Vraag en antwoord. Hieronder volgen een aantal praktische vragen van leerkrachten over het gebruik van HOREB:



Vergelijkbare documenten
Ontwikkelingsgericht onderwijs (OGO)

Workshop Aan de slag met de digitale HOREB bovenbouw

Handleiding registratiesysteem Kleuterplein. versie 1.0

Leerdoelen- en leerlingregistratie

Het jonge kind op de Haagse Hogeschool

Het draaiboek rond het werken met het ontwikkelingsvolgmodel Kijk! Op basisschool Finlandia

Thema kijken en observeren

3. Handleiding bij de peuter-estafette

OntwikkelingsGericht Onderwijs

Rotterdamse Observatielijst Peuter Kleuter. Analyse doelen Jonge kind

Handleiding Resultatenmonitor Kleuterplein 2

Informatieboekje groep 1

Mijn Jeelo

Met spelling aan de slag: Juf, hoe schrijf je hangbuikzwijn?

Leren leren in kaart!

Opbrengstgericht werken in de onderbouw = benutten van talenten in de onderbouw

1.3. Leerkrachten kennen de 7 uitgangspunten en passen enkele uitgangspunten bewust en systematisch toe.

De evaluatie en rapportage

DE ZES-STAPPENMETHODE ZELF WERKEN AAN JE WERKPROCESSEN. Illustraties: Corien Bögels

Uw kind in groep 1 of 2

INFORMATIE VOOR DE LEERKRACHT PRIVACY, NOODZAKELIJK OF NIET?

TAALLEREN IN INTERACTIE

Releasenotes ESIS webbased versie

Stappenplan Voorbereiding voor het werken met ESIS Groepsplannen voor intern begeleiders.

Assistent installatie- en constructietechniek

Begeleiding op basis van meten en observatie

CKV Rubric Rembrandt College Veenendaal december 2007

Handelingsgericht Werken. Onderwijsdag Enschede 20 maart 2012 Maria Bolscher

Gebruikershandleiding BosorNet

Groot worden op de Ontdekking is als een avontuurlijke reis met interessante ontmoetingen en ervaringen. In uitdagende activiteiten gaan we op zoek

Inhoudsopgave. Visie van de Pionier. blz. 3. Visie spelend leren op de Pionier... blz. 3. Spel blz. 3. De hoeken: een rijke speel-werkplek... blz.

Een zorgvrager hulp bieden tijdens het eten en drinken

Planmatig werken in groep 1&2 Werken met groepsplannen. Lunteren, maart 2011 Yvonne Leenders & Mariët Förrer

Handleiding KIJK! Webbased. Beredeneerd aanbod: werken met groepsoverzichten en groepsplannen op basis van uw KIJK! registratie

Handige Harry s. Handleiding en leerdoelen - 2de graad

Nieuwsbrief van de Schutte s Bosschool

SCOL Sociale Competentie Observatielijst. Analyse doelen Jonge kind

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Les 1 Pratende dingen

CHECKLIST LEIDSTERVAARDIGHEDEN DE TAALLIJN

Portfolio 2014 / 2015 CKV Voor klas 3

Protocol verwijzing naar voortgezet onderwijs

LEOh. Landelijke Evaluatie Opleider huisartsgeneeskunde. Naam aios. Groepsnummer aios. Naam huisartsopleider. BIG-nummer Plaats praktijk

1.4 Visie Het Timpaan

Startershandleiding leerkracht

VVE protocol. IKC Juliana. Weth. Rebellaan KA Barneveld

Handleiding KIJK! bewerken afgesloten observaties en/of registraties

Praktijkboek CKV onderzoek

Programma 7 e landelijke Startblokken conferentie 22 november 2017, Hotel Haarhuis - Arnhem

Wisselen: van melkgebit naar blijvend gebit

Het is heel belangrijk dat het groepsplan naadloos

Handleiding bij de cd-rom. `Anatomie digitaal

Protocol leesproblemen en dyslexie

Wisselen: van melkgebit naar blijvend gebit. Blijvend gebit vervangt melkgebit

Een zorgvrager helpen bij de mondverzorging

Inleiding. Beste cursist, ... Waarom deze cursus?

Protocol pesten (agressie en geweld)

Stagebedrijf: Klik hier als u tekst wilt invoeren. Leerroute: Klik hier als u tekst wilt invoeren. Naam: Klik hier als u tekst wilt invoeren.

Jaarplan o.b.s. De Boomhut

Wisselen: van melkgebit naar blijvend gebit

PROMOTION SAN- Versla de gaatjes: Word een Superheld!

Schoolplan Juni 2015

Praktijkboek CKV onderzoek

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Mijn Jeelo

Cultuureducatie, W&T en wereldoriëntatie

Handleiding: in gebruik nemen + instellen accountgegevens ouderportaal Mijnschool.nl

INFORMATIE VOOR DE LEERKRACHT TEKST IN BEELD

Magister. Inleiding. Eerste keer inloggen

Handleiding KIJK! Webbased. Beredeneerd aanbod: werken met groepsoverzichten en groepsplannen op basis van uw KIJK! registratie

KlimtorenNieuws. basisschool de Klimtoren Kerkstraat AG Drempt

Toekomst gericht werken aan passend onderwijs

Welkom bij SchoolPlein, de app van en voor leraren van Plein 013. Fijn dat je meedoet!

Montessori High School Minor

Aandacht voor verdieping en verrijking en compacting

Actieplan Woordenschat

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

METHODE ZELF WERKEN AAN JE BPV- OPDRACHTEN

Pedagogische kwaliteit in beweging

Criteria. De beroepencarrousel

Groepsplan Yulius Lingewaal College

Begeleide interne stage

2. Inhoud en samenhang van KIJK 0-4 jaar Inhoud Samenhang 30

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

F.A.Q. / Veel gestelde vragen

BBL-4, topklinisch traject RdGG Pagina 1 van 5 Persoonlijke ontwikkeling Samenwerken

Inhoudelijke beschrijving Vversterk Basistraining per module

Procedure Intern gebruik beeldmateriaal

Handleiding. Plannen opstellen in ParnasSys

Teamteaching Sem II - 2 BaLO

Inhoud. Mijn leven. mijn planning

Informatieavond groep september 2017

Opdracht: De leerling maakt kennis met oude media en. Meer informatie: zie Bijlage 2

Cultuureducatie met Kwaliteit Nijmegen - Vaardigheidslijn Drama -

Protocol en beslissingsprocedure groep 1-2-3

De meerwaarde van HOREB P.O. digitaal

t Informantje schooljaar week 26

Hoe kan je breed en permanent evalueren?

Pendelen tussen stagepraktijk en opleiding

Het meesterstuk binnen de Jenaplan opleiding

Transcriptie:

Vraag en antwoord Praktische vragen over HOREB Zone 4 jaargang 12 In Vraag en antwoord van deze ZONE staat een artikel over HOREB. HOREB staat voor Handelingsgericht Observeren, Registreren en Evalueren van Basisontwikkeling. Het is een observatie, registratie en planningsinstrument dat onlosmakelijk verbonden is met de praktijk van Ontwikkelingsgericht Onderwijs (OGO). Met HOREB ga je beter reflecteren op je handelen, beter differentiëren én begeleiden. Hieronder volgen een aantal praktische vragen van leerkrachten over het gebruik van HOREB: Waar kun je nu het beste het doel van de activiteit invullen? Leerkracht: Dit stond altijd bij de titel van de activiteit, maar dit is nu heel groot afgebeeld en onhandig wanneer het in de titel staat. Sommige leerkrachten vullen nu het doel in bij observatiepunten of bij rol leerkracht. Binnen de reflectie, kun je ook op dit doel reflecteren. In de nieuwe update wordt deze opmerking meegenomen en zal er bij het vak activiteit ook het doel worden opgenomen. Hierover dus binnenkort meer. Wat schrijf je in memo en wat in overdracht? Deze functie kan naar eigen wens en op verschillende manieren gebruikt worden. Bijvoorbeeld de overdracht kan op deze manier verspreid worden, hoewel veel leerkrachten aangeven dat deze balk erg smal is, waardoor je veel onnodig moet scrollen.

In de memo kun je dus korte opmerkingen maken die voor een duo er bedoelt zijn, of handige geheugensteuntjes voor overdracht of vervolgactiviteiten die je graag wilt aanbieden. Je kunt het ook zo instellen dat alle collega s de memo s kunnen lezen. Hoe kun je activiteiten in je logboek laten herhalen, zonder dat de gehele activiteit herhaald wordt? Bijvoorbeeld als je in je logboek: thema noteert en die de volgende week op dezelfde tijd wilt herhalen. Kun je op herhalen klikken, maar dan wordt de inhoud (observatiepunten, doelen e.d. ook herhaald). Kan dat ook anders? Reactie: Bij een herhaalde activiteit kun je ervoor zorgen dat een activiteit repeterend terugkomt in het logboek. Je begint met het kiezen van de begindatum. Vanuit deze datum wordt dan gestart met de repeterende activiteit. Vervolgens kun je aangeven op welke dagen deze activiteit moet terugkeren en hoe vaak dit moet gebeuren. Het is niet mogelijk om 1 dag te verwijderen uit de repeterende activiteit. Om dagelijks wat aan te kunnen geven bij een repeterende activiteit hebben we de opmerkingen tab toegevoegd. Je kunt dat per dag een opmerking plaatsen. Bijvoorbeeld ten aanzien van materiaal. Een herhaalde activiteit stopt vanzelf wanneer het aantal keer bereikt is. Laatste nieuws over de digitale Horeb (onderbouwversie) Over de Inhoudenmatrix Al vrij snel, tijdens fase 0 van de themaplanning, denken peuterleidsters en leerkrachten na over de Wereldoriëntatie-inhouden die zij tijdens hun thema aan de orde willen stellen. De matrix is een hulpmiddel om op een systematische manier deze inhouden in beeld te krijgen. Hieronder vind je een uitleg van de levensgebieden en bronnen. De levensgebieden van mensen vormen een denkkader voor een themakeuze. Dit zijn primaire levensbehoeften, techniek, handel en economie en cultuur, kunst en religie. In combinatie met bronnen die in en om het dagelijks leven van kinderen te vinden zijn, bepalen leidsters en leerkrachten zo hun mogelijke deelthema s.

Levensgebieden Bronnen Primaire levensbehoeften alles wat je nodig hebt om in leven te blijven. Het gaat om absoluut onmisbare goederen zoals: voedsel, drinkwater, een dak boven je hoofd en kleding om je te beschermen tegen de kou, medische hulp Techniek de werking van voorwerpen, meubels, apparaten Handel Kopen, verkopen of ruilen van producten Economie De manier waarop inkomsten en uitgaven functioneren. Productie, consumptie, distributie Cultuur (of beschaving) is het geheel aan gewoonten en (gedrags)regels dat bij een volk of stam hoort. Kunst het product van creatieve menselijke uitingen Religie geloof, godsdiensten Concrete leefsituatie dagelijkse leven in het hier en nu Hoe verzorg ik mijn gebit? Van melktanden naar vast gebit Invloed van voeding op het gebit De techniek van het tanden poetsen Gebruik van hulpmiddelen zoals tandzijde Rituelen bij het tanden wisselen tandendoosje, tanden fee Actualiteit datgene wat momenteel sterk in de belangstelling staat, nieuws thuis, in de buurt, op school, in de stad/het dorp, in het land, de wereld De halfjaarlijkse controle bij de tandarts De instrumenten van de tandarts en de functie en werking daarvan Reclame voor gebitsverzorging Ruimere wereld de wereld verder weg, zoals vroeger en in andere landen Niet elk land heeft dezelfde gewoonten rondom gebitsverzorging Gebitsverzorging vroeger Producten rondom tandverzorging, bv. het proces van tandpasta maken Welke rituelen rond het wisselen komen we tegen in andere landen?

Over het groepsplan Als het thema in de steigers staat, kunnen leidsters en leerkrachten ervoor kiezen voor één of meerdere kernactiviteiten een groepsplan te maken. Het is van belang dat zij een activiteit (of een reeks van activiteiten) kiezen, die tijdens het thema veelvuldig aan de orde komt. Zoals bijvoorbeeld het spel in de sociaal culturele praktijk. Voor deze activiteit zijn al tijdens de themaplanning, brede en specifieke doelen voor alle kinderen bepaald. Deze doelen worden gekopieerd naar de linker kolom van het groepsplan. Vervolgens denken leidsters en leerkrachten na over welke kinderen zij in het groepsplan meenemen en kiezen zij voor deze kinderen individuele doelen. Dat kan een breed en/of specifiek doel zijn. Deze kinderen komen in de rechterkolom van het groepsplan. Zie hieronder een voorbeeld van een groepsplan. Groepsplan thema Het Zwembad Activiteiten Doelen voor alle leerlingen Spel in het zwembad Brede bedoelingen: - in staat om plannen te maken voor het spel - in staat om eigen wensen en verlangens in te brengen - in staat om volgens de (zelfbedachte) activiteiten en (zelfgemaakte) plannen uitvoering te geven aan het spel Specifieke doelen: - hanteren van materialen, hulpmiddelen en apparaten die in het echt en in het spel voorkomen - fijne motorische vaardigheden in het spel, doen alsof schrijven met pen Doelen voor verschillende leerlingen Brede bedoelingen: - M: plezier krijgen in het spel - N: willen deelnemen aan het spel van andere kinderen - S: zelf keuzen maken voor spelactiviteiten en zelf het initiatief nemen - Y: met elkaar praten en onderhandelen over het spel Specifieke doelen: - M., E.: woorden geven aan voorwerpen en aan eigen handelingen - N.: de taal begrijpen die hoort bij de voorwerpen en handelingen - M., E., Y.: fijne motorische Resultaten in beeld: observaties, portfolio, controletaken, toetsen - observaties Logboek - foto s Portfolio - observaties Logboek - A., G., I.: toetsmoment tijdens spel of met een boekje

- nieuwe themawoorden actief gebruiken tijdens het spel vaardigheden, zoals knopen, veters, ritsen losmaken en dichtmaken - A., G., I.: basiswoorden actief gebruiken De uiterst rechter kolom is er om te noteren op welke wijze de resultaten in beeld komen. De komende periode zullen er meerdere voorbeelden van groepsplannen in de digitale HOREB toegevoegd worden.