Leerplan 2007/ De mogelijkheden van de ontwikkelomgeving gebruiken om de oplossing te implementeren, te testen en te verbeteren

Vergelijkbare documenten
Leerplan : VVKSO 2007/ De mogelijkheden van de ontwikkelomgeving gebruiken om de oplossing te implementeren, te testen en te verbeteren

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER

OBSERVATIESCHEMA. Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen ACADEMISCHE INITIËLE LERARENOPLEIDING. academiejaar 2003/2004

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER: Oefenles 2

Herhaling. Individuele Oefening. Individuele oefening. Tips en technieken in Alice. Vis in de zee Houdt van zeewier

Lesvoorbereidingsformulier

Herhaling. Herhaling. Klasseniveaumethodes. Overerving

Leidraad bij het maken van een lesvoorbereiding

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER (LVF)

Balance Me. Bijlage 1. Arschoot Elien. Herhaling boekhouden. 3 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding

Grafix. Arschoot Elien. Herhaling grafieken. 4 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding. Instructieboekje Grafix.

ECTS-fiche. Opleiding Didactische Competentie algemeen

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER (LVF)

Lesvoorbereidingsformulier

TIMING DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN I. Inleiding

Lesvoorbereidingsformulier

ECTS-fiche. 1. Identificatie. Opleiding Didactische Competentie algemeen. Lestijden 80 Studiepunten 6 Ingeschatte totale

Verantwoording van de te bezoeken les

Lesvoorbereidingsformulier

Didactische competentie algemeen (DCA) A. Algemeen. Theorie X Praktijk Semester 1 X Semester 2 Semester 3 Semester 4

LEIDRAAD VOOR HET LEREN REFLECTEREN

Didactische competentie algemeen (DCA) A. Algemeen. Theorie X Praktijk Semester 1 X Semester 2 Semester 3 Semester 4

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

(afzonderlijk in te vullen per les)

LEIDRAAD VOOR HET LEREN REFLECTEREN

EEN LESVOORBEREIDING MAKEN

Lesvoorbereiding Bachelor in het onderwijs: secundair onderwijs

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER (LVF)

L E S V O O R B E R E I D I N G

Lesvoorbereidingsformulier

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Leerdoelen en succescriteria in de wiskundelessen.

LESVOORBEREIDING nr: 18

Analyse van problemen & Inleiding tot Alice

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

Observatielijst voor klassieke lessen

Documenten van de leraar

L E S V O O R B E R E I D I N G

LESVOORBEREIDING ALGEMENE VAKKEN / VOEDING - VERZORGING

kempelscan K1-fase Eerste semester

Onderwijs en Maatschappij (OMA) A. Algemeen. Theorie X Praktijk Semester 1 Semester 2 Semester 3 Semester 4 X

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

- Algemene informatie - Sterke punten - In de praktijk - Opbouw van de lessen - De lessen - Leerlijnen - Niveau verschil - begeleiding.

Les 1: Inleiding tot Alice

OVERDRACHTSKUNDE. Stichting Kwaliteitscentrum Schoonheidsverzorging Utrecht

WORKSHOP VOOR OUDERS. Smartschool

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Portfolio wiskunde. zelfstandig en gedifferentieerd maken van oefeningen

Waarom kiezen voor WW what?

BZL-groeipad BEGELEID ZELFSTANDIG LEREN. Algemeen. Diocesane Pedagogische Begeleiding Bisdom Gent Werkgroep BZL

GROEIDOSSIER Praktijk SOV

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Week 4 (lesduur 100 minuten) Havo 8ste klas (2) Lesvoorbereiding: Didactische Analyse

(afzonderlijk in te vullen per les)

Stijgen/Dalen. Effectief rekenonderwijs

Lesvoorbereidingsformulier

REPERTOIRESTUDIE WOORDKUNST Hogere Graad

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder. Student(e) Klas Stageschool Plaats

CST: Leergroep rond samenwerkend leren via on line discussiegroepen

Formulier 0: verwachtingen

Lesvoorbereiding. Biol voor jou 2,leerboek, en werkboek Cd-rom Bio voor jou 2. Bordschema. Student leraar secundair onderwijs groep 1

Nieuwsbrief. Interactieve werkvormen in de klaspraktijk. Onderzoeksresultaten en tips voor de praktijk

Formulier 0: verwachtingen

Documenten van de leraar

Lesvoorbereidingsformulier

Leraar en verantwoordelijkheden (LEV) A. Algemeen. Theorie X Praktijk Semester 1 Semester 2 Semester 3 Semester 4 X

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Vakdidactiek theorie: informatica

Waarom een nieuwe reeks?

Vragen stellen in de reken-wiskundeles

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Interfacultaire Lerarenopleidingen, Universiteit van Amsterdam

Windenergie Leerkrachthandleiding

LA KOL Bijeenkomst

FACULTEIT PSYCHOLOGIE EN PEDAGOGISCHE WETENSCHAPPEN FACULTEIT WETENSCHAPPEN VAKGROEP ZUIVERE WISKUNDE EN COMPUTERALGEBRA

Gebruikte bronnen voor de leerlingen: bundel verzorging - ziek zijn, instrumenten van een dokter

Lesvoorbereidingsformulier

LES 4 & 5 GAMEMAKER4YOU

BEOORDELING STAGE DOOR DE VAKMENTOR

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

Wegwijzer vakdidactische opdrachtenstage

Richtlijn Het Activerende Directe Instructie Model

ANIMATIE-FILM-DOMINO KIJKEN, WETEN, SAMENWERKEN

ACTIVERENDE WERKVORMEN. Pedagogische dag COLOMAplus Johan Fouquaert

Stap 2 Leeractiviteiten ontwerpen

Het flexibele informaticapakket

kijkwijzer hoger onderwijs de les de docent taalontwikkelend lesgeven

POP Martin van der Kevie

Handleiding

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Bijlage 5 5.I. colade. Op naar de top. Arschoot Elien. Economische groei. 4 de jaar ASO. D hauwers Fien. Lerarenhandleiding.

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Talenten inzetten voor communicatie en samenwerking

Didactische competentie oefenlessen. A. Algemeen. Theorie Praktijk X Semester 1 Semester 2 Semester 3 X Semester 4

Leidraad universeel ontwerp

Ontwerponderzoek paper 2 Geografische informatievaardigheden in 5 VWO

Transcriptie:

FACULTEIT PSYCHOLOGIE EN PEDAGOGISCHE WETENSCHAPPEN Vakgroep Onderwijskunde Lerarenopleiding LEIDRAAD VOOR OBSERVATIE LESSEN MENTOR 1. ADMINISTRATIEVE RUBRIEK - Naam van de student: De Kuyper Jirka - Naam van de lesgever (mentor / stageleider ): Vandenhende Ellen - School: Ugent - Opleiding en jaar: SLO - Aantal studenten: 5 - Lokaal: pc lokaal - Datum: 30 /11/2007 - Lesuur: 18:25-19:30 2. LESONDERWERP Leerplan 2007/046 KKVSO - LEERPLANDOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN Leerplan 2007/046 6.2.4 De mogelijkheden van de ontwikkelomgeving gebruiken om de te implementeren, te testen en te verbeteren - Leerlingen kennen het begrip klasseniveaumethode en kunnen hiervan voorbeelden geven Faculteit Psychologie en Pedagogische Wetenschappen Vakgroep Onderwijskunde H. Dunantlaan, 2 B-9000 Gent

- Leerlingen kennen het begrip overerving. - Leerlingen zijn in staat om problemen op te splitsen in eenvoudige delen. - Leerlingen zijn in staat om klassenmethodes aan te maken. - Leerlingen zijn in staat om klassenmethodes aan te maken met een object-parameter - Leerlingen kunnen een object met klasseniveaumethodes opslaan voor later gebruik. - Leerlingen kennen de begrippen opacity, isshowing - Leerlingen kennen het onderscheid tussen opacity en isshowing - Leerlingen kunnen objecten roteren rond een onzichtbaar voorwerp - Leerlingen zijn in staat om mist-sfeer te creëren in Alice - Leerlingen kennen het begrip event - Leerlingen kunnen het begrip event uitleggen - Leerlingen kennen het begrip interactief programmeren Dit was de 7 de en 8 de les over Alice in een reeks van 18 3. CHRONOLOGISCH OBSERVATIEVERSLAG PER LES 4. KRITISCHE ANALYSE PER LES (mentor) I. LESFASE III CHRONOLOGISCH VERSLAG IV ANALYSE Lesfase + duur Leraaractiviteiten leerlingenactiviteiten 2

Lesfase 1 7 min Lesfase 2 5 min - Leerinhouden : herhaling methodes - werkvormen : doceren/ activeren - media : slides, bord Herhalingsfase - evaluatie: kan iedereen hierop antwoorden? - klassenmanagement: kunnen we verder? leerlingen vragen stellen - Leerinhouden : klassemethode - werkvormen : doceren - media : slides, bord Aanschouwelijkheidprincipe + - evaluatie: kan iedereen een voorbeeld vinden van een klasse leerlingen expliciet vragen naar hun voorbeeld - leeractiviteit: antwoorden elementen :leerlingen zoeken samen naar het correcte antwoord - leeractiviteit: luisteren, zoeken naar een voorbeeld betrokkenheid: leerlingen mogen zelf een voorbeeld zoeken Verkeerd voorbeeld van een klasse. Laat de leerling in een verwarde toestand achter. De leerkracht spreekt snel waardoor de les druk overkomt De leerkracht geeft snel zelf het antwoord 3

Lesfase 3 3 min - Leerinhouden : overerving - werkvormen : doceren - leeractiviteit: luisteren - media : slides Aanschouwelijkheidprincipe Lesfase 4 - Leerinhouden : oefening ice skater - werkvormen : leergesprek - media : slides, pc Aanschouwelijkheidprincipe + - evaluatie: is de oefening bij iedereen gelukt - klassenmanagement: de aandacht vragen. Zich niet laten afleiden door vertragingsmanoeuvres van de leerlingen. - leeractiviteit: de leerlingen denken mee en brengen suggesties naar voor betrokkenheid: de leerlingen vinden het leuk om zelf te mogen meedenken naar de elementen : de leerlingen zoeken samen naar een. Doordat we de oefening moesten overtypen, was dit minder geslaagd. De leerlingen moeten niet nadenken over wat ze doen. de leerlingen expliciet vragen naar suggesties 4

Lesfase 5 15 min Lesfase 6 - Leerinhouden : Klassemethode met parameter (oefening spin maken) - werkvormen : leergesprek - media : slides, pc Aanschouwelijkheidprincipe + - evaluatie: is de oefening bij iedereen gelukt - klassenmanagement de leerlingen expliciet vragen naar suggesties. - Leerinhouden : opslaan van methodes/ bewaren van het object, voordelen/ valkuilen overerving - werkvormen : doceren - media : slides Aanschouwelijkheidprincipe - leeractiviteit: de leerlingen denken mee en brengen suggesties naar voor betrokkenheid: de leerlingen vinden het leuk om zelf te mogen meedenken naar de elementen : de leerlingen zoeken samen naar een. Niet slides waren niet goed leesbaar. - leeractiviteit: luisteren De leerlingen zijn niet aandacht, ze prutsen nog met hun oefening uit lesfase 5 5

Lesfase 7 - Leerinhouden : oefening schaatsen rond een object - werkvormen : experimenteren - leeractiviteit: onderzoeken Er was niet meer genoeg tijd om deze oefening af te ronden. - media : pc, slides Lesfase 1 - Leerinhouden : oef afwerken, schaatsen rond een figuur - werkvormen : experimenteren - media : pc, slides - evaluatie: is dit bij iedereen gelukt? - leeractiviteit: onderzoeken betrokkenheid: leerlingen maken een oefening elementen : leerlingen helpen elkaar bij het zoeken naar een - klassenmanagement leerkracht loopt rond om te controleren of dit bij iedereen lukt. Indien niet, geeft ze tips 6

Lesfase 2 25 min - Leerinhouden : oefeningen maken : opacity (vis laten verdwijnen), isshowing (3D tekst toevoegen), fostyle (draak onzichtbaar maken), Roteren rond een onzichtbaar object - werkvormen : experimenteren - media : pc, slides - evaluatie: is dit bij iedereen gelukt? - klassenmanagement leerkracht loopt rond om te controleren of dit bij iedereen lukt. Indien niet, geeft ze tips - leeractiviteit: onderzoeken betrokkenheid: leerlingen mogen zelf experimenteren met de leerstof elementen : leerlingen helpen elkaar bij het zoeken naar een Heel druk. De leerkracht loopt druk rond, spreekt snel en ondertussen vliegen de verschillende oefeningen rond je oren. Ik vraag me ook af of het nodig was allemaal verschillende werelden te nemen. Kon je die 3D tekst niet laten verschijnen in een andere oefening? Nu had ik het zo druk met het maken van de oefeningen dan ik niet altijd goed wist wat er in de klas gebeurde of kon opletten wanneer er iets uitgelegd werd. 7

Lesfase 3 5 min - Leerinhouden : Events - werkvormen : doceren - leeractiviteit: luisteren, zoeken naar voorbeelden hebben we dit niet al in de eerste en tweede lessenreeks gezien? - media : slides, bord Aanschouwelijkheidprincipe + - evaluatie: kan iedereen een voorbeeld vinden van een klasse elf wapperde met zijn vleugels als je erop klikte. Sneeuwman wordt rood als je op de spatiebalk drukt. leerlingen expliciet vragen naar hun voorbeeld Lesfase 4 - Leerinhouden : oefeningen maken op events - werkvormen : experimenteren - media : pc, slides - evaluatie: is dit bij iedereen gelukt? - klassenmanagement - leeractiviteit: onderzoeken betrokkenheid: leerlingen mogen zelf experimenteren met de leerstof elementen : leerlingen helpen elkaar bij het zoeken naar een leerkracht loopt rond om te controleren of dit bij iedereen lukt. Indien niet, geeft ze tips 8