Lespakket WINTER. Lessuggesties groep 1&2. Gemeente Rotterdam, Sport & Cultuur Natuur- & milieueducatie

Vergelijkbare documenten
Lespakket WINTER. Lessuggesties groep 3&4. Gemeente Rotterdam, Sport & Cultuur Natuur- & milieueducatie sc_groenmo@rotterdam.

Lessuggesties groep 5-8

Lespakket WINTER. Lessuggesties groep 5-8. Gemeente Rotterdam, Sport & Cultuur Natuur- & milieueducatie sc_groenmo@rotterdam.

Lespakket Wintereten. Instructieblad groep 1 & 2. Inhoud pakket. - Achtergrond informatie - Instructieblad groep 1 & 2 - Materialen van het pakket:

200 gr. ongebrande, ongepelde pinda s

Lespakket Vogels. Instructieblad groep 3 & 4. Inhoud pakket. Begrippen:

Lessuggesties voor groep 5-8

Lessuggesties voor groep 1 & 2

Lessuggesties voor groep 3 & 4

Tips voor activiteiten in de winter, lekker knutselen

Winterboek. Met filmpjes, werkblad en puzzels. Groep 3/4. uitgave januari 2013

inhoud blz. 1. Donker 3 2. Dikke jas 4 3. Het vriest 5 4. Sneeuw 6 5, Dieren in de winter 8 6. Bomen Winterkost Beweeg 12 9.

Lessuggesties voor groep 5-8

Lespakket Zomerzon. Instructieblad groep 1 & 2. Inhoud pakket - Achtergrondinformatie. Lessuggesties:

Dieren in de winter. Kids for Animals winter spreekbeurt. Brrr. Honden

Winterboek. Groep 3/4

Natuur & Milieu Educatie

Lesbrief Kikker in de kou

Les 1. de top. De berg. Het dal. De beek

Dieren in de winter 3

Lespakket Lente. Instructieblad groep 3 & 4. Begrippen:

Woordenschat - memory Taal Actief groep 4 Thema 3 Les 1

Lesbrief Kikker in de kou

Thema boekje Brrrrrr. Het is koud!

Leesboekje de seizoenen

inhoud 1. De merel 2. Waar is mijn eten? 3. De tuin 4. Vogels helpen 5, Wat eten vogels? 6. Vogels in de tuin 7. Een goede plek 8.

Lessuggesties voor groep 3 & 4

Lespakket Strandvondsten

win-ter sneeuw-bal schaat-sen sneeuw-man ha-gel re-gen-jas re-gen-bui slee-en sneeu-wen don-ker ijs-beer re-gen-laars win-ter-jas hand-schoen ski-en

Werkboekje. Natuur- en milieu educatie. Groep 3/4 Winterfeest voor vogels. Naam: Dit is een product van Stichting Vogelpark Avifauna

Het thema Sneeuw en ijs in groep 1B

De familie schaap. Praat eens zoals een schaap Welke dierengeluiden ken je nog? Doe ze eens na?

Lespakket Lente. Instructieblad groep 1 & 2

Het begin van de winter

Papa heeft zijn boek weggelegd en komt ook aan tafel zitten. Ik zal wel de gaatjes in de pinda s prikken. Dan kunnen jullie er een draad doorheen

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

Lesmateriaal op school

inh oud 1. Dieren in de winter 2. De egel 3. De vleermuis 4. De eekhoorn 5. De merel 6. De ree 7. De pad 8. Het lieveheersbeestje 9.

Start: Welk dier hoort bij...?

Dieren in de Winter. Inleiding: 2012 Minka Dumont Vaardigheden: Onderzoeksvaardigheden.

Aan de kinderen en de ouders van de kinderen van de jeugdnatuurgroep De Biesboschonderzoekers

Aan het strand Nodig: smartbord, doosje strandvondsten, foto s aanspoelsels, infoblad foto s aanspoelsels, werkblad wat is wat?

Lespakket Zomerzon. Instructieblad groep 5 & 8. Inhoud pakket - Achtergrondinformatie. Lessuggesties:

Sneeuwman kan. Luk Depondt Guido Van Genechten GEGEVENS BOEK: KORTE INHOUD: ISBN ,95. Uitgeverij: Bakermat

Kennisnet community 5-6 / herfst 2006

Tuinvogels. Meer over onze koolmezen. Even voorstellen. Hier wonen ze. Echte natuur. Meer over de koolmees

1. Voer jij vogels in de winter bij?

inhoud Herfst 1. Het weer 2. Overal blad 3. Zaden 4. Paddenstoelen 5. De eekhoorn 6. De egel 7. Insecten 8. Vogels op reis 9. Filmpje Pluskaarten

Themawandeling Herfst

Knutselen met Je knutsel Ei Kwijt

Wa W rm r t m e Inlage

Lespakket Water. Instructieblad groep 3 & 4. Inhoud pakket - Achtergrondinformatie. Lessuggesties:

Woordenschat blok 03 gr4 Les 1 De bodem: de grond waarin planten kunnen groeien. De duinen: heuvels van zand langs de zee. De plant: een stengel met

Knutselen met. Papier-Maché

inhoud blz. 1. Water is niet gewoon 2. Water, ijs en wolken 3. Een kring 4. Drinken 5. Water in de zee 6. Olie en water 7. Vuil water wordt schoon

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

1. Seizoenen Lente Zomer Herfst Winter Filmpje Pluskaarten 17 Bronnen 19 Colofon en voorwaarden 20

Lespakket HERFST. Lessuggesties groep 1&2. Gemeente Rotterdam, Sport & Cultuur Natuur- & milieueducatie sc_groenmo@rotterdam.

HANDIG VOERSPELLETJES VOOR KONIJNEN EN KNAAGDIEREN

Kids-Gea! Maak een Vogeltaartje Zie pagina 4. Winter in de natuur Pagina 2. Kijk op pagina 6 en 7 voor leuke activiteiten

Lespakket Zomerzon. Instructieblad groep 3 & 4. Inhoud pakket - Achtergrondinformatie. Lessuggesties:

c. Waarom is het slecht voor het milieu om textiel weg te gooien bij het restafval?

Voorbereiding post 3. Vogels op reis Groep 1-3

Suchmann. Natuur, hoofdstuk Lente en natuurverschijnselen

januari 2013 vanaf 4 jaar tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof Winterwoorden - BVP Hint Music 2013

Een super huis. Bouw je eigen geïsoleerde huis. Lesdoel. Koppeling kerndoel Natuur en techniek (kerndoel 44) Beginsituatie GROEP 3/4

Liam en Saar. Saar schrijft een briefje. Het is voor Liam. kom je. Saar doet het in een mandje en laat het aan een touw zakken naar zijn tuin.

Kaart 10 Sneeuw en ijs

vetbollen en kettingen maken

Trek je muts over je oren

Ik weet wat een wintervoorraad is en waarom dieren dit verzamelen. (weinig verse voeding in de winter)

Werkboekje Boerderijles Groep 5/6. Naam..

Lespakket Water. Instructieblad groep 5-8. Inhoud pakket: Lessuggesties: Achtergrondinformatie Instructieblad groep 5-8

inhoud 1. IJs 2. De ijspegel 3. De ijsberg 4. Kunstijs 5. De ijsbeer 6. De polen 7. Sporten op ijs 8. Beelden van ijs 9.

weer: regen, wind, onweer en zon ander soort kleding aantrekt dat je het niet koud krijgt weer vaker voorkomen in bepaalde seizoenen

Laat de kinderen ook opzoeken in een woordenboek en/of spreekwoorden boek

Informatieles Vleermuizen

2. Maak met de 4 buizen een vierkant op de grond. Dit is het zoekraam.

Kikker in de kou. geschreven door Max Velthuijs

,:,- ::s (\') ., - n. -==-. (\) ==} (\) (\) (ih. (\) (h. b,. (\)

Project. Laurence Deckers

Ontdekdoos Zaden. groep 5 en 6. docentenhandleiding

Lessuggesties groep 1&2

Docentenhandleiding. Extra lessuggesties

DOCENT. Thema: Water BEESTJES IN DE SLOOT. groep 1 en 2. Stadshagen

Samenvatting Aardrijkskunde Hoofdstuk 2

. ' ~.-., i(lil Je hebt kans dat de specht je geklop /,,..,,, beantwoordt! / ""---~.-I~;;p eens met een stok --,,\

Thema: Noordpool, natuur, dieren, reizen, klimaat

de lente het voorjaar de dag de nacht de wind

Kopieer dit e-boek en stuur het door naar anderen.

In de volgende les gaan de cursisten met de gemaakte figuurtjes/objecten een paastak versieren in een vaas/pot en creëren daarmee een sfeerhoekje.

Zelf papier maken!? Hoe doe je dat?

Winterslaap. Met filmpjes, werkblad en puzzels. groep 5/6. uitgave januari 2013

Zoek de zes verschillen

Lespakket HERFST. Lessuggesties groep 3&4. Gemeente Rotterdam, Sport & Cultuur Natuur- & milieueducatie

Vetbollen en pindasnoeren

Haal de bliksem in huis!

1. Doelgroep. 2. Relatieschema. Vogels. Reiger. Eend. Knobbelzwaan. Uil Kievit. Merel. Halsbandparkiet. Duif. Kraai. Meeuw. Woonomgeving: Voedsel:

Transcriptie:

Lespakket WINTER Lessuggesties groep 1&2 Gemeente Rotterdam, Sport & Cultuur Natuur- & milieueducatie E-mail: sc_groenmo@rotterdam.nl

Inhoud pakket - Achtergrondinformatie vindt u op: www.rotterdam.nl/downloadslesmateriaal - Leskaarten met lessuggesties groep 1 & 2 - Materialen van het pakket: Leskaart 1 Warm blijven in de winter Zak met schapenwol Zak met dekveren en donsveren Bolletje wol Stukje dierenvacht Potje vet (uierzalf) 30x Werkblad vogel 30x Werkblad schapenmasker 60x elastieken Leskaart 2 Vetbolletje Vet 30x kartonnen bekers 30x houten roerstaafje 30x draad 30x paperclip Zak met vogelzaad 1x zoekkaart vogels in de buurt Leskaart 3 Pindahanger Zak met ongebrande doppinda s 6x gaas 6x draad

Leskaart 1 WARM BLIJVEN IN DE WINTER Doel: Aan het einde van deze les kennen de kleuters de algemene kenmerken van het seizoen winter; het wordt vroeg donker, het is koud, soms kan het vriezen en sneeuwen, de bomen zijn kaal. De kleuters ontdekken hoe dieren in de winter warm blijven dankzij hun verenkleed en vacht. Benodigdheden: Zak met schapenwol, zak met dekveren en donsveren, bolletje wol, stukje dierenvacht, potje met vet (uierzalf), 30x werkblad vogel, 30x werkblad schapenmasker, 60x elastieken. Werkwijze: Kringgesprek winter : Het is winter. Hoe kunnen we zien dat het winter is? De bomen zijn kaal. Er is bijna geen groen meer. Het is sneller donker s avonds. En als je s ochtends wakker wordt, is het ook nog donker. We kunnen ook voelen dat het winter is. In de winter is het koud. Soms sneeuwt het en vriest het en is het water bevroren. Hoe zorgen wij er in de winter voor dat we het niet te koud krijgen? We zetten de kachel of verwarming aan. Ook dragen we warme kleding, sjaal, muts, wanten. Deze warme kleding wordt gemaakt van bijvoorbeeld wol. Laat het bolletje wol zien. Wie weet waar wol vandaan komt? Wol komt van schapen. Schapen hebben een wollen vacht. In de zomer is de vacht veel te warm. Dan worden de schapen geschoren. Laat de schapenwol zien, voelen en ruiken. Hoe voelt de wol? Het vet in de wol zorgt ervoor dat het schaap droog blijft in de sneeuw of de regen. Smeer wat vet (uit het pakket) op de vinger en doop deze in een kopje water. Het water komt niet op de huid, maar de druppels lopen langs het vet weg. Doop een andere vinger in het water en de kinderen zullen zien, dat die wel nat wordt. Opdracht schapenmasker : Knip (of prik) het masker uit Kleur het schaap en beplak het met schapenwol In de rondjes het elastiek bevestigen Opdracht wintervogel : Knip of prik de vogel uit Kleur de vogel en beplak de vleugels met veertjes De wintervogels kunnen bij de wintertafel of voor het raam opgehangen worden Tip: Doe mee met de Warme Truiendag. Verwarming een dagje laag, warme trui aan. Goed voor de natuur en leuk! Met bijvoorbeeld een Wollen Mutsen Modeshow, of verzin een dans om warm te blijven. Kijk op http://www.warmetruiendag.nl/ voor meer info. Niet alle dieren hebben een wollen vacht. Hebben zij het niet koud buiten? Sommige dieren, zoals honden en katten en konijnen krijgen een dikke wintervacht, die als een winterjas werkt. Laat het stukje dierenvel zien en voelen. Vogels hebben geen vacht met haren of wol, maar veren. Laat de dons- en de dekveren uit het pakket zien en voelen. Op dekveertjes zit ook vaak een beetje vet, vooral bij watervogels als eenden (zie bovenstaand vetproefje).

Leskaart 2 VETBOLLETJE Doel: Tijdens deze les ontdekken de kleuters dat vogels besjes, zaadjes of kriebeldiertjes eten en dat het voor vogels in de winter moeilijker is om aan dit eten te komen. Ze leren hoe zij een vetbolletje met zaden kunnen maken om de vogels een handje te helpen. Benodigdheden: Vet, 30x draad, 30x paperclip, 30x houten roerstaafje, 30x kartonnen bekers, zak met vogelzaad, 1x zoekkaart vogels in de buurt, (let op: kranten, warmhoudplaatje/pan, of magnetronbak met deksel zelf verzorgen) Werkwijze: Veel vogels die op het schoolplein of op straat of in de tuin te zien zijn eten besjes, nootjes, zaden of kleine kriebeldiertjes. In de winter zien we maar weinig besjes en zaadjes en ook kriebeldiertjes zien we niet veel. Vooral als het vriest en er ligt ijs of sneeuw, is het voor vogels moeilijk om aan eten te komen. Mensen kunnen dan een handje helpen. We strooien een beetje brood in de tuin, of we maken een vetbolletje met zaden. Bekijk ter voorbereiding dit filmpje (15 min): http://www. schooltv.nl/video/huisje-boompje-beestje-dieren-in-dewinter/#q=winter Opdracht vetbolletje : Bedek de tafels met kranten. Geef de kleuters een bekertje, een paperclip, een touwtje en een roerstaafje. Laat de kleuters alvast proberen om het touwtje aan de paperclip knopen. Smelt ondertussen het vet in een pannetje op een warmhoudplaatje of in de magnetron (bak met deksel). Is het vet erg vloeibaar geworden? Laat het dan iets afkoelen totdat het wat stroperiger wordt. Pas op met vet dat te heet is! De kinderen kunnen zich branden. Is het vet wat afgekoeld? Giet in ieder bekertje wat vet. Geef iedere leerling een schepje zaadjes. De leerlingen mogen de zaadjes door het vet roeren met het staafje. Laat de bekertjes verder afkoelen. Als het vet nog zacht is, maar niet meer vloeibaar, druk dan de paperclip zo in het vet dat het touwtje er bovenuit steekt. Zakt de paperclip weg? Steek dan het roerstaafje door de paperclip en laat het roerstaafje op de randjes van het bekertje rusten. Laat de bekertjes een nachtje staan. Haal voorzichtig het bekertje weg. Gaat dit moeilijk? Wellicht even kort opwarmen op de verwarming. De vetbollen kunnen opgehangen worden aan bijvoorbeeld een boomtak op het schoolplein (of thuis in de tuin of aan het balkon). Het leukste is als de leerlingen vanuit het lokaal de vetbolletjes zien hangen. Zij kunnen het dan zien als er een vogel van komt eten. Met de zoekkaart vogels in je buurt kunt u met de leerlingen kijken welke vogels er komen eten. Na de activiteit de handen wassen met (liefst een beetje warm) water en zeep om het vet weg te wassen.

Leskaart 3 PINDAHANGER Doel: Tijdens deze les leren de kleuters hoe zij een pinda hanger kunnen maken om de vogels te helpen voedsel te vinden in de winter. Benodigdheden: 6x gaas, zak met ongebrande doppinda s, 6x draad Werkwijze: Ook pinda s zijn een traktatie voor vogels in de winter. Vooral koolmezen gele borst met zwarte stropdas en het zwarte petje ) zullen op de pinda s afkomen. Deze pinda s zitten nog in een schil. Dat noemen we een dop. Dit zijn doppinda s. De vogels pikken zelf de dop open met hun snavel om de pinda eruit te eten. Suggestie: Het is ook mogelijk om met een prikpen gaatjes te maken in de doppinda s en vervolgens de pinda s aan een touw te rijgen zodat er een pindaslinger ontstaat. Voor kleuters is dit rijgen echter een lastiger klus. Vetbolletjes en pinda s mogen alleen in de winter voor de vogels worden opgehangen. Als de lente begint en de jonge vogels worden geboren moeten de bolletjes en pinda s worden weggehaald. Jonge vogeltjes kunnen hele pinda s namelijk niet verteren en de oplopende temperatuur zorgt dat het vet ranzig wordt. Opdracht pindahanger : Maak 6 groepjes. Geef ieder groepje een stuk gaas en pinda s. Laat de pinda s (met dop en al) in de gaatjes van het gaas stoppen. Het is ook mogelijk om stukjes brood of appel tussen de gaatjes te stoppen voor meer variatie. Hang na afloop de stukken gaas op, bijvoorbeeld bij de vetbolletjes. Met de zoekkaart vogels in je buurt kunt u met de kleuters kijken welke vogels er komen eten.

Extra informatie en mogelijkheden Boeken: Digitaal boek Kikker en de Sneeuwman https://www.youtube.com/watch?v=5mvksb64cy0 Winter in het donkere bos, K. Iwamura www.bol.com/nl/p/winter-in-het-donkere-bos/666783662/ Filmpjes: Alle onderstaande filmpjes kunt u direct openen via www.rotterdam.nl/downloadslesmateriaal Warm blijven in de kou (2.09 min) http://www.schooltv.nl/video/winter-en-iglo-met-wolfram/#q=wintervacht Vogels in de winter (15 min) http://www.schooltv.nl/video/huisje-boompje-beestje-vogels-in-de-winter/#q=winter Liedjes: Een liedje over de sneeuw: http://www.schooltv.nl/video/sneeuw-liedje-uit-hoelahoep/#q=winter Een rap over winterkleding https://www.youtube.com/watch?v=ng9s7grvr2u Begrippen: Bij het thema winter komen de volgende begrippen ter sprake: De winter Het seizoen Het weer De sneeuw De sneeuwpop De sneeuwvlok Het ijs De schaats De slee De hagelsteen De wind De kou De zon gaat onder De zon komt op De kachel De verwarming De open haard De sjaal De muts De handschoenen De wanten De vacht De wintervacht De winterslaap De wintervoorraad De veren De vogel Het voer De vetbol De pindaslinger De pindahanger Het zaad Het vet Wij horen graag uw mening Graag horen wij wat u vindt van dit pakket. Bent u tevreden, of juist niet? Heeft u tips ter verbetering of andere suggesties? Ga dan naar www.rotterdam.nl/downloadslesmateriaal en klik op het pakket van uw groep. U kunt het enquêteformulier downloaden en opsturen. Meer informatie Heeft u specifieke vragen over de inhoud van de pakketten (materialen): Natasja Huijs & Perkash Soekhoe, Kwekerij Lesmateriaal Vreelustweg. Telefoon: (010) 437 26 64, e-mail horvathwegsenc@rotterdam.nl. Voor algemene vragen kunt u terecht bij: sc_groenmo@rotterdam.nl.