doelst. inhoud Methode leermiddelen



Vergelijkbare documenten
Coöperatief leren Wat is coöperatief leren? 1.1 Algemeen

Begeleidende uitleg voor de leerkracht:

Begeleidende uitleg voor de leerkracht:

Tijd Activiteit Leerling Activiteit Docent Hulpmiddelen Opening Het IOP met persoonlijke leerdoelen (opnieuw) bespreken.

datum: 7 november 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 13:00-15:05 groep: 3

Agenda: Stop motion: Gedicht van Hugo Korte voorstelling stagiair 5 min.

Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Rekenen, bouwplaten. Het is een aangepaste methodeles.

Lesfiche 1. Rooms-katholieke godsdienst

DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN

C5basis) ) Discipline:*muziek*/*dans* Thema:)GEZONDHEID))))))))))))) Gr)152:)Museum)voor)Religieuze)Kunst)

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 40 minuten Afsluiting (uitleg volgende les) 10 minuten

LES: Wie van de drie?

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

ONTBIJT OP SCHOOL. Voorbereiding van het ontbijt. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

Witte wasjes, bonte wasjes

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 20 minuten Afsluiting (uitleg redactievergadering) 10 minuten

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 3)

Duur van de les Introductie (klasgesprek) 10 minuten Kern (video, gesprek) 10 minuten Afsluiting (werkblad) 30 minuten

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER

driehoeks- en vierkantsgetallen

LES: Eerlijk verdelen

Lesfiche 3. Rooms-katholieke godsdienst De advent - Welzijnszorg. Ervaren dat je ook mooie geschenken kan wensen waar geen geld voor nodig is.

Week 4 (lesduur 100 minuten) Havo 8ste klas (2) Lesvoorbereiding: Didactische Analyse

;k;lk. Les 2 Journalistieke regels

Informaticalessen

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Plan van aanpak horizon verbreden Zuid-Afrika

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Les 1 Pratende dingen

Duur van de les Introductie (video en gesprek) 15 minuten Kern (gesprek over bronnen) 15 minuten Afsluiting (werkblad en themabepaling) 30 minuten

Lesvoorbereidingsformulier

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS LAGER ONDERWIJS

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Techniek? Constructies. [Geef tekst op]

1-Kennismaking met archeologie

Techniek? Constructies. [Geef tekst op]

LESPLANNEN GS-HOLOCAUST

TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE. Hoofdthema: Elektriciteit Onderwerp : Stroomkring motor/zoemer Doelgroep: 3 e gr

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

;k;lk. Les 1 Verschillende soorten nieuws

Was er voldoende informatie, en was deze duidelijk genoeg? Heb je het boek voorgelezen / besproken in de groep?

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Lesvoorbereiding. Praktijkbeoordeling

Les 1 : de basis van PowerPoint

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Hulpmiddel voor sterke medezeggenschap

.onderzoeken dat de draairichting van de tandwielen in tegengestelde richting verloopt. (ET2.3)

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

Thema 4: Mijn sport is top!

DOOR NELE VANHEX EN ADRIANE LEILICH

Leerlingen maakten reeds kennis met het toepassingsgebied biochemie. De leerlingen hebben al analyserend en onderzoekend gewerkt.

Bijlage 1. Beste ouders/verzorgers van de leerlingen van groep 3/4,

DE BAAN OP! Een interessant bedrijf kiezen. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Jessica Huizer. aardrijkskunde

De vragen sluiten aan bij de belevingswereld van de leerlingen en zijn onderverdeeld in de volgende vijftien categorieën:

Les 1: Vaktijdschriften: een eerste oriëntatie

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Vooraf. Aanpak van het lessenpakket. 1. Rode draad: Juan en Carolina. 2. Het lessenpakket

L E S V O O R B E R E I D I N G

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Spiegelen en symmetrie

10.2 Literatuur. Inleiding: De leerlingen zitten op hun plaats en luisteren naar de leerkracht. Ze hebben niks voor zich.

Accent op materiaal. onderdeel: schimmenspel. Titel les/thema Schaduwbeelden Graad: 2. Leerplandoelnummer Leerplandoel uitgeschreven

Lesinhoud in schema Voorbereidingsles (30 minuten) Tijd Activiteit leerling Activiteit docent Hulpmiddelen Opmerkingen 5 min.

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS LESONTWERP

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

1 TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE. Uitleennummer in de school: Uitleennummer bij BOBOT: Timing: 2 à 3 lestijden + knutselles

VOORTRAJECT TAALBELEID

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Werkblad. LES 7: Hygiëne. GROEP 5-6. Namen groepje:

Kleuren, geuren en vormen (voorjaar) veldwerk middenbouw. Inhoud: voorbereiding & lessuggesties kopieerblad werkblad kopieerblad begeleiding/ouders

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

LESVOORBEREIDING ALGEMENE VAKKEN / VOEDING - VERZORGING

KIEZEN VOOR KEUZE. Een les over assor timentstypes. Inhoud

Vier verdeelproblemen

Graffitiwand De nacht

Inhoudsopgave. Bijlage:

Wie gaat dat betalen? LESPROGRAMMA: Klas 1 en 2 VMBO / MBO. Ontdek de waarde van Nederland. Belasting & Douane Museum

LESONTWERP ALGEMENE VAKKEN / VOEDING-VERZORGING

LES: Wie van de drie? 2

Puzzel orde in de ruimte

5. Klassen-of groepsgesprek

Beroepsgerichte Vorming, opleiding handel en administratie of Project Algemene Vakken

Tuin van Heden kleuters (4-jarigen en 5-jarigen) Werken met kunst in de kerstperiode

Museumles Tureluurtje. Docentenhandleiding

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 8. Algemeen. Titel. Roosterveelhoeken. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Transcriptie:

tijd doelst. inhoud Methode leermiddelen Wero: Inleiding thema: Honduras 5 min. Instap: Korte uitleg van het project. We zullen werken met een Ananas. Die gaat over het land Honduras. Het project zal 2 weken duren. We zullen op een speciale manier werken, jullie zullen nl. zelfstandig werken en in groepjes aan de klas uitleg geven. - Lkr legt kort het project en de bedoeling uit. Kern: 1. Situering van het land. 15 min. - situering op de wereldkaart ( klassikaal en op werkblad kleuren ) - vlag Honduras ( kleuren op werkblad ) - Lkr en lln situeren het land Honduras op de wereldkaart en op een werkblad. wereldkaart, uit te werkblad 20 min. 2. foto-verhaal over Honduras. 20 min. Er wordt een foto-verhaal over Honduras getoond om een beeld over het land te krijgen. 3. Kennismaking met de voorwerpen. - Lkr toont een fotoreeks, deze is voorzien van een verhaal. computer (powerpoint projectie) Bekijken en uitleggen van de voorwerpen die in de Ananas zitten. - Iedere ll kiest een voorwerp dat hij mooi vindt of niet weet wat het is of. Daarna vertelt men er iets over, anders vertelt de leerkracht wat het de Ananas

15 min. 4. Uitleggen van de werkvorm. - zelfstandig werken met doe-fiches - verschillende thema s waarrond gewerkt wordt - achteraf uitleg geven over de opdracht aan de klas, zodat ze er iets over bijleren - taakverdeling in de groep - uitleg geven over de evaluatie en de afsluiting ( feest! ) voorwerp is en waarvoor echt gebruikt wordt. - Lkr legt de werking en de organisatie van het project uit. De ananas, uit te doefiches, kaartjes rolverdeling Slot: Beantwoorden van eventuele vragen.

tijd doelst. inhoud methode leermiddelen Wereldoriëntatie: Thema Honduras: 1 ste werkperiode. Instap: 10 min. 1. Verdelen van de opdrachten. - De opdrachten worden verdeeld. - groep 1: tortilla s maken + maïs malen - groep 2: hondurees geld - groep 3: demografie - groep 4: kleren wassen - groep 5: Spaanse les - De lln krijgen hun 1ste opdracht. De Ananas, uitgeprinte doefiches 2. Verdelen van de taken. 60 min. - De taken van materiaalmeester, verslaggever, aanvoerder, worden uitgedeeld. Kern: 1. Zelfstandig werken. De lln lezen eerst de voorkant van de fiche met de achtergrondinformatie erop. Daarna lezen en voeren ze de opdracht uit. Ze halen het materiaal zelf en indien er problemen zijn die ze zeker zelf niet kunnen oplossen, mogen ze de lkr om hulp vragen. - Lkr deelt de taken uit. - Lln maken de opdracht van de fiche zelfstandig. takenkaartjes de Ananas, uitgeprinte doefiches

Indien de lln vlug klaar zijn met hun opdracht, kunnen ze beginnen aan de voorbereiding van de voorstelling. 5 min. Slot: Opruimen van het materiaal. - De lln ruimen zelf hun eigen materiaal op en plaatsen de klas terug in orde.

tijd doelst. inhoud methode leermiddelen Wereldoriëntatie: Thema Honduras: voorstelling opdrachten. Instap: 10 min. 1. Korte voorbereidingstijd. De lln krijgen nog even de tijd om de voorstelling van hun opdracht voor te bereiden. Kern: - Lln bereiden hun voorstelling voor, lkr begeleidt. De Ananas, uitgeprinte doefiches en werkbladen 35 min. 1. Voorstelling van de 5 groepen. De lln leggen hun opdracht uit, vertellen wat ze bijgeleerd hebben en wat ze ervaren hebben. Achteraf mogen de andere lln vragen stellen, dus ze moeten in staat zijn om die vragen te beantwoorden. Hun voorstelling moet tussen de 5 à 10 minuten duren. - Lln stellen hun opdracht voor, anderen stellen vragen. De Ananas, uitgeprinte doefiches en werkbladen - groep 1: tortilla s maken + maïs malen - groep 2: hondurees geld - groep 3: demografie - groep 4: kleren wassen - groep 5: Spaanse les

Na iedere voorstelling stelt de lkr vragen over hun ervaringen om nog wat dieper op de onderwerpen in te gaan. - Lkr stelt vragen om de onderwerpen uit te diepen. Slot: 5 min. Opruimen van het materiaal. - Lln ruimen zelf hun materiaal op.

tijd doelst. inhoud methode leermiddelen Wereldoriëntatie: Thema Honduras: 2 de werkperiode. Instap: 10 min. 1. Verdelen van de opdrachten. - De opdrachten worden verdeeld. - groep 1: eerlijke handel - groep 2: weven - groep 3: platano frito + bananenrepubliek + fruitsaté maken - groep 4: piñata maken - groep 5: milieu - De lln krijgen hun 2 de opdracht. De Ananas, uit te doe-fiches 2. Verdelen van de taken. - De taken van materiaalmeester, verslaggever, aanvoerder, worden uitgedeeld. - Lkr deelt de taken uit. takenkaartjes 60 min. Kern: 1. Zelfstandig werken. De lln lezen eerst de voorkant van de fiche met de achtergrondinformatie erop. Daarna lezen en voeren ze de opdracht uit. Ze halen het materiaal zelf en indien er problemen zijn die ze zeker zelf niet kunnen oplossen, mogen ze de lkr om hulp vragen. - Lln maken de opdracht van de fiche zelfstandig. de Ananas, uit te doe-fiches

Indien de lln vlug klaar zijn met hun opdracht, kunnen ze beginnen aan de voorbereiding van de voorstelling. 5 min. Slot: Opruimen van het materiaal. - De lln ruimen zelf hun eigen materiaal op en plaatsen de klas terug in orde.

tijd doelst. inhoud methode leermiddelen Wereldoriëntatie: Thema Honduras: voorstelling opdrachten. Instap: 10 min. 1. Korte voorbereidingstijd. De lln krijgen nog even de tijd om de voorstelling van hun opdracht voor te bereiden. Kern: - Lln bereiden hun voorstelling voor, lkr begeleidt. Ananas, uit te doe-fiches en werkbladen 35 min. 1. Voorstelling van de 5 groepen. De lln leggen hun opdracht uit, vertellen wat ze bijgeleerd hebben en wat ze ervaren hebben. Achteraf mogen de andere lln vragen stellen, dus ze moeten in staat zijn om die vragen te beantwoorden. Hun voorstelling moet tussen de 5 à 10 minuten duren. - Lln stellen hun opdracht voor, anderen stellen vragen. Ananas, uit te doe-fiches en werkbladen - groep 1: eerlijke handel - groep 2: weven - groep 3: platano frito +bananenrepubliek + fruitsaté maken - groep 4: piñata maken - groep 5: milieu

Na iedere voorstelling stelt de lkr vragen over hun ervaringen om nog wat dieper op de onderwerpen in te gaan. - Lkr stelt vragen om de onderwerpen uit te diepen. 5 min. Slot: Opruimen van het materiaal. - Lln ruimen zelf hun materiaal op.

tijd doelst. inhoud methode leermiddelen Wereldoriëntatie: Thema Honduras: 3 de werkperiode. Instap: 10 min. 1. Verdelen van de opdrachten. - De opdrachten worden verdeeld. - groep 1: schoollopen in Honduras - groep 2: kolonisatie - groep 3: piñata afwerken - groep 4: kinderarbeid - groep 5: rode bonen + limoendrank - De lln krijgen hun 3 de opdracht. Ananas, uit te doe-fiches 2. Verdelen van de taken. 60 min. - De taken van materiaalmeester, verslaggever, aanvoerder, worden uitgedeeld. Kern: 1. Zelfstandig werken. De lln lezen eerst de voorkant van de fiche met de achtergrondinformatie erop. Daarna lezen en voeren ze de opdracht uit. Ze halen het materiaal zelf en indien er problemen zijn die ze zeker zelf niet kunnen oplossen, mogen ze de lkr om hulp vragen. - Lkr deelt de taken uit. - Lln maken de opdracht van de fiche zelfstandig. takenkaartjes Ananas, uit te doe-fiches

Indien de lln vlug klaar zijn met hun opdracht, kunnen ze beginnen aan de voorbereiding van de voorstelling. 5 min. Slot: Opruimen van het materiaal. - De lln ruimen zelf hun eigen materiaal op en plaatsen de klas terug in orde.

tijd doelst. inhoud methode leermiddelen Wereldoriëntatie: Thema Honduras: voorstelling opdrachten. Instap: 10 min. 1. Korte voorbereidingstijd. De lln krijgen nog even de tijd om de voorstelling van hun opdracht voor te bereiden. Kern: - Lln bereiden hun voorstelling voor, lkr begeleidt. Ananas, uit te doe-fiches en werkbladen 35 min. 1. Voorstelling van de 5 groepen. De lln leggen hun opdracht uit, vertellen wat ze bijgeleerd hebben en wat ze ervaren hebben. Achteraf mogen de andere lln vragen stellen, dus ze moeten in staat zijn om die vragen te beantwoorden. Hun voorstelling moet tussen de 5 à 10 minuten duren. - Lln stellen hun opdracht voor, anderen stellen vragen. Ananas, uit te doe-fiches en werkbladen - groep 1: schoollopen in Honduras - groep 2: kolonisatie - groep 3: piñata afwerken - groep 4: kinderarbeid - groep 5: rode bonen + limoendrank

Na iedere voorstelling stelt de lkr vragen over hun ervaringen om nog wat dieper op de onderwerpen in te gaan. - Lkr stelt vragen om de onderwerpen uit te diepen. Slot: 5 min. Opruimen van het materiaal. - Lln ruimen zelf hun materiaal op.