MAFKEES! HALLO, BENT U DAAR NOG?

Vergelijkbare documenten
Hotel Hallo - Thema 2 Hallo TELEVISIE KIJKEN

Nog meer Hotel Hallo - Thema 1 De beestenboel NAAR HET ASIEL

Hotel Hallo - Thema 1 Hallo

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

SPROET DE BRUID DE BRUILOFT

DE TROOST DE AFLEIDING

Nog meer Hotel Hallo - Thema 4 Naar de winkel BOODSCHAPPEN

STEENSOEP OMA VERTELT EEN VERHAAL

HARRINGHAPPEN VREEMD ETEN

VINGERVERF POEPKLEUR

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

Spreekopdrachten thema 4 Wonen

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

WERKEN MET VERHALEN VAN DE HODJA

Docent HET HOUTEN HUIS

Alles onder de knie? 1 Herhalen. Intro. Met de docent. 1 Werk samen. Lees het begin van de gesprekjes. Maak samen de gesprekjes af.

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

taalkaart 1 Mijn diploma Mijn diploma

Hoe leer ik uit... Naam: Klas:

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

Spreekopdrachten thema 1 Nederland

Spreekopdrachten thema 2 Geld

Gezond thema: DE HUISARTS

Spreekopdrachten thema 7 Werken

Oefenen met breuken. Circuitles voor groep 6

Muziekslim. Muziekslim

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Kern 3: doos-poes-koek-ijs

Hoe maak ik... Naam: Groep:

Spreekopdrachten thema 4 Wonen

Kijk naar de prenten van de bekende kunstenaar Andy Warhol. Kan je bij elke afbeelding het juiste product en de keersom geven?

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

MAMA MIA! FLYNN IS AL GROOT. * 1. Flynn en zijn broers Gil en Kato Dit is Flynn. Hij is vier jaar.

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal. Les 2 Samenwerken Deze les gaat over helpen, geholpen worden en samenwerken.

Spelideeën bij Twister. Twister Hoe werkt het spel?

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Lestips. Tekst Emy Geyskens Kolet Janssen Illustraties Jessica Raes

Leren als een expert!

Let op dat je het goet schrijft!! Of foud!! Goetfoud is een site die over geweld gaat.

Handleiding basiswoordenschat.

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Uitleg bij de spellingskaartjes.

Spellen bij kern 3 Spel 1: Schrijven op je rug Spel 2: Winkeltje spelen Spel 3: Lezen voor het slapen gaan Spel 4: Blijven voorlezen

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

PRAATPRET DOE EN PRAAT BOEKJE VOOR THUIS

Lesideeën beroepenkaarten WERKEND NEDERLANDS

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

Lesbrief bij De vader van

Vivian den Hollander. Kaarsjes. blazen. met illustraties van Alex de Wolf. Uitgeverij Ploegsma Amsterdam

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Inleiding 8 DEEL Les 1 - ik ben, jij bent 14 A1 - Ik kan het werkwoord zijn goed gebruiken. Ik kan vertellen wie ik ben en waar ik ben.

Algemene instructies voor de Integratielessen. Introductiefase

juni 2015 vanaf 4 jaar tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof Naar de camping

- Waarschuwing- dit is een pittige les!

Miauw! Miauw!

Lesbrief. Introductie

Leeftijd: 9-12 Thema: God, heilige Geest, identiteit, Normen en waarden, Pinksteren Tijdsduur: 60+ min.

s Speelbrief ZO LEES IK PIPPO PIPPO-thema prentenboeken JULI 2017 Speelbrief - Juli p1

werkbladen thema 5 werk

LESMAP VINKENSLAG. opdracht: help de vogels op de speelplaats en maak voor hen een voederplaats.

Little Doll Dance Company

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

De Kracht van Herhaling 28 september 2019

3 Pesten is geen lolletje

Wereldschool zomerdeal Kikker en vriendjes (groep 1 t/m 3)

Uitprobeerpakket. Toetsboek 4 groep 4 blok 6

Een meneer heeft veel ballonnen. Hij roept: Kinderen, kom erbij! Mijn ballonnen die zijn gratis. Wie wil een ballon van mij?

Les 1 Voorspellen Leestekst: De nieuwe computer. Introductiefase: 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen wat voorspellen betekent?"

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

D O EN P R A T EN B E W EGEN

Wardje Wasbeer: Daar zijn echte vrienden voor!

Schoolreis met zwaailicht

Spreekopdrachten thema 3 Vervoer

Direct aan de slag met Baby- en kindergebaren

Een muziekles in aansluiting op het dagproject Een beestenboel op school.

De oude molen groep 7/8

Les 1 Vragen stellen Leestekst: De tandarts

ipad Module 2 Standaard apps op de ipad

Waar zie je de bijzondere vogel en hoe ziet hij eruit?

PLEINGEIN SPELENDERWIJS IN GESPREK OVER HET SCHOOLPLEIN

Reflectie #Zo dus! Hieronder vind je een aantal oefeningen om te leren reflecteren waar je zelf mee aan de slag kunt.

Veilig Thuis. Werkboekje voor kinderen en ouders bij een tijdelijk huisverbod

leven met een chronische ziekte

BACK TO SCHOOL Calculator BIJLAGE. bij programma back 4 to school

LEREN LEREN LEREN. een overzicht met leerhulpjes voor de diverse vakgebieden. Hieronder kun je lezen over het leren/maken van:

Drukte bij de molen groep 5/6

Lesbrief. Een goeie truc Marjan Berk

STI B AT. onderbouw 2008/2009. Docentenkaart 1 (1 van 2)

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

Ik ben BANG. oefenboekje om te leren omgaan met angst. Steef Oskarsson. Copyright Steef Oskarsson

Cultuureducatie met Kwaliteit

Transcriptie:

Nog meer Hotel Hallo - Thema 9 Even bijkletsen opdrachten MAFKEES! 1 Knip de strip Knip de strip los langs de stippellijntjes. Leg de stukken omgekeerd en door elkaar heen op tafel. Draai de stukken weer om en leg ze op de goede volgorde. strip HALLO, BENT U DAAR NOG? 2 Rara, wie is het? portretten Zij schrijft in haar dagboek. Zij heeft een mobiele telefoon gevraagd. Zij houdt haar kop scheef. Zij heeft een boek besteld. Zij neemt de hoorn op. 1

3 Wie zegt het? portretten Wie zegt deze zinnen? Wijs aan. Kun je de zinnen herhalen? Nee, ik ben haar dochter. Ik zal mijn moeder even halen. Goedemorgen! Mafkees! Maffe vogel. 4 Toneelspelen Bedenk samen dingen waar je boos over kunt zijn. Doe nu net of je hier iets over zegt. gebruik de zinnen in de woordenlijst. Thom wordt boos als zijn broer de wc niet doortrekt. Thom: Mijn broer trekt de wc nooit door. Dat kan toch niet! Bedenk nu dingen waar je blij van wordt, en doe hetzelfde. Mohammed wordt blij als zijn oom op bezoek komt. Mijn oom komt op bezoek. Hoera! 5 Maak een woordspin Zet in het midden: de mobiele telefoon (de gsm/het mobieltje) Zet daaromheen wat daarbij hoort. opnemen bellen de toets etc... 2

6 Werkwoorden oefenen ik/jij/hij-kaartjes Gebruik de ik/jij/hij-kaartjes die je kunt uitprinten van de website. Schrijf de werkwoorden van de woordenlijst bij het verhaal op briefjes. Leg de briefjes omgekeerd op tafel. Pak nu een ik/jij/hij-kaartje van de stapel, en een werkwoordkaartje. Maak een zin. Je pakt kletsen en ik. Je zegt: Ik klets met mijn vriendin. of: Ik klets graag aan de telefoon. 7 Navertellen Vertel elkaar over het verhaal. Deze vragen kunnen je helpen: Wie zijn er in de keuken? Wie schrijft in haar dagboek? Wie belt er op? Wie wil de mevrouw spreken? Wie gaat Mia halen? Wat doet Pollie? Waarom wordt de mevrouw boos? 3

BABBELEN 8 Wie zegt het? portretten Wie zegt deze zinnen? Wijs aan. Kun je de zinnen herhalen? Dus we gaan haar even bellen. Met mijn moeders gsm. Max, heb jij haar nummer? Nee, haar nummer staat er niet in. Het staat in mijn adresboek. Eh... Wat een handschrift! Daar heb ik goed bereik. Ik heb het uitgemaakt. Ik heb een sms je van een jongen gekregen. Ja! Wacht, ik stuur even een selfie. We babbelen wel totdat je telefoon leeg is. 9 Balletje gooien: even wachten Ga in een kring zitten. Wijs naar degene naar wie je het balletje gaat gooien en zeg: Ik gooi de bal naar jou. Die persoon is nog niet klaar en vraagt of je even wilt wachten. Na even wachten vraag je: Nu? De ander zegt ja en je gooit. Daarna doet de ander hetzelfde. Gebruik: Wacht even. Kun je even wachten? Even wachten. Een moment. Een ogenblik. Stephan: Mohammed: Stephan: Mohammed: Ik gooi de bal naar jou. Een ogenblik. Nu? Ja. 4

10 Adressen Iedereen schrijft zijn of haar adres op. Een adres vertelt in welke plaats iemand woont. Maar wat staat er nog meer? Praat erover. 11 Wie heeft het geschreven? Iedereen heeft een ander handschrift. Er zijn zelfs mensen die handschriften bestuderen! Schrijf het volgende op een brief: Wat leuk om je stem te horen. Dat is zo lang geleden! Vouw je brief op en doe hem in een doos. Nu worden alle brieven opgehangen. Kun je zien welke brief van wie is? Als iedereen geraden heeft, schrijf je de juiste namen bij de handschriften. Nu schrijft iedereen weer een brief. Schrijf nu dit: Jullie moeten me snel eens opzoeken in Gent! Weer worden ze opgehangen. Herken je de handschriften van iedereen? 12 Iemand bellen: maak een spiekbriefje Er is vast iemand die Nederlands spreekt die je zou willen bellen. Je opa misschien, of een vriendje of vriendinnetje. Bedenk wat je zou willen vragen. Maar bedenk ook wat die persoon jou misschien zal vragen. Schrijf de vragen en antwoorden op. Als je nu belt, heb je een spiekbriefje om je te helpen! Dingen die ik wil vragen: Hoe gaat het met je? Wanneer kom je weer langs? Hoe gaat het met oma? Dingen die opa misschien vraagt of zegt: Hoe gaat het met je? Het gaat goed! Hoe gaat het op school? Goed! Ik vind rekenen leuk, maar taal niet zo. Ik ben goed in gym. Wat leuk dat je belt! Ik vind het ook leuk! Wat spreek je goed Nederlands! Dank je wel! Ik oefen veel. 5

13 Samen praten Heb je een eigen telefoon? Of een e-mailadres? Mail jij wel eens iemand? Wie dan? Of stuur je liever een berichtje? Praat er samen over. Schrijf moeilijke woorden en belangrijke zinnen op. 14 Naspelen Dit kun je met z n drieën doen. Ieder krijgt de tekst van de radioshow voor zich. Verdeel de rollen onder elkaar. Onderstreep de zinnen die jij moet zeggen. Probeer het niet op te lezen, maar echt toneel te spelen. Het zou geweldig zijn als iemand jullie show op kan nemen, zodat je er nog eens naar kunt luisteren! DE BRIEF 15 Beeldendans Als de muziek speelt, dans of beweeg je door de ruimte. Als de muziek stopt blijf je als een standbeeld staan. Zeg een woord of zin uit het liedje. Weet je nog wat het betekent? 16 Maak een woordspin Maak een woordspin en zet de post in het midden. Zet daaromheen wat daarmee te maken heeft. Een brief kun je met de post versturen, bijvoorbeeld. Maar ook een kaart. Wat heb je nodig? Hoe plak je een envelop dicht? Wat zet je erop? Vergeet de lidwoorden niet. 17 Het telefoonspel Ga in de kring zitten en luister goed naar het liedje. Onthoud één woord. Fluister dat woord in het oor van het kind dat rechts van je zit. Hij of zij doet hetzelfde, tot je de hele kring door bent. Het kind links van jou zegt nu het woord hardop. Heeft iedereen het woord goed doorverteld? Je kunt dit ook doen met een zin. 6

MET Z N VIEREN 18 Ja of nee? Ja? Ga staan. Nee? Blijf zitten. Staat er een familie met drie kinderen in de lobby? Heet de moeder Nubia? Heeft ze drie dochters? Slapen ze met z n vieren op één kamer? Staat er een slaapbank in hun kamer? Passen ze met z n zessen in de lift? Wil Ramses iets uitprinten? Staat er een printer in de lobby? Gaat de familie straks naar Parijs? 7

19 Vind het goede woord Zet deze woorden op losse briefjes: online - de verbinding - irritant - uitklapt - kluis - code - in het echt - computer zessen - enthousiast - printer - toetsenbord - uitprinten - krap Leg de briefjes naast elkaar op tafel, zodat je kunt zien wat erop staat. De spelleider leest een zin voor. Maar er ontbreekt een woord. In plaats van het woord maakt de spelleider een geluid. Piep! Welk woord hoort daar? Pak het zo snel als je kunt en houd het omhoog. Kunnen jullie laten zien hoe piep uitklapt? (de slaapbank!) Ze passen net met z n in de lift. Maar het is wel. Het is juist gezellig! roept Magdy. We houden wel contact, vaak, zegt Nubia. Maar soms is slecht. Dat is echt! zegt Magdy. En elkaar zien is toch leuker. Zeg, kan ik straks iets? vraagt Nubia. Ja hoor, zegt Mia. Er staat een beneden, in ons kantoor. Daar staat ook een. En hier is een. Je kunt zelf een bedenken. Die typ je in op dit. 8

20 Toneelspelen Bedenk iets wat je heel leuk lijkt, en doe net of je daar heel enthousiast over bent. Je komt bijvoorbeeld een zangeres tegen die je geweldig vindt. Of je krijgt een puppy cadeau. Vertel als je klaar bent waar je nu zo enthousiast over was. 21 Nog meer toneelspelen Je staat met z n tweeën in een lift. Er komt nog iemand bij. Nu zijn jullie met z n drieën. dat is wel krap! Hoe kijken jullie? O nee, de deuren gaan open. Er komt nóg iemand binnen! Nu zijn jullie met z n vieren! Zou het passen, denk je? 22 Samen praten en tekenen: ergens naar uitkijken Nubia kan niet wachten om haar broer s baby te zien. Waar kijk jij naar uit? Teken het en schrijf het erbij. Ga bij elkaar zitten en laat de tekeningen aan elkaar zien. Vertel waar je naar uitkijkt. 23 Maak een woordspin Zet in het midden: de computer. Zet eromheen wat daarmee te maken heeft. Wat doe je op een computer? Wat voor soort computers heb je? Vergeet de lidwoorden niet. EEN INTERVIEW MET SPROET 24 Ja of nee? Ja? Ga staan. Nee? Blijf zitten. Is Sproet de gast van Max en Mia? Kan Sproet praten? Kan Sproet communiceren? Slaat Sproet met haar staart tegen een blik? Wil Sproet met het balletje spelen? Kan Sproet gebarentaal? 9

25 Uitbeelden Bij gebarentaal gebruik je je handen. Maar je kunt je hele lijf gebruiken om iets te vertellen. Bedenk een dier, een sport of een beroep. Beeld het uit. Kunnen de anderen het raden? 26 Een reden geven: omdat en want Zinnen met omdat of want kunnen lastig zijn, omdat de volgorde soms anders is. Let op: Sproet kwispelt, want ze is blij. Sproet kwispelt omdat ze blij is. Jullie gaan oefenen met want en omdat. Je werkt in twee groepjes. De ene groep bedenkt zinnen met want, de andere groep bedenkt zinnen met omdat. Daarna gaan jullie bij elkaar zitten. Nu verandert de omdat-groep de want-zinnen in omdat-zinnen, en omgekeerd. De want-groep heeft deze zin bedacht: Ik blijf binnen want het regent hard. De omdat-groep maakt er dit van: Ik blijf binnen omdat het hard regent. De omdat-groep heeft deze zin bedacht: Ik ben blij omdat het bijna pauze is. De want-groep maakt er deze zin van: Ik ben blij want het is bijna pauze. 27 Bingo! Speel Bingo met de woordkaartjes van dit thema. Je kunt natuurlijk ook memory spelen. 10

DE VERTELKOFFER vertelkoffer Deze spelletjes kun je spelen: 28 Wat is er weg? Kijk goed welke spullen er liggen. Iedereen doet zijn ogen dicht. Iemand neemt één ding weg. Iedereen doet zijn ogen weer open. Wat is er weg? 29 Ik zie, ik zie wat jij niet ziet Ik zie, ik zie wat jij niet ziet en het is... rood... zwart... 30 Ik ga op reis en ik neem mee A Ik ga op reis en ik neem mee een envelop. B Ik ga op reis en ik neem mee een envelop en postzegels. C Ik ga op reis en ik neem mee een envelop, postzegels en een blik. 11

DE DIERENTELEFOON 31 Hallo, met wie spreek ik? Nadat jullie het liedje samen gezongen hebben, gaat iedereen met gesloten ogen in een kring zitten. De spelleider tikt iemand aan. Dat kind gaat achter een ander kind zitten en zegt tring, tring. Kan het kind de stem herkennen van de beller? 12