Les 8 - Zelfreflectie

Vergelijkbare documenten
Vakoverschrijdende eindtermen/ontwikkelingsdoelen globaal voor het secundair onderwijs

Studiedag Duurzame Ontwikkeling

Aardrijkskunde, Godsdienst, Economie, Geschiedenis, Natuurwetenschappen, Handel, PAV, Humane Wetenschappen

WORKSHOP. NAAM ORGANISATIE Integratiedienst Leuven - Wereldkleur TITEL WORKSHOP Liedjes en dans in Swahili (Oost-Afrika) Type ASO TSO BSO KSO

Jaarplan Jaarplan PAV 5dejaar

Les 1 Van koffieboon tot pakje koffie

Workshop levensverhalen van Duitse soldaten infobrochure voor leraren

Gezien het bovenstaande zijn kunstvakken direct of indirect betrokken bij het nastreven van vakoverschrijdende

DOELSTELLINGEN EN VOET BUURTAMBASSADEURS

Titel: Creatief met (kilo) gram Groep 5 rekenen 1

Onderwijskundige Visie

VAKKEN Koken, Cultuurwetenschappen, Integrale opdrachten, Sociale activiteit

Les 5: Sociaal ondernemen

Geschiedenis en VOET

WORKSHOP. Type ASO TSO BSO KSO

Educatief materiaal om te werken rond relaties en seksualiteit met de bijhorende VOET

Wij medewerkers & wij leerlingen van Stad & Esch maken samen de plek waar ontdekken en leren als vanzelf gaat. Welkom 21e eeuw.

Identiteitsdocument van Jenaplanschool de Sterrenwachter

de Wat Wil ik Workshop [OEFENING] Maak deze top-3 gratis testen + Reflectie

Taalgericht de klas in! Een taalgerichte W&T-les voorbereiden en uitvoeren

Taalgericht de klas in! Een taalgerichte W&T-les voorbereiden en uitvoeren Presentatie door : Anna Hotze, Edith Louman en Meie van Laar

Soorten gezinnen. 2. Vakgebied en vakonderdeel: Wereldoriëntatie / Godsdienst. Eerste graad Tweede graad Derde graad

Je waarden zijn o.a. bepalend voor de dingen die je doet. Ze vormen als het ware de onderlaag van waaruit je de keuzes maakt in het leven.

J L. Nordwin College Competentiemeter MBO - 21st Century & Green Skills. Vaardigheden Gedragsindicatoren. 21st Century Skill - -

Workshop zelfbeoordelingslijst PARTNERS IN PASSEND ONDERWIJS

WIE? WAT? WAAROM? HUMANE. wetenschappen. Infodocument voor ouders en leerlingen, door het GO! Atheneum Vilvoorde.

De leerlingen maken van bamboestokken en elastiekjes een brug en gebruiken hiervoor verschillende technische inzichten.

Strategie in Beweging. Koersnotitie. versie 4

Leeftijdbewust personeelsbeleid Ingrediënten voor een plan van aanpak

Leergebied: Zuid Nederland. Constructies. De mens draagt al meer dan 5000 jaar iets om zijn lichaam. Zo blijft het lichaam warm!

Technisch productontwerper gezocht. met een passie voor slimme constructies en het ontwerpen van gebruiksvriendelijke producten

Business Ondernemingsplan opstellen en uitvoeren. Inleiding

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? PLASTIC SOEP Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H? t e a H t

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? STANGENBILJART Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H?

SOCIALE EN BURGERSCHAPSCOMPETENTIE

Hondsrug College. Ondernemend leren. Op het Hondsrug College. Voor mavo, havo en vwo. Het Hondsrug College, een slimme start voor je toekomst!

Hoofdstuk I: Eindtermen de basics

Lesvoorbereiding: Social profit (begeleider in de kinderopvang, optieker, radioloog, verpleegkundige, sociocultureel werker)

Nieuwsbrief. Techniek, (g)een zorg voor later - technische geletterdheid bevorderen Leerlijnen technische geletterdheid

Maatschappelijke vorming

O&O-competentietest. Ben je een onderzoeker of een ontwerper, een denker of een doener? O&O-competentietest van: Ingevuld door: Datum:

is continu in beweging De wereld verandert De samenleving gemeente Voorst organisatieontwikkeling Colofon 2017 en verder

RONDE 1: INBREKEN IN DE KLAS Didactische praktijken ter ondersteuning van gelijke onderwijskansen in het SECUNDAIR ONDERWIJS

Kadernotitie Platform #Onderwijs 2032 SLO, versie 13 januari 2015

Thermometer leerkrachthandelen

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

1 ste graad 2 de graad 3 de graad. Communicatie. Creativiteit. Praatronde - klasraad (Vakoverschijdende eindtermen: Gemeenschappelijke stam)

Latijn-wiskunde Latijn-moderne talen wetenschappen economie-wiskunde economie-moderne talen humane wetenschappen

EMOTIONELE INTELLIGENTIE

Studenten lerarenopleiding. In gesprek over de inhoud van het onderwijs

OBSERVATIELIJST van de MUZISCHE ONTWIKKELING Van kleuters IN 5 CATEGORIEËN

Lesvoorbereiding: Bouw (tegelzetter, metselaar, schilder)

Voorbespreken en voorbereiden van een nieuw blok uit de rekenmethode

Competentieprofiel educatief medewerker buitenschoolse kinderopvang Ravot

Maak je eigen folder! Leerkrachtenbundel

AANSLUITING BIJ VAKKEN & VAKOVERSCHRIJDENDE EINDTERMEN (VOETen)

ONDERWIJSONTWIKKELING - ACTIVERENDE DIDACTIEK

Verslag focusgroep ouders met jongeren in secundaire scholen

Lesvoorbereiding: Chemie, kunststoffen en life-sciences (beroep: Onderzoeker)

Appraisal. Datum:

Persoonlijk Actie Plan Semester 2

2/05/2017. BNB Schoolontwikkeling. Duurzame processen van schoolontwikkeling. Van gedrevenheid naar gedragenheid

De lat hoog voor iedereen! Conferentie Steunpunt GOK

Rondvraag. Persoonlijke rapportage van M. Gulden

Lesvoorbereiding: Kapper en schoonheidsspecialist (beroepen: kapper en schoonheidsspecialist)

WORKSHOP. Type ASO TSO BSO KSO

Lesbrief voor het voortgezet onderwijs. voorstelling BROOS

Gespreksformulieren LA personeel Dommelgroep

Competentie: Leergebied: Zuid Nederland. Toepassen

Unfold your potential

beroepskwalificaties amateur vertolkend muzikant

hr Duurzaam succesvol

DOEL van de WORKSHOP. KIESKEURIG 3 jaar OPDRACHT. Hoe KIESKEURIG bent u geweest bij het kiezen van deze workshop?

Lesvoorbereiding: Transport en logistiek (beroepen: planner, magazijnmedewerker en vrachtwagenchauffeur)

Leerplanacademie sessie 2

Leer Opdrachten ontwerpen voor Blended Learning

Ben jij Vindingrijk? Kolom

Opleidingssymposium OOR Leiden Individueel opleiden en de opleidingsgroep Dinsdag 12 april 2016, LUMC, Leiden

Willibrordus: cultuur in ons hart

Maak je eigen audioguide! Leerkrachtenbundel

Het huis van JBC. Stap 1 op weg naar een gezamenlijke beleving van het nieuwe schoolgebouw

Willibrordus: cultuur in ons hart

Persoonlijk ontwikkelingsplan (POP)

DODE HOEK.

1. Algemene situering van de cursus NCZ leraar secundair onderwijs-groep 1 2. Doel van de cursus NCZ

COMPETENTIE 1: INTERPERSOONLIJK COMPETENT

Transcriptie:

Les 8 - Zelfreflectie VAKKEN Economie, Nederlands, Godsdienst, Handel, PAV, Humane Wetenschappen DOELSTELLINGEN EN EINDTERMEN De leerlingen verwerven inzicht in hun eigen sterke en zwakke punten [verwerven inzicht in de eigen sterke en zwakke punten (21)] denken creatief na over oplossingen [kunnen originele ideeën en oplossingen ontwikkelen en uitvoeren (2)] leren in groep een opdracht tot een goed einde te brengen [dragen actief bij tot het realiseren van gemeenschappelijke doelen (19)] leren over het spectrum aan verschillende manieren van denken [gaan om met verscheidenheid (26)] schatten diversiteit tussen mensen naar waarde [Context Socioculturele samenleving: beschrijven de dynamiek in leef- en omgangsgewoonten, opinies, waarden en normen in eigen en andere sociale en culturele groepen (1)] leren problemen vanuit diverse invalshoeken bekijken [kunnen onderwerpen benaderen vanuit verschillende invalshoeken (13)] METHODIEK Competentie-test Marshmallow test Reflectie Link met Peru

LESVERLOOP BENODIGDHEDEN Marshmallows Rollen plakband Touw (liefst meerdere meters lang) Ongekookte spaghetti COMPETENTIE TEST Het is niet altijd evident om beslissingen te maken over job- en studiekeuze. Met deze les probeer je de leerlingen bewust te maken van hun eigen sterktes en zwaktes. Pas als je deze kent kan je hiermee rekening houden en goede keuzes maken. Ook in Peru staan jongeren dikwijls voor een zware beslissing: moeten ze kiezen om op het platteland te werken, of trekken ze naar de stad? Vaak kunnen deze jongeren beginnen werken in een familiebedrijf, maar dit levert dikwijls geringe opbrengsten op. Daarom trekken jongeren dikwijls naar de stad in de hoop hun passie te vinden, maar vaak is er daar weinig jobgelegenheid.

Je start de les met een competentietest (ontwikkeld door Flanders DC kenniscentrum bij Vlerick Business School, zie bijlage Competentietest ). De leerlingen moeten in elke blok 7, 4, 2 en 1 punten over de 4 mogelijkheden verdelen. Opdracht: 7 punten geef je aan de activiteit waarin je je zelf het best herkent. Aan die activiteit beleef je het meeste plezier; je doet die activiteit het makkelijkst. Zo ken je ook 4, 2 en tenslotte 1 punt toe. Tel op het einde de punten van elke kolom op en zo zie je in welke categorie je het meeste punten hebt. Een leerling behoort dus nu tot de categorie kenner, planner, bedenker of samenwerker. De sterktes en zwaktes per categorie, kunnen de leerlingen lezen in de bijlage Kenmerken van de 4 types. MARSHMALLOW TEST (25 MINUTEN) Op basis van deze categorieën deel je de klas in groepen op. Plaats leerlingen van hetzelfde type in één groep en maak ook 1 of meerdere groepen met verschillende types. Deze opdeling gebeurt om te testen of het best is om leerlingen met dezelfde of verschillende competenties samen te zetten. In hoeverre verschilt hun werkwijze? Elke groep krijgt dezelfde uitdaging: de marshmallow test. Bij deze test krijgt elke groep 1 marshmallow, 1 rol plakband, 1m touw en 20 harde ongekookte spaghettislierten. Elke groep moet een constructie bouwen waarbij ze de marshmallow zo hoog mogelijk krijgen. Hiervoor krijgen ze 20 minuten de tijd.

REFLECTIE Laat de leerlingen kijken naar de constructies van andere groepen. Laat ze nu in klas antwoorden op de volgende vragen. Verliep de samenwerking goed, waarom wel/niet? Wat hadden ze achteraf gezien anders kunnen doen? Zijn er ideeën van andere groepen die je doordacht vind? LINK MET PERU Laat de leerlingen discussiëren (met de volledige klas) over de volgende vragen. o Bij welk beroep is het nodig om een kenner/planner/samenwerker/bedenker te zijn? o Welke competenties zou je linken aan de volgende jobs? o Koffieboer ( zie antwoord hieronder) o Straatverkoper o Architect o Redders aan zee o Advocaat o Werfleider o Soldaat We stelden deze vraag ook aan de jongeren van het Project in Peru. Zelf sommen ze onderstaande competenties en vaardigheden op om een gelukkig en succesvolle boer te zijn: o kwaliteitsvolle producten vervaardigen o zich laten leiden en vergezellen door een expert, om organische koffie van hoge kwaliteit te kunnen produceren o goed opgeleid zijn o ondersteund worden o in harmonie met de natuur en de omgeving leven o werken met een planning en met duidelijke doelen o georganiseerd samenwerken, met de hele familie naar hetzelfde doel streven o goed gepland samenwerken met de familie om een duurzame landbouw te hebben o 'specialty coffee' produceren o als deel van de coöperatieve werken o op de buiten zijn, gelukkig zijn, om het milieu te bewaren

o je boerderij technisch goed beheren, met het nodige/goede onderhoud o gezondheid

Bijlage 1. Competentietest 2. Categorie: kenmerken van de 4 types