Les 1.3 Lichamelijke beperking

Vergelijkbare documenten
Verwerkende les Het geheim van kapitein Jan May

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

1. Print van tevoren de pagina met speelgeld en knip de tientjes uit.

Prettige en niet prettige aanrakingen

Samenwerkingsopdracht

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Wie ben jij? HANDLEIDING

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

200 JAAR STATEN-GENERAAL

groep 5/6 Thema: Water groep 1/2 groep 3/4 groep 7/8

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Nationaal congres Taal en Lezen. 15 oktober 2015 Modelen. Contactgegevens

Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

Een politieke partij oprichten

DOCENTENHANDLEIDING KINDEREN DIE GEWOON KIND WILLEN ZIJN

DE WERKVORM IN HET KORT

Voorbereidende les Waterwolf in waterland

Lesbrief bij de voorstelling Aardblij

Mediawijsheid. Voorbereiding. Inleiding 15 min

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

4 Vind me dan. Achtergrondinfo Planten en dieren hebben allerlei manieren om niet op te vallen. Deze kunnen onderverdeeld worden in:

Ontwerp je eigen superbijzondere dier

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Mediawijsheid. Auteursrecht bij muziek. Voorbereiding. Inleiding 15 min

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Een vreemde planeet groep 5-8

Discussie: Start de les door de volgende stelling op het bord te schrijven:

AAN DE SLAG MET DICTATUUR

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

AAN DE SLAG MET PRINSJESDAG

Lesbrief: Woonwijk van de toekomst Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LEGENDA. Het waarom van voedselverspilling

Auteursrecht van beeldend kunstenaars

Hoofddoel Bewustwording: Leraren en leerlingen worden zich bewust van het energieverbruik op school.

In Beeld: Tijdlijn 100 jaar kiesrecht

Lesbrief. Uitgeverij Leopold, in samenwerking met het Mauritshuis. Groep 1, 2, 3 en 4

Belangen: Miljardenroulette

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Nederlands in Uitvoering

Magnetische velden groep 7-8

boos, gekwetst, opgelucht, spijt, teleurgesteld, verdrietig, vrolijk

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

KONING OF PRESIDENT?

en gezinsvorming Voortplanting Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 5: Hoe ben ik geboren? Lesoverzicht Basis

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Workshop C Waarom is stemmen belangrijk en hoe maak ik mijn keuze?

Lesbrief: Wijs online Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Leerlingen ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

taal portfolio Taalportfolio 9+

Mooie muts! gemeente Kampen

Lesvoorbereiding. Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Wereldoriëntatie, China.

DOCENT. Thema: natuur BOMEN BIJ MIJN SCHOOL. groep 3 en 4. Stadshagen

ANIMATIE-FILM-DOMINO KIJKEN, WETEN, SAMENWERKEN

Mediawijsheid. Auteursrecht bij foto s. Voorbereiding. - De leerlingen begrijpen het verschil tussen eigen gebruik van een foto en een

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

DOCENT. Thema: Water BEESTJES IN DE SLOOT. groep 1 en 2. Stadshagen

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

LESSENSERIE 4: CKV-NL Recensie schrijven Lesplannen

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Werken met tradities. Uw project voor. Erfgoedspoor: 3. Toelichting. invul-lesmodel. Titel van het project: 1. Leerjaar:

1. (DIA 2) Wie weet welke politieke partijen meedoen?

datum: aantal leerlingen: 31 tijd:9:00/10:00 groep: 6&7

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Ontwerp je eigen superzwever

AAN DE SLAG MET PRINSJESDAG!

Presenteren. Oriëntatie

Verhaallijn verhalend ontwerp De Speeltuin.

Plant in de klas Instructieblad leerkracht Groep 6/7/8

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

DOCENTENHANDLEIDING KINDEREN DIE GEWOON KIND WILLEN ZIJN

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER SPECIALISATIESTAGE

Leskist THEMA-handleiding Afhaalrestaurant Fitfood Groep 5 en 6

HIERIN VINDT U DE OPBOUW VAN HET PROGRAMMA EN DE GANG VAN ZAKEN IN DE PRAKTIJK

DEMOCRATIE OF DICTATUUR?

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Muziekinstrument. Introductie klassikaal, uitvoering in teams van 3-4 leerlingen

Techniekles Licht groepen 3 en 4

Datum: 8 januari 2013 Aantal leerlingen: 21 (13 in groep 1, 8 in groep 2)

Kennismaken met de beroepsbeoefenaar

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

Transcriptie:

Les 1.3 Lichamelijke beperking Prentenboek Duur - 35 minuten Kringgesprek Coöperatieve werkvorm Lesdoelen - De leerlingen leren wat een lichamelijke beperking is. - De leerlingen werken samen aan een gemeenschappelijk doel. Benodigdheden - Bereslim boek: Slompie, een spin met vijf poten (via www.bereslim.nl) - Knutselmaterialen (rietjes, plakband) Voorbereiding - Knutselmaterialen klaarleggen.

Lesfase Tijd Leerdoel Didactische aanpak, organisatie en middelen Oriëntatie 5 min Voorkennis activeren. Vertel de leerlingen dat ze eerder deze week het filmpje over Slompie hebben gekeken. Stel de leerlingen een aantal vragen om het verhaal alvast weer een beetje op te halen (bijv. Wie is Slompie? Waar woont Slompie? Wat was er met Slompie gebeurd? Waar is Slompie heel goed in?) Vertel de leerlingen dat jullie nog een keer naar het verhaal van Slompie gaan kijken. Vraag de leerlingen om dit keer extra goed op Slompie te letten. U wilt na afloop graag van de leerlingen kijken waar Slompie heel erg goed in is. Kern 8 min Bekijk samen met de leerlingen het filmpje Slompie, een spin met vijf poten. Via e-mail heeft u een link ontvangen voor toegang tot dit filmpje. Nabespreken 10 min De leerlingen leren wat een lichamelijke beperking is. Allereerst komt u terug op uw vraag waar Slompie heel goed in is, en waar minder goed in. Vraag ook wie uit de klas daar heel goed of minder goed in is. - Waar is Slompie goed in? Opletten en uitkijken dat er niemand in het gat valt. - Wie uit de klas is daar ook heel goed in? - Wat kan Slompie iets minder goed? Netjes in de maat lopen, klimmen - Is dat erg? Nee! - Wie uit de klas vindt dat ook wel eens moeilijk? Daarna legt u uit dat mensen soms armen of benen hebben die het minder goed, of soms helemaal niet goed doen. Soms luisteren de armen en benen niet zo goed naar wat jij dan graag wilt. Ook zijn er mensen die net als Slompie een arm of een been zijn kwijtgeraakt. Mensen lopen dan soms een beetje moeilijk, of het lopen ziet er een beetje gek uit. Of ze gebruiken een rolstoel (leg eventueel uit wat een rolstoel is). Dat is helemaal niet erg. Net als Slompie kunnen ze dan wel overal komen, maar soms iets minder snel. Net als dat je je voet zeer gedaan hebt en niet zo snel kan lopen.

- Kennen jullie ook mensen die moeilijk lopen? (bijv. opa s of oma s, iemand in de familie of buurt) Laat de leerlingen vertellen over hun ervaringen. Verwerking 10 min De leerlingen werken aan onderlinge samenwerking. [DIT MAAKT GEEN ONDERDEEL UIT VAN HET VOORBEELD] Afronding 2 min [DIT MAAKT GEEN ONDERDEEL UIT VAN HET VOORBEELD]

Les 5.1 Verstandelijke beperking Prentenboek Duur - 35 minuten Kringgesprek Coöperatieve werkvorm Lesdoelen - De leerlingen bespreken de inhoud van het verhaal De tekeningen van prinses Peetjie. - De leerlingen werken aan onderlinge samenwerking. - De leerlingen helpen elkaar. Benodigdheden - Kroontje - Bereslim boek: De tekeningen van prinses Peetjie (via www.bereslim.nl) - Puzzels tekeningen van Peetjie (deze worden bij het lespakket geleverd) - Papier en lijm Voorbereiding - N.v.t.

Lesfase Tijd Leerdoel Didactische aanpak, organisatie en middelen Oriëntatie 5 min Voorkennis activeren. Laat de leerlingen een kroontje zien. Vraag de leerlingen of ze weten wat het is. Weten de leerlingen ook wie er vaak een kroontje dragen? Vertel de leerlingen dat dit het kroontje is van prinses Peetjie. Peetjie is een heel vrolijk prinsesje. Stel voor om samen een filmpje over prinses Peetjie te kijken. Kern 8 min [DIT MAAKT GEEN ONDERDEEL UIT VAN HET VOORBEELD] Nabespreken 10 min De leerlingen bespreken de inhoud van het verhaal De tekeningen van prinses Peetjie. [DIT MAAKT GEEN ONDERDEEL UIT VAN HET VOORBEELD] Verwerking 10 min De leerlingen werken aan onderlinge samenwerking. De leerlingen helpen elkaar. Opdracht: Een tekening van prinses Peetjie Verdeel de leerlingen over de groepjes zoals is aangegeven in deze lesmap. Vertel de leerlingen dat prinses Peetjie ook een paar mooie tekeningen voor jullie gemaakt. Er is bij de post alleen iets misgegaan. De tekening is in heel veel verschillende stukjes bij ons bezorgd. Vraag de leerlingen of ieder groepje weer een tekening van Peetjie heel wil maken. Geef elk groepje de puzzelstukjes van één tekening. Laat de leerlingen eerst de puzzelstukjes eerlijk verdelen. Geef de kinderen de opdracht om de puzzelstukjes zo aan elkaar te leggen dat de tekening weer heel wordt. Iedere leerling mag alleen zijn eigen stukjes aanraken.

De leerlingen mogen elkaar helpen. Helpen mag met woorden, afpakken of aanwijzen mag niet. Als alle stukjes goed liggen, kunnen de leerlingen ze opplakken op een papier en ophangen in de klas. Dan wordt iedereen in de klas vast ook heel vrolijk! Zie ook bijlage les 5.1. Afronding 2 min Rond de les af.