GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US? ON THE TAP PROJECT GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE. Tijd voor delen en leren

Vergelijkbare documenten
GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US?

Italie: VOL.TO is TOGETHER AGAINST POVERTY

GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US?

GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US?

GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US?

Co-funded by the Prevention of and Fight against Crime Program of the European Union.

ENTRE-YOU in Practice

BASISVAARDIGHEDEN & COMMINICATIETRAINING. Nederlandse Versie

Bewegen Werkt OMGAAN MET DRUK DOOR MARIKE VAN KALKEN LEEFSTIJLCOACH

Richtlijnen voor senioren vrijwilligers

Groundbreaking Innovative Financing of Training in a European Dimension. Final GIFTED Model May 2013

Lean Six Sigma. Examen Richtlijnen. Dr. R. Messnarz / D. Ekert / H.C. Theisens

Tweede Kamer der Staten-Generaal

De bedrijven maken 2 soorten producten Alle bedrijven verkopen deze producten in dezelfde markt. Klanten

Korte Handleiding EMPLOY

(voor de wetgevende macht) en om corruptiezaken voor de rechter te brengen (voor de wethandhavingsorganen).

Historiana s gebruikershandleiding

GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US?

8273/1/18 REV 1 dui/ass/sv 1 DG E 1C

Handboek voor de gastbedrijven

Module leren: preventiemodule vroegtijdig schoolverlaat voorkomen door middel van digitale verhalen en kaarten. tellyourstorymap.

Bruikbare Aanbevelingen om de EILEEN- Benadering toe te passen

Stagedagboek NAAM: BEDRIJF: PERIODE: TRAJECT:

RAAD VAN DE EUROPESE UNIE. Brussel, 15 januari 2002 (OR. en) 14759/01 JEUN 67 SOC 510

CONCEPT SAMENVATTING

Afbeeldingenhandboek

Lessen uit Europa. Een stimulans voor energieprestatiecontracten. Marijke Menkveld, ECN Beleidsstudies Utrecht. 12 Februari 2014

(voor de wetgevende macht) en om corruptiezaken voor de rechter te brengen (voor de wethandhavingsorganen).

De Wmo Ontwikkelingen en uitdagingen voor de Wmo-raad

Bewonerservaringen bij doorgedreven renovatie: input voor bedrijfsmodellen. Erwin Mlecnik, TU Delft i.s.m. PHP Ad Straub, TU Delft

Project 3 Bibberspiraal Deel 1

MCDA methodiek in SELFIE: meten en wegen

O HU01-KA

1. Mobiliteitscoach, van idee tot project: Inleiding

Doelstelling: Bijsturing van de opvattingen van de leerlingen met betrekking tot magnetische eigenschappen

Onderzoek naar de evalueerbaarheid van gemeentelijk beleid

Tevredenheidsonderzoek Dienst inburgeren Studiecentrum Talen Eindhoven bv

Uitnodiging Security Intelligence 2014 Dertiende editie: Corporate IAM

Tevredenheidsonderzoek Dienst inburgeren Universiteit van Amsterdam, INTT

Energie Prestatie Contracten Standaardisatie proces en documentatie Lessen uit Europa

Rapport kwantitatief onderzoek ten behoeve van het Ministerie van Buitenlandse Zaken 18 juni 2019

Consumentenvertrouwen door kwaliteitsborging

Conferentie Netwerk Vrede, Veiligheid, en Ontwikkeling Donderdag 28 Mei 2009 Malietoren, Den Haag

STEAM-UP Stand van Zaken

Europese subsidies en de sociale economie

EURO-MEDITERRAAN PARLEMENTAIR FORUM

Niewsbrief nr. 3 / November 2014 Januari 2015

De rol van HR diensten in de beweging naar meer eigenaarschap van onderwijsteam over onderwijskwaliteit

IAS SYMPOSIUM VAN DURBAN NAAR AMSTERDAM AMSTERDAM 22 JULI 2016 MEETING PROSPECTUS DEZE WORKSHOP WORDT GEZAMENLIJK GEORGANISEERD DOOR:

Nederland. EUROBAROMETER 74 De publieke opinie in de Europese Unie. Najaar Nationaal Rapport

Samenvatting. Inleiding

Tweede Kamer der Staten-Generaal

idf/iwf excel

8653/19 voo/mak/hh 1 TREE.1.B

Elektronische controle in een internationale context

Pedagogisch beleid in Brede School de Waterlelie, Prinsenhof te Leidschendam

Wilt u uw elektriciteitsfactuur te verminderen?

De MKB Energy Check Up. VNO-NCW Midden & CCS Energieadvies

Wij zijn op zoek naar enthousiaste vrijwilligers voor in onze Kids on tour werkgroep:

Versterking van LOB in de doorlopende leerlijn vmbo-mbo

Tevredenheidsonderzoek Jobcoach organisatie Trace Daelzicht

1. Waarom ondernemerschap? 2. Wat is ondernemerschap? 3. Wat kan/moet onderwijs met. ondernemerschap?

Het gebruik van wetenschappelijke kennis bij het managen van vastgoed in de gemeentelijke sector

Procedure voor de selectie van installateurs

Storyboard AUGMENTED REALITY GAME IDENTIFEYE

Inspectie beleid GDP Guideline. Ageeth Dekker Senior Inspecteur

Duurzame inzetbaarheid en de vergrijzende beroepsbevolking

FairShares Lab. 2nd NEWSLETTER. we zijn blij om u de tweede editie van onze projectnieuwsbrief te presenteren.

HR skills voor toekomstige consultants

Een familieanamnese afnemen. Professor Martina Cornel and Professor Heather Skirton Gen-Equip Project.

EPC ESCO VME. Sven Wuyts Factor4

Onderzoek naar Chinese bedrijven sinds 2007

Project 6 De Quiz Deel 1

Kent u de sport- en cultuurregeling?

Tevredenheidsonderzoek Dienst inburgeren Hogeschool Inholland Amsterdam/Diemen

Plan voor een scholingsaanbod CJG: in en vanuit het CJG

(1) De hoofdfunctie van ons gezelschap is het aanbieden van onderwijs. (2) Ons gezelschap is er om kunsteducatie te verbeteren

Datum 10 april 2019 Verslag schriftelijk overleg over de geannoteerde agenda informele OJCS-raad 16 april 2019

Project 5 Spelen met licht Deel 1

Introductie AVG

OVERLEG EN COMMUNICATIE in het kader van het Programma Kennisverspreiding Vervoermanagement STRUCTUREN EN MEDIA

Prof. dr. Pieter Verdegem (MICT)! Het meten van sociale mediawijsheid meet #(sociale)mediawijsheid2.0!

Resultaten online enquête Kennisknooppunt Stadslandbouw

De praktische kant van academische vorming: academische vaardigheden

Kernindicatoren voor assessment binnen de context van inclusief onderwijs

ons kenmerk DIR/EUI/U Lbr. 14/037

MANAGEMENTVAARDIGHEDEN / 11

O1-A3 Workshop Rapport A Scuola d Impresa Italiaanse Scholen

Competentiegericht Onderwijs

Onderzoeksopzet. Marktonderzoek Klantbeleving

Toekomstvisie: Emmen en Verder

04 Support staff training

Project 7 Pratende plant Deel 1

Bantopa (Samen)werken aan Samenwerken

Project 2 Dobbelsteen Deel 1

Methodiek Junior Praktijk Opleider

Lesprogramma s voor pedagogische inzet van vechtsport in het onderwijs

Creativiteit zkt. structuur

OVERZICHT DEEL I ONDERZOEK: DE BELGISCHE ONDERNEMER EN CROWDFUNDING DEEL II HELLO CROWD!, TWEE JAAR LATER: DE RESULTATEN

Transcriptie:

GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US? Tijd voor delen en leren Europese Welzijnsystemen een lastige analyse TAP-presentatie op de Internationale Wetenschaps Conferentie Waar richt de training voor ondernemerschap zich nu precies op? Methode voor een workshop gericht op sociale en politieke besluitvormers Aandacht in 2016 voor het project, ook op Europees niveau, THE THE REPOSITORY SECTION ON THE TAP PROJECT GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE GOOD, SUFFICIENT BUT WHAT WILL THE FUTURE BRING US? This project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission and the National Agency cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

TIJD VOOR DELEN EN LEREN Ruta Pels (MITRA, Estonia) Foto s: Leonid Smulskiy (MITRA, Estonia) De gezamenlijke stafontmoeting in Turijn (Italië) van 22 tot 26 september 2015, georganiseerd door Vol.To, was een geweldig leerervaring voor alle TAP-projectpartners. Deelnemers aan de training hadden de kans om te leren van en over elkaar, om best practices te delen met de partners, om gemeenschappelijke problemen te bespreken en plannen te maken voor van toekomstige activiteiten. Verschillende vormen van niet-formeel onderwijs werden gebruikt tijdens deze bijeenkomst: teambuilding-activiteiten, een bingo-kennismakingsspel, plenaire presentaties, werken in groepen, studiebezoek en een ontmoeting met vertegenwoordigers van lokale organisaties. Deelnemers hadden tijd voor het delen van ervaringen, met discussies. Er werd hard gewerkt, maar er was ook genoeg vrije tijd om samen door te brengen. Er werden stappen voorwaarts gezet als het gaat om het werken aan methoden voor de workshops ten eerste voor de mensen met risico op armoede en ten tweede voor beleidsmakers en managers. Presentatie van Life Management door Bert Wissink (LEIDO, Nederland), als een van de hoogtepunten van de week. Bingo game helped to learn more about each other. Er was ruimte voor discussie Het Spaanse team deelde good practices uit hun omgeving met de partners.

We leerden veel over ondernemerschap tijdens een bezoek aan een school voor beroepsonderwijs Het overleg met vertegenwoordigers van Italiaanse non-gouvernementele organisatie om goede voorbeelden uit te wisselen

EUROPESE WELZIJN-SYSTEMEN EEN VOORZICHTIGE ANALYSE Een van de twee belangrijkste producten van het eerste jaar binnen het project is de publicatie Modellen voor Sociale Zekerheid in een aantal Europese landen, een document van meer dan 100 pagina's en geschreven door zes partners. Het onderzoek was gericht op het analyseren van de belangrijkste sterke en zwakke punten van de sociale zekerheidsstelsels in de zes partnerlanden. De publicatie is verdeeld in twee stukken. Het eerste deel gaat over het toelichten van de structuur van de systemen voor welzijn en kent vijf onderdelen: wettelijke zaken, administratieve zaken, sociale politiek, samenwerking en netwerken, goede voorbeelden. Het tweede deel betreft de analyse van de antwoorden die zijn gegeven door 61 betrokkenen en beleidsmakers, met gebruikmaking van vijf hoofdthema s waarna de antwoorden die zijn gegeven aan de hand van een vragenlijst, op een bepaalde manier zijn gegroepeerd. De thema s zijn: de rol van de instelling of organisaties bij de strijd tegen armoede, netwerken en multi-agency -aanpak, effectieve oplossingen, problemen en obstakels, en ondernemerschap als een instrument om armoede tegen te gaan. De conclusies die kunnen worden getrokken door de partners, betreffen de volgende belangrijke zaken: 1. Sommige organisaties proberen innovatieve instrumenten te ontwikkelen om mensen in armoede te helpen, ook als blijkt dat er nog steeds sprake is van veel bureaucratie. 2. In geen van de landen wordt de zgn. multi-agency - aanpak als een effectieve realiteit beschreven, hoewel er in het algemeen sprake is van een stijgende vraag naar meer samenwerking tussen instellingen en organisaties. 3. Training en scholing worden beschouwd als primaire middelen om armoede en sociale uitsluiting te voorkomen. 4. Veel mensen vallen door het vangnet van de sociale zekerheid vanwege het gebrek aan informatie over hun rechten als burgers. 5. De meerderheid van de respondenten juicht het gebruik van instrumenten die zich richten op ondernemerschap (ontwikkelen van ondernemersvaardigheden en kennis) toe als het gaat om het voorkomen van armoede en sociale uitsluiting. De tevredenheid met de waardevolle informatie die is verzameld, wordt onderstreept door Professor Giancarlo Rovati, directeur van het Department of Sociology of Università Cattolica del Sacro Cuore of Milan, in zijn commentaar op het onderzoek, stellend dat: Het TAP project levert een belangrijke bijdrage aan het aandacht vestigen op de noodzaak om systemen te adopteren rond meervoudig welzijn, gebaseerd op een actief partnerschap tussen instellingen, sociale organisaties en associaties die in het bijzonder in staat zijn om in te grijpen op een tijdige en flexibele manier in onverwachte en uitdagende situaties De volledige versie van het rapport is te downloaden bij de Repository op de web site. Get the files.

TAP PRESENTATIE TIJDENS INTERNATIONALE WETENSCHAPSCONFERENTIE Armoede en sociale uitsluiting is een echt probleem in Polen vergeleken met andere landen in Europa, blijkt uit een rapport dat is gepresenteerd tijdens een Internationale Wetenschapsconferentie in Polen De conferentie over de huidige sociale en veranderingen in de economie werd gehouden op de Karpaten State School in Jasło. Er werd ingegaan op de uitdagingen die te maken hebben met sociale en economische veranderingen, samen met wetenschappers uit landen zoals Oekraïne en Slowakije. Tijdens de vergadering werd een verslag over het project TAP - Together Against Poverty - gepresenteerd. De presentatie getiteld "Armoede en sociale uitsluiting als probleem in Polen, te vergelijken met een aantal andere EU-landen - de bevindingen was gewijd aan de belangrijkste conclusies uit het onderzoek van het project. Het hoofddoel bij het toelichten van dit rapport was om deelnemers aan de conferentie informatie te geven over het specifieke karakter van de armoede in Polen, vergeleken met geselecteerde EU-landen met partners in dit project. Na de presentatie van de theoretische aannames met betrekking tot de problematiek van armoede en sociale uitsluiting, werden de deelnemers in kennis gesteld van de methodologie van het onderzoek, maar ook van de belangrijkste uitkomsten, zowel kwalitatief als kwantitatief. Veel deelnemers waren zeer geïnteresseerd in de resultaten van het project en toonden zich bereid deel te nemen aan de workshops die in de toekomst binnen het project zullen worden georganiseerd. Het rapport zal worden gepubliceerd in het wetenschappelijk blad Zeszyty Naukowe Podkarpackiej Szkoły Wyższej (ISSN : 2081 2043).

WAARVOOR IS TRAINING IN ONDERNEMERSCHAP SPECIFIEK BEDOELD Omdat we bezig zijn met het ontwikkelen van een curriculum voor een opleiding in ondernemerschap, als programma voor mensen die in armoede en sociale uitsluiting verkeren of het risico daarop lopen, hebben we via desk-research gekeken naar documenten van de EU en de Wereldbank die verwijzen naar ondernemerschap en een training daarvoor. Het doel is om input te hebben voor het nemen van een besluit over de beoogde leerresultaten, zodat een trainingsprogramma is op te stellen dat stevig is geworteld in de meest recente conceptualiseringen hiervoor. Wat is ondernemerschap? Omdat in de Aanbeveling 2006/962 / EG, Kerncompetenties voor levenslang leren is opgenomen 'gevoel voor initiatief en ondernemerschap' als één van de acht kerncompetenties, te definiëren als 'het vermogen om ideeën om te zetten in daden', wordt binnen Erasmus+ dit aspect gezien als horizontale vaardigheid. Wat is het doel van training in ondernemerschap? Volgens de publicatie Ondernemerschap in het hoger onderwijs, met name in niet-business opleidingen (Europese Commissie, 2008) moet het doel zijn om ondernemende capaciteiten te ontwikkelen, met een mentaliteit waarvan economieën profiteren door het bevorderen van creativiteit, innovatie en ondernemerschap. Deskundigen van de Wereldbank stellen dat de doelstelling is van ondernemerschapsonderwijs en de opleiding daarvoor het individu te voorzien van ondernemerszin en -vaardigheden voor het bevorderen van participatie en prestatievermogen in een scala van ondernemende activiteiten' (Robb et al., 2014, p.13). De eindtermen (leer-uitkomsten) van het onderwijs in ondernemerschap (Eurydice, maart 2012) kunnen worden gebruikt als referentie voor de recente opleidingen op Europees niveau zoals ze hieronder worden weergegeven. In ons trainingsprogramma zijn we van plan om specifieke leerresultaten te gebruiken, die beantwoorden aan de leerbehoeften van de deelnemers aan onze trainingen.

METHODOLOGIE VOOR WORKSHOPS GERICHT OP BELEIDSMAKERS VOOR SOCIALE EN POLITIEKE ZAKEN Together against Poverty is als project bezig met het ontwikkelen van een methodologie voor workshops die worden gegeven voor beleidsmakers als het gaat sociale zaken en daarbij behorende politieke ontwikkelingen Binnen het project wordt gekeken naar de mogelijkheden en de kansen voor een dergelijke aanpak rond dat onderwerp. Daarbij zal worden geput uit de praktische benaderingen die er zijn als het gaat armoede en instrumenten die te maken hebben met het geraken daarin dan wel er weer uit kunnen komen. Daarbij zullen de specifieke omstandigheden in een land worden meegenomen, kijkend naar de modellen voor de sociale zekerheid. De onderwerpen zullen worden uitgekozen voor elke doelgroep op zich, om er zeker van te zijn dat de basisdoelstellingen van de workshops kunnen worden gehaald: meer kennis, uitwisseling van informatie en ontwikkelen van meer mogelijkheden om aanbevelingen uit te wisselen samen met verbeteringen van het nationale model. Een arrangement van de inhoud voor de workshops zal worden ontwikkeld. Tijdens de bijeenkomst in Turijn (september 2015) is hierover een sessie gehouden, met hierbij een aantal conclusies: Doel: Ontwikkelen van coachingsvaardigheden voor mensen die werken in het sociale systeem en van meer mogelijkheden om nieuwe methoden te gebruiken als met de doelgroepen wordt gewerkt. Inhoud: Een coachingsprogramma is nodig, gericht op een persoonlijke en professionele aanpak met case-studies waarbij de belangrijkste competenties zijn om aan te werken: Actief luisteren, probleemoplossend werken, vaardigheden om te reflecteren, doelen kunnen aangeven, omgaan met agressie, creatief zijn en onderhouden van contacten. Methoden: Coaching-sessies en groepsessies incl. peer-learning. Evaluatie: Zelf-evaluatie (als het gaat om coachingsvaardigheden, aanpak case-studies.

AANDACHT IN 2016 VOOR HET PROJECT, OOK OP EUROPEES NIVEAU Het TAP-project is voor Nederland zeer interessant. Natuurlijk zijn de problemen betreffende armoede en sociale uitsluiting hier minder dan in veel andere landen (zoals we hebben in het project), maar we weten dat ook hier een groot aantal mensen in de problemen zit. Er is minder geld voor het ondersteunen van de armen en degenen die zich in sociale uitsluiting bevinden, en men moet ook meer betalen voor bepaalde diensten, het huren van een huis, de zorg, en voor dat soort kosten die alle mensen treffen. De rol van de gemeente wordt steeds belangrijker in de komende jaren, wetende dat de overheid niet altijd meer verantwoordelijk is voor veel regelingen en de uitvoering ervan in de richting van specifieke groepen ondersteuning die steeds crucialer zal worden voor de mensen die het betreft. Maar de overheid, onder meer vertegenwoordigd door het ministerie dat zich richt op sociale zaken, blijft natuurlijk wel verantwoordelijk voor de nationale aanpak, voor het totaal-budget en de algemene overeenkomsten die worden gesloten met gemeentes over de wijze waarop met budgetten kan worden omgesprongen. Dat is waarom we contact hebben gezocht met dit ministerie om een aantal ambtenaren te informeren over het project en de doelen die we hebben geformuleerd gebaseerd op het onderzoek dat al is gedaan en de plannen om te gaan werken met scholing rond ondernemersvaardigheden en bijbehorende competenties. Het resultaat van dit contact is zeer belangrijk voor ons en voor het project. In de eerste plaats is het zo dat we zijn benaderd voor het deelnemen in een werkgroep onder leiding van de staatssecretaris. Leden van deze groep zijn organisaties die betrokken zijn bij het gevecht tegen armoede in Nederland. Ze hebben verschillende achtergronden: Charitas, Leger des Heils, Associatie van Voedselbanken, enz. De komende vergadering is in december en het TAPproject staat op de agenda om de werkgroep te informeren over wat we doen en waarop we mikken. Maar we weten tevens dat Nederland tijdens de eerste helft van 2016 het voorzitterschap van de EU zal voeren. Dat houdt onder meer in dat de overheid van plan is om ook rond armoede en uitsluiting een aantal internationale activiteiten te ontplooien. Zo is er een conferentie in juni 2016, in Den Haag, georganiseerd door het European Social Network (ESN). Er zal plaats zijn voor workshops en we zullen aanbieden daarvan een aantal te verzorgen, onder meer over het TAP-project. In de komende maanden zal er meer informatie worden gegeven over deze positieve ontwikkelingen, om de uitkomsten en aanbevelingen alsmede de producten te delen met andere landen, ook op hoog politiek niveau. O ja, in de tussentijd in juni - hebben we een congres in Amsterdam gehad, met informatie en discussies over TAP met een groep Amerikanen. Ze hebben erg veel interesse in wat we doen, wetende dat armoede ook in de VS een groot probleem is