ze op. en de online coach.

Traject Welzijn; Communicatie MZ. Inhoudsopgave (concept)

Tot een geloofsgesprek komen. I Ontmoeten

OPDRACHTEN BIJ THEMA 9 FEEDBACK

Het verkoop-adviesgesprek. Waar gaat deze kaart over? Wat wordt er van je verwacht? Verkopen

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Effectieve samenwerking: werken in driehoeken

Veel succes met de ontwikkeling van je team! Als je vragen hebt of even wilt sparren, bel of mail mij dan gerust. Thijs Rijnbergen

E-BOOK FEEDBACK GEVEN IS EEN KUNST EXPRESS YOUR INNER POWER

Workshop Lichaamstaal. Lichaamstaal, een krachtig communicatiemiddel

Introductie in effectief en bewust communiceren. Communicatie; wat is dat eigenlijk?

Les 1: Communicatie en interactie + soorten communicatie

Ik-Wijzer Naam: Sander Geleynse Datum: 27 januari 2016

Handleiding lesmethode Groep 8 Brugklas Bikkels. Inkijkexemplaar

AMETHIST Developing People

Omgaan met agressie bij klanten

Hoe staat u in de Roos van Leary?

Transactionele Analyse

Grenzen. Wat zijn grenzen en hoe stel je ze? July 5, 2016 Opgesteld door: Sheila Neijman

Laat de jongeren de test conflictstijlen maken (zie bijlage 1). Naar aanleiding van de uitslag ga je in gesprek.

Even kennismaken... Communicatie De essentie! Succesvol onderhandelen

Agressief gedrag. Samenvatting Hieronder hebben we de inhoud van de aflevering Agressief gedrag samengevat. Gemakkelijk om er nog eens bij te pakken.

Zeggen wat je precies bedoelt is vooral belangrijk als je niet goed kunt opschieten

EFFECTIEF & VERBINDEND COMMUNICEREN DIRECTIECONGRES HOUFFALIZE, Lieke Kuijte Sint-Franciscusinstituut

Ideeën presenteren aan sceptische mensen. Inleiding. Enkele begrippen vooraf

> Ik luister met de bedoeling. > Ik leer jouw taal, zowel. > Ik maak het veilig voor jou, > Ik ga op zoek naar waar de

Trainershandleiding Brugklas Bikkels. Inkijkexemplaar

Effectief aansluiten bij overbelaste leerlingen en hun ouders: Zo makkelijk is dat niet!

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

NIEUWSBRIEF Basisschool De Springschans

OEFENINGEN: NEEM UW GEDACHTEN ONDER DE LOEP

Verbindingsactietraining

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Door te luisteren kan je soms heel veel zeggen

FEEDBACKRIJKE SCHOOL. Wat is dat. Hoe bereik je dat. Ria van der Sar,

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

Inleiding. Veel plezier!

Conflict Communicatiestijl Scan

Dingetjes I. Kleuter-kabouters

vaardigheden - 21st century skills

Transcriptie:

Techniek: De Roos van Leary Uitwerking en voorbeelden Als aanvulling op techniek 50 van het boek SLIM! geven we in dit artikel enerzijds een samenvatting en anderzijds een nadere uitwerking van de Roos van Leary. We geven u veel (herkenbare) voorbeelden. Tevens behandelen we vastgelopen interactiepatronen, alsook een voorbeeld van onder-tegengedrag. Ten slotte focussen we ons op non-verbaal gedrag. De Roos van Leary is in de jaren 60 - ontwikkeld door de Amerikaanse psycholoog Timothy Leary. Hij ontdekte dat de manier waarop mensen reageren in veel gevallen voorspelbaar is. Bepaald gedrag roept namelijk een bepaalde reactie op. Dit maakt dat gedrag te voorspellen en te beïnvloeden is. 1.1 De Roos van Leary De Roos van Leary heeft het model van een windroos. De windroos is opgebouwd uit twee assen, die samen een kruis vormen. In de meest eenvoudige vorm is de Roos van Leary verdeeld in vier delen (kwadranten). Mensen hebben in relaties met andere mensen twee basisbehoeften: 1. We willen invloed hebben op anderen en hun omgeving 2. We willen geaccepteerd worden. Vanuit deze basisbehoeften is het assenstelsel van de Roos van Leary opgebouwd: 1. De verticale as die van boven en onder geeft de mate van invloed aan: bovengedrag is gericht op veel invloed uitoefenen; ondergedrag is dat niet of nauwelijks. 2. De horizontale as die van tegen en samen - geeft de mate van acceptatie (relatie) aan: samengedrag is gericht op acceptatie; tegengedrag op andere belangen, meestal resultaat. Rechts staan begrippen zoals: samen, wij, relatie, samenwerking, sympathie en affectie. Links staan begrippen zoals: tegen, ik, taakgericht, autonomie, antipathie en afwijzing. De Roos van Leary: Uitwerking en voorbeelden Aanvullend materiaal bij SLIM! 1

Analyseren De Roos van Leary plaatst gedrag in een overzichtelijk en visueel model. Daardoor kunt u iemands gedrag analyseren door de volgende vragen te stellen: Is het gedrag samen of tegen? Is het gedrag boven of onder? Het plaatsen van gedrag is niet alleen belangrijk om iemand beter te begrijpen, maar ook bij het inspelen op en beïnvloeden van iemands gedrag. Gedrag is volgens Leary namelijk altijd een gevolg van gedrag. In de interactie tussen mensen roept het gedrag van de dus een bepaald gedrag van de ander op: Boven-samen-gedrag (leidend) roept onder-samengedrag (volgend) op. Dit geldt andersom ook: onder-samengedrag (volgend) roept boven-samengedrag (leidend) op. Dit heet ook wel complementair gedrag. Boven-tegengedrag (aanvallend) roept onder-tegengedrag (verdedigend) op. En ook hier geldt weer het omgekeerde: onder-tegengedrag (verdedigend) vraagt om boventegengedrag (aanvallend) op. Dit heet ook wel symmetrisch gedrag. Voorbeeld 1: leidend roept volgend op Tijdens een teamvergadering vertelt Dirk (directeur) dat hij volgende maand een pleidooi wil houden over taakgericht werken. Trudy valt hem in de rede: Nou ben benieuwd hoe ik dat zonder onderwijsassistente voor elkaar krijg met 34 kleuters! Dirk: Momentje Trudy, ik ben nog niet uitgesproken. Trudy accepteert de reactie van Dirk en houdt haar mond verder. Voorbeeld 2: volgend roept leidend op Dirk en Kristien (IB er) werken samen aan de update van het zorgplan. Kristien zit met de handen in het haar en roept: Ik snap hier niks van! Help! Dirk loopt naar haar toe en zegt: Laat me eens kijken.. ohhh dat is niet zo heel erg moeilijk, mail me dat hoofdstuk even, dan zal ik je een voorzet geven. Voorbeeld 3: aanvallend roept verdedigend op Pauline (leerkracht groep 3) komt met een rood hoofd de kamer van Dirk (directeur) binnen. Ze is boos en briest: Dat stomme volgsysteem! Ben er uren mee bezig en je schiet er geen steek mee op. Allemaal verloren tijd! Dirk kent Pauline. Het is niet de eerste keer, dat ze hierover moppert en klaagt. Hij zegt: Ik kan er ook niks aan doen. Het moet van de inspectie. Voorbeeld 4: verdedigend roept aanvallend op Rens (leerkracht van groep 6) heeft voor de vierde keer de toetsresultaten niet op tijd ingeleverd bij Kristien (IB er). Hij verontschuldigt zich: Ik heb het zo druk gehad met het organiseren van het voetbaltoernooi. Sorry hoor, maar ik heb er nog geen tijd voor gehad. Kristien loopt hem al drie weken achter de vodden en antwoordt geïrriteerd: Ik heb er schoon genoeg van. Ik ben je smoesjes spuugzat! Door jouw gedoe kom ik in tijdnood. Beïnvloeden De Roos van Leary gaat ervan uit dat wanneer iemand het gedrag van de ander heeft gecategoriseerd, deze persoon het gedrag van de ander kan beïnvloeden met eigen gedrag. Met andere woorden: als het gedrag van een ander u niet bevalt, dan zult u zelf moeten De Roos van Leary: Uitwerking en voorbeelden Aanvullend materiaal bij SLIM! 2

veranderen. Hoe dit werkt verduidelijken we met aan de hand van de eerder gegeven voorbeelden. Voorbeeld 1 Trudy reageert vaker ongenuanceerd. Haar reacties komen aanvallend en opstandig over, terwijl ze dat beslist niet zo bedoelt. Wanneer Dirk tijdens een vergadering eens wat vaker volgend gedrag van Trudy wil zien, dan zal hij zelf meer de leiding op zich moeten nemen. Hij kan haar bijvoorbeeld van te voren op de hoogte stellen en haar uitnodigen mee te denken. Voorbeeld 2 Dirk neemt Kristien haar probleem uit handen. Hij lost het op door zijn reactie. Wanneer hij zegt: Kom op meid, je kunt het wel! Waar zit het probleem?, dan nodigt hij Kristien uit tot leidend gedrag door zichzelf volgend op te stellen. Voorbeeld 3 Wanneer Dirk het aanvallende gedrag van Pauline beu is, zal hij moeten stoppen met zijn eigen verdedigende gedrag. Wat zou Pauline doen, als Dirk zou zeggen: Pak de telefoon, bel de inspectie en informeer naar het nut van een volgsysteem. Voorbeeld 4 Wilt u graag dat de ander niet altijd in de verdediging zit, zorg dan dat u niet gaat aanvallen. Rens moet wel uit de verdediging komen, wanneer Kristien zegt: Hoe kan ik je helpen om ervoor te zorgen dat het de volgende keer wel in orde is? Vastlopende interactiepatronen Als twee mensen samen in hetzelfde kwadrant zitten, houden zij hetzelfde gedrag in stand. Per kwadrant ligt het volgende effect voor de hand: Twee mensen in het kwadrant boven-tegen kunnen belanden in een machtsstrijd Twee mensen in het kwadrant boven-samen willen beiden graag hun eigen plan uitvoeren en gewaardeerd worden Twee mensen in het kwadrant onder-samen komen niet veel verder, omdat initiatief ontbreekt. Twee mensen in het kwadrant onder-tegen versterken elkaar in hun kritische houding of isolement U kunt hiermee aan de slag door eerst naast de ander in de Roos te gaan zitten. We geven twee voorbeelden ter illustratie: 1. Is de ander aanvallend, dan reageert u leidend: Wat reageer jij heftig! Wat mankeert er aan mijn voorstel? Ik wil graag eens met jou praten over wat er dwars zit. 2. Is de ander verdedigend, dan reageert u volgend: Ja, het is ook heel erg. Vreselijk! Vervolgens kiest u in welk kwadrant u wil zitten en daar past u uw gedrag op aan. En dan kunt u effectief met elkaar communiceren. De Roos van Leary: Uitwerking en voorbeelden Aanvullend materiaal bij SLIM! 3

De Roos in acht delen Tot nu toe hebben de Roos in vier kwadranten behandeld. Als we elk kwadrant in tweeën splitsen, krijgen we acht segmenten. Boven-samen wordt dan verdeeld in een segment (leidend) waar Boven belangrijker is dan Samen en segment (helpend) waar Samen belangrijker is dan Boven. Onder-tegen wordt verdeeld in een segment (teruggetrokken) waar Onder belangrijker is dan Tegen en een segment (opstandig) waar Tegen belangrijker is dan Onder. Enzovoort. De segmenten in een kwadrant vertonen als het ware tegengesteld gedrag. Onder-tegen gedrag Stel: een aantal teamleden zit voornamelijk ik het segment onder-tegen of tegen-onder. Mensen met onder-tegengedrag vertonen teruggetrokken gedrag. Ze houden zich vaak buiten de discussie. Het kan hen niet zo veel schelen wat er besloten wordt en voor veel onderwerpen tonen ze geen interesse. Mensen met tegen-ondergedrag zijn opstandig, stellen kritische vragen, bieden weerstand en zoeken conflicten. Dit is een lastige situatie met veel negatieve gevolgen voor de collegialiteit en sfeer in school, want dit gedrag roept ander gedrag op: onder-tegengedrag roept arrogantie en superioriteit op; tegen-ondergedrag roept agressie op. Wat kunt u doen? Met de Roos van Leary kunt u bijvoorbeeld in het MT bedenken welk ander gedrag u graag zou willen zien van deze teamleden, bijvoorbeeld een actieve, op samenwerking gerichte houding. Dit is gedrag in de hoek van boven-samen of samen-boven. Vervolgens kiest u het gedrag dat samen-boven als effect heeft, dus samen-onder. In plaats van deze teamleden te wijzen op hun plichten, kiest u voor een totaal andere aanpak: samen-onder, dus volgend, vragend gedrag. Concreet vraagt u deze teamleden om hulp: Wat kan het MT doen om de samenwerking te bevorderen, wat hebben deze teamleden nodig voor een goede samenwerking? U stelt zich expres onderdanig op. U heeft geen eisen, maar alleen vragen. Vooral hoe-vragen zijn daarbinnen belangrijk (hoe kunnen we dat doen, hoe moeten we dat aanpakken, hoe gaan we daarmee aan de slag). De teamleden worden door uw gedrag uitgenodigd om De Roos van Leary: Uitwerking en voorbeelden Aanvullend materiaal bij SLIM! 4

samengedrag (helpend) en bovengedrag (leidend) te vertonen. Daarmee heeft u met uw gedrag het gedrag van de betreffende teamleden beïnvloed en bereikt u als MT uw doel: een meer actieve, op samenwerking gerichte houding van deze teamleden. Het werkt niet altijd, maar proberen is zeker de moeite waard. Verbaal en non-verbaal Interactie verloopt via twee communicatiekanalen: 1. Verbaal (alles wat we zeggen) 2. Non-verbaal (lichaamstaal). Deze twee kanalen moeten in overeenstemming congruent zijn. Wanneer dit niet het geval is, ontstaat verwarring. Wanneer een vader zijn kind glimlachend een standje geeft, zal de boodschap nauwelijks overkomen. Wanneer Pauline met een nors gezicht vertelt dat ze een leuke dag heeft gehad, zal Dirk twijfelen aan de waarheid van dat antwoord. Verbaal jokken is veel makkelijker dan non-verbaal. Het grootste deel van de boodschap wordt dan ook non-verbaal verteld. Bij elk segment uit de Roos van Leary hoort verbaal en congruent non-verbaal gedrag. In het onderstaande schema geven we een overzicht. Segment Verbaal Non-verbaal Leidend Ik overtuig/adviseer Ik ben nadrukkelijk aanwezig Helpend Ik toon begrip Ik heb oogcontact Meewerkend Ik toon respect Ik luister en bevestig Volgend Ik stel vragen Ik blijf onopvallend Teruggetrokken Ik klaag Ik isoleer me Opstandig Ik stel kritische vragen Ik toon afkeer Aanvallend Ik beledig Ik ben nadrukkelijk aanwezig Concurrerend Ik schep op Ik ben arrogant Tot slot Nu nog de praktijk. U zult merken, dat u zich met deze kennis bewust zult worden van de werking van de Roos van Leary. De voorbeelden liggen op straat en u heeft er dagelijks mee te maken. Oefening baart kunst en lukt het niet, of lukt het niet in één keer: geen probleem! Er komt altijd een volgend interactiemoment waarop u het weer kunt proberen. Durf ermee te spelen en u zult zien dat het werkt. Filmpjes http://www.youtube.com/watch?v=sdxz7lrvo7m Uitleg Roos van Leary (gesprek) http://www.youtube.com/watch?v=1db1ct-y9yk Een teamvergadering: beïnvloeden van gedrag De Roos van Leary: Uitwerking en voorbeelden Aanvullend materiaal bij SLIM! 5

Geraadpleegde bronnen, aanbevolen boeken/spellen Van Dijk, B. (2008), Beïnvloed anderen, begin bij jezelf. Over gedrag en de Roos van Leary, Thema. Cuvelier, F. (2008), De Stad van Axen. Gids bij menselijke relaties, Uitgeverij Pelckmans. Van Dijk, B. en F. Moes (2005), Het grote beïnvloedingsspel, Thema. (De Roos van Leary uitgewerkt in spelvorm. Leuk en leerzaam!) De Roos van Leary: Uitwerking en voorbeelden Aanvullend materiaal bij SLIM! 6