Luisteren en samenvatten



Vergelijkbare documenten
Verbindingsactietraining

Communicatie. ontvanger. zender. boodschap. kanaal. feedback

> Ik luister met de bedoeling. > Ik leer jouw taal, zowel. > Ik maak het veilig voor jou, > Ik ga op zoek naar waar de

Wat het effect van een vraag is, hangt sterk af van het soort vraag. Hieronder volgen enkele soorten vragen, geïllustreerd met voorbeelden.

Reader Gespreksvoering

Communicatie op de werkvloer

Luisteren, doorvragen en feedback geven

1 Lees het handelingsformulier van deze vaardigheid en noteer vragen en opmerkingen. Bespreek deze met medestudenten of je docent.

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

4 communicatie. Ik weet welke informatie anderen nodig hebben om mij te kunnen begrijpen. Ik vertel anderen wat ik denk of voel.

Nieuwsbrief 3 De Vreedzame School

In gesprek gaan met ouders in verband met een vermoeden van kindermishandeling

Communicatie. Opleiding Kanker Beauty Professional Wendy Druyts Psychologische dienst AZTurnhout

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Samen werken = samenwerken bij De Belvertshoeve

Informatie en tips voor het voeren van goede gesprekken 1

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Ideeën presenteren aan sceptische mensen. Inleiding. Enkele begrippen vooraf

Motiverende gespreksvoering

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

Communiceren is teamwork

Diversiteit en beroepsvaardigheden Leer jezelf kennen Basishouding en diversiteit Discriminatie Gedrag bij diversiteit Pesten. Hoofdstuk 2: werken

ROUTE ROOD 1. Van klagen naar kracht

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Les 1 Voorspellen Leestekst: De nieuwe computer. Introductiefase: 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen wat voorspellen betekent?"

Compassie leven. 52 wekelijkse inspiraties vanuit Geweldloze Communicatie. PuddleDancer Press Samengesteld door Monie Doodeman

Prettige en niet prettige aanrakingen

DE KERSTNIEUWSBRIEF 2008 JOKE BORST INBALANCE

De Methodiek Coachende Gespreksvoering (Mag ik je geen advies geven?) Huub Buijssen

Coachend Leidinggeven Waaier met informatie en tips voor gezond en efficiënt werken

TACTIEKEN BIJ DE STRIJDGEEST

De voorbereiding. Tip: Realiseer je dat je doelen niet in een gesprek gehaald hoeven te worden maar neem dus de tijd.

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Omgaan met klachten volgens de BOOS-formule

Om te beginnen Maak je niet DIK. 15 Wees een HELD. Laat je OMA wat vaker thuis. ANNA mag daarentegen vaker mee. Wees een OEN.

- Waarschuwing- dit is een pittige les!

Vragenkaartjes voor kinderen van 4 t/m 6 jaar

Actief luisteren (De ander helpen zo duidelijk mogelijk te zijn)

4 soorten relaties Is er een vraag om hulp?

Les 3 - maandag 3 januari De Wilgenstam kleutergroep van meester Jasper

Onderhandelen en afspraken maken

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

3 Hoogbegaafdheid op school

Accuraat communiceren

Positieve communicatie

Effectief Communiceren NPZ-NRZ

ADHD: je kunt t niet zien

Handleiding lesmethode Groep 8 Brugklas Bikkels. Inkijkexemplaar

Programma: Samen werken aan de toekomst

Content in Motion. Interviewen & Communicatie

Motiverende gesprekstechnieken. zelf. redzaamheid

Leer hoe je effectiever kunt communiceren

E-BOOK FEEDBACK GEVEN IS EEN KUNST EXPRESS YOUR INNER POWER

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

1.Inleiding: De Plug & Play Business Formule

Les 2: Voorspellen Tekst: Veilig in het verkeer. Introductiefase: 2. Vraag: "Kan iemand zich nog herinneren wat de bedoeling was bij het voorspellen?

oefeningen voor... de Zilveren Weken 2019

We hebben twee oren en maar één mond.

Les 1 Vragen stellen Leestekst: De tandarts

Door te luisteren kan je soms heel veel zeggen

11 Omgaan met verbale agressie

Blok 3. Gesprekstechnieken, 2 uur

Pedagogische opleiding theorie. Doelstellingen. Doelstellingen. Hoofdstuk 1 Communicatie en feedback. De kennis over de begrippen:

Algemene instructies voor de strategie: Vragen stellen. Introductiefase bij de eerste les:

Relaties Hanteren. Leesteksten bij het onderdeel Samenvatten. Pagina 1 van 6

Arrangement 1 De Luisterthermometer

Boeren op een Kruispunt vzw. Het helpend gesprek

Kwaliteitszorg. Test jezelf.

BECCI: Behaviour Change Counselling Inventory

Feedback geven en ontvangen

Het verkoop-adviesgesprek. Waar gaat deze kaart over? Wat wordt er van je verwacht? Verkopen

Instructie voor leerlingen.. 5. Gebruik van de lesbrieven. 6. Lesbrief: Wat wil je zijn en worden.. 7. Wat wil je zijn en worden.

Basistraining Voorlichting geven Hand-out

Reflectiegesprekken met kinderen

Luisteren is: erkenning geven

Werk aan je winkel. Jongeren leren communiceren en zichzelf presenteren. Kirsten Barkmeijer & Johan Brokken

ogen en oren open! Luister je wel?

Beertje Bruin zegt dan: Ik heb van moeder Beer gehoord dat je erg verdrietig

Het functioneringsgesprek

KINDEREN LEKKER IN HUN VEL

Vertel eens - aanpak van Aidan Chambers

INFORMATIE VOOR DE TABAKOLOOG BEGELEIDER VAN DE STAGE TABAKOLOGIE

Deel je kennis.

Bijlage Vragenlijst voor stotterende kinderen

De eigen grenzen bewaken

Cursus Panelgesprekken

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

Les 3 Samenvatten Leestekst: Verhuizen. 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen welke vraag we onszelf moesten stellen om te kunnen samenvatten?

Ken jezelf, dan leer je de ander beter kennen!

- Een docent controleert of jij je huiswerk op hebt geschreven. - Je hebt aanmoediging nodig om je huiswerk te noteren.

Inspirerend Presenteren

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

GEVEN EN ONTVANGEN VAN FEEDBACK

Transcriptie:

Luisteren en samenvatten Goede communicatie, het voeren van een goed gesprek valt of staat met luisteren. Vaak denk je: Dat doe ik van nature. Maar schijn bedriegt: luisteren is meer dan horen. Vaak luister je maar half : je hoort wel, maar luistert niet echt. Je luistert pas goed als je actief luistert en checkt of je het juist gehoord hebt. Dat doe je met een korte samenvatting van wat je hoort in je eigen woorden. Hierbij kun je de volgende zinnen gebruiken: Klopt het dat...? of Als ik het goed begrijp vindt u...? Vervolgens zet je het gesprek voort door een nieuwe vraag te stellen. Kortom, bij de gespreksvoering gebruik je LSD: Luisteren, Samenvatten en Doorvragen. Door LSD-gebruik begrijp je beter wat de ander denkt, vindt of voelt. Het draait in eerste instantie om aandachtig en actief luisteren. Dat lukt het beste als je je verplaatst in de ander, zelf niets zegt en anderen laat uitspreken en door te laten merken dat je luistert (bijvoorbeeld door hummen en knikken). Werkvormen Verhalen vertellen Vier seconden stilte Kijk voor meer informatie op www.vilans.nl/communiceren Sandra en Siona gaan voor een goed gesprek: Helemaal erbij zijn (pagina 8). Sandra en Siona gaan voor een goed gesprek: Neem ANNA mee (pagina 10). Communicatiewerkblad Het oefenen van een goed gesprek. Communicatiewerkblad Vragen stellen en doorvragen. Suggesties Maak bij de oefeningen gebruik van de bijlage Kenmerken van actief en niet actief luisteren en de bijlage Samenvatten. Oefen tijdens een gesprek eens in zwijgen. Door te zwijgen nodig je de ander als het ware uit om het gesprek te vervolgen. De ander kan ook zijn gedachten beter op een rijtje zetten en nadenken over wat en hoe hij iets wil gaan zeggen. Stiltes brengen rust in het gesprek. Je luistert nog actiever als je non-verbaal en verbaal laat blijken dat je aandacht voor de ander hebt. Dat kun je doen door oogcontact te hebben, door af en toe met je hoofd te knikken en door tussenvoegsels te gebruiken als ja ja, precies, aha, juist, hm hm. Overpeinzingen Luisteren is meer dan wachten tot iemand is uitgepraat. Luisteren is kijken met je oren en voelen met je ogen. Luister goed naar wat er wordt gezegd; luister beter naar wat er niet wordt gezegd. Je eigen oordeel en opvattingen staan het maken van een goede samenvatting in de weg.

Werkvorm Verhalen vertellen Bron: Patrick Muller Deze werkvorm bestaat uit twee fases: Fase 1 Maak twee groepen (A en B) en stuur groep B de gang op. Instrueer eerst de A s als volgt: de B s vertellen jullie dadelijk een verhaal over iets waar ze enthousiast over zijn. In eerste instantie luister je aandachtig, maar na ongeveer 30 seconden verbreek je het contact door weg te kijken, niet meer te luisteren, etc. Dat kan best moeilijk en onnatuurlijk voor je zijn, maar doe het toch. En doe het subtiel! Dan instrueer je de B s: ieder van jullie gaat dadelijk aan een A een verhaal vertellen over iets waar je enthousiast over bent; een vakantie, een fijne gebeurtenis of wat dan ook. De B s nemen plaats tegenover een A en beginnen. Na 2 à 3 minuten stoppen en kort nabespreken in tweetallen. Fase 2 Groep A gaat de gang op. Instrueer eerst de B s als volgt: ik ga de anderen vragen om je dadelijk een verhaal te vertellen over iets waar ze enthousiast over zijn. In eerste instantie luister je aandachtig, maar na ongeveer 30 seconden neem je het gesprek over, bijvoorbeeld door te zeggen Oh, daar is mijn neef ook geweest! En vervolgens vertel je daar uitgebreid over. Instructie groep A: ieder van jullie vertelt dadelijk aan een B een verhaal over iets waar je enthousiast over bent; een vakantie, een fijne gebeurtenis of wat dan ook. De A s nemen plaats tegenover een B en beginnen. Na 2 à 3 minuten stoppen en kort nabespreken in tweetallen. Voorbereiding Geen Tijd 20 minuten Stap 1 Formuleer een vraag De deelnemers ontdekken in verschillende rollen als luisteraar en als verteller hoe het is als iemand niet naar je luistert, het contact verbreekt of het verhaal van je steelt en de aandacht ineens helemaal op zichzelf vestigt. Hoe ervaar je dat, wat roept het op? En hoe vind je het om bewust het contact te verbreken? Stap 2 Bespreken Na iedere fase is er al kort nabesproken in tweetallen. Na fase 2 is het goed om ook gezamenlijk nog stil te staan bij de oefening. Wat wil je graag delen met je collega s? Roept de oefening misschien ook herkenning op? Hoe ben je zelf in het contact met anderen? Stap 3 Wat wil je bereiken? Het belang van echt luisteren ervaren. Stap 4 Wat ga je doen? Sta tijdens gesprekken met collega s, cliënten en familie eens bewust stil bij hoe je luistert. Is je aandacht bij de ander? Luister je actief?

Werkvorm Vier seconden stilte Je oefent in tweetallen. A en B voeren gedurende 5 minuten een discussie over een heet hangijzer, bijvoorbeeld Mag een 14-jarig meisje in haar eentje rond de wereld zeilen? Er is één regel: je mag pas reageren als de ander helemaal is uitgesproken en jij daarna vier seconden stilte in acht hebt genomen. Na die stilte vat je eerst heel bondig samen wat de ander heeft verteld/beweerd, voordat je met je eigen argumenten komt. Voorbereiding Geen Tijd 20 minuten Stap 1 Ontdekken Hoe vind je het om heel bewust de ander helemaal uit te laten praten? Ben je dat gewend, is dat een natuurlijke houding van je? Stap 2 Bespreken Wat merk je? Hoe ervaar je de rust, het uitpraten, het niet mogen onderbreken, die vier seconden stilte? Wat is het effect op de discussie? Bespreek dit in de groep. Stap 3 Wat wil je bereiken? Leren om elkaar uit te laten spreken, aandachtig te luisteren en te reageren op wat de ander zegt. Stap 4 Wat ga je doen? Gebruik deze oefening zo af en toe eens in je dagelijkse contacten.

Bijlage Kenmerken van actief en niet actief luisteren Actief Non-verbaal gedrag Positieve, open lichaamshouding; vermijd afleidend gedrag Niet actief Verveeld kijken; ongeïnteresseerde houding; waardeoordelen geven; geen oogcontact. Vragen stellen Vragen stellen zonder er een quiz van te maken. Niet doorvragen of dieper in gaan op de informatie. Samenvatten In eigen woorden herhalen wat de ander zegt. Niet controleren of je de ander goed begrepen hebt. Aandacht Zwijgen en de discussie gericht houden op de ander. Aandacht bij jezelf leggen en praten over je eigen situatie. Acceptatie Gevoelens en ideeën van de ander accepteren. Meer informatie verkrijgen voordat je met aanbevelingen komt. De gevoelens en ideeën van de ander afwijzen. Zelf suggesties aandragen. Empathie Probeer jezelf in de positie van de ander te verplaatsen. Je niet kunnen of willen verplaatsen in de positie van de ander. Advies De ander om suggesties vragen en zelf alternatieven bieden. Zelf de beste oplossing aandragen en daarmee de keus van de ander beperken.

Bijlage Samenvatten Een samenvatting begint meestal met de woorden Als ik je goed begrijp, dan...? U heeft het gevoel, dat...? of Jij bent van mening dat...?. Een samenvatting is: 1 Kort: je geeft alleen relevante informatie weer. 2 Specifiek: je geeft de kern van het verhaal van de ander weer. 3 In eigen woorden: je praat dus de ander niet letterlijk na ( papegaaien ). 4 Vragend: je stem gaat aan het eind iets omhoog, alsof je wilt vragen Ben je het met mijn samenvatting eens? Je gebruikt een samenvatting als toets of je de ander begrijpt. De reactie van die ander levert het bewijs: Ja, dat is precies wat ik bedoel of Nee, zo bedoel ik het niet. Een rake samenvatting is een beloning voor de ander. Het is prettig als iemand jouw mening goed kan weergeven. Je kunt een samenvatting geven op inhoudelijk niveau of gevoelsniveau: Een samenvatting op inhoudelijk niveau is een vrij letterlijke weergave van wat de ander zegt. Je komt vandaag niet werken. Bij een samenvatting op gevoelsniveau koppel je terug hoe de ander zich voelt. Je let dan vooral op de non-verbale uitingen bij wat de ander zegt. Je vindt het vervelend dat je vandaag niet kunt werken.