kunstbv beeldende vorming Afsluiting kunstbv 5 Havo / 6VWO afsluiting Naam:... Klas...



Vergelijkbare documenten
Nu nog beter... Toegepaste kunst Kunst BV

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Zorg dat je een onderwerp kiest, waarvan je echt meer wilt weten. Dat is interessanter, leuker en makkelijker om mee bezig te zijn.

Hoe maak ik in groep 6 een werkstuk?

DOWN TO EARTH LOGBOEK

Stap 4: Indeling maken

Het maken van een werkstuk

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Lesbrief voor leerlingen: hoe ontwerp je een omslag voor een boek

VOORBEELD LES BIJ. Uitgewerkte voorbeeld les bij Kicks Art

Het Amsterdam Museum gaat over Amsterdam. In het museum hangen schilderijen.

Hoe maak ik een werkstuk?

Jouw werkstuk lever je uiterlijk in op donderdag 20 maart 2014!!

beeldende vakken CPE GL en TL tekenen, handenarbeid, textiele werkvormen, audiovisuele vormgeving

Het profielwerkstuk. 2. Eisen en voorwaarden Het profielwerkstuk moet aan een aantal eisen en voorwaarden voldoen:

Met Word een hoger cijfer halen. Word ken je al, toch kun je nog veel meer doen met Word. Nog beter leren omgaan met Word

Amsterdam, november Aan de ouders/verzorgers van de vierde klas-leerlingen. Geachte ouders/verzorgers,

Het Profielwerkstuk HANDLEIDING I. Organisatie, tijdpad en andere belangrijke informatie. Een handleiding voor Havo en Vwo Mei 2011.

Praktijkboek CKV onderzoek

Praktijkboek CKV onderzoek

Hoe maak ik in groep 6 een werkstuk?

HANDVAARDIGHEID HAVO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.9.1

SECTORWERKSTUK

Naam: Groep: Willem Teellinckschool 15 juni 2016

werkblad Scheldeberoep verkennen Veel beroepen hebben met de Schelde te maken. Welk beroep zou jij verder willen verkennen?

Lesbrief: Zo verkoop je een boek Thema: Wat is er?

STAGEBOEKJE 2016 / 2017

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

INTEGRALE (1) OPDRACHT

Onderzoek. Portfolio opdracht klas 2

Werkstuk of verslag. de vormvoorschriften

Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek

Media & Medium Lessenserie Snatch!!

Klassieke culturele vorming. Staatsexamen vwo. Programma van toetsing en afsluiting

INTEGRALE (1) OPDRACHT

Een nieuw bankbiljet ontwerpen toegepaste kunst

Handleiding profielwerkstuk HAVO examen 2016

project: Problemen in de wijk

Oriëntatie: Samen Scholen Beeldende Kunsteducatie. Helma Molenaars en Grada Buren.

Voorbeeld REFLECTIEVERSLAG

Het profielwerkstuk

Bijlage W2 groep 7 1

R u i m t e. Kunst BV

TEKENEN HAVO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.9.1

Wat is een sectorwerkstuk?

Sectorwerkstuk. Kandinsky College. locatie Sint Jorisschool

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

Media en Privacy Lessenserie Media versus Privacy

Werkwijzer Verslagkring:

Hoi! Leuk dat je toela/ng komt doen op Het Lyceum Ro7erdam bij de rich/ng Kunst.

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Stappenplan voor een onderzoek

Klassieke culturele vorming. Staatsexamen vwo. Programma van toetsing en afsluiting

Intakemiddag

beeldende vakken CPE GL en TL tekenen

Examen VMBO-GL en TL. beeldende vakken CPE GL en TL. gedurende 720 minuten. tekenen, handenarbeid, textiele werkvormen, audiovisuele vormgeving

HANDVAARDIGHEID VWO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.9.1

STAGEVERSLAG VMBO LEERLING INSTRUCTIE

beeldende vakken CPE GL en TL handenarbeid

energie Natuur & Techniek Bespreek met de kinderen waar in huis allemaal energie voor alleen nadenken over de verschillende soorten energie, maar

Praktijkboek CKV onderzoek

Lesmethodes Voortgezet Onderwijs

PTA kunstvakken II beeldend (Art & Design) TL - Houtrust - cohort

Spreekbeurt, en werkstuk

MKE B22 Schooljaar

Tekenen in de Tweede fase

Hoe voer ik een onderzoek uit? Een stappenplan om te helpen een onderzoek uit te voeren.

Ontwerp je eigen prefabhuis

Informatiebrochure. Profielwerkstuk HAVO Colegio Arubano

TEKENEN VWO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.9.1

Onderwerp. Plaatje. Uitleg over plaatje. Gemaakt door naam Groep Inleverdatum

Sectorwerkstuk

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

H.A.N.G. PLEKKEN. Heel Aardig? Niet Geweldig! > OP BEZOEK BIJ HET NAI

Praktische opdracht: Maak een voorpagina van een krant. Geschiedenis

PTA kunstvakken II beeldend (Art & Design) TL - Houtrust - cohort

INHOUD LET OP: STOP? GO!

Examen VMBO-GL en TL. beeldende vakken CPE GL en TL. gedurende 720 minuten. tekenen, handenarbeid, textiele werkvormen, audiovisuele vormgeving

SPIEGEL AAN SCHERVEN

Bepaal eerst de probleemstelling of hoofdvraag

HELP DE KINDERBOEKEN AMBASSADEUR! Tips en kansen voor de leesconsulent van de Bibliotheek op school

Practicum: Het ontkiemen van zaadjes

Handleiding groepsproject Meer Duurzaamheid

Handleiding voor docenten

Gedocumenteerd schrijven Schrijfopdracht klas 2. Brainstorm maak hieronder je brainstorm inzichtelijk

lesmateriaal Taalkrant

Een werkstuk maken Kies je onderwerp Je kiest natuurlijk een onderwerp waar je veel belangstelling voor hebt. Misschien weet je er al veel van, of je

Ik in mijn stad. projectdag 1. Wat is de bedoeling? Hoe pak je het aan? Wat is het resultaat? Vooruitblik

Voorkennis: Je hebt de opdracht Introductie AV media afgerond. Je hebt de opdracht De invloed en kracht van AV media afgerond.

Aanleiding projectweken. Gewenste kaders van een projectweek. Het proces

Wat is een sectorwerkstuk?

Uitnodigingen en promotie

Wie ben jij? Ik ben... Introductie VMBO

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Je eigen nieuwjaarsbrief

De laatste wens van Maarten Ouwehand

Tentoonstelling Beeldende Kunst Middeleeuwen

Examen VMBO-GL en TL. beeldende vakken CPE GL en TL. gedurende 720 minuten. tekenen, handenarbeid, textiele werkvormen, audiovisuele vormgeving

TOOLKIT voor co-creatie. Download Acrobat Reader voor tablet / computer / etc om deze interactieve pdf te gebruiken.

GROEP 3 GROEP 4 GROEP 5 GROEP 6 GROEP 7 GROEP 8. limme Taal. Kranten en tijdschriften

Transcriptie:

Naam:... Klas... Afsluiting 5 Havo / 6VWO In periode 2, 3 en 4 gaan jullie werken aan een eigen thema om het vak af te sluiten. De volgende onderdelen zullen aan bod komen: - eigen werk rond thema + logboek - verslag met theoretische verdieping - presentatie, tentoonstelling van eigen werk Het is de bedoeling dat je beeldend onderzoek gaat doen. Je gaat het thema inhoudelijk en qua vormgeving onderzoeken. Je vindt het uitgangspunt voor je thema.o.a. op www.kunstkijker.org. Je gaat op zoek naar kunstenaars of stromingen, die zich ook hebben bezig gehouden met het door jouw gekozen thema. Deze inspiratiebronnen dien je trouwens bij de oriëntatie van je onderwerp zelfstandig te onderzoeken. De bevindingen kun je gebruiken voor het verslag met de theoretische verdieping. Van het hele proces dien je alle inhoudelijke keuzes vast te leggen in het logboek. Daarnaast moet je ook gebruik van de computer maken als beeldendmiddel en als hulpmiddel om informatie te vinden. Stappen plan: 1: Kies een thema waarin je geinteresseerd bent, waar ook kunstenaars en stromingen in de kunst zich mee bezig hebben gehouden. Begin met BRAINSTORMEN: maak een aantal kleine schetsen op 3 maal A4 of op 1 maal A2. Schrijf bij elk idee ook in woorden op waar je aan denkt. Formuleer aan het eind van stap één de titel van je thema. 2: Verzamel plaatjes uit tijdschriften die met het thema/onderwerp te maken hebben, en maak hiervan een collage op een A2 formaat papier. Schrijf bij elke stap heel nauwkeurig op HOE en WAAROM je tot bepaalde keuzes bent gekomen (dat stop je in je logboek - zie aanwijzingen logboek). Formuleer vragen naar aanleiding van deze collage die als uitgangspunt dienen voor verder theoretisch onderzoek en je eigen beeldende verwerking (invalshoeken). Zoek informatie over inspiratiebronnen op (kunstenaars en/of stromingen) 3: Verzamel aan de hand van de vragen die je gemaakt hebt naar aanleiding van je collage, informatie uit boeken; tijdschriften; internet; tv; krant; enz over het onderwerp dat je gekozen hebt. 4: Maak een tussentijdse, globale planning voor de rest van de tijd. 5: Nu begin je met het maken van schetsen / tekeningen die te maken hebben met het thema en het onderwerp dat je gekozen hebt. Kijk goed naar kleuren, vormen, constructies, bewerkingen, functies, betekenis enz. van voorwerpen op je collage of van voorbeelden van kunstenaars en vergelijk die evt. met vormen kleuren enz. van voorwerpen uit je eigen onderzoeksproces. Maak veel verschillende ontwerpen. Waarvan je niet alles hoeft uit te werken. 6: Nu ga je enkele ontwerpen uitwerken (minimaal 3 invalshoeken). Maak eerst wat werktekeningen, en doe een aantal proeven (van vorm, materiaal, techniek, kleur), zodat je gericht aan je eindontwerp kunt beginnen. Maak een definitieve planning voor de rest van de tijd. Let wel tijdens de presentatie moet je vier meter wand vullen!!

beeldende vorming 7: Maak een eindverslag bij de werkstukken en bedenk hoe je je werk gaat presenteren(zie presentatie). In het eindverslag moet je aangeven hoe je zelf vindt dat je werk gegaan is (sterke en zwakke punten t.a.v. proces + product). Dit komt in je logboek. Wat is een logboek? Een logboek lijkt een beetje op een schetsboek en een dagboek. Tijdens het werk krijg je steeds nieuwe ideeën en het is belangrijk dat je die niet vergeet en dus noteer je die in woord en beeld in je dummy. Maar ook kun je al gaandeweg ideeën ontwikkelen door schetsen te maken en plaatjes te zoeken. Je moet daarom van alles verzamelen wat je maar aan de opdracht (je onderwerp) doet denken: van gedichten, tot reclamefoto s uit tijdschriften, van krantenartikelen tot invallen die je ineens hebt gekregen. Alles wat jou aan ideeën helpt is belangrijk om te verzamelen. Let op: Het is daarnaast de bedoeling dat het een persoonlijk boek wordt, waar je best een beetje trots op mag zijn, en waar het leuk is om door te bladeren. Laat zien dat je er plezier in hebt. Zorg dus dat je dummy (logboek) er verzorgd en beeldend goed vormgegeven uit ziet. Hoe gebruik je een logboek? Brainstormen: De bedoeling van brainstormen is dat ALLES wat er in je op komt als je aan de opdracht of het thema denkt, in je werkboek stopt. Begin bijvoorbeeld met het maken van een woordweb (mindmap). Zelfs hele gekke of grappige invallen kunnen weer aanleiding zijn voor nieuwe ideeën en zijn dus belangrijk. Maak er meteen bij het begin een gewoonte van om alles op te schrijven / in te plakken het logboek dus bij te houden. Wanneer je verder gaat, ga je langzamerhand steeds meer kiezen voor een uiteindelijke uitwerking van het beste idee. Dit moet je echter nog niet tijdens het brainstormen doen: daarbij is het juist belangrijk dat je echt zoveel en zo breed mogelijk denkt. Het verzamelen van beeldmateriaal: Je verzamelt allerlei afbeeldingen uit allerlei bronnen. Je kunt dit in de vorm van een collage in je logboek (dummy) plakken, of je kunt een grote collage maken die je vervolgens fotografeert, en die foto plak je dan weer in je logboek. Zo ontstaat ook een beeldend verslag van jouw werkproces. Dit is belangrijk omdat je zo steeds zichtbaar maakt, waar je allemaal aan gedacht hebt, en dit kan je tijdens de opdracht nieuwe ideeën geven of het kan je helpen minder clichématig te werken. Het belangrijkste van beeldmateriaal in je logboek is, dat je ook op die manier ideeën uit kunt werken, dat hoeft niet met alleen woorden maar ook met kleuren en sferen. Motiveren, beargumenteren, keuzes verantwoorden: Toch is het geschreven commentaar ook belangrijk: hiermee leg je aan anderen uit wat jouw denkbeelden zijn, wat je wilt gaan maken en of dat wel of niet gelukt is (en waarom). Maar ook helpt het jou zelf tijdens het proces: zo kun je terug lezen en kijken waar je mee bezig bent, hoe je ideeën tijdens het proces veranderd zijn, en hoe je eventueel iets beter op een andere manier kunt aanpakken. Zo leg je dus ook steeds aan jezelf uit waar je mee bezig bent, en hiermee voorkom je dat je zomaar iets doet zonder er goed over na te denken. Kleur-/Vorm-/Materiaal-/Techniek-/ Onderzoek: Ten aanzien van al deze componenten: kleur,vorm materiaal, techniek geldt dat je goede keuzes pas kunt maken nadat je verschillende mogelijkheden hebt onderzocht. Het kan niet zo zijn dat je maar 1 kleurproefje doet en dat je dan al weet dat dat goed is: daarvoor moet je eerst meerdere proeven

gedaan hebben om dat te kunnen bewijzen!! Probeer dus zoveel mogelijk uit voordat je een beslissing neemt. Probeer ook eerst alles even uit (in het klein) zodat je niet voor vrrassingen komt te staan wanneer je je werk aan het uitvoeren bent. Maak in je logboek steeds kleine schetsen waarin je je onderzoek laat zien en van commentaar voorziet. Bij de beoordeling van je logboek wordt gelet op: - Hoeveel werk heb je ervan gemaakt? - Originaliteit - Kleur/ vorm/ materiaal/ techniek-onderzoek - Ontwikkeling van beeld en ideeën - Compositie en vormgeving van je logboek (lay-out) - Snelle schetsen - Uiteindelijk ontwerp (+ het onderzoek daarbij) - Geschreven commentaar - Verzameld beeld materiaal - Onderzoek naar kunstenaars - Onderzoek naar inhoud en vormgeving van het thema. Verslag met theoretische verdieping (zie PTA) Aan de hand van inspiratiebronnen, ga je bij de aanvang van, direct na de definitieve keuze van je thema, bestuderen hoe kunstenaars met het onderwerp omgegaan zijn. Daarbij maak je een uitgebreide beschouwing van twee kunstwerken die van toepassing zijn voor jouw thema. De inhoudsopgave van je verslag dient er als volgt uit te zien: 1: Algemene inleiding - waarin je je keuze voor het thema + gekozen stroming / kunstenaars motiveert + je geeft aan wat je hieraan wilde onderzoeken (hypothese) =1 blz A4 2: Inleiding tot de stroming of werkwijzen kunstenaars + de wijze waarop zij met het thema omgaan = 1 blz A4 3: Uitgeschreven, tot een verhaal uitgewerkte beeldanalyse (beeldbeschouwing) + bronnen + kleurenafbeeldingen van de gekozen werken. = minimaal 4 blz A4 / maximaal 6 blz A4 4: De belangrijkste elementen uit jouw proces/ logboek in relatie tot bovengenoemde kunstwerken / stroming = 2 A4 5: Conclusie, waarin je de belangrijkste informatie nog eens beknopt weergeeft = ½ A4 minimaal / 1 A4 maximaal. 6: Verzorging (lay-out).

beeldende vorming Dit alles dien je getypt in te leveren op... - Lettergrootte: 12 punt; - Regelafstand 1 (= enkel) - Aantal bladzijdes minimaal; 8 ½ A4 / maximaal: 11 A4 - Lettertype, keuze uit: Arial / Times New Roman / Comic Sans MS Presentatie: Je krijgt nog de precieze datum te horen wanneer je je werk gaat tentoonstellen. Het is de bedoeling dat je zelf een toelichting, over je eigen werk geeft aan twee docenten ckv 3. Over de vorm van presenteren kun je ook verschillende ideeën hebben. Kies een vorm die bij jouw werk past. Zelf dien je een aankondigingsposter te ontwerpen op de computer. Je gaat dus je eigen werk promoten. Je gaat als een grafischvormgever aan het werk. Je gaat tekst en beeld componeren, (lay-out) op een pakkende manier, zodat het nieuwsgierigheid opwekt en tegelijk al iets van jouw werk prijsgeeft.

De doelstelling van de opdracht & de beoordeling: Doelstelling van de opdracht: Leren: - thematisch + procesmatig werken - bestuderen van thema met een open houding - verzamelen van achtergrond informatie over het thema/ subthema (invalshoeken) - ontwikkelen van ideeën voor beeldende oplossingen - ontwerpen / vormgeven - werken met een logboek (= bovengenoemde onderdelen kunnen beschrijven in een proces verslag ) - beeldend onderzoek doen ( m.b.v. schetsen, collages, proeven, experimenten ) - presenteren - evalueren ( van proces en product) - zelfstandig te leren / zelfstandig werken Vaststellen van de cijfers: Eigen werk / eigen thema, praktijk: (zie PTA) Bij het vaststellen van het cijfer wordt er gelet op: a: product en b: proces Zowel bij het product als het proces zullen de volgende aspecten bekeken worden t.a.v. zienswijzen: - Stellingname die de kandidaat inneemt t.a.v. zichzelf of een bepaalde inhoud ( zichtbaar gemaakt in het proces, product en werkboek ). - Beeldinformatie: op welke wijzen zijn de beeldaspecten verwerkt t.a.v. het thema, de opdracht ( beeldaspecten / vormgeving / materiaal / techniek ), hierbij geldt: is de kandidaat in staat de opdracht expressief te verantwoorden, is de kandidaat in staat de opdracht functioneel te verantwoorden. t.a.v. de werkwijzen: - Is er sprake van een relatie tussen de opdracht (thema / gekozen uitwerkingsvorm) en de gekozen beeldende aspecten, vormgeving, materialen en technieken. - Verantwoording van de hanteringswijze (in dummy).

beeldende vorming - Verantwoording van de gekozen presentatie vorm. - Ten aanzien van het proces geldt daarnaast nog: het gemaakte werk dient uitsluitend en alleen door de kandidaat vervaardigd te zijn ( authentiek te zijn), dit kan alleen indien de kandidaat het eindwerk op school vervaardigd. (eventueel kan in overleg met de docent besproken worden of / welke arbeidsintensieve onderdelen thuis uitgewerkt mogen worden ) - De kandidaat dient het werk binnen de gestelde tijd af te hebben. Verslag met theoretische verdieping: (zie PTA) Bij het vaststellen van het cijfer voor theoretische werkstukken, wordt er gelet op: - kunsthistorisch- en kunstbeschouwelijk inzicht - visie op een onderwerp - thema - beeldend inzicht Gewicht voor schoolexamen: - Eigen werk rond thema + logboek zie PTA - Verslag met theoretische verdieping zie PTA

Naam:... Klas... Thema Uitwerking/plan Besproken/aftekenen