Inhoudstafel Werkbundel:

Vergelijkbare documenten
Inhoudstafel Werkbundel:

Opdrachtkaart Zwart: Hoe ziet de bij eruit?

Koningin. Opdracht Wie van de drie? Bekijk de bijen in het doosje en zoek op. Welke bij is de koningin? Wat valt je op aan de koningin?

INSECTEN. werkboekje

Opdrachten behorende bij les 2. Anatomie van de honingbij

1. Bijen 3 2. Drie soorten bijen 4 3. Op zoek naar eten 5 4. Wonen 7 5. De imker 9 6. Honing Was Filmpje 13 Pluskaarten 14 Bronnen en

Bloei en bestuiving. In kader van het Leaderproject: De boomgaard als school en atelier. Bij-leren in de boomgaard

De kleine beestjesclub

Dierenwelzijnslessen voor basisscholen. Honingbijen

Inhoudstafel Werkbundel:

Werkboekje Boerderijles Groep 5/6. Naam..

Auditieve oefeningen bij het thema: bijen

Waarom gonzen er minder bijen? Het is tijd om meer te leren over de wereld van de bijen, tijd voor bij-les

Bijen project boekje. Groep 4 - juni 2006

Van eitje tot vlinder

Gastles imker in de klas. Groep 1 t/m 8. Door Mar en Klif en Bijenhoudersvereniging NBV Súdwest Fryslân

Suchmann. Natuur, hoofdstuk Lente en natuurverschijnselen

de bij en de imker De relatie tussen de mens en de bij is heel oud.

5.1 Zes poten en vier vleugels

Boer in Beeld Ontwikkelingsdoelen voor type 8

Spreekbeurten.info Spreekbeurten en Werkstukken

Ontdek je mee het leven in vijver en sloot? Zeg niet gewoon vis tegen een vis. Visinitiatie en Visdeterminatie voor de 3 de graad

Creepy Griezelbeesten. Handleiding en leerdoelen - 2de graad

Ze gaat op zoek naar een holletje onder de grond op een droge plaats om er een nest te starten.

Ze gaat op zoek naar een holletje onder de grond op een droge plaats om er een nest te starten.

Binnen de kast heeft elke bij haar eigen taken en verantwoordelijkheden: de koningin legt de eitjes, de darren vrijen met de koningin en de werksters

GOED GEDAAN ZOEKBIJ!

BIJEN 2 HONINGBIJEN GROEP

Een verhaal over vliesvleugeligen

Inhoudstafel Werkbundel:

Nachtvlinders. Glasvleugelpijlstaart. De sint-jansvlinder is een dagactieve nachtvlinder

Myline recepten week 1

HANDLEIDING VOOR DE LEERKRACHT BIJ DE LESKIST:

Raar, maar waar! deel 1. groep 3 en 4

EINDTERMEN en ONTWIKKELINGSDOELEN Zoektocht in het Maascentrum. A. Eindtermen voor het basisonderwijs vanaf 01/09/2010

Groep 4 t/m 8. De regio zit vol energie! Informatieblad + Docentenhandleiding. Bijen.

Thema: bijen Groep 2 en 3 Taal/Gespreksactiviteiten

Angeldragers Honingbij Solitairebij Hommel Wesp

Bosbessen Pruimentaart

o In zakken gemaakt uit de huid van de dieren. o In de magen van de dode dieren. o Door veel te roeren in de melk.

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg? 1

In deze bijlage zijn een aantal lessuggesties m.b.t. het onderwerp bijen bijeengebracht. Er is een verdeling gemaakt in onderbouw en bovenbouw.

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 1-2

Schuilt er een onderzoeker in jou?

Bijenhoudersvereniging St Ambrosius Boxtel

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

Elk van deze oefeningen kan aangevuld worden met het stappenplan: boterham smeren (zie bijlage) het knutselblad De berenbakker (zie bijlage)

De honingbij. Delen van een poot. Benoem volgende nummers: zie

KHEER (INDIASE RIJSTPUDDING)

bijenpad

Opdrachten thema. Veluwe

7.4: Naar het Natuurwetenschappelijk museum

Wandelroute langs insecten en andere kleine beestjes

FRUIT VAN BIJ ONS! LEKKER BEZIG. Kort lesoverzicht

D E P A U L U S C A K E of de suiker is niet méér waard dan het zout

Je eigen nieuwjaarsbrief

Werkstuk Biologie Bijen

Comfortcook. Kookboek combi halogeen oven. Gaartijden en temperaturen. De volgende gegevens zijn slechts richtwaarden.

Creepy Griezelbeesten. Handleiding en leerdoelen - 3de graad

Auditieve oefeningen bij het thema: Kriebelbeestjes

Peperkoekhuisje. 250 ml gepasteuriseerd eiwit Poedersuiker. 200g pure chocolade

Luikse wafels (oriëntatie)

Stripverhaal.. De vlinder.. De vleugels van een vlinder... De levenscyclus.. Vlinderlied en dans. Verstopte vlinders.. Opvallen of niet..

Kleur en kleurstoffen...

SPELFICHE: WAT WORD IK?

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg

ISBN Eerste druk, eerste oplage

Spreekbeurten.info Spreekbeurten en Werkstukken

Lesbrief Beestjes tekenen naar waarneming

KRIEBELENDE KRUIPERTJES

KRIEBELENDE KRUIPERTJES

Wandelsnacktips. Omdat wandelen niet alleen leuk, maar ook lekker is. Marjoleine van der Waal. gewichtsconsulente. Marjoleine van der Waal

DE BIJENLES 2 GROEP 4 5-6

De honingbij. (Latijnse naam is Apis mellifera = zij die honing maakt).

Reflectiekaart. Vooraf: Wat moeten ze kunnen: Wat moeten ze kennen: Omschrijf wat kinderen volgens jou moeten kennen en kunnen

Dit boomblauwtje fladderde er lustig op los en liet zich moeilijk fotograferen, maar ook hier geldt De aanhouder wint.

Zuivel is belangrijk. Melk is goed voor... ELK!

Pannenkoeken Sekerpare Tiramisu

Leskist THEMA-handleiding Bezige Bijen Groep 5 en 6

ADHD: je kunt t niet zien

Werkboekje bijen. Groep 7 en 8 Basisonderwijs

Bronnen. Meer info. Naam: Co-wetenschapp(st)er: Klas:

Steekkaart: nummer 2W

Warm notenontbijt Met Griekse yoghurt en honing

Overheerlijke Smul Recepten om suikervrij te bakken!

Citroentaart. Ingrediënten: 250 g zanddeeg sap van 3 citroenen 3 eieren 25 g maïzena 180 g suiker 220 g boter fijn geraspte schil van 1 citroen

1. Je gaat zo meteen een tekst lezen. Tijdens het lezen ga je vragen stellen. Lees eerst de uitleg.

Dit is het Receptenboek van Luc van Kessel.

natuurboekje van zomer 2017

KRIEBELENDE KRUIPERTJES

Blije bijen ontdekkingsroute

Over de bloesems en de bijtjes. Lespakket voor de tweede graad basisonderwijs: werkboekje voor de leerlingen

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 1-2

Het is lente. Net als vorig jaar, bezoekt Tobi zijn oom op de boerderij. Eindelijk ben ik met vakantie!, gilt Tobi. Hij kan bijna niet wachten om zijn

Transcriptie:

2 Inhoudstafel 1. Inleiding... 3 2. Eindtermen en leerplandoelen... 3 3. Enkele bijenleuke ideeën en activiteiten... 4 1.1. Ontbijt:... 4 1.2. Bijenbloemen zaaien... 4 1.3. Honingkoekjes bakken... 4 1.4. Oefening met het woordenboek... 5 1.5. Bijenpostzegels... 5 1.6. Vingerafdrukbijen... 5 1.7. Avondverhaal... 6 1.8. Rebus... 6 4. Werkbladen... 7 4.1. Uitleg... 7 4.2. Kerndoelen... 7 5. Bronnenlijst... 7 5.1. Internet:... 7 5.2. Boeken:... 7 Werkbundel: - Voorblad 8 - Strip 9 - Bzzzzz Een bijenleuk bezoek 10 - Ik zou graag één bijtje houden Kan dat? 11 - Het drukke leven van een werkster 12 - De delen van een bij... 13 - Honing 14 - Strip 15 - Oplossingen 16 - Bijlage 1: Tijl Uilenspiegel 18

3 1. Inleiding In dit bundeltje staan enkele lesideeën en werkbladen voor leerkrachten uit de tweede graad van het lager onderwijs. Dit zijn ideeën die je kunt gebruiken tijdens de openluchtklassen of als verwerking in de klas. Het is een bundel om je als leerkracht op weg te zetten als je, tijdens je bezoek aan huize Radeske, graag de imker wil bezoeken! 2. Eindtermen en leerplandoelen Onderstaande doelen zijn de voornaamste doelen wereldoriëntatie die bij het onderdeel de bij horen. Deze worden vaak aangevuld met doelen van taal, muzische vorming, Eindtermen wereldoriëntatie 1.1 De kinderen kunnen in een beperkte verzameling van mensen, dieren en planten gelijkenissen en verschillen ontdekken en op basis van minstens één criterium een eigen ordening aanbrengen en verantwoorden. 1.3 De kinderen kunnen bij organismen kenmerken aangeven waaruit hun aangepastheid blijkt aan hun voeding, aan bescherming tegen vijanden en aan omgevingsinvloeden. 1.4 De leerlingen kunnen gericht waarnemen met al hun zintuigen en kunnen waarnemingen op systematische wijze noteren. 1.12 De leerlingen kunnen gericht waarnemen met al hun zintuigen en kunnen waarnemingen op een systematische wijze noteren. Leerplan wereldoriëntatie overkoepelende doelen 0.9 De kinderen kunnen nauwkeurig waarnemen met al hun zintuigen. 0.14 De kinderen kunnen informatie ordenen, rubriceren, classificeren. Leerplan wereldoriëntatie mens en natuur 7.6 De kinderen zien in dat mensen, dieren of planten op een eigen manier trachten in leven te blijven. 7.7 De kinderen zien in dat mensen, dieren, planten aangepast zijn aan een leefwijze in een bepaald milieu. 7.8 De kinderen ontdekken dat planten, dieren en mensen zich op een of andere manier voortplanten. 7.9 De kinderen ontdekken en zien in dat elke mens, elk dier en elke plant een ontwikkeling doormaakt. 7.11 De kinderen ontdekken en zien in dat de mens afhankelijk is van planten en dieren voor voeding, kleding, gezondheid, constructiematerialen, 7.12 De kinderen kunnen illustreren dat er verschillende soorten relaties bestaan tussen mensen, dier en plant.

4 3. Enkele bijenleuke ideeën en activiteiten 1.1. Ontbijt: Voorzie bij het ontbijt lekkere Honey Pops. 1.2. Bijenbloemen zaaien 1.3. Honingkoekjes bakken Deze honingkoekjes zijn licht, wafelachtig en krokant. Ze smelten in de mond. Ingrediënten (voor 18-20 koekjes): 50g boter, 50g rietsuiker, 50g gesmolten honing, 50g volkorenmeel, 25g bloem, snuifje zout, ½ koffielepel gemalen gember, paar druppels citroensap. Bereidingswijze: Verwarm de oven voor tot 160 C. Doe de boter, de suiker en de honing op gematigd vuur in een pan en roer tot de suiker is opgelost. Haal de pan van het vuur en roer het meel, de bloem, het zout en de gember erdoor en vervolgens het citroensap. Leg telkens een theelepel van het mengsel op een goed ingevette bakplaat, met genoeg tussenruimte tussen de koekjes om te rijzen. Bak ze 8-10 minuten tot ze goudbruin zijn. Laat ze een paar minuten afkoelen en laat ze dan verder afkoelen op een rooster.

5 1.4. Oefening met het woordenboek Kerndoel: De leerlingen kunnen woorden i.v.m. de bij opzoeken in het woordenboek. In het vierde leerjaar leren de kinderen woorden opzoeken in een woordenboek. Voorbeeldwoorden: honing, honingbij, honingraat, bij bijenkorf, bijenzwerm, dar, werkster, nectar, koningin, 1.5. Bijenpostzegels Er bestaan postzegels met bijen. Laat kinderen een naam trekken van een medeleerling en daar een toffe brief naar schrijven. Op de omslag tekenen ze een postzegel met een bij. Als je na de plattelandsklassen terug in de klas komt, hebben de leerlingen post op hun bank liggen. 1.6. Vingerafdrukbijen Eerst schilderen de leerlingen hun duim of vinger geel. Hiermee maken ze een vingerafdruk. Voor een rechtstaande bij maken ze twee vingerafdrukken boven elkaar, voor een vliegende bij gebruiken ze één duimafdruk. Deze afdrukken worden het gele lijfje van de bij. Daarna werken ze met zwarte stift hun bij af. Er worden poten, vleugels, strepen, antennes, aan het lijf getekend. Op de volgende pagina zie je twee resultaten van deze activiteit.

6 1.7. Avondverhaal Er wordt een kortverhaal voorgelezen over Tijl Uilenspiegel die in een bijenkorf sliep (zie bijlage 1 pagina 18). Dit verhaal kan ofwel voor de hele groep worden voorgelezen of anders leest één begeleider het voor per kamer. Terwijl de kinderen in hun bed liggen kunnen ze nog kleine opdrachtjes uitvoeren: Loop even allemaal door de slaapkamer alsof jullie een enorm zware bijenkorf moeten dragen. Toon mij een gezichtsuitdrukking als er iemand hard aan je haar trekt. Maak jullie nu zo klein, zoals Tijl in de bijenkorf. Slaapwel! 1.8. Rebus Deze twee rebussen zijn ideaal om te gebruiken tijdens een avondquiz. De honingpot is de beste huisapotheek. Een potje honing hoort in iedere woning.

7 4. Werkbladen 4.1. Uitleg De werkbladen (zie pagina 8 tot 17) die in deze bundel staan, zijn mogelijke voorbeelden. Als je naar huize Radeske gaat, kan je deze gebruiken of aanpassen. Leo de Busser vertelt verschillende interessante informatie over bijen. Het is niet de bedoeling dat hij letterlijk de werkbladen overloopt. Het is wel de bedoeling dat de kinderen bij de imker luisteren, kijken, voelen en meedoen. De werkbladen gebruik je als voorbereiding en verwerking van de uitstap. 4.2. Kerndoelen - De leerlingen kunnen verwoorden wat een imker is. - De leerlingen kunnen een koningin, een dar en een werkster herkennen. - De leerlingen kennen de taken van een koningin, een dar en een werkster. - De leerlingen kunnen de delen van een bij aanduiden. - De leerlingen kunnen hun mening geven over de smaak van zelfgemaakte honing. - De leerlingen kunnen verwoorden dat honing helpt tegen ziektes. - De leerlingen kunnen kort verwoorden hoe honing gemaakt wordt. 5. Bronnenlijst 5.1. Internet: Grassprietwerkgroep (Mallezie M., Smets L., Heynssens E., Lampaert R., Horrevorst D.). Plattelandsklassen < http://www.grasspriet.be/ > Schooltijdschrift rond landbouw- en plattelandseducatie. Vanden Bulcke, J. Alles over honingbijen.<http://home.scarlet.be/~pin04317/index3.htm> Een site waarop je heel veel informatie vindt over bijen. Dat gaat van de geschiedenis van een bij tot het kweken van bijen. Smulweg. Recepten <http://www.smulweb.nl/755355/koken/recept/honingkoekjes> 5.2. Boeken: Gilpin R., Pratt L. Knutselen en experimenteren: Technopolis. Standaard. 2007. Van Loon B. Werkbundel: thema bijen. Sint-Jozef instituut Kontich. 2000.

8 Deze werkbundel is van: Ra, ra, ra Wat ben ik? Ik ben klein en bruin van kleur. Ik vlieg van bloem tot bloem, zoem ijverig van s morgens tot s avonds en Ik ben nuttig voor de mens. O ja Ik ben geen wesp. Wat ben ik dan wel? Schrijf mijn naam in mooie, grote letter op de lijn hieronder. De rest van de pagina mag je gebruiken om een tekening over mij te maken. De

9

10 Bzzzzzzzz een bijenleuk bezoek! Op voorhand: Wat ik al over bijen weet: - - - Ik wil graag nog meer weten over: - - - Na het bezoek: Waar gingen we naartoe? Wanneer? Wat ik het interessantst vond: - - - Wat ik niet goed begrepen heb:

11 Ik zou graag één bijtje houden Kan dat? Nee hoor, één bijtje of enkele bijtjes samen sterven reeds na enkele dagen. Honingbijen leven immers samen met duizenden in eenzelfde stad: één koningin, duizenden werksters en honderden darren. Alleen de werksters zien jullie op de bloemen! Hierond zie je A een koningin B een werkster of werkbij C een dar of mannetjesbij Schrijf bij elke afbeelding de juiste benaming van de bij.

12 Het drukke leven van een werkster! Plaats bij elke zin de juiste nummer! Taak: De wacht houden en verdedigen van de bijenkast. Taak: De kast verlaten om stuifmeelkorrels en nectar te gaan halen. Na drie dagen kroop ik als larve uit het eitje. Taak: bouwen en renoveren van nieuwe cellen. Taak: Stuifmeel aannemen en nectar tot honing verwerken. In onze cel groeiden we uit tot poppen. Taak: Schoonmaak van onze bijenkast. De koningin legt een klein, wit eitje. Taak: Voederen van de larven. Ook de koningin en de darren hebben een bepaalde taak. Kleur op de prent hiernaast de koningin rood en de darren groen. Wat is de taak van de koningin? Wat is de taak van de darren?

13 De delen van een bij Het lichaam van de bij bestaat uit drie grote delen: - De kop (1) Aan weerzijden van de kop zitten grote, samengestelde ogen (4). Midden op het voorhoofd heeft ze drie puntogen (5). Met de beweeglijke sprieten (6) kan ze ruiken en tasten. De snuit (7) zie je meestal niet omdat hij omgeklapt onder de kop zit. Bij het zuigen van nectar uit bloemen wordt de snuit uitgeklapt. - Het borststuk (2) Het borststuk draagt: vier vleugels (8) en zes poten. De poten worden ook voor de verzorging van het lichaam gebruikt. Met de voorpoten (9) poetst de bij haar kop. Met de middenpoten (10) worden de zijkanten geborsteld en met de achterpoten (11) wordt de onderzijden van het lichaam schoongemaakt. Het broekje (12) dient om stuifmeel te vervoeren. - Het achterlijf (3) Aan het eind van het achterlijf zit de angel (13).

14 Honing Bijen zorgen voor lekkere, verse honing. Bekijk onderstaande prent. Waarom moeten wij honing eten? Bij de imker mochten jullie proeven van zijn zelfgemaakte honing. Wat vonden jullie daarvan? Kleur het juiste gezichtje. Noteer in enkele stappen hoe honing gemaakt wordt.

15

16 Oplossingen Plaats bij elke zin de juiste nummer! 8 Taak: De wacht houden en verdedigen van de bijenkast. 9 Taak: De kast verlaten om stuifmeelkorrels en nectar te gaan halen. 2 Na drie dagen kroop ik als larve uit het eitje. 7 Taak: bouwen en renoveren van nieuwe cellen. 6 Taak: Stuifmeel aannemen en nectar tot honing verwerken. 3 In onze cel groeiden we uit tot poppen. 4 Taak: Schoonmaak van onze bijenkast. 1 De koningin legt een klein, wit eitje. 5 Taak: Voederen van de larven.

17 Ook de koningin en de darren hebben een bepaalde taak. Kleur op de prent hiernaast de koningin rood en de darren groen. Wat is de taak van de koningin? Eitjes leggen Wat is de taak van de darren? Paren met de koningin Waarom moeten wij honing eten? Honing is goed tegen de verkoudheid!

Bijlage 1 18