REPUBLIEK DER ZEVEN VERENIGDE NEDERLANDEN 1515-1648

Vergelijkbare documenten
REPUBLIEK DER ZEVEN VERENIGDE NEDERLANDEN

PROTESTANTS OF KATHOLIEK IN DE REPUBLIEK

STADSLAB DOCENTENHANDLEIDING

DOCENTENHANDLEIDING. Gouden Bronnen

- 1 - Docentenhandleiding

MUSEUMPROFS DOCENTENHANDLEIDING

STEDELIJKE DYNAMIEK IN DE LAGE LANDEN ( ) Nascholingsconferentie geschiedenis 2019

Docentenhandleiding Buitenspel

HC Stedelijke Dynamiek in de Lage Landen ( )

Docentenhandleiding Educatieprogramma

Sprekende Portretten

DOCENTENHANDLEIDING. Programma over de thema s Zorg, Leren en Familie.

Welkom in mijn Museum

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Schilderspraktijken. Ary Lamme, Ary Scheffer aan het werk in het atelier, Primair Onderwijs groep 7 en 8

DOCENTENHANDLEIDING. Programma over de thema s Ondernemerschap, Creativiteit, Burgerschap en Vrijdenken.

primair onderwijs groep 4 en 8 samen Mijn verhaal van Brabant docentenhandleiding

VOORBEREIDING DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Kom naar het museum! Aanbod Basisonderwijs

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Oma s Tijd Amsterdam Museum

Docentenhandleiding Educatieprogramma

Docentenhandleiding. Jij als onderzoeker. Groep 4 t/m 8. mei 2017

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Wie ben jij & wie ben ik?

De kunst van verleiden

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Kijk je rijk. Primair Onderwijs groep 5 en 6

Maak samen met Kobe een museum

Museum voor Kleine Kunsten. Docentenhandleiding

Tijd van jagers en boeren? 3000 v. Chr. Prehistorie. Kenmerkende aspecten. Begrippen

DOCENTENHANDLEIDING. Programma over de thema s Wonen, Werken, Vervoer en Vrije tijd.

DOCENTENHANDLEIDING! VOOR GROEP 6/7/8 VAN DE BASISSCHOOL

AANBOD BAS SONDERWIJS

Examenprogramma geschiedenis vwo vanaf CE 2015

BASISONDERWIJS

Dit ben ik: selfies en portretten

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Examenprogramma geschiedenis havo

Wereldgrachten. Ontdek de geschiedenis van de Amsterdamse grachtengordel. handleiding. groep 7+8

Huisje, boompje, beestje

Docentenhandleiding. Scheepstimmerman Czaar Peter. Educatief programma groep 5, 6, 7 en 8 PO. Czaar Peterhuisje Krimp AA Zaandam

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Schilderspraktijken

Docentenhandleiding Educatieprogramma. Ik bied. Voortgezet Onderwijs Alle niveaus

STAD EN TAAL ONTMOET KUNST HANDLEIDING VOOR DE DOCENT

Museumles Tureluurtje. Docentenhandleiding

BOEKINGSVOORWAARDEN VOORTGEZET ONDERWIJS

BOEKINGSVOORWAARDEN VOORTGEZET ONDERWIJS

Examenprogramma geschiedenis havo/vwo

Maak samen met Kobe een museum

Heilig Schrift. Tanach Bijbel Koran Docentenhandleiding OMG!

Docentenhandleiding Wiskunde A, B of C?

MUSEUM! Op naar het. Groep 1/2. Docentenhandleiding

VAN NEDERZETTING TOT WERELDSTAD

Sprekende Portretten

Samenvatting Geschiedenis Hoofdstuk 4

Docentenhandleiding. Beestenboel

Docentenhandleiding Wiskunde A, B of C?

PRIMAIR ONDERWIJS

BOEKINGSVOORWAARDEN PRIMAIR ONDERWIJS

Docentenhandleiding voortgezet onderwijs

Heb jij je dosis surrealisme al gehad?

#GOUDENEEUW Chatten met Hollanders uit de 17e eeuw

Veilige haven LESPROGRAMMA: Klas 1 en 2 VMBO / MBO / Havo / Vwo. Ontdek de waarde van Nederland. Belasting & Douane Museum

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

VOORTGEZET ONDERWIJS

Projectinformatie. Onverwachte ontmoetingen. Groep 7-8 Beeldend keuzeproject Primair Onderwijs

Educatieve programma s Voortgezet onderwijs

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814.

Heilig Schrift. Tanach Bijbel Koran Docentenhandleiding OMG!

Wie gaat dat betalen? LESPROGRAMMA: Klas 1 en 2 VMBO / MBO. Ontdek de waarde van Nederland. Belasting & Douane Museum

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Kobe maakt een museum Docentenhandleiding Groep 1 t/m 3

Ontdek. ons zoute DNA. Zonder de scheepvaart geen Nederland. voortgezet onderwijs 2015/2016

Opdracht Inhoud Hoe uitvoeren? Inleveren? Becijfering 1. Onthouden Leswijsopdrachten

Introductie lesproject

A. LEER EN TOETSPLAN. Vak: Geschiedenis Leerjaar: 2 Onderwerp: De Nieuwe Tijd (extra uitgereikt materiaal) Kerndoel(en):

primair onderwijs groep 5 t/m 8 Speciaal ontwikkeld voor de Boxtelse scholen Kunst kijken & Kunst maken

De Tien Tijdvakken. Tijd van de jagers en boeren, tot 3000 v.c.

BOEKINGSVOORWAARDEN AIRBORNE MUSEUM

SCHRIJF HET VERVOLG SCHRIJF HET VERVOLG KIJKEN, VOELEN, MAKEN KIJKEN VOELEN NADENKEN MAKEN WETEN

MUSEUM FLEHITE PROJECTEN VOOR PO - GROEPEN 1 T/M 8

Tijdvakken en kenmerkende aspecten.

SPEELGOED LESBRIEF VOOR DE GROEPEN 1 EN 2 VAN DE BASISSCHOOL EDUCATIEVE DIENST HISTORISCH MUSEUM DE BEVELANDEN GOES

Docentenhandleiding. Openbaar Vervoer Museum Doetinchem

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814.

Examentraining - Geschiedenis

HANDLEIDING VOOR LEERKRACHTEN BIJ DE TENTOONSTELLING

De vijftig vensters en de kenmerkende aspecten van de tien tijdvakken van de commissie De Rooy

Met dank aan het projectteam Nineveh van het Rijksmuseum van Oudheden

Leerplan geschiedenis voor de tweede fase havo en vwo. Albert van der Kaap

Jij als onderzoeker Docentenhandleiding Groep 4 t/m 8

Verhalenreis. De mooiste verhalen van Astrid Lindgren getekend door Marit Törnqvist t/m

Docentenhandleiding Een kind in de oorlog

ZOEK MEE MET SIMON! DOCENTENHANDLEIDING

Bijlage CULTUURTRAJECT MEESTERVERVALSERS. TIPS & TRUCS TER Voorbereiding

VOORTGEZET ONDERWIJS LESPROGRAMMA SCHOOLSEIZOEN

Bloei van de Republiek hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

GROTE-LIJN-OVERZICHT VAN TIJDVAKKEN BEHANDELD IN LEERJAAR 1

Transcriptie:

REPUBLIEK DER ZEVEN VERENIGDE NEDERLANDEN 1515-1648 DOCENTENHANDLEIDING BOVENBOUW HAVO/VWO EINDEXAMENRONDLEIDING

Eindexamenrondleiding geschiedenis Amsterdam museum Korte informatie Onderwerp: Historische context: Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden 1515-1648 Doelgroep: (voor)examenklassen havo-vwo Vakgebied: Geschiedenis Duur: ca. 1 uur

INHOUDSOPGAVE Programma en doelstellingen...4 Algemene informatie...6 Colofon Uitgave: Vormgeving: Team publiek en educatie, Amsterdam Museum Amsterdam Museum Met dank aan de docenten en leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Buitenveldert, Amsterdam

Programma en doelstellingen Inleiding De eindexamenrondleiding geschiedenis van het Amsterdam Museum brengt de inhoud van de historische context De Republiek 1515-1648 met behulp van authentieke objecten en activerende werkvormen tot leven. De rondleiding laat leerlingen op een bijzondere manier de examenstof ontdekken of herhalen, naargelang het moment waarop het museum bezocht wordt. Het programma richt zich zowel op domein A (historisch besef) als B (oriëntatiekennis) en ondersteunt hiermee het leerproces van de leerlingen als voorbereiding op het eindexamen geschiedenis. Tijdens het bezoek aan het Amsterdam Museum staan vooral herkenning, verlevendiging en herhaling centraal. Gedurende de rondleiding worden de objecten door de museumdocent en de leerlingen verbonden met de jaartallen, voorbeelden en gebeurtenissen uit de historische context en in het bredere kader van de kenmerkende aspecten geplaatst. Leerlingen verplaatsen zich in historische figuren met behulp van stellingen, anekdotes en prikkelende vragen. Hiernaast gaan de leerlingen in op de bruikbaarheid van bronnen of de selectieve aard van een museumtentoonstelling. De museumdocent probeert zoveel mogelijk het denkwerk door de leerlingen zelf te laten doen en hen te ondersteunen bij het leerproces. Voorbeelden van deze leerprocessen zijn het trekken van grotere verbanden, schakelen tussen abstracte en concrete voorstellingen, of het vinden van symboliek in objecten en dit te verbinden met de examenstof. Werkvormen Om het leerproces te ondersteunen zijn er in deze rondleiding twee werkvormen opgenomen. De eerste werkvorm laat leerlingen zich verplaatsen in het conflict Maurits van Oranje en Johan van Oldenbarnevelt waar zij een concreet conflict koppelen aan het meer abstracte staatsbestel van de Republiek. De tweede werkvorm richt zich er op om met behulp van prikkelende stellingen de leerlingen te betrekken bij het onderwerp en hen een voorstelling te laten maken van het verleden. De hand-out die hoort bij deze opdrachten vind je op de website. De rondleiding en route Gedurende de rondleiding staat de museumcollectie centraal. Niet alle onderdelen van de historische context kunnen in de rondleiding behandeld worden. Op de volgende pagina vind je een tabel met leerdoelen en een tabel met de in de rondleiding behandelde kenmerkende aspecten. De cursief weergegeven kenmerkende aspecten zijn optioneel. De rondleiding is geschikt voor zowel havo als vwo groepen en voor zowel eindexamenklassen als vooreindexamenklassen en kan op elk moment van het jaar aangevraagd worden. De rondleiding wordt aangepast aan het kennisniveau van de leerlingen. Havo en vwo Er is geen verschil tussen de inhoud van de historische context de Republiek 1515-1648 voor havo of vwo. Er is dus ook geen inhoudelijk verschil tussen de havo en de vwo rondleiding. Wel is er een onderscheid aan te wijzen tussen de historische vaardigheden die leerlingen moeten beheersen. Museumdocenten zijn hiervan op de hoogte en houden

hier rekening mee. Zo wordt er bij de vwo rondleiding mogelijk ingegaan op het nationale of zelfs nationalistische perspectief van de geschiedschrijving en de collectie van het Amsterdam museum en de keuzes die de tentoonstellingsmakers hebben gemaakt. Ook worden verbanden bij havo rondleidingen explicieter bevraagd dan bij een vwo rondleiding. Leerdoelen rondleiding Leerlingen... leren concrete voorbeelden en objecten verbinden met kenmerkende aspecten en andersom kunnen kenmerkende aspecten met elkaar verbinden in de context van een anekdote of object kunnen de voorbeelden, jaartallen en gebeurtenissen uit de historische context Republiek 1515-1648 verbinden met de objecten in het museum en dit verband beargumenteren worden zich bewust van de arbitraire aard van een museale tentoonstelling hebben een positieve museumervaring kunnen zich verplaatsen in de keuzes en de leefwereld van historische figuren kunnen historische objecten als bron van informatie gebruiken kunnen hun mening afdoende onderbouwen Overzicht behandelde kenmerkende aspecten K.A. 17 Het begin van staatsvorming en centralisatie 19 Het veranderende mens- en wereldbeeld van de Renaissance 21 De protestantse reformatie die splitsing van de christelijke kerk in West-Europa tot gevolg had 22 Het conflict in de Nederlanden dat resulteerde in de stichting van een Nederlandse staat 23 Het streven van vorsten naar absolute macht 24 De bijzondere plaats in staatkundig opzicht en de bloei in economisch en cultureel opzicht van de Nederlandse Republiek 25 Wereldwijde handelscontacten, handelskapitalisme en het begin van een wereldeconomie 26 De Wetenschappelijke Revolutie Combinatie met de rondleiding in Museum Ons Lieve Heer op Solder en de Oude kerk Deze rondleiding is te combineren met de combinatierondleiding Protestants of Katholiek in de Republiek in Museum Ons Lieve Heer op Solder en de Oude kerk. In twee gebouwen met een woelige geschiedenis verdiepen de leerlingen zich met behulp van zichtbare overblijfselen en activerende werkvormen in de tijd van de Beeldenstorm, de Alteratie en de Gouden Eeuw.

Algemene informatie Tarief en reserveren Het actuele onderwijstarief vind je op amsterdammuseum.nl Het onderwijstarief is per 15 leerlingen inclusief de begeleiding van een museumdocent en de entree van het museum. Het museumbezoek duurt 1 uur. Reserveren graag minimaal twee weken van tevoren via het reserveringsformulier of per email: boekingen@amsterdammuseum.nl Telefonisch is boekingen bereikbaar op 020-5231730 van ma t/m vrijdag tussen 09.00-17.00 uur. NB Annulering van een gereserveerd bezoek kan tot uiterlijk één week voor de afgesproken datum, tegen betaling van 11,50 administratiekosten. Bij latere afzegging wordt het hele bedrag in rekening gebracht. Adres Schoolgroepen melden zich vóór hun bezoek bij de centrale kassa. Deze is te bereiken via Kalverstraat 92 en Sint Luciënsteeg 27. Openingstijden Dagelijks: 10:00 17:00 uur Bereikbaarheid Vanaf station Amsterdam CS: 12 minuten lopen via Damrak, Dam en Kalverstraat. Tram 1, 2, 4, 5, 9, 16 en 24: halte Spui. Eigen bussen kunnen stoppen op de Nieuwezijds Voorburgwal (geen parkeerplaats). Wat moet je doen ter voorbereiding? Zorg voor minimaal één begeleider (ouders en/of collega s) per 15 leerlingen Breng leerlingen en begeleiders op de hoogte van het bezoek en vertel ze de huisregels Geef bij het reserveren van de rondleiding duidelijk aan op welk kennisniveau de leerlingen zitten Start rondleiding In het museum word je in de centrale hal ontvangen door de museumdocenten. Hier hangen we de jassen en de tassen op. De museumdocenten vertellen wat we gaan doen het komende uur en leggen de huisregels uit. Indien de rekening niet per factuur wordt voldaan betaalt de docent bij de kassa. De groep gaat (indien de groep groter is dan 15 leerlingen) uiteen in twee kleinere groepen, elk met een eigen museumdocent. In verband met de tijd is het raadzaam om de groepen van tevoren alvast in te delen.

Huisregels museumbezoek Wij verwachten een actieve houding van de docenten en de begeleiders om het bezoek prettig te laten verlopen. Breng leerlingen én de begeleiders op de hoogte van de huisregels 1. Je blijft als docent verantwoordelijk voor het gedrag van de leerlingen. 2. De objecten in het museum mogen niet worden aangeraakt. 3. Er mag niet worden geschreeuwd of gerend. 4. Op de zalen mag niet worden gegeten, gedronken of gerookt. Ook kauwgom is niet toegestaan. 5. Op zaal moeten mobiele telefoons op stil of uit staan.