Hoe zie jij dat? Les in dialogiseren levensvisieboek GL 4VWO



Vergelijkbare documenten
Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Ik geloof, geloof ik. Levensbeschouwelijk dossier Griftland college Bovenbouw. Mijn naam en klas:

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Reflectiegesprekken met kinderen

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

Het Sectorwerkstuk

Wat is jouw verhaal?

Een voorlopige balans (Periode 1)

Werkboek Het is mijn leven

Sprankelend Spraakmakend Verrassend Inspirerend Waanzinnig

Tekst lezen en vragen stellen

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Doel van deze presentatie is

Bij u schuil ik, u bent mijn schild,

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Sprankelend Spraakmakend Verrassend Inspirerend Waanzinnig

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Als je nog steeds hoopt dat oplossingen buiten jezelf liggen dan kun je dit boekje nu beter weg leggen.

OPLEIDING tot MBO- VERPLEEGKUNDIGE. Ondersteuningsmagazijn. Beroepstaak E Beginner

Wie ben ik in het koninkrijk? les 1 DISCIPLE MENTOR

SECTORPROJECT 4 VMBO - T

Oriëntatie: Samen Scholen Beeldende Kunsteducatie. Helma Molenaars en Grada Buren.

Ontwikkellijn 1: Ik zorg ervoor dat ik aan het werk ga en blijf!

Liefde is vrij van zichzelf, om te leven voor de ander.

HEMELS HUWELIJK KALENDER 52 X WIJ TIJD VOOR ELKAAR. Willem en Marian de Vink

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Wat is een sectorwerkstuk?

Zelfreflectie meetinstrument Ondernemende houding studenten Z&W

Handleiding sectorwerkstuk leerlingen 4 TL PCB

PeerEducatie Handboek voor Peers

Bij het gekozen thema: Het verlangen van God heb ik mij in de afgelopen dagen afgevraagd wat is mijn verlangen naar God?

Sectorproject op De Dijk: leren door te doen! Inleiding: Situatiebeschrijving 3 VMBO-TL: Situatiebeschrijving 4 VMBO-TL:

lesmateriaal Taalkrant

Jaar Werkboek 4 weken Challenge

Eerste uitgave: maart Copyright 2015 Saskia Steur Druk:

Welkom in de derde klas!

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

STAGEVERSLAG VMBO LEERLING INSTRUCTIE

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Waarom stage? Regels stage Interview 1+2 Stage eindverslag 1+2

Hoe bereid ik een spreekbeurt voor?

Hoe maak ik in groep 6 een werkstuk?

Colofon: Inge Bramsen, Kees Willemse, Chris Kuiper & Mieke Cardol, Kenniscentrum Zorginnovatie van Hogeschool Rotterdam, 2015.

DISCIPELSCHAP BIJBELSTUDIE VGSU BLOK

Kim Dalessi.

Oriëntatie. Wat??? een zeepkist??? Oriëntatie. Welke. Dit ga je doen Onderzoeken wat nu eigenlijk een zeepkist is.

Vanjezelfhouden.nl 1

Feedback. in hapklare brokken

GODS GEZIN. Studielessen voor 4-7 jarigen

Heilig Jaar van Barmhartigheid

B a s S m e e t s w w w. b s m e e t s. c o m p a g e 1

Wat is verantwoordelijkheid en waarom is het belangrijk?

Magie voor het verkopen van je huis Leer hoe je in korte tijd je huis kunt verkopen en ook nog voor een gunstige prijs. Desirée

LESBRIEF BIJ STAGE LOPEN

voorbereiding Maatschappelijke Stage VERANTWOORDELIJKHEID IS EEN DEUGD

Profielwerkstuk: stappenplan, tips en ideeën

Voor jou! Dit boek is voor jou. Het gaat over God. En over God en jou samen. Over Gods liefde voor jou.

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

DE NATIONALE WETENSCHAPSAGENDA VOOR SCHOLIEREN - DEEL 1 HAVO

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Stichtse Vrije School

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

Vragenlijst leerlingen Eureka! Oberon & Eureka!, januari 2012

Voordoen (modelen, hardop denken)

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

OPDRACHT: Lees de vier tekstgedeelten en beantwoord de 4 bijbehorende vragen. Luk 15:11-32 Joh 3:14-17, Joh 15:9-17 Matt 5:43-48, Joh 13:33-35

Succesvol Netwerken BCLR

stimuleert ondernemerschap BRochure albert

Luisteren naar de Heilige Geest

LOB Bovenbouw Werkboek

Presenteren. Oriëntatie

9 Communicatie-tools. voor meer liefde, meer verbondenheid, meer intimiteit & betere communicatie

Aan de hand van 11 kleine stapjes, kan deze methode jou helpen om jou einddoel te bereiken!

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

kunstbv beeldende vorming Afsluiting kunstbv 5 Havo / 6VWO afsluiting Naam:... Klas...

Presentatie Tekst Top plan (talentontwikkelingsplan) Amy Kouwenberg OABCE1A

SECTORWERKSTUK

Sectorwerkstuk. Theoretische Leerweg. Klas 4 TL/M

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Competenties De Fontein

leren omgaan met Diversiteit In je gemeente

Handleiding sectoronderzoek V

Effectmeting onder leerlingen en leraren

BPV-praktijkboek. Arbeidsmarktgekwalificeerd assistent

Het verhaal van mijn leven. Biografische cursus waarin buurtgenoten zich verbinden

Deze handreiking is van:

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Maatschappelijke Stages

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Hoe maak ik in groep 6 een werkstuk?

Criteria. Doel. Leerlingen leren kiezen en nemen steeds meer de regie in handen, hetgeen het eigenaarschap en de motivatie bij leerlingen vergroot.

EXAMEN KEUZEDEEL VERRIJKING LEERVAARDIGHEDEN Code: K INFORMATIE VOOR DE STUDENT

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Communiceren met de achterban

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Transcriptie:

Hoe zie jij dat? Les in dialogiseren levensvisieboek GL 4VWO Je hebt allemaal een uitgewerkte LVB opdracht meegenomen. Je werkt in een zelf samen te stellen groep van 4 personen. Per persoon heb je ongeveer 7 minuten de tijd. Iedere ronde is er iemand die vertelt en een voorzitter. Deze rollen wisselen voortdurend. Belangrijk om te beseffen: Er is steeds één persoon aan het woord. De gespreksleider bepaalt wie het woord heeft. Nadat iemand heeft gesproken wacht iedereen drie tellen met reageren. Daarna kun je het woord vragen. Elke volgende spreker moet aansluiten bij één van de voorafgaande sprekers. Wanneer je iets niet begrijpt, moet je dit direct meedelen. De gespreksleider geeft regelmatig aan willekeurige deelnemers het woord om een samenvatting te geven. Je mag iemand nooit aanvallen op zijn /haar woorden, probeer de bedoeling te begrijpen en vraag nadere toelichtingen. Probeer je gedachten zo duidelijk en zo puntig mogelijk te formuleren. Probeer werkelijk te begrijpen wat de ander probeert te zeggen Om de beurt presenteer je je opdracht aan de hand van de volgende punten - Stap 1: Vertel/presenteer je uitwerking - Stap 2: De anderen stellen eerst vragen die gericht zijn op het beter begrijpen van jouw verhaal. Hiervoor gebruik je open vragen zoals bijvoorbeeld: wat bedoel je precies met, hoe ervaar jij. hoe zie je dat., wat maakt dit thema belangrijk voor jou., Kun je iets meer vertellen over hoe denk jij over. Wat zou je willen met - Stap 3: De vragen zijn meer gericht op discussie. Deze stap is geschikt voor de opdracht over waarden. Bij wortels sla je deze stap over. Ik kijk er anders tegen aan, namelijk... Jij zegt dit, hoe valt dat te rijmen met Ik vind dit zelf een moeilijk onderwerp, want Hoe kijk jij aan tegen Mijn ervaring is anders, namelijk. - Stap 4: de leerling die aan de beurt is, maakt een rondje en vertelt de andere leerlingen wat hij/zij als goede opmerkingen heeft ervaren.

En vervolgens presenteert de volgende leerling zijn opdracht. Opdracht levensvisieboek Familie: stap 1: beschrijf de situatie zoals die feitelijk volgens jou is Stap 2a: Beschrijf nu wat je positief/negatief aan de situatie ervaart 2b: en waarom dat positief/negatief is. Stap 3: Op welke manier heeft thuis invloed op jou? Wortels: Bedenk bij levensbeschouwing, dat dit veel breder is dan geloven. Bijvoorbeeld dat je gelooft in de liefde, of dat je gelooft in rijk worden, gelooft in ambitie, of dat je gelooft in dat mensen elkaar moeten helpen. Levensbeschouwing is: - wat jij denkt dat je ouders belangrijk vinden om je mee te geven - wat je zelf belangrijk denkt te vinden in je eigen leven. - betrek hierin ook wat je om heen ziet en wat andere mensen belangrijk lijken te vinden. Hoe vind je dat? - wat merken anderen ervan dat jij juist deze wortels hebt. - welke dingen van huis uit wil je handhaven en welke niet Levensgeschiedenis. stap 1: Wat zijn hoogte-dieptepunten tot nu toe. Stap 2: Wat leer je van die hoogte- en dieptepunten voor het vervolg in je leven? Stap 3: Doe je ook iets met wat je geleerd hebt in je dagelijkse leven van nu? Waarden, een waarde is wat jij belangrijk vindt/nodig hebt om goed te kunnen leven. (wat waardevol is) Bijvoorbeeld eerlijkheid, liefde, aandacht, vrijheid, solidariteit, respect etc. Op Internet vind je veel overzichten van waarden. Stel dat je respect kiest, volg dan de volgende stappen om tot een antwoord te komen: stap 1: wat versta jij onder respect? stap 2: waarom vind jij het belangrijk (wat levert het op voor jou en voor anderen?) stap 3: wanneer heb jij zelf respect voor iemand? stap 4: wanneer vind jij het moeilijk om respect te hebben voor iemand? stap 5: hoe ga je met de situatie in stap 4 om? Toekomst: hoe zie jij jezelf over 5 jaar, over 10 jaar, over 20 jaar? Wat wil jij bijdragen aan een betere toekomst voor de wereld om je heen? (heb je daar een idee bij of niet?)

GEWOON INSPIREREND Praktische opdracht 3 vwo Doel: jij maakt en eindproduct naar keuze waarin je duidelijk maakt welke man/vrouw/geloof/groep/goed doel jij gewoon heel inspirerend vindt en waarom deze mensen in jouw ogen bijdragen aan een mooiere wereld. Waarom? We werken in aansluiting op het thema arm en rijk aan het thema toekomst. Het ideaal van een mooiere toekomst voor de wereld is voor veel mensen zo inspirerend dat ze zich er heel actief voor in zetten. Vaak denk je dan al snel aan een hele bekende inspirator, zoals in de godsdiensten Jezus of Boeddha, of in de politiek M.L. King of Mandela. In deze opdracht is het de uitdaging om iemand uit je eigen omgeving op te zoeken die in jouw ogen inspirerend omdat hij/zij op zijn of haar eigen manier probeert om de wereld mooier te maken. Deze persoon is idealistisch en je probeert er achter te komen wat iemands motivatie is om zich in te zetten voor zijn/haar idealen. Hoe? Je werkt in duo s. Je kiest als duo een gewone persoon die jij inspirerend vindt als het gaat om een mooiere wereld voor de toekomst. Je maakt over deze persoon én over het thema waar de persoon voor staat een presentatie. Hierbij betrek je ook een bekende persoon die hetzelfde ideaal delen. Verwerkingsvorm? Kies een vorm die bij jullie als groep past. Je kunt bijvoorbeeld kiezen uit het maken van een: een Prezi of powerpointpresentatie inclusief begeleidend werkstuk, een glossy, een inspiratiekrant, een filmpje, een project, een actie, kies wat je zelf inspireert en motiveert om met plezier aan deze opdracht te werken. Er zijn IPads beschikbaar. Basismateriaal: iedere groep maakt gebruik van tenminste van een duidelijke motivatie van waarom deze persoon gekozen is, achtergrondinformatie en een interview. Logboek In je logboek houd je het hele proces van het maken van het groepsmateriaal bij. In je logboek schrijf je wie er in je groepje zit, wat je doet, wie wat doet en waarom je bepaalde keuzes maakt. Ook beschrijf je aan het einde van het proces wat je geleerd hebt van deze opdracht. Beoordeling? Het cijfer voor deze opdracht geldt als toetscijfer en telt voor 30% van je eindcijfer. Je cijfer wordt bepaald door: Inhoud 60% kwaliteit achtergrondinformatie kwaliteit interview Kwaliteit keuze van persoon die concreet bijdraagt aan betere toekomst Kwaliteit verbanden: lukt het je om bekende voorbeelden te koppelen aan jouw eigen inspirerende voorbeeld. Logboek, verantwoording keuzes Inspiratie 20% Wees duidelijk in hoe je zelf denkt over je eigen thema en wat je er zelf wel/niet mee wilt doen. Ofwel, weet je een duidelijke boodschap inspirerend over te brengen voor jezelf, docent en medeklasgenoten? Creativiteit en verzorging 20 % Maak je goed en verzorgd gebruik van de Nederlandse taal Aantrekkelijkheid van het eindprodukt. Moeilijkheidsgraad verwerkingsvorm

Mogelijk stappenplan: Les 1 Les 2 1. Kies een gewoon inspirerend persoon waar jij meer van zou willen weten 2. Bedenk voor welke verwerkingsvorm je kiest. 3. Logboek. 4. Maak een plan van aanpak, bespreek dit met de docent. 5. Maak een vragenlijst voor het interview. 6. Zoek achtergrondinformatie over de idealen waar jouw inspirerende persoon zich voor inzet. 7. Logboek Les 3 & 4 8. Verwerk alle informatie die je hebt opgezocht in een glossy, filmpje, krant, internetpagina, blog, krant of anders. 9. Logboek.

De acht verzen om de geest te trainen Deze acht verzen worden toegeschreven aan Geshe Langri Tangpa. Geshe Langri Tangpa (1054-1123), was één van de leerlingen van Geshe Potowa, en dit is zijn meest bekende tekst over Lo Djong; een methode om onze egoïstische denkwijzen tegen te gaan. 1. Met de motivatie het hoogste welzijn te verwezenlijken zal ik alle voelende wezens beschouwen als kostbaarder dan een wensvervullend juweel, en hen altijd (liefdevol) koesteren. 2. Waar ik ook ga en wie ik ook ontmoet ik zal mezelf altijd als de laagste van allen beschouwen, en de anderen oprecht beschouwen als verheven. 3. Bij alle activiteiten die ik doe, zal ik mijn geest onderzoeken; onmiddellijk wanneer verstorende emoties en zienswijzen ontstaan die mijzelf en anderen in gevaar brengen, zal ik ze onder ogen zien en ze resoluut afwenden. 4. Als ik iemand zie met een slechte natuur, die beheerst wordt door sterke negativiteit en lijden, zal ik hem liefdevol koesteren omdat hij zo moeilijk te vinden is alsof ik een kostbare schat ontdekt heb. 5. Wanneer anderen mij uit jaloezie slecht behandelen, beschuldigen of beledigen en dergelijke, zal ik de nederlaag accepteren en anderen de overwinning schenken.

6. Wanneer iemand die ik geholpen heb en van wie ik grote verwachtingen had, mij ernstige schade berokkent, zal ik hem als mijn heilige spirituele vriend beschouwen. 7. Kortom, ik zal al mijn moeders voorspoed en geluk brengen, direct en indirect, in dit leven en alle toekomstige levens. Ik zal in het geheim de beoefening doen van hun schadelijke activiteiten en lijden op mijzelf te nemen. 8. Bovendien zal ik voorkomen dat dit alles wordt bezoedeld door de onzuivere gedachten van de acht wereldse belangen, door alle verschijnselen als illusies te beschouwen, zo zal ik zonder grijpend verlangen de beoefening doen alle wezens te bevrijden van de ketenen van karma en verstorende emoties. Vertaling: Hans van den Bogaert. Opdracht. 1 Lees bovenstaande tekst eerst eenmaal met aandacht door. 2 Kies drie verzen uit de tekst en behandel die verzen aan de hand van de vragen 2a - 2d. 2a. wat is de boodschap van dit vers? 2b. Wat is de sterke kant van deze boodschap? 2c. Wat is de moeilijkheid van deze boodschap? 2d. Op welke manier ervaar jij zelf de sterke kanten én moeilijkheden van de boodschap van dit vers in je eigen leven? Kortom, bedenk eigen voorbeelden die over jouzelf gaan bij de verzen. 3. Tot slot, breng in één mooie zin onder woorden wat jij inspirerend vindt aan deze tekst. In de volgende les, deel je deze opdracht in een zelfgekozen groep met drie medeleerlingen.

Hoe ik naar mens en wereld kijk EINDOPDRACHT EN MONDELING GODSDIENST/LEVENSBESCHOUWING 6V Korte samenvatting In de derde periode sluit je het vak GL af met een eindopdracht. Deze eindopdacht maak je met behulp van een groep van drie of vier personen. Deze groep stel je zelf samen. Je bereidt iedere les voor door een subopdracht uit de eindopdracht te maken en deze verbeter je in de lessen met behulp van de feedback van je groepsgenoten. Eindopdracht Je eindopdracht is een schriftelijk portfolio dat bestaat uit 7 kleinere opdrachten. Maak van deze opdrachten een mooi geheel. Je levert dit in als een verzorgd document dat uitstraalt dat er met zorg aan gewerkt is en dat het de moeite van het lezen waard is. 1. Levensvisieboek Lees je levensvisieboek door en kies twee opdrachten die jij waardevol vindt. De redenen waarom een opdracht waardevol is, kunnen velerlei zijn. Bijvoorbeeld omdat je trots bent op hoe je het verwoord hebt, omdat je nu een andere mening bent toegedaan en dat je zo mooi je ontwikkeling kunt laten zien, etc. Neem deze twee opdrachten in je eindopdracht op en licht toe waarom je deze twee opdrachten hebt gekozen. 2. Evaluatie eigen proces levensvisieboek Lees je levensvisieboek door. Evalueer: - hoe het is om je levensvisieboek door te lezen. - welke ontwikkeling je de afgelopen jaren qua levensbeschouwing hebt doorgemaakt. - wat het schrijven van het levensvisieboek je voor je eigen ontwikkeling en levensbeschouwing heeft opgeleverd. Beschrijf in je eindopdracht deze evaluatie zo nauwkeurig mogelijk in woorden en/of beelden. 3. Opdracht mensbeelden. Kies vier mensbeelden die goed passen bij je eigen opvattingen (uit de tekst die je in de les gekregen hebt) en motiveer duidelijk je keuzes. 4. Opdracht waarden. Wat vind jij de drie belangrijkste waarden in het leven? Leg helder uit waarom dit voor jou zo is.

5. Je eigen levensbeschouwing in beeld Stap 1: bedenk welk thema uit opdracht 1-4 de basis vormt voor je eigen levensbeschouwing. Stap 2: zoek, schrijf, maak, zing een tekst- of beeldfragment uit literatuur, muziek, film, kunst, gedicht, youtube, documentaire etc. dat kernachtig de basis van jouw levensbeschouwing weergeeft. Stap 3: in je eindopdracht beschrijf je kort van wie het tekst- of beeldfragment is, waar het vandaan komt, wat de context is, wat het volgens jou vertelt en wat jou erin raakt. Stap 4: je eindigt deze opdracht duidelijk en sterk met een levensbeschouwelijke boodschap in één of twee zinnen voor de lezer. 6. Vragen voor het eindgesprek a. Over welk deel van je eindopdracht zou je graag verder in gesprek willen gaan met de groep? Formuleer hiervoor een specifieke vraag ten behoeve van het eindgesprek. b. Beschrijf helder hoe dit gesprek verlopen is en wat het gesprek je heeft opgeleverd. c. Formuleer ook n.a.v. de eindopdrachten van je groepsleden een vraag. Voor ieder één. 7. Nawoord portfolio Je beschrijft in een nawoord duidelijk hoe je het maken van de eindopdracht ervaren hebt, wat je geleerd hebt voor en/of over jezelf én wat je geleerd hebt van de groep. Beoordeling De eindopdracht wordt door de docent beoordeeld aan de hand van de bijgevoegde rubric.

Lessenplan module 13 Les 1: Lesdoel: het is de leerlingen duidelijk wat er van ze verwacht wordt in deze module. Inhoud: - Uitleg module 3 - Voorbeeld van de docent - Maken van groepen van 3 of 4 - Lezen tekst mensbeelden Huiswerk: maken opdracht 3 uit de eindopdracht: mensbeelden Les 2: Lesdoel: de leerlingen hebben met behulp van de feedback van hun groepsgenoten de keuze van hun vier mensbeelden helder verwoord. Inhoud: Groepsgesprekken. Leerlingen bevragen elkaar op hun keuzes en geven feedback ter versterking van het gehouden verhaal. Huiswerk: maken opdracht 5: je eigen levensbeschouwing in beeld. Les 3: Lesdoel: de leerlingen hebben met behulp van de feedback van hun groepsgenoten hun eigen levensbeschouwing helder verwoord. Inhoud: Groepsgesprekken. Leerlingen bevragen elkaar op hun keuzes en geven feedback ter versterking van het gehouden verhaal. Huiswerk: maken van de gehele eindopdracht met uitzondering van 6b en 6c. Les 4: Lesdoel: de leerlingen verdiepen hun eindopdracht door in gesprek te gaan met hun groepsgenoten over eindopdracht 6a en aan de hand van deze verdieping kunnen ze de vragen 6b en 6c maken van hun eindopdracht. Inhoud: - Groepsgesprekken n.a.v. eindopdracht, opdracht 6a. - Leerlingen beoordelen elkaars eindopdracht en geven elkaar hun laatste feedback. - Leerlingen verdiepen elkaars eindopdracht door in gesprek te gaan over opdracht 6a Huiswerk: INLEVEREN eindopdracht via it s learning op woensdag 7 januari. Eventueel kan dit op eigen verantwoordelijkheid ook nog op vrijdag 9 januari. Les 5: Lesdoel: evaluatie van de het vak GL in de bovenbouw goed afsluiten van het vak GL.