Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Vergelijkbare documenten
Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

Coöperatief leren Wat is coöperatief leren? Waarom is coöperatief leren belangrijk? Coöperatieve werkvormen

BIJLAGE 5 ACTIVERENDE WERKVORMEN

en een buitenkring. Voor de leerkracht Van groep 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 Stappen: Coöperatief leren

Dalton (samenwerking/ samenwerkend leren) en Coöperatief leren

Coöperatief leren Verschillende werkvormen:

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

Structuren. Coöperatief leren

DENKEN DELEN UITWISSELEN (5 min.)

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Leren als een expert!

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

6. Meningsvorming. doel Kritisch denken voorbereiding op een gesprek over verschillende oplossingen/meningen/enzovoort.

Lesideeën beroepenkaarten WERKEND NEDERLANDS

Coöperatief leren (CLS) Volgens Dr. Spencer Kagan Verwerkt door Peter Steurs en Natascha Vansteelant

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Boekje met coöperatieve werkvormen

Uitgeverij Schoolsupport

CONCEPT TOOL ONTWERPEN IN BEELD VOOR EIGEN GEBRUIK

Studenten ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

BAS. Samenwerkend Leren Vastgesteld mei De Overstap

Algemene instructies voor de strategie: Voorspellen. Introductiefase bij de eerste les: 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen wat voorspellen betekent?

Sooo! Sooo! viral! viral! toch? toch? In 7 stappen debatteren in de klas over media

Onderbouw, groep 1 & 2

Resultaat van een eerlijke verdeling in de vorm van deel van een geheel naar deel van een aantal.

Een voorstelling voor groep 5 en 6 van het primair onderwijs door Het Houten Huis

HANDLEIDING Leerkracht

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Handleiding Werkvormen Vragen stellen

Lesbrief bij Mijn broer is een boef van Netty van Kaathoven voor groep 7 en 8

LES: Groepjes maken AFBEELDING SPELLETJE

Handleiding Les 1. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak. Voorbereiding. week november 2013 Handleiding niveau A, les 1 en 2

Leerlingen leren de instructies herhaal en als dan (anders ). Ze moeten een algoritme schrijven voor een dansje.

Verder hier de workshop inhoud en in de bijlage een aantal aanvullingen, o.a. hoe van youtube tot mp3 te komen.

Spelling: de verdubbelaar

Werken met de Na-Kaarten

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

Stap 1 Voorafgaand aan het bestuderen van een nieuw onderwerp vatten leerlingen in kleine groepjes samen wat ze al van het onderwerp weten.

LES 1: VOORLEZEN met STRATEGIE WEEK 1.1 0, 1, 4 en 6

de klas met een belangrijke vraag.

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

De nieuwe zorgmedewerker

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Ik geef mijn grenzen aan (lessenserie Omgaan met pesten)

Winkelen in het bos?

Les Dieren met een baan, thema vermaak

Hogere Orde Denken in de klas! De BloomBox. Handleiding Leerkrachten. De materialen in de BloomBox -

Taalgerichte les Formules

1 Uit de map: Probleemoplossen in interactie

Buitenles THEMA-handleiding De hoorn van de Vikingkoning Groep 6, 7 en 8

Het misdrijf. Inleiding. Warming-up klassikaal. Introductie Het misdrijf. Val dood

Groep "Nog 100 nachtjes slapen" (prentenboek)

Sammie en opa. - Vakantiebestemmingen - Je dood vervelen

De golf spoelt op het strand. 1. golf 2. strand

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Deze opdracht doe je met een maatje. Vertel aan elkaar wat je hebt onthouden van de tekst. Gebruik de woorden: Wie? Wat? Welke? Waar? Wanneer? Hoe?

E- book. 5 werkvormen met post- its. LaCretio ondersteunt trainers met het geven en ontwikkelen van hun training!

LES: Groepjes maken 2

datum: aantal leerlingen: 31 tijd:9:00/10:00 groep: 6&7

Spelregels voor de kaarten Beroepskwaliteiten en Leerpunten. Het Beroepskwaliteitenspel

Lesbrief thema: Identiteit

Magnetische en beschrijfbare dobbelsteen: de taalontwikkeling (1)

16. Luister naar wat ik vertel

Leerlijn Samenwerken SingaporeNext

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Schooljaar : Spelletjes in je taal- en rekenles

Hotel Hallo - Thema 1 Hallo

Je ontwikkeling als lerarenopleider relateren aan de beroepsstandaard

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Reflectiegesprekken met kinderen

De ontwikkelde materialen per unit.

ACTIVITEITEN GROEP 3 en 4

onderwerp: Ik ruik mensenvlees ( drama- beweging)

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Meer doen met de rijtjesboeken

werken aan leren leren

LESBRIEF GROEP THEMA: CHINA Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 1, 2017

Deze les bestaat uit twee delen. Het eerste deel kunnen de leerlingen zelfstandig in groepjes uitvoeren en het tweede gedeelte doe je klassikaal.

lesbrieven water verzamelen avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 1:

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Briefjes op ramen en deuren

datum: 7 november 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 13:00-15:05 groep: 3

Spelenderwijs rijmen. Linda Willemsen.

LES 2: STRATEGIE 0 EN 1 WEEK 2.1

Inleiding 8 DEEL Les 1 - ik ben, jij bent 14 A1 - Ik kan het werkwoord zijn goed gebruiken. Ik kan vertellen wie ik ben en waar ik ben.

Leerinhoud: lettervorming. Locatie: klaslokaal. Groepsindeling: groepjes van twee leerlingen. Tijdsduur: 10 minuten.

Lesopbouw (leerkrachtinterventies) groep 7 en 8. Startgesprek Gesprek over de lievelingsboeken

Werkvormen Vooraf aan EduMedia

Groepsvorming en een positief sociaal klimaat, waar leerlingen zich mede verantwoordelijk voor voelen,

Spinners. Veel plezier! Juf Els en juf Anke

Kennismaken met de beroepsbeoefenaar

Oefenen met breuken. Circuitles voor groep 6

Instapmodule Niveau AA

Transcriptie:

Wat is? Met de kaarten van Kraak Kracht evalueert u Kraak de Klas. U gaat door middel van de vragen die op de kaarten staan in gesprek met de leerlingen over de vaardigheden die ze hebben gebruikt. U kunt deze kaarten op verschillende manieren inzetten. Uiteraard hoeft u ze niet alleen in te zetten bij Kraak de Klas, maar kunt u naar verloop van tijd als u meer ervaring heeft de kaarten ook bij andere vakken inzetten. Denk hierbij aan IPC, wereldoriëntatie, handvaardigheid, koken, gym en alle andere lessen. Het geeft de leerlingen inzicht in wat ze hebben geleerd en welke vaardigheid daarbij past. Het past dus niet alleen binnen het werken aan de 21st centery skills, maar ook heel mooi binnen leren zichtbaar maken. De start van kraak Kracht begint altijd met het trekken van één of meerdere kaarten. Je kunt dit op verschillende manieren doen: 1. Je trekt als leerkracht zelf één of meerder kaarten. 2. Je laat een leerling een kaart trekken en daarna een andere leerlingen. 3. Je laat per groepje een eigen kaart trekken. Het beantwoorden van de vragen van Kraak de Klas kan ook op vele verschillende manieren. Hieronder volgen een aantal werkvormen die u kunt gebruiken. De eerste keuze die u moet maken is of u de vragen klassikaal, in tweetallen, in groepjes of individueel wil laten beantwoorden. Als u deze keuze heeft gemaakt, kunt u een van onderstaande werkvormen kiezen (een eigen gekozen werkvorm mag natuurlijk ook altijd). Uiteraard kunt u onderstaande werkvormen ook inzetten op andere gebieden. Zo hebben wij ze zelf geprint en gelamineerd in de klas liggen, zodat je ze altijd op elk gewenst moment kunt inzetten. Het is handig om voor het spel begint te bedenken welke werkvorm u vandaag in wilt zetten. De ene vraag leent zich beter voor een bepaalde werkvorm dan een andere vraag. Indien u heeft gekozen welke werkvorm u wilt gaan inzetten, weet u ook of het handig is vooraf een aantal Kraak Kracht kaarten te trekken of dat u dat tijdens de les kunt doen.

Werkvorm 1 om de beurt De leerlingen beantwoorden om de beurt de vraag van het kaartje o Individueel o In groepjes o Klassikaal Een aantal kinderen mogen hun antwoorden met de klas delen o Je kunt leerlingen ook het antwoord van een ander laten herhalen o Laat ze hierbij ook de overeenkomsten en verschillen benoemen. De leerkracht trekt het kaartje: Wat hebben jullie ervan geleerd (kritisch denken) De leerkracht geeft een aantal leerlingen de beurt en ze geven antwoord op de vraag. De leerlingen wisselen hun antwoord uit in tweetallen o Je kunt een aantal leerlingen kiezen die klassikaal het antwoord van het maatje moet herhalen. De leerlingen wisselen in een groepje van 3,4 of 5 leerlingen hun antwoord uit. Hierbij is het belangrijk goed naar elkaar te luisteren. o Je kunt iemand uit het groepje vragen de belangrijkste punten te herhalen.

Werkvorm 2 De placemat Iedere groep krijgt een vel papier met een rechthoek in het midden en 4 schuinen lijnen er omheen. De leerkracht trekt een kaart en vraagt iedereen uit het groepje eerst zijn eigen antwoorden op te schrijven. Daarna bespreken ze deze antwoorden met elkaar en beschrijven ze in het middelste vak dat wat ze allemaal het beste vinden passen bij de vraag en hun proces. De leerkracht vraagt aan het einde om de antwoorden van de groepjes die ze hebben op geschreven in het midden. De leerkracht trekt het kaartje: Heeft iedereen iets kunnen doen in de groep? (Samenwerken) Je deelt de klas in groepjes van 4 ( 3 kan ook, 5 niet) Elke leerling schrijft in zijn eigen deel op wat zijn of haar aandeel was, maar ook dat van zijn andere groepsleden Als iedereen dit gedaan heeft gaan ze dit aan elkaar vertellen. Ziet iedereen dit het zelfde? Waar liggen de verschillen? In het midden komen ze tot een compromis. Extra vragen die hierbij naar boven kunnen komen zijn: Wat vindt iedereen? Wat waren onze taken? Hebben we ze eerlijk verdeelt? En wat hadden we de volgende keer anders kunnen doen?

Werkvorm 3 Balletje gooien Vorm tweetallen of kleine groepjes. Stel als leerkracht een Kraak Kracht vraag Laat de leerlingen de bal naar elkaar gooien en elke keer als je de bal vangt moet je iets vertellen dat te maken heeft met de vraag die net gesteld is. De leerkracht trekt de kaart: (U kunt ook elke groepje een eigen kaart laten trekken) Wat hebben jullie ervan geleerd? Je deelt de klas in tweetallen of kleine groepjes. Elk tweetal of groepje krijgt een bal. Dit kan bijvoorbeeld een tennisbal zijn. Ze gooien de bal naar elkaar en elke keer als je de bal gaat noem je éen ding die je geleerd hebt. Indien de leerlingen moeilijk op gang komen kan je ze een aantal tips geven waar ze aan kunnen denken. Zo kunnen de leerlingen dingen benoemen m.b.t. samenwerking, kennis, creativiteit, oplossingsvermogen etc.

Werkvorm 4 Geeltjes plakken op een grote poster Hang een groot A2 poster op in de klas Schrijf daarboven de vraag van Kraak Kracht Deel geeltjes uit aan de leerlingen Laat alle leerlingen hun eigen bevindingen of in twee tallen opschrijven en plak deze op de poster. Als leerkracht kun je er eventueel een aantal afhalen en klassikaal bespreken. De leerkracht trekt het kaartje: o Wat was het meest lastige moment? Je schrijft deze vraag bovenaan de A2 poster ( uiteraard kun je dit ook vooraf aan de les al doen, ter voorbereiding) Elke leerling schrijft op zijn geeltje zijn of haar antwoord op en plakt dit geeltje op de grote poster. De leerkracht haalt een aantal geeltjes van de poster en bespreekt deze gezamenlijk. Je kunt dit met meerdere vragen doen. Gebruik echter wel voor iedere vraag een eigen A2 poster. Deze kun je naast elkaar hangen.

Werkvorm 5 Twee gesprek op tijd De leerkracht trekt een Kraak Kracht kaart en geeft aan hoeveel tijd iedere leerling krijgt om iets te vertellen De leerlingen werken in tweetallen. o Leerling 1 vertelt en leerling 2 luistert o Leerling 2 reageert op wat leerling 1 net vertelt heeft De rollen worden omgewisseld. o Leerling 2 vertelt en leerling 1 luistert. o Leerling 1 reageert. Je kunt dit met meerdere vragen herhalen. De leerkracht trekt het kaartje: Hoe hebben jullie het aangepakt? De leerkracht deelt de klas in tweetallen de leerlingen krijgen beide een nummer (1 of 2). Nummer 1 krijgt eerst 3 minuten om te vertellen hoe hij of zij het heeft aangepakt. Nummer 2 luistert hiernaar en reageert hierop als hij of zij is uitgesproken. De leerkracht geeft aan dat de 3 minuten voorbij zijn en dat nummer 2 nu mag vertellen. Nummer 1 luistert en reageert wanneer hij of zij uitgesproken is. De leerkracht trekt een nieuwe kaart: Was jullie aanpak handig? Bovenstaande stappen herhalen zich.

Werkvorm 6 binnen- en buitenkring De klas vorm twee cirkels om elkaar heen (een binnen- en een buitenkring) Elke leerling vormt een tweetal met diegene die tegen over hem staat. De leerlingen krijgen allemaal een vragen kaartje ( kopieer, vooraf de 4 kraak kracht kaartjes die je wilt dat ze met elkaar evalueren) De leerlingen in de binnen kring stellen hun vraag aan diegene aan de buiten kring. Hierna draaien ze de rollen om. Als ze beide zijn geweest ruilen ze van kaartje. De buitenkring draait met de klok mee naar een nieuw maatje (1-2-3 plekken, na aanwijzing van de leerkracht) De leerkracht bereidt de volgende 4 vragen voor. o Wat vinden jullie het moeilijkste gedeelte van de opdracht? o Wat zouden jullie anders doen als jet het spel nog een keet mocht spelen? o Noem 2 positieve dingen o Wat was het meest lastige moment? De leerkracht heeft bovenstaande vragen op verschillende kaarten gezet o Zorg dat je voor elke leerling een kaartje hebt gemaakt. De leerlingen gaan in twee grote cirkels zitten. Een binnen en een buiten kring. Je vormt een tweetal met diegene die voor je zit. Als de leerkracht een signaal geeft dan stelt diegenen in de binnen kring als eerste een vraag. Indien hij of zijn is geweest mag diegene in de buiten kring een vraag stellen. Als ze beide zijn geweest ruilen ze van kaart. Als leerkracht geef je aan hoeveel plekken er nu worden verschoven. Bv 3 plekken. De leerlingen herhalen bovenstaande stappen. Je kunt dit een aantal keer herhalen.

Wat Werkvorm is Kraak 7 kracht? wandel en wissel uit Met fdsdf De leerlingen de kaarten verspreiden van Kraak zich Kracht door evalueert de klas u en Kraak lopen de rond. Klas. U gaat doormiddel van de vragen die op de kaarten staan in gesprek met de Met de leerlingen spreek je een teken af waarop ze stil moeten staan. Dit leerlingen over de vaardigheden die ze hebben gebruikt. U kunt deze kan een klap in je handen zijn, een woord of de muziek die stopt. kaarten op verschillende manieren inzetten. Uiteraard hoeft u ze niet alleen in De te leerlingen zetten bij vormen Kraak de een Klas tweetal maar met kunt diegene u naar verloop die het dichtst van tijd bij als staat u meer ervaring wanneer heeft dit signaal de kaarten gegeven ook wordt. bij andere vakken inzetten. Denk hierbij aan IPC, De leerkracht wereldoriëntatie, trekt een handvaardigheid, kraak kracht kaartje koken, en leest gym deze en alle voor. andere lessen. Het geeft de leerlingen inzicht in wat ze hebben geleerd en welke vaardigheid De leerlingen daarbij wisselen past. hun Het antwoord past dus op niet de alleen vraag binnen van Kraak het werken Kracht uit aan de 21st De leerkracht centery skills geeft maar weer ook een heel signaal mooi dat binnen ze verder leren kunnen zichtbaar lopen maken. De start van kraak Kracht begint altijd met het trekken van één of meerdere kaarten. Herhaal bovenstaande Je kunt dit op verschillende stappen een aantal manieren keer. doen: Je kunt dit doen een aantal keer doen met dezelfde vragen. 10. 7. 4. Je trekt Je als trekt leerkracht als leerkracht zelf één zelf of één meerder of meerder kaarten kaarten 11. 8. 5. Je laat Je een laat leerling een leerling een kaart een kaart trekken trekken en daarna en daarna een andere een andere leerling leerling etc. etc. 12. 9. 6. Je laat Je per laat groepje per groepje een eigen een eigen kaart kaart trekken. trekken. Je spreekt met de leerlingen af dat jullie straks door de klas gaan wandelen, Het maar beantwoorden dat daarbij de van volgende vragen afspraken van Kraak erg belangrijk de Klas kan zijn. ook op vele verschillende manieren. Hieronder een aantal voorbeelden omschreven die u kunt o Zodra gebruiken. de muziek De eerste stopt keuze sta je stil die en u moet zoek maken je diegene is of die u de het vragen dichts bij je klassikaal, staat in op. tweetallen, in groepjes of individueel wil laten beantwoorden. Als o u deze Je vormt keuze met heeft die persoon gemaakt een kunt tweetal u een van en geeft onderstaande antwoord werkvormen op de vraag kiezen die ( een ik straks eigen ga gekozen voorlezen. werkvorm mag natuurlijk ook altijd). Per werkvorm De leerkracht is er een trekt voorbeeld de volgende beschreven Kraak Kracht met een kaart: van Waren de Kraak er Kracht kaartjes. onverwachte Uiteraard gebeurtenissen kunt u onderstaande en hoe zijn werkvormen jullie hiermee ook inzetten omgegaan? op andere gebieden. Zo hebben wij ze zelf geprint en gelamineerd in de klas liggen zodat De muziek je ze gaat altijd aan op elk en gewenst de leerlingen moment wandelen kunt inzetten. door de klas. Het De leerkracht is handig om stopt voor de dat muziek. de les De begint leerlingen te bedenken zoeken welke de dichts werkvorm bijstaande u vandaag leerling op in en wilt wisselen zetten. hun De ene antwoord vraag uit. leent zich beter voor een bepaalde werkvorm De muziek dan gaat een weer andere aan en vraag. de leerlingen Indien u heeft lopen gekozen door de welke klas werkvorm u wilt gaan inzetten weet u ook of het handig is vooraf een aantal Kraak Kracht De muziek stopt en iedereen vormt een nieuw tweetal. etc. kaarten te trekken of dat u dat tijdens de les kunt doen.