Zo doe je een onderzoek DEF Handleiding

Vergelijkbare documenten
Zo doe je een onderzoek ABC Handleiding

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Ontwikkel je eigen ijsje!

Onderzoeksboekje. Klas: Namen:

Fase Ontdek en onderzoek

Handleiding voor de leerling

Werkblad: Vind me dan

4 Vind me dan. Achtergrondinfo Planten en dieren hebben allerlei manieren om niet op te vallen. Deze kunnen onderverdeeld worden in:

Ik kies: c Opdracht: Onderzoek waarom mannen tepels hebben c Opdracht: Onderzoek de kenmerken van de klas c Opdracht: Quizmaster!

Zintuigen. Expertgroep 3: Welke smaak proef je? Naam leerling:... Leden expertgroep:...

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Spreekbeurt, en werkstuk

Inleiding Doelgroep Opzet van de lescyclus Algemeen doel Doelstellingen... 4

Hoe bereid ik een spreekbeurt voor?

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

Hoe maak ik... Naam: Groep:

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

What s up Zuiderzeeland? aardrijkskunde, praktische opdracht

Opening van het thema op vrijdag 5 november.

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Spider(wo)man. Doelstellingen

Juf Sabine en juf Maaike

blok 12 groep 8 Malmberg s-hertogenbosch

Stappenplan voor het maken van een presentatie

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Bedenken: een tekening maken van de held

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, groep 8. Algemeen. Titel. Schimmels. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Een duurzame auto INHOUD OPDRACHT DOELEN

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Schrijf jouw persoonlijke top-3 op van ongezonde snacks, waardoor jij vaak wordt verleid.

lesmateriaal Taalkrant

Pepernoten warenonderzoek Groep 5&6

Informatieboekje. Spreekbeurt, leeskring en nieuwskring / 2016 groep 8

Instructie taakspecifieke vragenlijst + observatie

Cosis Begeleid Leren

Praktische opdracht Wiskunde A GWA

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Introduceren thema Op vakantie in Europa. centraal rondom vakantie in Europa: Thema: Op vakantie in Europa

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Voorbereidende les - basis

RESEARCH & DESIGN. keuzeonderzoeken. Verwondering: het begin van wetenschap. klas 1 havo/atheneum , periodeboek 1A:

Praktijkboek CKV onderzoek

Cosis Begeleid Leren

What s up Zuiderzeeland? maatschappijleer/geschiedenis praktische opdracht

Grote klus Thema : Valkenswaard

Gebruiksaanwijzing leerdagboek

Practicum: Het ontkiemen van zaadjes

Koolwitjes in de klas! (Groep 7 & 8)

Sectorwerkstuk

Spinners. Veel plezier! Juf Els en juf Anke

groep 8 blok 12 Malmberg s-hertogenbosch naam:

Takenblad Plusklas Ontdekken Periode 2 : Herfstvakantie tot kerstvakantie. Opdracht: Spoorzoekers Van wie is die vingerafdruk?

SECTORWERKSTUK

Sectorwerkstuk

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LEGENDA. Het waarom van voedselverspilling

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

1. Je krijgt van je juf of meester een plaatje. Bekijk het plaatje goed.

Muzische vorming Beeld Muziek Beweging Drama Media Fiche 55

Welke voorkeur heb jij?

Feest in de Boeskoolstad

KENNISMAKEN MET DE KLAS

What s up Zuiderzeeland?

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal.

m a t e r i a a l z e n d i n g

Pilot in de 1HV klassen

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

Bodyclap. Make the Music with your body

Wat ga je schrijven: een verhaal over een held die een uitdaging aangaat

Spreekopdrachten thema 2 Boodschappen

Vaardigheden - Enquête HV12. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Wat kies ik? PO groep 3 / 4 expositie Waanzien MOTI Breda Voorbereidende les HANDOUT voor leerkrachten behorende bij de powerpoint 1

GROENTE & FRUIT LESPAKKET

Spreekopdrachten thema 2 Geld

In het huisje gemeentehuis kan informatie vinden die je kunnen helpen bij deze keuze.

Introduceren thema Voeding en Bewegen. Wat doe je als leerkracht? Omschrijving van de opdracht: Thema: Voeding en bewegen

Leerlingen maakten reeds kennis met het toepassingsgebied biochemie. De leerlingen hebben al analyserend en onderzoekend gewerkt.

Vaardigheden - Enquête HV 2. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Ontdekkersgroep dag maart 2014

2017/18. Algemene gegevens. Naam:. Klas:. Sector: Werkt samen met: Begeleidend docent:

Praktijkboek CKV onderzoek

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Koolwitjes in de klas!

Wanneer je de opdracht klaar hebt, stop je het werkblad in je werkmap of vraag je je docent. Noteer jouw score in je Elektronisch Logboek.

Jeugd Verkeerskrant 4

Team 5: Natuur. Onderzoek naar de natuurlijke zonnecel

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Waar zie je de bijzondere vogel en hoe ziet hij eruit?

Werkstukken en presentaties

COACHFRIEND PRO. Werkboek. (voeg hier je profielfoto toe)

What s up Zuiderzeeland? aardrijkskunde, praktische opdracht

Transcriptie:

Onderzoek Zo doe je een onderzoek DEF Handleiding Voorbereiding door de leerkracht Het doen van een onderzoek spoort kinderen aan de wereld om zich heen op een actieve manier te onderzoeken en ontdekken. Het doen van een onderzoek moedigt de kinderen aan vanuit nieuwsgierigheid een vraag te stellen, het antwoord zelf te ontdekken en op die manier te leren. Bij het bedenken en uitvoeren en presenteren van het onderzoek leren de kinderen zelfstandig te denken, te plannen, te handelen en conclusies te trekken. Het opzetten en uitvoeren van een onderzoek vereist nogal wat van kinderen. Hieronder volgt een richtlijn bij het doen van onderzoek. U kunt deze manier van werken uiteraard aanpassen naar een manier die past binnen uw school. - deze handleiding goed doorlezen; - de kopieerbladen voor de leerlingen Zo doe je een onderzoek DEF uitprinten en klaarleggen. U vindt deze kopieerbladen achter de leerkracht- en leerlingknop; - materialen klaarleggen die de kinderen nodig kunnen hebben bij het doen van onderzoek; - voorbeelden van grafieken en tabellen klaarleggen. De volgende bestanden over het doen van onderzoek zijn beschikbaar. U vindt ze achter de leerkrachtknop. - Zo doe je een onderzoek ABC - Zo doe je een onderzoek ABC Handleiding - Zo doe je een onderzoek DEF - Zo doe je een onderzoek DEF Handleiding

1. Onderzoeksvraag stellen Bedenk vragen en kies er één. Maak de vraag daarna steeds beter. Wanneer is een onderzoeksvraag goed? Bedenk: - Leer ik iets van de vraag? - Kan ik het antwoord vinden door onderzoek? - Past de vraag bij het project? Voorbeeldvragen - Welke vogel komt bij school op een ochtend in mei het meest voor? - Onder welke omstandigheden wordt een groene tomaat het snelst rijp? - Lukt het mij water te laten koken met alleen zon en spiegels? - Waarderen jongens van onze school softijs meer dan meisjes? - Groeit een bonenplant elke dag even hard? - Rijden auto s langzamer als er een pas-op-bord langs de weg staat? Het kiezen van een goede onderzoeksvraag is misschien wel het moeilijkste onderdeel van het hele onderzoek. Het is verstandig hier met de kinderen een les aan te besteden. Op blz. 4 vindt u een tabel met voorbeeldvragen. Deze vragen kunt u bij uw uitleg gebruiken. De kinderen leren zo doorzien wanneer een vraag wél en juist niet goed is. Met Leer ik iets van de vraag? worden de kinderen gestimuleerd te bedenken wat het mogelijke antwoord op hun vraag is. Ze kunnen de vraag dan nog aanpassen, zodat het antwoord wellicht meer kennis oplevert. Met Kan ik het antwoord vinden door onderzoek? worden de kinderen gestimuleerd een vraag te kiezen waarop het antwoord bestaat (dus geen filosofische vragen). Ook moet het antwoord gevonden kunnen worden door onderzoek te doen (dus geen vragen die m.b.v. internet of andere informatiebronnen te beantwoorden zijn). Tot slot moet de leerling het onderzoek zelf uit kunnen voeren, dus het onderzoek mag niet te moeilijk/groot zijn. Bespreek tot slot uitgebreid: Hoe specifieker de vraag, hoe beter je antwoord kunt geven en dus een conclusie kunt trekken. - Kunnen meesters van onze school vaker touwtje springen dan juffen? 2. Onderzoeksplan bedenken Bedenk nu hoe je het antwoord op je vraag kunt vinden. Je mag je vraag nog aanpassen. Je kunt: - een proefje doen; - iets uit elkaar halen of maken; - een vragenlijst afnemen bij mensen; Zie hiervoor verder in dit document het werkblad Onderzoeksplan. De kinderen bedenken hóe zij antwoord kunnen vinden op hun vraag. Help de kinderen kritisch te zijn. Laat ze doordenken. Wat ga ik doen? Hoe dan? Met welke materialen? Hoeveel tijd kost het? Laat ze het stap voor stap benoemen en bedenken of ze daarna ook echt een antwoord op de vraag hebben gevonden. Laat eventueel grafieken/tabellen zien als voorbeeld van een uitkomst. - goed kijken, luisteren, voelen, proeven, ruiken, ; - meten, wegen, tijdsduur bepalen, tellen,.; - dingen met elkaar vergelijken; - informatie zoeken waar je verder mee kunt.

3. Onderzoeksplan schrijven Gebruik het werkblad Onderzoeksplan. Denk over elk punt goed na. Overleg met je meester of juf of je plan goed is. 4. Onderzoek doen en logboek bijhouden Voer je plan uit. Schrijf alles over je onderzoek op. Gebruik het werkblad Logboek. Herhaal eventueel je onderzoek en vergelijk de uitkomst. Zo doe je een onderzoek DEF Handleiding Voorbeeld onderzoeksplan: Niet: Ik vraag de kinderen uit de klas hoeveel boterhammen ze eten. Wel: Ik maak een blad waarop ik jongen/meisje kan aankruisen en waarop ik kan turven hoeveel boterhammen een kind op een dag eet. Ik vraag elk kind uit de klas afzonderlijk naar zijn/haar antwoord. Daarna maak ik een tabel/grafiek met de uitkomst. Zie hiervoor verder in dit document het werkblad Logboek. De kinderen maken een verslag van elk moment dat zij aan hun onderzoek werken. Stimuleer de kinderen weer zo precies mogelijk te zijn. Voorbeeld verslag: Niet: We zetten de spullen klaar en begonnen. Wel: We legden drie merken paprikachips klaar en een blinddoek. Isa haalde om beurten vijf kinderen uit de klas. Die kinderen proefden geblinddoekt de chips en gaven voor elk geproefde merk een cijfer. Bart vulde het cijfer in op ons onderzoeksblad. Morgen vragen we weer vijf kinderen. Eén chipsmerk is op, Ilja koopt een nieuwe zak. 5. Uitkomst Heb je een antwoord op je vraag gevonden? Gebruik het werkblad Uitkomsten. Denk er goed over na en vul het in. 6. Presenteren Vertel over je plan, onderzoek en uitkomst aan de klas. Denk aan: - PowerPoint - Prezi - quiz - experiment - muurkrant - spreekbeurt - film - website - toneelstuk - tentoonstelling - maquette - lied Bespreek met de kinderen wat een uitkomst of conclusie is. Het is datgene dat je nu weet door je onderzoek. Als je onderzoeksvraag goed was, is de uitkomst niet een simpel ja of nee. Het is interessanter met gegevens te komen. Gegevens kun je het best in een grafiek of tabel zetten of door middel van foto s tonen, want dan is visueel duidelijk wat er ontdekt is. Bespreek ook: Een goede conclusie trekken is nog best lastig! Als de kinderen uit de klas chips van een bepaald merk het lekkerst vonden kun je niet zeggen dat dat voor álle kinderen geldt. Wees dus specifiek in je conclusie. Vermijd onduidelijke woorden zoals Ze vonden.. Het is Wees duidelijk in wat precies. Behandel met de kinderen het verschil tussen een conclusie en een mening. Na de conclusie is het leuk iets over de persoonlijke mening te horen, maar deze moeten niet met elkaar verward worden. Bespreek wat je verwacht van de leerlingen. In de presentatie moeten bijvoorbeeld langskomen: onderzoeksnaam + door wie, onderzoeksvraag (en waarom), verwachtingen vooraf, onderzoeksplan, conclusie, eventueel vervolg onderzoek, reflectie (wat ging goed, wat kan beter, wat was leuk).

Vragen Geschikt als onderzoeksvraag? Voorbeeld van goede vraag. Hoe lang kun je een appel bewaren? Nee. Deze vraag is niet specifiek genoeg. Om welke appelsoort gaat het? Onder welke omstandigheden? Onder welke omstandigheden kun je Elstar appels het langst bewaren. Wat is het leukste huisdier? Nee, te algemeen. Welk dier vinden de kinderen van onze groep het leukst? Wie horen het best? Honden of poezen? En maakt het uit welk geluid ze horen? Wat is het meest voorkomende hondenras in Nederland? Bestaan er Marsmannetjes? Wat is sterker: een huis van baksteen of een huis van beton? Nee, dit zijn eigenlijk twee vragen. En over welke poezen en honden gaat het? Nee. Dit is een opzoekvraag. Het antwoord kun je vinden zonder onderzoek te doen. Nee. Dit is een vraag waar geen antwoord op is. Bovendien kun je dit niet zelf onderzoeken. Nee. Dit is te moeilijk om te onderzoeken. Luisteren honden met rechtopstaande oren beter dan honden met hangende oren? Welk hondenras komt het meest voor bij de kinderen van de Ark uit Bemmel? Hoeveel van de kinderen op school geloven in het bestaan van Marsmannetjes? Wat breekt minder snel: een baksteen of stuk beton? Voorbeelden extra: Niet: Gaat een boterham schimmelen, als je die in je bakje laat? (want te eenvoudig) Wel: Na hoeveel dagen (gemiddeld) gaat een boterham in je bakje schimmelen? Niet: Hoe lang doe je over het leren van tien topografische namen? (want niet precies genoeg) Wel: Hoe lang doen de kinderen in onze groep gemiddeld over het leren van tien nieuwe topografische namen? Niet: Hoeveel automerken zijn er? (want dit is op te zoeken) Wel: Hoeveel automerken vind je op de parkeerplaats tussen 12:00 en 13:00? Niet: Eten jongens meer brood op een dag dan meisjes? (want niet precies genoeg) Wel: Eten jongens in de klas gemiddeld meer brood op een dag dan meisjes? Zo ja, hoeveel meer?

Werkblad - Onderzoeksplan naam/namen Onderzoeksvraag: Wat ga je doen? Beschrijf of teken zo goed mogelijk wat je gaat doen. Wat heb je nodig? Waar en wanneer doe je jouw onderzoek? Hoe vaak doe je het? (Hoe meer resultaten, hoe betrouwbaarder je onderzoek.) _ Hoe lang duurt je onderzoek? _ Welke uitkomst verwacht je? Hoe ga je de uitkomsten noteren? (Grafiek/ tabel/ cirkeldiagram; schets een voorbeeld) Hoe ga je je onderzoek presenteren? (Bedenk hoe en wat je nodig hebt.)

Werkblad Logboek Zo doe je een onderzoek DEF Handleiding datum en tijd: naam/namen: materiaal: Wat doe je stap voor stap? Beschrijf of teken zo precies mogelijk wat je doet. En wat gebeurt er? 1. 2. 3. 4. 5. Plan voor de volgende keer:

Werkblad - Uitkomsten naam/namen Wat is het antwoord op jouw onderzoeksvraag? Heb je (ook nog) andere antwoorden gevonden? Wat heb je geleerd door je onderzoek? (kennis, maar ook jouw onderzoekswijze) Wat ging goed? Wat ga je de volgende keer anders doen?