Landenspel. Duur: 30 minuten. Wat doet u?



Vergelijkbare documenten
Tijd van regenten en vorsten Wie heeft de macht? Deel 2. Wie hadden in de Republiek, in Frankrijk en in Engeland de politieke macht?

Instructie: Landenspel light

Leerdoel Leerlingen herhalen op een speelse manier kennis over het ontstaan en het bestuur van de Republiek.

Puzzel Historische ontwikkelingen parlementair stelsel

Monarchie! vmbo. Leerdoel De leerlingen zien welke taken/regels onze huidige koning(in) heeft.

Tom Van der Beken

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Dagboek Sebastiaan Matte

Geschiedenis kwartet Tijd van jagers en boeren

KONING OF PRESIDENT?

Werkboek klas 2 Hoofdstuk 3

Een politieke partij oprichten

Ontstaan van de Gouden Eeuw ( )

NEDERLAND IN DE 16e EEUW

Werkstuk Geschiedenis Frankrijk in de tijd van het absolutisme

Samenvatting geschiedenistoets hoofdstuk 6: Een tijd van revoluties

2 De oprichting van de VOC en de WIC zorgde ervoor dat overal op de wereld Zeeuwse en Hollandse schepen voeren.

Stofomschrijving Deze opdracht hoort bij en 3.2 van De Republiek in tijd van Vorsten (Geschiedenis Werkplaats).

GROTE-LIJN-OVERZICHT VAN TIJDVAKKEN BEHANDELD IN LEERJAAR 1

Samenvatting Geschiedenis Samenvatting Staatsinrichting hoofdstuk 1 VMBO

DE DEMOCRATIE-INDEX GROEP 1: Hebben alle partijen min of meer gelijke kansen in de campagneperiode?

Les 1: Het ontstaan en de splitsing van het Koninkrijk der Nederlanden ( )

Het verhaal van de 80 jarige oorlog!

Samenvatting Geschiedenis Staatsinrichting H3+4

ZOEKPLAAT GRONDRECHTEN

De Republiek in een tijd van vorsten, Kennistoets bij hoofdstuk 3 Havo

1. Verdeel de klas in 8 groepen van 3 à 4 leerlingen. 3 liberalen, 3 confessionelen en 2 socialisten.

AAN DE SLAG MET DE RECHTSSTAAT

Naam: DE GOUDEN EEUW en Rembrandt

DE STATEN VAN HOLLAND

Monarchie? vmbo. Korte omschrijving werkvorm Leerlingen maken zelf een nieuwe grondwet en debatteren over deze nieuwe grondwet.

Moeilijke besluiten voor de Europese Raad

Wie beslist wat? Duur: minuten. Wat doet u?

Inhoud. Mijn leven. de democratie en ik

een zee In de zeventiende eeuw worden de handelaren en kooplieden steeds belangrijker. De edelen en de geestelijken krijgen veel minder macht.

In Beeld: Tijdlijn 100 jaar kiesrecht

Hoofdstuk 2: De Nederlandse Opstand ( )

Puzzel: Wie zit waar in de Ridderzaal?

Samenvatting Geschiedenis Samenvatting Hoofdstuk 2

1: De nederlanden komen in verzet tegen Filips II

Lestips & werkvormen over de Amerikaanse

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 2

Inleiding geschiedenis Griekenland

Inleiding geschiedenis Griekenland

1. Democratie blz De staatsinrichting van Nederland blz Het kabinet en het parlement. 3. De Grondwet blz

Werkstuk Geschiedenis Nederland in de 19e eeuw

Verdieping: De machtigste president

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 3

ewogen en zoekende mensen vinden elkaar: Kerk - andere godsdiensten

Samenvatting door een scholier 2007 woorden 29 januari keer beoordeeld. Geschiedenis Sprekend verleden

Eindexamen geschiedenis havo II

KIJKROUTE IN VREDESNAAM

ONLINE BIJBELSTUDIE VOOR JONGEREN


Tijdwijzer. Het begin. Voor en na Christus

In 1813 werden de Fransen verjaagd en de zoon van de laatste stadhouder werd koning

De klassieke tijdlijn

Toelichting beelden tijdbalk Argus Clou Geschiedenis groep 7

Werkblad Introductie. 1. WAT GEBEURT HIER? Hieronder staan beelden uit de film. Maak er zelf korte bijschriften bij.

De Republiek in een tijd van vorsten, Kennistoets bij hoofdstuk 3 Vwo

Leerdoel Leerlingen horen spelenderwijs feiten langskomen over de staatsinrichting van de Republiek in de Gouden Eeuw.

Cursus Politiek Actief Bijeenkomst 1: Introductie, algemene staatsinrichting en verkiezingen

Calvijn. Vrede van Augsburg. Margaretha van Parma. Hertog van Alva. De keurvorst van Saksen. Karel V. Buitenlandse zaken en oorlog

DE GROTE VERGADERING VAN 1651 KORTE OMSCHRIJVING WERKVORM

Bijlage VMBO-KB. geschiedenis en staatsinrichting CSE KB. tijdvak 2. Bronnenboekje. KB-0125-a-12-2-b

Module 7 Staatsinrichting en rechtsstaat

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

De ondergang van de Spaanse Armada een spannend verhaal

Wat is een constitutie?

Handboek Politiek. Derde Kamer der Staten-Generaal

Cursus Politiek Actief Provincie Flevoland

Noord-Nederlandse gewesten. Smeekschift

Eindexamen geschiedenis en staatsinrichting vmbo gl/tl I

Maatschappijleer par. 1!

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 4

DEMOCRATIE OF DICTATUUR?

GESCHIEDENIS SO3 TV

AAN DE SLAG MET DICTATUUR

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 5 De Romeinen

Politiek op het VMBO: Leerlingen activeren

keer beoordeeld 6 april 2014

Jagers & boeren Waarvan leefden de jagers-verzamelaars? Jagers & boeren Waarvan leefden de boeren? Van de jacht en van vruchten en planten

Combineer raak met beelden

Cliptoetsen Derde Kamer docentenhandleiding

Instructie: Landenspel

DINGEN DIE JE MOET WETEN

Samenvatting Geschiedenis 51 een nieuw koninkrijk - 52 liberale revolutie gelijkheid voor iedereen

GESCHIEDENIS EN STAATSINRICHTING CSE KB

Belangen: Wel of niet ingrijpen in Syrië?

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 2 Regenten en Vorsten

DEBAT. Debat over het Amerikaanse kiesstelsel OMSCHRIJVING

Geschiedenis Amerika en Frankrijk in de tijd van pruiken en revoluties: een overzicht. Een les van: Bor

Tijd van regenten en vorsten ( ) / 17e eeuw

DEBAT DEBAT OVER HET AMERIKAANSE KIESSTELSEL HANDLEIDING OMSCHRIJVING

Toetsvragen Geschiedenis toelating Pabo. Tijdvak 7 Toetsvragen

1 Het ontstaan van het Koninkrijk De geboorte van een prins De jeugd van prins Willem-Alexander 20

Link it: Republiek in tijd van Vorsten

Debat: Het Duitse kiesstelsel is beter dan dat van Nederland

geschiedenis en staatsinrichting CSE BB

Transcriptie:

Landenspel Korte omschrijving werkvorm: In deze opdracht wordt de klas verdeeld in vijf groepen. Iedere groep krijgt een omschrijving van een land en een instructie van de opdracht. In het lokaal moeten de leerlingen op zoek naar vier stellingen die van toepassing zijn op hun land. Als de juiste stellingen zijn gevonden geeft ieder groepje een korte presentatie over hun land. Leerdoel: Leerlingen zien de bijzondere positie van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden (of Provinciën) op staatkundig gebied door de staatsinrichting te vergelijken met drie gebieden in Europa: Engeland, Frankrijk en Keulen. Ook maken ze een vergelijking met Nederland nu. Duur: 30 minuten Wat doet u? Stap 1 Deel de leerlingen op in vijf groepjes en geef ieder groepje een landomschrijving. Laat alle groepjes de omschrijving van hun land goed doorlezen. Stap 2 De leerlingen gaan in het lokaal op zoek naar de stellingen die passen bij hun land. Ze zoeken stellingen in de categorieën bestuur, handel, leger, godsdienst. Stap 3 De leerlingen krijgen 5 minuten de tijd om een korte presentatie voor te bereiden. In de presentatie vertellen ze welk land zij hebben en lichten ze de gevonden stellingen toe. Vervolgens houden de groepjes hun presentatie (ca. 1 à 2 min per groepje). Stap 4 In de nabespreking benadrukt u de bijzondere staatkundige positie van Nederland. Benodigd materiaal: Kopieer de stellingen en knip de kaartjes uit, de stellingen legt u per categorie in het lokaal. Extra: U kunt de opdracht moeilijker maken door alle stellingen twee keer uit te printen. Als uw leerlingen veel achtergrondkennis hebben over het onderwerp kunt u er voor kiezen de landomschrijvingen niet uit te delen. U kunt het spel levendiger maken door naast de stellingen ook attributen in het lokaal te verspreiden. Bijvoorbeeld een zon voor Frankrijk, een rode kroon voor Engeland, een bisschopsmijter voor Keulen, een VOC-vlag voor de Republiek en een groot rood stempotlood voor het hedendaagse Nederland.

Antwoordmodel landenspel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden : Wij hebben geen centraal bestuur, iedere provincie bestuurt zichzelf. Grote beslissingen over handel en oorlogvoering worden wel gezamenlijk genomen. : Bij ons wordt niemand vervolgd vanwege zijn godsdienst. Toch hebben de protestanten in ons land meer rechten. : Wij zijn het rijkste land van Europa; dankzij onze handelsvloot en het bezit van Indië bloeit onze handel. : Andere landen zijn jaloers op ons rijke landje. Er gaan geruchten dat ons land wordt aangevallen door meerdere landen tegelijk. Ons leger is machtig op zee, maar op land zijn we erg zwak. Engeland in de 17 e eeuw : Wij zijn sinds 1688 de eerste constitutionele monarchie ter wereld, dat wil zeggen dat er een grondwet is waar ook de Koning zich aan moet houden. : In ons land hebben we de anglicaanse kerk. We hebben ons afgesplitst van de katholieke kerk. : Wij willen meer macht op zee. Daarom voeren wij oorlogen op zee tegen onze concurrent de Republiek. : Wij willen meer macht op zee, om dit te bereiken moeten we de Republiek op zee uitschakelen. We willen met andere landen samenwerken om dit voor elkaar te krijgen. Frankrijk in de 17 e eeuw : Wij hebben een absoluut heerser, de Koning bepaalt alles. : Wij zijn katholiek. Veel protestanten ontvluchten ons land, omdat ze ergens anders hun geloof wel kunnen uitoefenen. : Onze koning verspilt veel van ons geld aan oorlog, feesten en jagen. Als hij geld nodig heeft, verhoogt hij gewoon de belastingen voor het volk. : Wij willen meer grondgebied. Wij hebben het machtigste leger van Europa, dus een oorlog moeten we kunnen winnen. Maar met een aantal bondgenoten kunnen we meer bereiken. Keulen in de 17 e eeuw : De leider van de kerk, de bisschop, is ook de leider van onze staat. : Wij zijn katholiek, daarom wordt onze staat bestuurd door een bisschop. : Op handelsgebied hebben wij niet zo n sterke positie. Omdat we maar een klein gebiedje zijn hebben wij geen kolonies in ons bezit. : Twee Europese landen hebben gevraagd of wij als klein landje mee willen strijden tegen de Republiek. In ruil daarvoor mogen onze soldaten de buit houden die ze bij het plunderen hebben veroverd. Nederland : De volksvertegenwoordiging bepaalt of wetten worden aangenomen, de macht ligt bij het volk. : In ons land wonen katholieken, protestanten, joden en moslims, er is vrijheid van godsdienst. Veel mensen hebben geen religie. : Onze haven is de grootste in Europa, maar het rijkste land van de wereld zijn we niet. : Wij gebruiken ons leger vooral om te helpen bij internationale vredesmissies. Dat doen we door samen te werken met andere landen, bijvoorbeeld in de NAVO en de VN.

Stellingen landenspel Wij zijn sinds 1688 de eerste constitutionele monarchie ter wereld, dat wil zeggen dat er een grondwet is waar ook de Koning zich aan moet houden. Wij hebben een absoluut heerser, de Koning bepaalt alles. De leider van de kerk, de bisschop, is ook de leider van onze staat. De volksvertegenwoordiging bepaalt of wetten worden aangenomen, de macht ligt bij het volk. Wij willen meer macht op zee, om dit te bereiken moeten we de Republiek op zee uitschakelen. We willen met andere landen samenwerken om dit voor elkaar te krijgen. Wij hebben geen centraal bestuur, iedere provincie bestuurt zichzelf. Grote beslissingen over handel en oorlogvoering worden wel gezamenlijk genomen. Wij willen meer grondgebied. Wij hebben het machtigste leger van Europa, dus een oorlog moeten we kunnen winnen. Maar met een aantal bondgenoten kunnen we meer bereiken Twee Europese landen hebben gevraagd of wij als klein landje mee willen strijden tegen de Republiek. In ruil daarvoor mogen onze soldaten de buit houden die ze bij het plunderen hebben veroverd.

Stellingen landenspel Andere landen zijn jaloers op ons rijke landje. Er gaan geruchten dat ons land wordt aangevallen door meerdere landen tegelijk. Ons leger is machtig op zee, maar op land zijn we erg zwak. Wij gebruiken ons leger vooral om te helpen bij internationale vredesmissies. Dat doen we door samen te werken met andere landen, bijvoorbeeld in de NAVO en de VN. Wij willen meer macht op zee. Daarom voeren wij oorlogen op zee tegen onze concurrent de Republiek. Onze koning verspilt veel van ons geld aan oorlog, feesten en jagen. Als hij geld nodig heeft, verhoogt hij gewoon de belastingen voor het volk. Wij zijn het rijkste land van Europa; dankzij onze handelsvloot en het bezit van Indië bloeit onze handel. Op handelsgebied hebben wij niet zo n sterke positie. Omdat we maar een klein gebiedje zijn hebben wij geen kolonies in ons bezit. Onze haven is de grootste in Europa, maar het rijkste land van de wereld zijn we niet. Bij ons wordt niemand vervolgd vanwege zijn godsdienst. Toch hebben de protestanten in ons land meer rechten.

Stellingen landenspel Wij zijn katholiek, daarom wordt onze staat bestuurd door een bisschop Wij zijn katholiek. Veel protestanten ontvluchten ons land, omdat ze ergens anders hun geloof wel kunnen uitoefenen. In ons land wonen katholieken, protestanten, joden en moslims, er is vrijheid van godsdienst. Veel mensen hebben geen religie. In ons land hebben we de anglicaanse kerk. We hebben ons afgesplitst van de katholieke kerk.

Landomschrijving: Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden Jullie zijn de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Er was geen Koning in dit land. Een bovenlaag van regenten had de macht. Het land bestond uit zeven verschillende provincies, die ieder hun eigen bestuur hadden. Regelmatig kwamen bestuurders uit de verschillende gewesten bij elkaar in de Staten-Generaal om gezamenlijk beslissingen te nemen. Omdat er geen koning was die zijn wil aan het volk oplegde was de Republiek een vrij land, waar veel kon. Mede hierdoor kon de economie enorm groeien. Als je de juiste stellingen hebt gevonden, ga je een korte presentatie voorbereiden waarin je de rest van de klas vertelt over het bestuur en het leven in de Nederlanden. Landomschrijving: Engeland in de 17 e eeuw Jullie zijn Engeland. De Engelse koningen zijn van de familie Stuart. Ze hebben hun eigen geloof, de anglicaanse kerk. De Engelse oorlogsschepen verliezen het vaak van de Nederlandse. In 1688 werd de Nederlandse stadhouder Willem III koning van Engeland omdat hij getrouwd was met Mary Stuart, de dochter van de Engelse koning. Maar doordat Willem III niet zo n goede band had met Engeland, kon het parlement meer macht naar zich toetrekken. De macht van de Koning werd beperkt. Als je de juiste beschrijvingen hebt gevonden, dan ga je een korte presentatie Engeland van de 17 e eeuw. Landomschrijving: Frankrijk in de 17 e eeuw Jullie zijn Frankrijk. Lodewijk XIV (de Veertiende) is koning, zijn bijnaam is de Zonnekoning. In het heelal draait alles om de zon, in het katholieke Frankrijk draaide alles om de Koning. Hij had namelijk zijn macht van God zelf gekregen. Een beroemde uitspraak van deze koning is: Un roi, une loi, une foi (één Koning, één wet, één geloof) Als je de juiste beschrijvingen hebt gevonden, ga je een korte presentatie Frankrijk van de 17 e eeuw.

Landomschrijving: Keulen in de 17 e eeuw Jullie zijn Keulen. Duitsland bestond in de zeventiende eeuw nog niet. Het gebied dat nu Duitsland is, bestond toen uit honderden zelfstandige staten, die elk hun eigen bestuur hadden. Ook hadden ze een eigen leger. Keulen was een bisdom, en de bisschop was de katholieke machthebber in dit staatje. Jullie gaan zo meteen op zoek naar de vier stellingen die het beste bij Keulen passen. Als je de juiste beschrijvingen hebt gevonden, ga je een korte presentatie Keulen van de 17 e eeuw. Landomschrijving: Nederland Jullie zijn Nederland zoals het nu is. Nederland is een parlementaire democratie, maar ook een constitutionele monarchie. Dit betekent dat we een volksvertegenwoordiging hebben, maar ook een Koning. De Nederlandse volksvertegenwoordiging is de Eerste en Tweede Kamer. Ons staatshoofd is de Koning. Het kabinet (ministers en staatssecretarissen) is verantwoordelijk voor de uitvoering van het beleid in Nederland. Als je de juiste beschrijvingen hebt gevonden, ga je een korte presentatie Nederland van nu.