U heeft een leerling met coeliakie in de klas. Deze lesbrief is bedoeld om zijn/haar klasgenoten te leren wat coeliakie is en hoe je ermee omgaat.

Vergelijkbare documenten
Coeliakie is een aandoening van de dunne darm, diehet gevolg is van een intolerantie ( dit is onverdraagzaamheid) voor gluten.

Coeliakie. Door Laurie Mentink

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

Voedselallergie en voedselintolerantie

Coeliakie. Maag-Darm-Levercentrum. Beter voor elkaar

Wijchense Molen. Lesbrief

Maag-, darm- en leverziekten

Lessenserie over functional foods voor bovenbouw vmbo

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Coeliakie bij kinderen

Coeliakie. Werkstuk van Loïs Starke Obs Baggelhuizen Februari 2014 Groep 8B

Weet wat je eet... JOUW HANDLEIDING VOOR GLUTENVRIJ ETEN

Handleiding Groente- en fruitles

Scriptie Biologie Coeliakie

Waarom moet je altijd een dieet volgen?

Handboek NT2 in het volwassenenonderwijs

Persoonlijke competenties Sociale competenties Leer (school) competenties

Dit stappenplan is ingevuld door:

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Tarwe intolerantie vs. glutenintolerantie & glutensensitiviteit

DE 3 GEZONDE VOEDINGSMIDDELEN DIE DARMKLACHTEN VEROORZAKEN

LESBRIEF BIJ STAGE LOPEN

werkblad Scheldeberoep verkennen Veel beroepen hebben met de Schelde te maken. Welk beroep zou jij verder willen verkennen?

Banger voor spinnen dan voor terreur.

Quintet. gevaren. gevaren Quintet. Bakkerij. Bakkerij. mijn. mijn

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Tekst lezen en vragen stellen

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

FAQ productinformatie en levensmiddelenwetgeving

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Colofon. Dit e-book is een uitgave van Stichting Gezondheid. Teksten: Stichting Gezondheid

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Lunchles groep 3 t/m 5 G R O E P

Pak voor de activiteit Hoe eten astronauten? de foto van de etende astronaut uit de bijlage.

Lunchles groep 5 t/m 8 G R O E P

LESBRIEF NR 1 OPDRACHT 1 FEEST! SAMSAM = 40 JAAR! VOOR GROEP

Instructieboek Koken. Voor de Mpower-coach

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Introduceren thema Voeding en Bewegen. Wat doe je als leerkracht? Omschrijving van de opdracht: Thema: Voeding en bewegen

Werkstuk Biologie Couliakie

Een goede vangst! Een goede vangst

LESBRIEF NR 2 OPDRACHT 1 ANDERS? VOOR GROEP

Een gezonde lunch. Een gezonde lunch. Ontbijt en energie

Lesbrief: Woonwijk van de toekomst Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

SaNdWiCh RoBoT. Wat leren leerlingen van deze les?

Lesbrief. Fatale liefde Carry Slee

Algemene instructies voor de strategie: Vragen stellen. Introductiefase bij de eerste les:

GRATIS E-BOOK WORDT JE DOOR HET ETEN VAN GLUTEN ZIEK?

Films kijken op internet: verboden of niet?

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Wat weet je al? Je gaat bekijken wat je al over de overheid weet.

OPDRACHTKAART DRANKEN

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Instructie voor leerlingen.. 5. Gebruik van de lesbrieven. 6. Lesbrief: Wat wil je zijn en worden.. 7. Wat wil je zijn en worden.

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Een gebouw inrichten. Lesbrief over inrichting en afwerking. Project Topstages

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Lesbrief: Variëren met eten Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Jongeren blijken vaak wel te weten wat gezond is, maar het ook uitvoeren is een volgende stap. We maken namelijk de hele dag door keuzes en worden

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

Introduceren thema Broeikaseffect. Startopdracht. gekeken. Thema: Broeikaseffect. laten stoppen? centraal:

4 manieren om Samsam te gebruiken

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Onder druk Geen uitweg voor Aïsha

Hoofddoel Bewustwording: Leraren en leerlingen worden zich bewust van het energieverbruik op school.

5 manieren om Samsam te gebruiken

Les onderzoekend leren Het cupcake-experiment

Hoe werk je met het projectenboek?

Reflectiegesprekken met kinderen

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Waar groeit mijn eten? handleiding afsluitende les

Gezond thema: DE HUISARTS

Lesbrief. Blauw water Simone van der Vlugt

Ik heb geen idee wat het betekent. Ik heb dit woord wel eens gezien of gehoord.

NCV Horecarichtlijn. Voor glutenvrije maaltijden

1 Kies je onderwerp Samen met je buurman of buurvrouw. Ons onderwerp: Voorbeeld: Michael Jackson was de beste artiest ooit! Nu jullie!

Tweede wereldoorlog:

Beet! 1. Aanzetten. 1a. Beet! Jij gaat aan de slag met het dossier Beet!. Welke onderdelen van het dossier ga jij maken? Overleg met je docent.

Thema Op het werk. Lesbrief 14. Opdrachten

Team 5: Natuur. Onderzoek naar de natuurlijke zonnecel

Gezonde voeding vmbo-b12. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Opstartlessen. Les 1. Kennismaken

Lespakket over verantwoorde voeding voor mens, dier en milieu. Lerarenhandleiding Groep 7 & 8

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Gluten & koemelk De link met gezondheidsklachten Een complete gids voor therapeut & patiënt

Naam: VOEDINGSSTOFFEN Gezond eten en drinken

Introduceren thema 80 jarige oorlog. Thema: 80 jarige oorlog. centraal: 2. Maak een nieuw eigentijds volkslied.

Presenteren. Oriëntatie

Ontwerp je eigen prefabhuis

Bewust en gezond winkelen

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

eigen woonplaats Oorlog: geschiedenis in de geschiedenis monumenten hebben te maken met oorlogen? Welke oorlogen

Alles onder de knie? 1 Herhalen. Intro. Met de docent. 1 Werk samen. Lees het begin van de gesprekjes. Maak samen de gesprekjes af.

Bezoek een bedrijf. Wat kun je en wat weet je na deze lesbrief?

Lesbrief les 1 groep 5 en 6 Fit zijn is fijn

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

energie Natuur & Techniek Bespreek met de kinderen waar in huis allemaal energie voor alleen nadenken over de verschillende soorten energie, maar

Transcriptie:

LESBRIEF Wij zijn GLUTENVRIJ, en jij? VOOR DE DOCENT U heeft een leerling met coeliakie in de klas. Deze lesbrief is bedoeld om zijn/haar klasgenoten te leren wat coeliakie is en hoe je ermee omgaat. Wij bieden deze lesbrief aan in Word zodat u de lesbrief kunt aanpassen aan de leeftijd van de groep en het onderwijskundig concept van de school. Als de kinderen digitaal werken kunt u ze verwijzen naar www.glutenvrij.nl. De eindopdracht kunt u aanpassen aan de leeftijd van de groep. U kunt ervoor kiezen om jongere kinderen te laten nadenken over een verjaardagstraktatie en ze daarover te laten vertellen of er een tekening van te maken. Een oudere groep leerlingen kan de traktatie maken en uitdelen en een nog oudere groep kan een maaltijd samenstellen en koken. Algemene gegevens Titel lesbrief Ontwikkelaar Doelgroep Vak(gebied) Competenties Wij zijn glutenvrij, en jij? Alida de Vries en Annemiek Ziessen, Coeliakiemaand.nl bron teksten: www.glutenvrij.nl van de Nederlandse Coeliakie Vereniging bron fragment; Karrewiet Ketnet Leerlingen basisschool midden- en bovenbouw Biologie, gezondheid Informatie verwerken, samenwerken, problemen oplossen, presenteren, evalueren, Onderwijskundig doel Bewustwording creëren, kennis vergaren, Samenwerken bevorderen, probleemoplossend vermogen stimuleren Totale tijdsduur Wijze van toetsing Flexibel: 100 tot 240 minuten Maaltijd of traktatie bedenken en maken of tekenen. Presentaties met toelichting van gemaakte keuzes aan het einde van de lesbrief Activiteiten docent Vooraf Tijdens Na de les Informatie over Coeliakie en glutenvrij dieet bestuderen. Inleiding verzorgen, achtergrond kennis van de leerlingen activeren met groepsgesprek. Met groep evalueren en de presentaties en eindproducten waarderen Tips: Bekijk www.glutenvrij.nl Bestudeer ingrediënten van producten voorn maaltijd of traktatie

Hoe wordt de opdracht geïntroduceerd? Titel Wijze van introductie (evt. gebruikmakend van het volgende filmpje/plaatje): Om coeliakie te introduceren wordt door middel van een schema de voorkennis geactiveerd. Zijn er producten die jij of iemand die je kent niet tegen kan. Welke reacties zijn er als je iets eet waar je niet tegen kunt? hoofdvraag: Wat is coeliakie? Deelvragen: Wat zijn gluten Wat komt er kijken bij glutenvrij dieet? Hoe bereid je een glutenvrije verjaardagstraktatie of maaltijd? Wat gaat de leerling doen? Opdracht toelichting: De leerlingen gaan informatie verwerken over coeliakie en glutenvrij eten. Zij zijn aan het einde van de lesbrief in staat om ingrediënten te interpreteren als glutenvrij en een glutenvrije traktatie/maaltijd te maken. globale aanpak: De les wordt gezamenlijk gestart met een groepsgesprek over voeding en (allergische) reacties daarop. Daarna gaan de leerlingen eerst individueel en daarna in groepjes aan het werk aan een eindopdracht. De eindopdracht bestaat uit het presenteren van een zelfbedachte traktatie of maaltijd, al naar gelang het niveau van de groep. Deze lesbrief wordt aangeboden in Word zodat de leerkracht in staat is om de opdracht aan te passen aan het onderwijskundig concept van de school en niveau van de groep. activiteiten: Wordweb maken, fragment kijken (16 min) Informatie verwerken over coeliakie en glutenvrij eten en daar vragen over beantwoorden. Eindopdracht voorbereiden: in groepje een traktatie/maaltijd voorbereiden en die presenteren aan de klas. Daarvoor moeten ingrediënten kunnen worden geïnterpreteerd,

Wat moet de leerling daarvoor kennen en/of kunnen? Benodigde voorkennis en vaardigheden vereiste kennis of vaardigheden: wenselijke kennis of vaardigheden: Ervaring hebben allergieën en/of met personen die reageren op bepaalde voedingsmiddelen zoals lactose, pinda s, etc Informatie verwerken Ingrediënten lezen Samenwerken Presenteren Luisteren naar anderen, verbanden leggen. Benodigdheden Software / programmatuur Hardware / apparatuur Internet http://www.ketnet.be/karrewietplus/ verboden-voedsel/reportage (16 minuten) Digibord Overig lesmateriaal Lesbrief /opdracht leerling Benodigdheden voor maaltijd/traktatie

Wij zijn GLUTENVRIJ, en jij? Wat is Coeliakie? Coeliakie (seu-lie-a-kie) is een ziekte aan de dunne darm. Iemand met coeliakie kan niet tegen gluten en daarom wordt coeliakie ook vaak glutenintolerantie genoemd. Gluten zit in tarwe, rogge, gerst, spelt en kamut. Gluten zit ook in producten die van deze granen gemaakt zijn zoals brood, pizza, pasta en koekjes. In haver zit in Nederland ook vaak tarwe en het wordt daarom meestal ook niet verdragen door mensen met coeliakie. Bij mensen met coeliakie gaat de binnenkant van de dunne darm kapot als ze gluten eten. Hierdoor kun je erge buikpijn krijgen. Na een poosje kunnen je darmen zo beschadigd zijn dat voedingsstoffen minder goed opgenomen worden. Het gevolg is je geen vitamines en andere stofjes die goed voor je zijn meer binnen krijgt. Daar word je ziek van. Iemand die ziek is door het eten van gluten kan last hebben van diarree, maar ook van verstopping. Kinderen met coeliakie groeien vaak slecht, zijn erg moe en veel ziek. Gelukkig is er een hele goede behandeling voor de ziekte coeliakie: geen gluten meer eten. Wanneer mensen met coeliakie een glutenvrij dieet volgen dan worden ze weer helemaal gezond. Opdracht 1) Ken jij mensen die slecht tegen bepaalde voeding kunnen? Waar heeft die persoon dan last van? Vul het schema in: Voeding Welke reactie? Wie? Voorbeeld: aardbeien Rode uitslag Mijn beste vriendin

Opdracht 2) Je gaat nu naar een filmpje kijken over kinderen die ziek worden van gluten. Kijk eerst naar het filmpje en beantwoord daarna de vragen. http://www.ketnet.be/karrewietplus/verboden-voedsel/reportage 1. Eva vertelt dat ze niet tegen gluten en niet tegen lactose kan. Wat gebeurt er bij Eva als ze toch een gewone boterham eet? A. Ze moet naar het ziekenhuis voor een injectie B. Ze krijgt buikpijn en moet heel vaak naar de wc C. Ze krijgt rode bultjes op haar armen. 2. In het filmpje wordt gepraat over een lactose intolerantie en een glutenintolerantie. Wat is het verschil?.. 3. Waar of niet waar: Gluten intolerantie heb je de rest van je leven. Je komt er nooit meer van af. Er bestaat een pil zodat mensen met een gluten intolerantie toch brood en koekjes kunnen eten. Je kunt alle glutenvrije producten in een gewone supermarkt kopen Gluten is slecht voor iedereen Mensen met een gluten intolerantie kunnen nooit meer taart eten. WAAR/NIET WAAR WAAR/NIET WAAR WAAR/NIET WAAR WAAR/NIET WAAR WAAR/NIET WAAR 4. Waarom lezen mensen met intoleranties alle ingrediënten die op het etiket staan?.. 5. Wat heb je geleerd van dit filmpje?..

Opdracht 3) de verboden ingrediënten Gluten zit in tarwe, gerst, spelt, kamut en rogge. Weet jij waar gluten in zit? Schrijf 5 dingen op waar gluten in zit en onderstreep het verboden ingrediënt. Voorbeeld: brood Mensen die glutenvrij eten lezen altijd goed de verpakkingen van hun eten. Soms staat er een glutenvrij symbool op de verpakking, dan weet je meteen dat het glutenvrij is. Dat is wel zo makkelijk Kruis aan of de producten glutenvrij zijn: Naturel chips: wel/niet glutenvrij Ontbijtkoek: wel/niet glutenvrij

Biscuits: wel/niet glutenvrij Kaascracker: wel/niet glutenvrij Pap: wel/niet glutenvrij Nutella: wel/niet glutenvrij Maïskorrels: wel/niet glutenvrij Smarties: wel/niet glutenvrij

Opdracht 4) Als je coeliakie hebt dan is zelfs het kleinste kruimeltje gluten al genoeg om ziek van te worden. Je moet dus erg uitkijken in de keuken met het klaarmaken van je eten. Je kunt niet eens uit dezelfde pindakaaspot eten als iemand daar net een gluten boterham mee heeft gesmeerd. Kruisbesmetting noemen we dat. Geef aan of de volgende zinnen glutenvrij zijn of niet: 1. Olivia heeft trek in chocolade. Op de reep staat: deze reep chocolade is gemaakt van cacao, vet, suiker. De reep is glutenvrij JA/NEE 2. Karin heeft trek in chocolade. Haar moeder breekt een stuk af van een reep nadat ze eerst een glutenkoekje heeft gegeten. De reep is glutenvrij JA/NEE 3. Jaap heeft trek in chocolade. Zijn vader breekt een stuk af van een reep nadat hij een glutenkoekje heeft gegeten. Hij wast eerst zijn handen. De reep is glutenvrij JA/NEE 4. Helena smeert haar glutenvrije boterham met hetzelfde mes als haar zusje die een glutenboterham heeft gesmeerd. Helena s boterham is nog glutenvrij JA/NEE 5. Alexander laat zijn glutenvrije koekje op de grond vallen. Alexander s koekje is nog glutenvrij JA/NEE Bespreek de opdrachten na met jouw leerkracht of kijk ze na met een antwoordblad voor je verder gaat

EINDOPDRACHT Met een groepje ga je een glutenvrije verjaardagstraktatie bedenken en maken voor de klas. Als je de traktatie gemaakt hebt dan geef je een presentatie aan de groep over je traktatie. Samen bedenk je wat je gaat maken. Houd hierbij rekening met -de regels van de school over trakteren -of de producten die je gebruikt glutenvrij zijn -kruisbesmetting -feestelijkheid Je gaat trakteren; wat ga je maken? Welke producten ga je gebruiken voor je traktatie? Lees de ingrediënten en schrijf ze op? Is het glutenvrij? Waar moet je nog meer op letten als je de traktatie gaat klaarmaken? PRESENTEREN Je gaat de groep vertellen over jullie glutenvrije traktatie. Vertel tijdens je presentatie welke traktatie jullie hebben bedacht. Laat de traktatie zien, in het echt of een plaatje/tekening ervan. Vertel hoe je je traktatie hebt bedacht, waarom deze traktatie glutenvrij is en hoe je hem gemaakt hebt. Oefen je presentatie, het mag ongeveer 5 minuten duren. -------------------------------------------------------------------------------- TOT SLOT Je hebt geleerd wat coeliakie is en hoe een glutenvrij dieet werkt. Wat heb je geleerd dat je nog niet wist? Wat ging er goed met het maken van de eindopdracht? Wat zou je de volgende keer anders doen? Hoe ging de samenwerking met je groepje tijdens de eindopdracht?

ANTWOORDBLAD WIJ ZIJN GLUTENVRIJ, EN JIJ? Opdracht 1) Ken jij mensen die slecht tegen bepaalde voeding kunnen? Waar heeft die persoon dan last van? Voeding Welke reactie? Wie? Voorbeeld: aardbeien Rode uitslag Mijn beste vriendin Pinda s Melk/lactose Gluten Rode huis, benauwdheid Buikpijn, diarree, winderigheid Buikpijn, diarree, moe Opdracht 2) 6. Eva vertelt dat ze niet tegen gluten en niet tegen lactose kan. Wat gebeurt er bij Eva als ze toch een gewone boterham eet? Ze krijgt buikpijn en moet heel vaak naar de wc. 7. In het filmpje wordt gepraat over een lactose intolerantie en een glutenintolerantie. Wat is het verschil? Lactose-intolerantie: je kunt niet tegen koemelkproducten, je hebt moeite met het verteren van melksuiker (lactose) en dat zit in koemelk Glutenintolerantie: je kunt niet tegen tarwe, spelt, kamut, rogge en gerst (en haver). Dat maakt de binnenkant van de dunne darm kapot. 8. Waar of niet waar: Gluten intolerantie heb je de rest van je leven. Je komt er nooit meer van af. Er bestaat een pil zodat mensen met een gluten intolerantie toch brood en koekjes kunnen eten. Je kunt alle glutenvrije producten in een gewone supermarkt kopen WAAR WAAR NIET WAAR Het gaat nooit over Het enige wat helpt is een glutenvrij dieet Je kunt veel kopen in de natuurwinkel Gluten is slecht voor iedereen NIET WAAR Alleen als de dokter het zegt Mensen met een gluten intolerantie kunnen nooit meer taart eten. NIET WAAR Er is ook glutenvrije taart

9. Waarom lezen mensen met intoleranties alle ingrediënten die op het etiket staan? Om te kijken of er ingrediënten in waar ze last van krijgen of ziek van worden. Opdracht 3) de verboden ingrediënten Gluten zit in tarwe, gerst, spelt, kamut en rogge. Weet jij waar gluten in zit? Schrijf 5 dingen op waar gluten in zit en onderstreep het verboden ingrediënt. Roggebrood Koekjes Pizza, pasta Paprikachips Bier Speltbrood/crackers Kruis aan of de producten glutenvrij zijn: Naturel chips: wel glutenvrij Biscuits: niet glutenvrij Teff pap: wel glutenvrij Maïskorrels: wel glutenvrij Ontbijtkoek: niet glutenvrij Kaascracker: wel glutenvrij Nutella: wel glutenvrij Smarties: niet glutenvrij Opdracht 4) Geef aan of de volgende zinnen glutenvrij zijn of niet: 1. Olivia heeft trek in chocolade. Op de reep staat: deze reep chocolade is gemaakt van cacao, vet, suiker. De reep is glutenvrij JA 2. Karin heeft trek in chocolade. Haar moeder breekt een stuk af van een reep nadat ze eerst een glutenkoekje heeft gegeten. De reep is glutenvrij NEE 3. Jaap heeft trek in chocolade. Zijn vader breekt een stuk af van een reep nadat hij een glutenkoekje heeft gegeten. Hij wast eerst zijn handen. De reep is glutenvrij JA 4. Helena smeert haar glutenvrije boterham met hetzelfde mes als haar zusje die een glutenboterham heeft gesmeerd. Helena s boterham is nog glutenvrij NEE 5. Alexander laat zijn glutenvrije koekje op de grond vallen. 6. Alexander s koekje is nog glutenvrij NEE

EINDOPDRACHT Met een groepje ga je een glutenvrije verjaardagstraktatie bedenken en maken voor de klas. Let bij het bedenken heel goed op de volgend dingen: Of de producten die je gebruikt glutenvrij zijn, lees goed de etiketten Werk heel schoon, glutenvrij eten mag op geen enkele manier in aanraking komen met gluten.