boek KlasseBoek KlasseBoek Tips voor een (h)echte klas Henk de Visser Boek voor n (h)echte klas Henk de Visser

Vergelijkbare documenten
Hele fijne feestdagen en een gezond en vrolijk 2017! Raymond Gruijs. BM Groep ARBO West Baanzinnig

Inleiding WIST JE DAT JE GEVOEL VAAK BEPAALT WAT VOOR HUMEUR JE HEBT?

Waarom dit boek? 7. 1 De ik-fabriek, wat is dat? Lichaamsseintjes Je lichaam is net een fabriek 17

Werkboek Het is mijn leven

KINDCENTRUM VROONDAAL SMOELENBOEK

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Exodus God zal er zijn

Exodus 3-4 God zal er zijn

ZIEN!leerlingvragenlijst BETROKKENHEID WELBEVINDEN. Dit klopt soms. Dit klopt vaak. Dit klopt (bijna)nooit. Dit klopt (bijna) altijd

Seksuele vorming. Anticonceptie en zwangerschap

Colofon. ISBN: e druk , Astrid Waernes Praktijk Waernes

DOEBOEK VOOR OUDER EN KIND

41 tips Van Jezelf Houden

Onder en boven. J1505_Onder_en_Boven_1E.indd :47

Mentorlessen. Klas:...

Weet wat je kan. Zelfvertrouwen

Januari. Ik accepteer en waardeer mijn ( hoog) gevoeligheid.

Elkaar leren vertrouwen

Thema Gezondheid. Lesbrief 33. In gesprek met de leerkracht.

Gesprekskaarten pedagogisch handelen

Verantwoordelijkheid ontwikkelen. Informatiekit om uw medewerkers te helpen bij het voorkomen van werkstress

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Energiek de lente in!

Inleiding IN DIT BOEK LEES JE WAAROM STEUN, RESPECT EN VERTROUWEN BIJ VRIENDSCHAP HOREN.

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

JEUGDIGEN. Hulp na seksueel misbruik. vooruitkomen +

De ADHD van André Als het te druk is in je hoofd

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Inhoudsopgave. Hoe ga je met dit boekje om? 7. 2 Lichaamsseintjes waaraan merk jij dat je zenuwachtig wordt? 17

Verliefd zijn is dat je iemand meer dan aardig vindt, eigenlijk véél meer dan aardig.

3 Hartentips Waardevol en makkelijk toepasbaar voor meer

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

Als je nog steeds hoopt dat oplossingen buiten jezelf liggen dan kun je dit boekje nu beter weg leggen.

@copyright 2016 Kim Binda Horizon 2016 Kim Binda Horizon Coaching

Collectief aanbod Jeugd Houten

Signaleringslijst voor leerlingen met autisme!

JUST BE YOU.NL. Het mooiste wat je kunt worden is jezelf! 23 tips voor direct meer zelfvertrouwen. Marian Palsgraaf -

Huilend geromantiseerd en schijnend geëerd

Gedreven Gangmaker. dynamisch optimistisch. overtuigend

Leerling-informatie. Schooljaar

Was het boek geschikt voor de doelgroep? Boek voorgelezen / besproken?

1) Ik hou mij aan de volgende afspraken:

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

Samenvatting van de workshop: De leerling, een vergeten leermeester?

Het allerleukste meisje

ZELFVERTROUWEN EN ZELFBEELD BIJ KINDEREN Rehobothschool Geldermalsen. Karolijn Ilsink-Erwich

Voel je vrij en liefdevol 7 oefeningen

Handleiding lesmethode Groep 8 Brugklas Bikkels. Inkijkexemplaar

Lana B. Illustraties Lana B. Redactie P. Boerboom & Angélique Kersten Vormgeving Angélique Kersten. Eerste druk 2013 uitgeverij aquazz

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Vanmiddag gaan de rapporten mee. De laatste rapporten in deze vorm. Vanaf komend seizoen zal het rapport er anders uitzien.

Hoogbegaafd en gevoelig

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Ik ben Juul de giraf en ik heb gehoord dat jij je eerste communie

Het is druk op het schoolplein. Overal zie je kinderen die aan het knikkeren zijn. Joost heeft een grote zware knikkerzak. Hij roept: 'Ik heb de

Hallo allemaal, Is het slecht weer? Kom dan toch gezellig langs, de activiteit gaat altijd door maar dan binnen.

Waar een wil is, is een Weg!

Alles onder de knie? 1 Herhalen. Intro. Met de docent. 1 Werk samen. Lees het begin van de gesprekjes. Maak samen de gesprekjes af.

DRIE GOUDEN TIPS om "Nee" te leren zeggen tegen alles wat je niet meer wilt. Kies voor het leven dat jij wilt hebben.

General information of the questionnaire

Online training. Leer afstemmen op de onderneming die jij wilt creëren. Module 2

Stellingen en normering leerlingvragenlijst

WonderWoordenWinkel. T-shirt Labelles

vaardigheden - 21st century skills

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

De herfstvakantie is van 19 tot 23 oktober 2015

HET OLIFANTJE DAT IN SLAAP WIL VALLEN De leukste methode voor een goede nachtrust voor je kind (en voor jezelf)

Bijlage 1 Thema 1. De helppagina van een tijdschrift

PESTAANPAK. Leerlingenboekje bij de lessenserie van Prima. Groep 8

Zodra juf Marleen bij de deur staat om de kinderen gedag te zeggen, loopt Lisa snel naar Mark. Vanmiddag vergaderen?

Groepsgesprek over eenzaamheid

2015 Gerard de Wit voor Psychodidact Waalwijk Bron: Stijn van Merendonk, Sergio van der Pluim, Gerard de Wit e.a. Niets uit deze uitgave mag worden

16 tips om te leven in het hier en nu

INDIAAN HOTEMETOOT. Geschreven door: Sheila de Pauw

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Taal op niveau Spreken Op weg naar niveau

Evaluatie Rots & Water

inhoud 1. Groeien 2. In de buik 3. De baby 4. De peuter 5, De kleuter 6. Het schoolkind 7. De puber 8. Volwassen 9. Bejaard 10. Filmpje Pluskaarten

Eerste druk, maart Monique van Stenus

FEEDBACK GEVEN. Feedback = een concrete uitspraak over het gedrag van een ander, met een specifiek doel voor ogen

Grip op je paniek in de auto

Ga zitten of liggen zodat je je hand op je buik kan leggen, ter hoogte van je navel.

Wat gebeurt er als iemand zich in de mindere positie voelt? Meer over het instinct voor zelfbehoud

1 Johannes 2, Hij is een God van jong en oud

Ik ben waardevol challenge

IK WIJZER. Ik wil graag weten wie ik ben

1 Johannes 2,12-14 Hij is een God van jong en oud

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

kleurboek Gebruik je STOP power

Next Level Doelen Programma

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

Gevaarlijke liefde. Weet jij wie die jongen is? Zit hij ook bij ons op school? Mooi hè, Kim? Maar wel duur! Ik geloof dat hij Ramon heet!

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Transcriptie:

KlasseBoek boek Boek voor n (h)echte klas KlasseBoek Tips voor een (h)echte klas Henk de Visser Henk de Visser

Inleiding Dit is bedoeld als een bemoedigend boekje, vol positiviteit over het vak van juf of meester. Colofon Tekst: Henk de Visser Adviezen: Ingrid de Visser Vormgeving: Studio Wittenberg, Schijndel 2016 Fides, Henk de Visser, Heeswijk-Dinther ISBN 978 90 ---------- Alles uit deze uitgave mag verveelvoudigd en/of nog meer openbaar gemaakt worden door middel van druk, fotokopie of op welke andere creatieve wijze dan ook, maar alleen met voorafgaande schriftelijke toestemming van de auteur en de uitgever. Eerste druk: november 2016 Je bent niet alleen leerkracht, maar ook mens bij de mensen. Je mag fouten maken, nét als de kinderen, en dan zeg je ook sorry, nét als de kinderen. Dit boekje gaat over eigenwaarde en de kans om met elkaar te kunnen groeien. Er staan verhaaltjes in die de leerkracht kan gebruiken om een (h)èchte klas te krijgen! Ze gaan over complimenten geven, over dat je goed bent zoals je bent, over jongens en meisjes, over angst, luisteren, geluk, humor, over mogen twijfelen en nog veel meer. Henk Meer informatie over deze uitgave en hoe te bestellen is te vinden op: www.fides-wbt.com 2 3

Inhoud De leerkracht is een bofkont Voorstellen Je was en je bent helemaal goed Een echt compliment komt binnen Sorry Zodra de zoektocht begint heb je al winst Als jullie nu eens gewoon even luisteren Een wolk van angst Het is fijn als we vandaag ook gelachen hebben Meer is minder Ieder kind wil gezien worden Maar klopt dat wel geen tijd? Focus prettig: kijk eerst wat goed gaat Boos! Van de meester mogen we stoeien en van de juf niet! Vooraf aangeven Chaos in je hoofd Bij handbal raak je toch ook de bal aan? Als het met je relatie maar goed zit Hand omhoog (1) Hand omhoog (2) In een groep met verbondenheid is het prettig wisselen De spreker heeft de luisteraar nodig Ook kinderen zoeken naar geluk Valse start Paniekvoetbal Wilt u er ook zegeltjes bij? In 15 minuten een schooljaar winnen Zindelijk De eerste ouderavond is een daalder waard Rust roest. Maar niet altijd! Conflicten Aandeelhouder Die spiegel hangt er niet zomaar Ik tel tot drie maar het kan ook zes zijn Zorg voor jezelf Doe eens raar Er was eens 4 5

De leerkracht is een bofkont Het is fijn als je vanaf dag een, meteen na de aftrap begint met de mooie klus: het maken van een groep waarin de kinderen werken aan eigenwaarde en zelfvertrouwen. Werken aan elkaar leren kennen, proberen jezelf en de ander te begrijpen. Je zou de kinderen meteen na de zomervakantie kunnen bedanken. Op dag één dus, bij je welkomstwoord. Geweldig dat jij hun leerkracht mag zijn! Laat dat geluid nog herhaaldelijk horen. Je boft dat jij de kans krijgt om van deze groep te genieten en te mogen leren. Dat je een geluksvogel bent met deze enthousiaste en geweldige groep. Dat je er in gelooft dat je het samen gaat maken. Af en toe zal het super gaan en af en toe wat minder. Geen probleem want je gaat er helemaal voor, en je hoopt en gelooft er in dat de kinderen meedoen. Ik bof toch maar mooi! 7

Voorstellen Ik zal mij even voorstellen: ik ben 35 jaar, heb acht kinderen, twee van mezelf en zes gevonden op Marktplaats.nl. Verder ben ik ongehuwd, ik hou van sporten en muziek en kan goed water koken. En ik ben jullie leerkracht dit jaar! Maar hoe héét u juf? Als je jezelf voorstelt aan je nieuwe groep maar ook aan bijvoorbeeld je collega s en ouders heb je meestal wel een aantal dingen in je hoofd die je wilt vertellen. Zaken waarvan jij vindt dat de ander die wel zal willen weten. Grappig is het dan, dat als je de ander vragen laat stellen aan jou (dus dat jij zelf niet uitmaakt wat je wilt vertellen), dat het dan meestal heel anders uitpakt. De kinderen willen dingen van je weten die je zelf niet zou vertellen of misschien zelfs wel helemaal niet belangrijk vindt. Waarschijnlijk blijf je na het voorstellen dan ook zitten met informatie die je eigenlijk kwijt zou willen maar waar de ander dus niet op zit te wachten. Leuk hè? Noem me maar JUF! Wat jij wilt vertellen willen de kinderen misschien wel helemaal niet weten! Andere dingen dan weer wel 9

Je was en je bent helemaal goed Je bent GOED ok hélemaal Mooi als we alle kinderen mee kunnen geven dat ze helemaal goed zijn zoals ze zijn! Dat was al in de buik bij mama, dat was toen je net was geboren, toen je leerde lopen en fietsen en dat is nu nog steeds zo! Kun je niet zo goed leren? Ben je dyslectisch of niet zo sportief? Kun je niet zo lang stilzitten? Ben je soms verlegen? Is concentreren wat lastig? Word je snel boos als je je niet fijn voelt of als iets niet lukt? Ben je niet zo muzikaal of creatief? Je bent en blijft helemaal goed! Pas als die overtuiging zich wat nestelt kun je ècht spelen, leren, lachen en werken. En als steeds meer kinderen dit voelen wordt de betrokkenheid groter en groeit de verbondenheid. Fantastisch toch? Zeker als we daarin zelf het voorbeeld zijn. Toen was je al helemaal goed en nu en morgen ook!... 11

Een echt compliment komt binnen van tas ties! Je weet als leerkracht dat kinderen heel graag complimenten van je willen: jullie zijn een fijne klas, ik heb jullie lekker als groep gekregen, bofferd die ik ben! Kinderen willen ook graag complimenten in de vorm van een aai over de bol, een knipoog, een glimlach, gesprekjes, lekker stoeien en gek doen en nog veel meer. Gemeende opmerkingen, gemeende aandacht, positieve bevestiging, echte complimenten betekenen meer dan gespeelde en verplichte complimenten! Dat zijn vaak spelletjes, toneelstukjes, kaartjes die ingevuld moeten worden. Het luchtbellengehalte is dan vrij hoog! Daar groei je als kind en als leerkracht niet zo van! Schouderklopje werkt, écht waar 13

Sorry Er zijn kinderen die best wat vaker sorry mogen zeggen. Als het gemeend is, is dat heel heel fijn! Er zijn echter ook kinderen die wat te vaak sorry zeggen. Misschien omdat dat wordt verwacht, of omdat ze anderen niet boos willen maken. Het lijkt dan soms alsof ze er niet mogen zijn (sorry dat ik iets zeg, sorry dat ik hier sta, sorry dat ik mee moet doen van de juf, sorry dat ik de bal niet vang, sorry dat ik het niet weet). Zij mogen dus leren om wat minder vaak sorry te zeggen. Zij mogen zich dus wat meer echt laten horen. Sorry zeggen of horen is dus soms echt fijn en zinvol, maar laten we niet overdrijven. Het is geen toverwoord dat altijd echt en gemeend is! Kinderen vinden het erg fijn als de leerkracht ook gemeend sorry zegt. De leerkracht die af en toe sorry verwacht van de kinderen begint dus zelf en maakt daarmee het verschil. Sorry dat ik vanmorgen zo mopperde. Vanmiddag ga ik het anders doen 15