YOGHURT GIDS VOOR DE LEERKRACHT



Vergelijkbare documenten
MAAK YOGHURT Stap 9: Volg de zuurheidsgraad op tijdens het yoghurtmaken. Meet de zuurheidsgraad van melk.

BIO: ETEN & WETEN INTROLES VOOR DE

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE KB

BIO PROEVEN BIORECEPTIE

BIO: ETEN & WETEN INTROLES VOOR DE

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE BB

Bacteriën als hulpje. Yoghurt maken. Benodigdheden. Werkwijze

Oplosbaarheid van CO2 in water aantonen bij verschillende temperaturen 10 C 10 C

BIO? DA S LOGISCH! INTROLES VOOR DE

INLEIDING FOCUS eerste graad

ZUIVEL LEKKER BEZIG. Duiding voor de leerkracht. Kort lesoverzicht. Lesdoelen. Bronnen

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE KB

Wa W rm r t m e Inlage

Productinformatie: Melk en melkproducten. Waar gaat deze kaart over? Wat wordt er van jou verwacht? Wat is melk?

MELK. Soorten melk. AA-melk UHT (ultra hoge temperatuur)

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE BB

Melk voor jong en oud. Doelstellingen

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Doefiche: Lassi maken

1. Onderzoeksvraag Hoe kunnen we aan de hand van chemische reacties een oplossing de kleuren van een stoplicht krijgen?

Tips voor diabetici in

Examen VMBO-KB versie rood

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

Dienstverlenende werkzaamheden Les 4

Lesthema 4: Probiotica

gewicht, tijdsduur en hoekgrootte nagegaan wordt hoeveel keer de maateenheid in de te meten grootheid gaat

Inhoud. Voorwoord 5. Een collage maken 6

IJS FABRIEK IJS MAKEN

De kracht van Archimedes

LESDOEL MATERIALEN STEM-REFLECTIE. WO ST Zuren en mijn tanden SCIENCE TECHNOLOGY ENGENEERING MATH

Onderzoeksthema: DNA extractie uit levende cellen (kiwi) (6 jaar) C. Schramme

Voedselhygiëne. Doelgroep: bovenbouw. Doelstelling: kinderen inzicht geven in de principes van voedselhygiëne.

INLEIDING Bovendien vervuilen diezelfde energiebronnen onze planeet!

De TOA heeft een aantal potjes klaargezet. In sommige potjes zit een oplossing, in andere potjes zit een vaste stof.

Examen VMBO-KB. landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE KB. gedurende 200 minuten

We zullen pannenkoeken bakken!

Voedingsindustrie bijlage 9

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE BB

Enkele tips om op kamp voedselnarigheden te vermijden. Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE BB

5. Introductie van de standaardmaat liter

Examenopgaven VMBO-BB 2004

Wat is CO2? (koolstofdioxide) een gas is dat in de lucht zit, net als zuurstof. ervaren of je CO 2

Kleurrijk schilderij maken met rode koolsap

Examenopgaven VMBO-KB 2004

Smoothie s. Aardbei Banaan Smoothie. Aardbei Bosbessen Smoothie. Abrikoos Nectarine Smoothie. Ingrediënten. Bereiding. Ingrediënten.

1. Onderzoeksvraag Hoe kunnen we een indicatordoekje op drie manieren van kleur doen veranderen? Dit van rood naar blauw en weer naar rood?

WERKBLADEN VOOR DE LEERLINGEN

Kippenbouten met limoen en gebakken krieltjes

Kristallisatie in snel tempo

Gearchiveerd op 23/12/2010 1

- greet.lybaert@greetlybaert.be

Een neutralisatiereactie volgen (leerlingenversie)

o In zakken gemaakt uit de huid van de dieren. o In de magen van de dode dieren. o Door veel te roeren in de melk.

Onderzoeksformulier KRENTEN

Weekmenu om Gezond te Genieten incl. boodschappenlijstje.

Naam: Sevgi Özen, Eline Booyink & Leonie Kraesgenberg. Klas: 3H1. Docenten: Dhr. Steenbergen & Mevr. Meijer. Datum: 2 oktober 2007.

Vlaamse streekgerechten

Ontdek je mee het leven in vijver en sloot? Zeg niet gewoon vis tegen een vis. Visinitiatie en Visdeterminatie voor de 3 de graad

LANDBOUW EN NATUURLIJKE OMGEVING VERWERKING AGRARISCHE PRODUCTEN CSE KB

Les onderzoekend leren Het cupcake-experiment

landbouw en natuurlijke omgeving verwerking agrarische producten CSPE KB

Hoe werk je met het projectenboek?

Werkboekje. Brood op de plank 2 e Klassen Dit boekje is van..klas.

Kaas maken. Handleiding leskist

Receptenbundel. Tip: maak de pannenkoekjes niet te dik, ze zijn veel smakelijker als je dunne pannenkoeken bakt!

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

landbouw en natuurlijke omgeving 2011 verwerking agrarische producten CSPE BB minitoets bij opdracht 1

1 TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE. Hoofdthema: elektriciteit / energie Onderwerp : Eenvoudige stroomkring maken Doelgroep: 2 e graad

Te veel, te rijk, te weinig. Waterpark Lankheet

LOKAAL LESMATERIAAL Docentenhandleiding over het materiaal kunststof en het beroep procesoperator in de kunststofindustrie.

Moleculaire Gastronomie: Alginaat Kaviaar -Het bereiden en proeven van alginaat gels-

Mijn favoriete gratinrecept

Confituur maken (oriëntatie)

Het kiemen van zaden

Het klimaat. Tip. Gebruik kleine bekers, dan heb je minder klei nodig.

Checklist: Reinigen en desinfecteren van instrumenten, apparaten en oppervlakken

De wereld van room Marc Custinne & Bart-Jeroen van Overveld 20 maart 2017

Koken in Q de party wok ten huize met de voedingsdriehoek. van...

Het Menselijk Lichaam

Zelfmanagement. Project. Filmpje IZP

Kokerellen op het verjaardagsfeest van Lynn Lybaert

Allereerst moeten we natuurlijk de benodigdheden klaarzetten, dus laten we beginnen bij stap 1. Stap 1: het klaarzetten van de benodigdheden:

Doezijde. Zelf verf maken. Wat ga je doen? Je gaat zelf verf maken en hier ook mee verven!

EEN UITGAVE VAN HEALTHFOODS NL. Verrassende Kokosolie Recepten Geef Jezelf Een Boost Met De Natuurlijke Power Van Kokosolie!

Kopieerblad 2. Lekker eten uit de Schijf van Vijf

Flesvoeding. patiënteninformatie

30 ste Vlaamse Chemie Olympiade

profielvak groen CSPE KB onderdeel B

FRUIT VAN BIJ ONS! LEKKER BEZIG. Kort lesoverzicht

LES 9 MICRO-ORGANISMEN A: BACTERIËN Wraps maken

Wassen en de wasmachine bedienen.

Onderzoeksopdrachten. Brood leeft!

Kokerellen rond Maja de bij

ZETMEELFOLIE. 1. Onderzoeksvraag Hoe kunnen we met aardappelzetmeel folie maken?

5.2. Boekverslag door A woorden 18 mei keer beoordeeld. Melk is goed voor elk! (ook zure ) Biopracticum. Inleiding

gist luchtige schimmels

CONSUMENT. Bederf je kamp niet! Enkele tips om op kamp voedselnarigheden te vermijden. Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen

WICO Campus Sint-Hubertus Stationsstraat NEERPELT. Tel Fax

Kippenbouten met limoen en gebakken krieltjes

Transcriptie:

YOGHURT GIDS VOOR DE LEERKRACHT

Met dank aan: Wilfried Platteau Katho Campus Roeselare (project Micromaat: Yoghurt) http://www.katho.be/hivb 2 YOGHURT - GIDS VOOR DE LEERKRACHT

BIOYOGHURT LEEFT DOELEN De leerlingen maken kennis met biologische yoghurt van basisgrondstof biomelk tot verwerking, verpakking en controle. De leerlingen maken zelf biologische yoghurt. De leerlingen verwoorden de meerwaarde van bioyoghurt voor het milieu. De leerlingen kunnen het belang van hygiëne en hitte-behandeling verwoorden. De leerlingen beschrijven de rol van melkzuurbacteriën in de bereiding van yoghurt. De leerlingen kunnen melkzuurbacteriën waarnemen onder de microscoop. De leerlingen beschrijven de rol van controleurs bij biologische productie. De leerlingen vergelijken verschillende soorten yoghurt. WAT EN HOE? Een hele dag in het thema yoghurt: 2 klasopdrachten: - We maken biologische yoghurt. - We kleuren melkzuurbacteriën en bestuderen ze onder de microscoop. 5 groepsopdrachten: we onderzoeken een portie informatie over bio, melk en yoghurt: - Vertrek van de basisgrondstof: biomelk - Volg de weg van de melk vanaf de uier - Onderzoek yoghurt, vol met beestjes - Controleer de verwerkers: Bioyoghurt, what s in a name? - Ontdek yoghurt in alle soorten en smaken Klasopdrachten en groepsopdrachten vullen elkaar aan. Aan het eind van de dag presenteren de verschillende groepen hun resultaten aan elkaar en kan de yoghurt geproefd worden. AANSLUITING BIJ DE VAKKEN: biologie - chemie - ecologie AANSLUITING BIJ ZIE BIJLAGE 3 DE VAKOVERSCHRIJDENDE EINDTERMEN Milieueducatie Gezondheidseducatie Sociale vaardigheden Leren leren Opvoeden tot burgerzin Technisch-technologische vorming Muzisch-creatieve vorming 1 2 3 YOGHURT - GIDS VOOR DE LEERKRACHT 3

LESVERLOOP 8U30 9U00 9U30 10U10 10U20 11U00 12U00 13U00 13U30 14U15 14U45 15U15 Dit project heeft een dagvullend programma. VOORBEREIDING: Inleiding + uitleg klas-opdracht + groepsindeling + uitleg groepsopdrachten + verzamel het materiaal en desinfecteer het MAAK YOGHURT: STAP 1 - STAP 4 Stap 1: Meet de hoeveelheid melk die je nodig hebt. Stap 2: Zet de pot op het vuur en regel de temperatuur. Stap 3: Vul de recipiënten. Stap 4: Meet de juiste hoeveelheid melkpoeder. MAAK YOGHURT: STAP 5 - STAP 8 Stap 5: Pasteuriseer het melkpoeder. Stap 5: Zet de deksels los op de recipiënten. Stap 6: Zet de recipiënten in de pot op het vuur. Stap 7: Ent de melkzuurbacteriën. Stap 8: Laat incuberen. Pauze MAAK YOGHURT: STAP 9 Stap 9: Volg de zuurheidsgraad op tijdens het yoghurtmaken. Meet de zuurheidsgraad van melk. GROEPSOPDRACHTEN Onderzoek: een portie informatie bij bio, melk en yoghurt Groep 1: Vertrek van de basisgrondstof: Biomelk. Groep 2: Volg de weg van de melk vanaf de uier. Groep 3: Onderzoek yoghurt, vol met beestjes. Groep 4: Controleer de verwerkers: Bioyoghurt, what s in a name? Groep 5: Ontdek yoghurt in alle soorten en smaken. Middagpauze GROEPSOPDRACHTEN Vervolg groepsopdrachten MAAK YOGHURT: STAP 9 Stap 9: Volg de zuurheidsgraad op tijdens het yoghurtmaken. Meet na 3,5 uur incubatie de zuurheidsgraad van de yoghurt. MAAK YOGHURT: STAP 10 Stap 10: laat afkoelen MICROSCOPIE: MELKZUURBACTERIËN KLEUREN EN VERGROTEN PROEF YOGHURT + PRESENTEER DE RESULTATEN VAN DE GROEPSOPDRACHTEN Evaluatie + opruimen 4 YOGHURT - GIDS VOOR DE LEERKRACHT

MATERIALEN Algemeen: voldoende propere handdoeken koud en warm water kraan 5 plaatsen / bakken met warm water waar de verschillende groepjes kunnen afwassen 5 tweepits vuurtjes (elektrisch) technische alcohol handzeep afwaszeep 5 afwasborstels pak papieren servetten weegschaal 10-20 blokken ijs van 0.5 l (bekertjes of zakjes met water in de diepvriezer) 1% fenolfthaleïne oplossing NaOH voor de desinfectie natriumhydroxide 1/9 Molair oplossing of ph-papiertjes voor de ph-bepaling kleurstof (Loefflers methyleenblauwoplossing) koelkast gedemineraliseerd water Ingrediënten per groep: 1,5-2 liter (halfvolle) UHT biomelk een pot bionatuuryoghurt (Eventueel: 20 g mager biomelkpoeder) Materiaal per groep: 1 recipiënt van 300 400 ml per leerling met stevig deksel, bv. een confituurpot thermometer kookpot 2 eetlepels ph papiertjes 3 handdoeken 2 koffielepels 1 alarmklokje maatcilinder 1 gegradueerde pipet van 10 ml 1 pipetman P1000 1 schone pincet 1 doos met blauwe tips 1 erlenmeyer / bekerglas van 50 of 100 ml 1 bekerglas van 0,5l 1 trechtertje bunzenbrander voorwerp- en dekglaasjes + Materiaal voor de groepsopdrachten: Groep 1: een computer met scanner en een printer om een etiket te ontwerpen. Groep 2: bekertjes en melk om te proeven en te vergelijken: - biologische volle melk en biologische halfvolle melk. - biologische UHT-melk, gepasteuriseerde melk (en eventueel rauwe melk). Groep 3: een computer met internetaansluiting om informatie op te zoeken. Groep 4: verschillende soorten yoghurtverpakkingen: - Bioyoghurt en gangbare yoghurt. Groep 5: verschillende soorten yoghurtverpakkingen: - natuuryoghurt en fruityoghurt (bio en gangbaar) - bioyoghurt en biologische yomio of biogarde - magere yoghurt en volle yoghurt - andere zuiveldrankjes. 1 2 3 YOGHURT - GIDS VOOR DE LEERKRACHT 5

6 YOGHURT - GIDS VOOR DE LEERKRACHT