Inhoud. Woord vooraf 8

Vergelijkbare documenten
DOCENTENHANDLEIDING. Lieske Adèr en Margreet Verboog. Een aanstekelijke manier om spreektaal te oefenen

Cursistenboek Taalklas.nl Hoofdstuk 5 Eten

Handboek NT2 in het volwassenenonderwijs

- je kan me wat - module 4. docere delectare movere

Auteur: Mirjam Wind, docent en coördinator NT2, Educatie Video s: Gabe Dijkstra en Rick Biemolt, studenten Alfa-college, MultiMedia en Design

MOEDER zit aan tafel te schrijven. OPA leest in een stoel een boek. MADELIEF staat voor het raam. MADELIEF Opa blijft voor altijd bij ons, hè mam?

LES 3 Ik leer Nederlands. TESTEN TEST 1

Herhalingsoefeningen. Thema 3 Familie en relaties. 1 Woorden. Familie

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

Wat gaan we doen? Kies uit: bijzondere dagelijks gratis aanstaande praktisch. 1 Dick en Anna gaan vrijdag trouwen. Dat is over twee dagen.

Les 4. Eten en drinken, boodschappen doen

Wat eten we vanavond?

Grammatica. Inhoud. 1. De en het. 2. Meervoud. 3. Werkwoord. 4. Vraagwoorden. 5. Zinnen maken Zinnen maken 2. 7.

Thema Gezondheid. Les 5. De tandarts

de aanbieding reclame, korting De appels zijn in de a Ze zijn vandaag extra goedkoop.

Spreekopdrachten thema 2 Boodschappen

Gezond thema: DE HUISARTS

Inleiding 8 DEEL Les 1 - ik ben, jij bent 14 A1 - Ik kan het werkwoord zijn goed gebruiken. Ik kan vertellen wie ik ben en waar ik ben.

Dinie Ea van Oort Verhaalland Taalleerlijn

Wat eten we vanavond?

Voorwoord. Bondi Sciarone

Kijk nog eens in het boek op bladzijde 80 naar Werkwoorden in een andere tijd.

Les 2 Uit welk land kom jij? TESTEN TEST 1

- je kan me wat - module 4. docere delectare movere

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

Leesboekje eten en drinken

Taalklas.nl Plus Cursistenmateriaal

Toets Geletterdheid en Begrijpend Lezen

Thema Gezondheid. Lesbrief 33. In gesprek met de leerkracht.

Les 4. De fysiotherapeut.

Thema Op het werk. Les 15. Vrij vragen

werkbladen thema 6 feestdagen en vrije tijd

Antwoorden Thema 2 Feesten

Hoi moeder (vaders zijn uiteraard ook welkom!)

afgeven de kleur gaat in de Dit rode overhemd moet je apart wassen, want het g a. andere kleren zitten

Babels A precommunicatieve werkvormen diverse taalhandelingen A1. Alfa Elleke Radstake

Verslag les 4 De Wilgenstam kleutergroep 1/2C Thema van de filosofielessen: ik

TAAL WERKT BETER. Werkboek Nederlands voor arbeidsmigranten. Lieske Adèr & Margreet Verboog

Thema Nederlandse cultuur en gewoontes

Thema Kinderen en school. Les 17. De kinderopvang

Thema Gezondheid. Lesbrief 5. De tandarts

Les 4: Les conversatie + grammatica Nederlands Conversatie Les 2 A-klas

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 7: Bij ons thuis. Lesoverzicht

Hotel Hallo - Thema 1 Hallo

Exodus God zal er zijn

Exodus 3-4 God zal er zijn

2.1.1 Werkblad: Hoor je een vraag?

Cursistenboek Taalklas.nl Hoofdstuk 6 Op school

Thema Op het werk. Lesbrief 15. Het functioneringsgesprek.

Opstartlessen. Les 2. Wonen. Wat leert u in deze les? Veel succes! Een gesprek voeren over wonen. Zeggen hoe u woont.

de andijvie A is een soort groente met grote groene bladeren.

Inleiding IN DIT BOEK LEES JE WAAROM STEUN, RESPECT EN VERTROUWEN BIJ VRIENDSCHAP HOREN.

Lesbrief 3. De fysiotherapeut.

Spreekopdrachten thema 6 Werk zoeken

2c nr. 1 zinnen met want en omdat

Spreekopdrachten thema 7 Werken

KlasseLunch. Over gezond eten 1. Docentenhandleiding KlasseLunch 2008:

Wat zie je er leuk uit!

REGELS. Onderstreep de pluralisvorm in de zin.

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

Niveau A2-B1 Horend bij De sprong

Zo werkt het BIDDEN. Bidden Dezelfde gebedsopdrachten komen telkens weer terug, fijn vertrouwd. Het helpt kinderen vaak om gericht te bidden.

Thema Gezondheid. Lesbrief 5. De tandarts

Cursistenboek Taalklas.nl Hoofdstuk 7 In huis

Spreekopdrachten thema 1 Nederland

Spreekopdrachten thema 4 Wonen

{p. 6 illustratie?} Zeg maar tegen de juf binnenwerk.indd 6

Thema Kinderen en school. Lesbrief 19. Samen naar de bibliotheek

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Thema In en om het huis.

Thema Op zoek naar werk. Les 10. Het sollicitatiegesprek Afspraken maken

Ontdek jouw aanpak Gezond eten met de Schijf van Vijf

Cursistenboek Taalklas.nl Hoofdstuk 1 Het huis

en waar is de gebruiksaanwijzing?? Over de eerste spannende dagen met je

Miauw! Miauw!

Ik mag tien vriendinnen uitnodigen op mijn verjaardagsfeestje. De uitnodigingen liggen netjes naast elkaar op mijn bureau. Ik heb de namen heel dun

Spreekopdrachten thema 4 Wonen

Sociaal netwerk. Handleiding voor begeleiders

At the train station. Treinstation. Situation 1. Begroet de persoon. Koop een enkele reis naar London.

Wie is dat? thema. Hoe heet jij? Ik weet het niet! Beatriz. Marco. Hallo, ik heet Jürgen. Dag mevrouw. Dag meneer. Hoi! Ik heet Bushra. En jij?

Spreken. Les 3: Wat zeg je? De supermarkt OPDRACHTKAART.

Luisteren: muziek (B1 nr. 2)

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

Opstartlessen. Les 1. Kennismaken

Pluslessen. Les 42. Contact met elkaar. Wat leert u in deze les? Succes! 0 Een praatje beginnen met onbekenden.

Welkom 1. - Hallo! - Oek - Museum - Kwartet. Hallo! Ik ben Oek.

KlasseLunch. Over gezond eten 1. Werkbladen KlasseLunch 2008:

inhoud Zorgen voor elkaar Aan tafel - brood en water

ANTWOORDEN TAALCOMPLEET A1 THEMA 2 BOODSCHAPPEN

Handleiding basiswoordenschat.

Thema Op het werk. Les14. Opdrachten

HOOFD-HART-HANDEN- KWARTET

Nodig: foldermateriaal van kleding, flappen en stiften, werkblad: gesprekje met de buurvrouw, werkblad: spreekkaarten, gesprekje in een winkel.

Actielessen. Lesbrief 3. Leren in de bibliotheek. Wat leert u in deze les? Veel succes!

1. morgen krijgen we duitsers op bezoek. 2. in onze klas zitten ook kinderen uit irak, somalië en marokko. 3. ik doe boodschappen bij de aldi.

Actielessen. Lesbrief 1. Nederlands leren. Wat leert u in deze les? Veel succes!

OEFENSCHRIFT DEEL 2 A1-A2

Dat is een koopje! HOOFDSTUK 8 WOORDEN. Kies het goede woord. Ik ga even naar de... Ik ga sla en tomaten halen. a groenteman b slager

Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding Groep 6 t/m 8

Transcriptie:

Inhoud Woord vooraf 8 De taalraps 1 Dag, hoe gaat het? 10 2 Dag mevrouw, hoe gaat het? 11 3 Prettige dag verder! 12 4 Wil je wat drinken? 13 5 Hou je van vis? 14 6 Vader en moeder 15 7 Broers en zussen 16 8 Eenentwintig jongens 17 9 Ik moet van Utrecht naar Breda 18 10 Kun je op de elfde? 19 11 Wat doe je op maandag? 20 12 Weet jij waar Marian woont? 21 13 Hoe ga je nu naar huis? 22 14 Die vis daar, wat kost die? 23 15 Doet dit pijn? 24 16 Au! 25 17 Is het u of jij? 26 18 Alweer vies weer! 27 19 De zon wordt almaar heter 28 20 D r uit, ga uit mijn ogen 29 21 Dag An, gefeliciteerd hè? 30 22 Vier jij trouwens nog je verjaardag? 31 23 Ik stap maar weer eens op 32 24 Was je gisteren in Den Haag? 33 25 Hij zit te denken 34 26 Wanneer gaan jullie met vakantie? 35 27 Waarom is het s avonds donker? 36

28 Mag ik iets vragen? 37 29 Kun jij misschien die doos even inpakken? 38 30 Kijk dit koffieapparaat 39 31 Hoe oud ben je? 40 32 Deur dicht! 41 33 Pardon, mag ik er even langs? 42 34 Wat zie je er goed uit! 43 35 Wat een leuke jas! 44 36 Hoe vind je deze jas? 46 37 Een kleine man en een kleine vrouw 47 38 Sst, de baby slaapt 48 39 Heb je een momentje? 49 40 Zullen we naar het strand gaan? 50 41 Zullen we iets leuks gaan doen? 51 42 Pas op hoor, voorzichtig 52 43 Toptaal, met Lydia 53 44 Heb je t gehoord? 54 45 Een laars is een soort schoen 55 46 De koning en de koningin 56 47 Wat moet ik zeggen? 57 48 Is dat mijn boek? 58 49 Hoe heet hij? 59 50 Je ziet zo wit 60 51 Wie iets verzamelt is verzamelaar 61 52 Ze heeft ringen aan haar vingers 62 53 Van Barendrecht naar Zwijndrecht 63 54 Ik kan het niet 64 55 Heeft hij een huis? 65 56 Hij komt vandaag niet thuis 66 57 Wat kom je doen? 67 58 Ze ligt in de zon om bruin te worden 68 59 Eerst doe ik altijd het licht aan 69

60 Komen ze vandaag of morgen? 70 61 Ze vindt hem de knapste 71 62 Dat is het gekste wat ik ooit heb gehoord 72 63 Wie heeft de taart gezien? 73 Registers 75 Alfabetisch overzicht van de taalraps 81 Verwijzingen naar andere teksten 84

Woord vooraf In dit boekje vind je ruim 60 taalraps om dagelijkse spreektaal te oefenen. Het zijn voor het grootste deel nieuwe raps en riedels. We hebben ons daarbij laten inspireren door de oorspronkelijke Jazz Chants van Carolyn Graham. De werkvorm van luisteren, nog eens luisteren en imiteren is nog altijd erg effectief en op allerlei manieren in te zetten. We hebben zelf als docent (en logopedist) altijd met heel veel plezier riedels gebruikt in de NT2 lessen. Het ritme maakt het niet alleen gemakkelijker om zinnetjes en constructies te onthouden, het helpt ook heel goed om de typisch Nederlandse accentuering te pakken te krijgen. Bij iedere rap geven we een suggestie voor een spreekoefening die aansluitend in de groep gedaan kan worden. Het is natuurlijk ook mogelijk thuis zelf het audiomateriaal beluisteren en de raps te herhalen zo vaak men maar wil. Naast de taalraps met dagelijkse spreektaal als onderwerp, zijn er ook raps waarin een grammaticaal probleem of een specifieke uitspraakmoeilijkheid centraal staat. Ze zijn geordend in een aantal verschillende registers: raps voor beginners, alfabetisch op beginzin, op taalhandeling, op thema, maar ook op grammatica of uitspraakmoeilijkheid. De gesproken teksten en de ritmische begeleiding van de taalraps vind je op de website www.nt2school.nl. Daar vind je ook een docentenhandleiding met achtergrondinformatie, lessuggesties en tips voor het zelf maken van raps. Na het inloggen gebruik je de toegangscode die voorin het boek staat. We danken Damayanti Gunawan, Indrawati Gunawan en Lydia Blom voor hun kritische opmerkingen en suggesties voor verbetering van de teksten en het audio-materiaal. 8

Mikel Leroy en Axel Lukkien bedanken we voor het meedenken over de ritmische begeleiding en de manier waarop zij die hebben vormgegeven. Ook Delilah van Eyck en Bart van der Schaaf willen we bedanken voor hun geïnspireerde wijze van inspreken. We hopen dat de gebruikers net zo veel plezier met de taalraps zullen hebben als wij toen we ze maakten! Lieske Adèr (mecader@kpnmail.nl) Margreet Verboog (mverboog@xs4all.nl) 9

Thema: Taalhandeling: Uitspraak: Begroeten Begroeten Vraagintonatie 1 Dag, hoe gaat het? Dag, hoe gaat het? Goed hoor, en met jou? Dag, hoe is het? Prima, en met jou? Alles goed met jou? Ja prima, en met jou? Alles goed met jullie? Ja hoor, helemaal goed. Met de hele groep: loop rond door het lokaal, begroet elkaar en vraag hoe het gaat.gebruik de zinnen uit de rap. 10

Thema: Taalhandeling Uitspraak Begroeten Begroeten; Afscheid nemen Vraagintonatie 2 Dag mevrouw, hoe gaat het? Dag mevrouw, hoe gaat het? Goed, en met u? Dank u, ik mag niet klagen. Alles weer oké? Dat hopen we dan maar, hè. De kinderen ook gezond? O ja, die doen het prima. Nou, ik ga er vandoor. Doe de groeten aan uw vrouw. Zal ik doen, zal ik doen. Dag meneer. Dag mevrouw. Met de hele groep: loop rond door het lokaal, begroet elkaar, vraag hoe het gaat, neem afscheid en doe de groeten aan iemand. 11

Taalhandeling: Afscheid nemen, wensen 3 Prettige dag verder! Prettige dag verder! Ja, hetzelfde. Prettige avond! Dank je, jij ook. Prettig weekend! Ja, jij ook. Fijne vakantie! Ja, jullie ook. Veel plezier! Met de hele groep: vorm twee kringen, een binnenkring en een buitenkring met de gezichten naar elkaar toe. Wens elkaar een van de dingen uit de rap, reageer hierop. Schuif een plaats naar rechts op en herhaal de opdracht. 12

Taalhandeling: Thema: Uitspraak: Aanbieden, bedanken Eten en drinken Vraagintonatie; AA/A 4 Wil je wat drinken? Wil je wat drinken? Ja graag. Koffie of thee? Koffie graag. Suiker en melk? Zwart graag. Oké. Alsjeblieft. Lekker. Dank je wel. Wil je iets drinken? Ja graag. Sinaasappelsap of spa? Of wil je een glas limonade? Heb je ook cola light? Nee sorry, dat heb ik niet. O, spa is ook goed hoor. Kijk eens. Alsjeblieft. Lekker. Dank je wel. Welke woorden in de rap spreek je uit met A (zoals in wat)? Schrijf ze op. Welke woorden in de rap spreek je uit met AA (zoals in graag)? Schrijf ze op. Vergelijk jouw woorden met een andere deelnemer. Welke zijn hetzelfde? En welke zijn verschillend? Inventariseer de woorden op het bord met de hele groep. 13

Taalhandeling: Thema: Uitspraak: Voorkeur uitdrukken Eten Zinsaccent 5 Hou je van vis? Hou je van vis? Nee, meer van vlees. Lust je patat? k Heb liever rijst. Hou je van koffie? Geef mij maar thee. Een biertje misschien? Nee, liever water. Eet je veel kaas? Nee, ik hou niet van kaas. Waar hou je dan wél van? Van chocola. Van chocolaaaaaaaaaaaa. Vorm een binnenkring en een buitenkring. Vraag elkaar wat je lekker vindt. Daarna schuift de buitenkring een plaats op naar rechts. 14

Thema: Uitspraak: Familie Stomme e 6 Vader en moeder Vader en moeder Pappa en mamma Kinderen Dochter en zoon Familie Grootvader grootmoeder Opa en oma Kleinkinderen Kleindochter kleinzoon Familie Werk samen. Vertel elkaar: wat zijn de woorden voor deze familieleden in jouw eigen taal? 15