Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 6



Vergelijkbare documenten
Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Voorbereidende les bij de rondleiding Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet Geschiedenis Werkblad voor leerlingen bij Gouden Eeuw (groep 7 en 8)

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw Geschiedenis Werkblad voor leerlingen (groep 7 en 8) 1/14

NEDERLAND VIERT 100 JAAR DE STIJL DESTIJLUTRECHTAMERSFOORT.NL ONTDEK HET IN UTRECHT & AMERSFOORT! LESSUGGESTIES 100 JAAR DE STIJL GROEP 1 T/M 4

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Opdracht 1 Nodig: kleurpotloden of stiften, poster Maak je huis mooi.

Workshop Schilderen. Succes! Beste docent,

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Cultuurontmoeting : Schilder in de klas

Tekst lezen en vragen stellen

Liefde ik heb je zo lief! Kijktocht Voortgezet onderwijs havo vwo onderbouw

1. Van je juf of meester krijg je een plaatje. Bekijk je plaatje goed. 3. Zoek samen nog vier klasgenoten met een ander plaatje.

Schuttersmaaltijd ter viering van de Vrede van Munster, Bartholomeus van der Helst, 1648

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Tijd van regenten en vorsten: De gouden eeuw

JE EIGEN BUURT OMSTREEKS 1935

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Een les cardboards maken in aansluiting op het dag project Een beestenboel op school.

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw (NT2) 1/5

RIETVELDS MEESTERWERK LEVE DE STIJL!

Museumles Tureluurtje. Docentenhandleiding

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Mooie muts! gemeente Kampen

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Dit stappenplan is ingevuld door:

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

6. Meubelstuk ontwerpen en maken

Vollenhove Wonen op een havezate

Reis naar andere hemellichamen

Rembrandt en de Bijbel

Lesbrief. Uitgeverij Leopold, in samenwerking met het Mauritshuis. Groep 1, 2, 3 en 4

Bijlage Powerpoint Presentatie Wonen in een schilderij voor de leerkracht

Amsterdam DNA is een project voor NT2 cursisten. Het is ontwikkeld door het Amsterdam

Doezijde. Zelf verf maken. Wat ga je doen? Je gaat zelf verf maken en hier ook mee verven!

Eigen werk maken. Kunstwerk namaken. Lesformat onderzoekscyclus kunstles (OOL) Lisanne Vinke Verwonderen Introduceer het kunstwerk.

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Wat is evenwicht? Kan dat een bewegend kunstwerk zijn? Wat is een mobile?

KUNST. voor groep 5 en 6 van het primair onderwijs

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Michiel de Ruyter. Succes! Zee van Geschiedenis

Werkstukken maken op PCBO-Het Mozaiek Groep 6

week 15 8 april 2013 handleiding niveau A CED-Groep - Marije Berding Dwerggras 30, Rotterdam

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Ontdekdoos Kleuren groep 3 en 4. handleiding

Thema: de K van. Moeilijkheid : *** Samenleving Tijdsduur : ***

Tentoonstelling Beeldende Kunst Middeleeuwen

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw Geschiedenis Werkblad voor de leraar (groep 7 en 8) 1/14

Voordoen (modelen, hardop denken)

Ben ik dat? voorstelling 2d Hoofdstuk 10

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Taak Wie ben ik? Groep Zwaarte Vakgebied Voorbereiding Rol leerkracht Kerndoelen Code ariq,

ONTDEKKINGSREIZIGERS en AVONTURIERS. Van:

Presentaties: presenteer jezelf met PowerPoint

Klee. en Cobra. Opnieuw beginnen

Docentenhandleiding. Het leven in een kasteel. Voor leerkrachten van groep 1 t/m 8 van het basisonderwijs

Van je juf of meester krijg je een plaatje. Er zijn vier verschillende plaatjes.

Bekvechten en bloedvergieten, Kaat Mossel tegen de patriotten van Renate Mamber. voor groep 7 en 8

Vincent van Gogh. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Over het leven van een wereldberoemde schilder

Inleiding op het lespakket. Blz. 3. Het verhaal van Musa Blz. 4. Even voorstellen, Inleiding op Musa in de klas. Blz. 5

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Je eigen nieuwjaarsbrief

Hoe bereid ik een spreekbeurt voor?

Voordoen (modelen, hardop denken)

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 5 en 6

De Vlaardingencultuur. leven in de steentijd

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Doktor Proktor lesbrief groep 3-4. behorend bij de verteltheatervoorstelling: 'Doktor Proktor's Schetenpoeder' door Marjo Dames/ Sterk-Verhaal

Vincent van gogh. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Auditieve oefeningen. Boek van de week: Verhaalbegrip: Taalbewustzijn:

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de kerstperiode

Liefde, voor iedereen gelijk?

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Kunst&Cultuur BEELDENDE VORMING MUZIEK [1] leeropgave1. Introductie. Bij muziek ga je aan de slag met het thema en met muziek die jou aanspreekt!

Ze hebben daarbij o.a. kennis opgedaan over diverse beeldaspecten op het gebied van kleurtoepassing en compositie, ruimte en perspectief.

PROGRAMMA: WAT VIND JIJ?

1. Je krijgt van je juf of meester een plaatje. Bekijk het plaatje goed.

groep 5/6 Thema: Water groep 1/2 groep 3/4 groep 7/8

IK ZIE, IK ZIE... BENNER

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

Titel: Pollocken. (met dank aan Gabriëlla van Dijk ea) Bouw: groep 1. Tijdsindicatie totaal: 20 min.

Het Amsterdam Museum gaat over Amsterdam. In het museum hangen schilderijen.

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

WIJ BESLISSEN MEE: KINDEREN EN INSPRAAK

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

GROEP 5/6. Fresco s in Raalte, Plaskerk

Bevolkingsgroepen DOE KAART 1. Naam van het project. Als je voor deze opdracht kiest leer je meer over een bepaalde bevolkingsgroep.

Wild Beest. Opdrachtenboekje. Basisonderwijs groep 5 t/m 8

Presenteren. Oriëntatie

HUISWERKGIDS SCHOOLJAAR

Van Gogh op weg. Docentenhandleiding voor het VMBO

Transcriptie:

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 6 1

Inhoud Voorbereidende les Afsluitende les Aanvullend materiaal bij deze lessen staat op de website: Introductiefilmpje PowerPoint presentatie 2

Voorbereidende les groep 6 Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet Doel van de les In deze les krijgen de leerlingen een introductie op de kunst en geschiedenis uit de Gouden Eeuw aan de hand van een beeldende opdracht. Hierdoor zien en begrijpen de leerlingen meer tijdens hun museumbezoek en zal de kennis beter beklijven. De les begint met een introductiefilmpje waardoor de leerlingen weten waar ze heen gaan (Rijksmuseum) en wat ze gaan doen (interactief programma). Vervolgens krijgen de leerlingen een eerste kennismaking met de Gouden Eeuw aan de hand van een PowerPoint-presentatie waarin Rembrandt centraal staat. U legt uit dat schilders in de tijd van Rembrandt zelf verf moesten maken. Dat deden de leerlingen van de schilders (meester) voor hen. Dan volgt de opdracht: de leerlingen gaan zelf verf maken. Daarna schilderen ze met hun zelfgemaakte verf één van de afbeeldingen uit de PowerPoint-presentatie na. De les eindigt met een bespreking van de eindresultaten. Hang deze op in de klas. Hier gaat u mee verder in de afsluitende les na het museumbezoek. Tijdsduur 60 minuten Mocht u in verband met de beschikbare tijd niet toekomen aan een volledige voorbereidende les, dan verzoeken we u in elk geval wél het introductiefilmpje aan uw leerlingen te tonen. De les is verder dusdanig opgezet, dat het vrij eenvoudig is om onderdelen achterwege te laten of uit te breiden. Lesindeling 5 minuten Inleiding en bekijken introductiefilmpje Rijksmuseum, klassikaal 10 minuten Introductie aan de hand van de PowerPoint-presentatie, klassikaal 20 minuten Zelf verf maken 20 minuten Schilderen met de zelfgemaakte verf 5 minuten Afronden, klassikaal 3

Materiaal Beamer of digibord voor de PowerPoint-presentatie Bekertjes/potjes/fotokokertjes Pigment (of anders geraspte bord- of stoelkrijtjes (half krijtje per kleur: rood, geel, blauw) Lepels Kommetje volle melk Kwasten Pot water Witte vellen papier Bijlagen op www.museumpleinbus.nl Introductiefilmpje Rijksmuseum op www.museumpleinbus.nl PowerPoint presentatie 4

Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet 5 minuten - Inleiding en bekijken introductiefilmpje Rijksmuseum, klassikaal Vertel: binnenkort gaan we met de groep naar het Rijksmuseum. We gaan nu eerst een introductiefilmpje bekijken. Download het introductiefilmpje op www.museumpleinbus.nl. Stel aan de hand van het filmpje enkele vragen. Wat is een museum? Ben je al eens in een museum geweest? Heb je wel eens van het Rijksmuseum gehoord? Wat is daar allemaal te zien? Uit welke eeuw gaan we schilderijen en andere spullen bekijken? 10 minuten- Introductie aan de hand van de Powerpoint-presentatie, klassikaal De PowerPoint-presentatie bevat 7 slides en is bedoeld als introductie en eerste kennismaking met de Gouden Eeuw aan de hand van schilderijen van Rembrandt. Op de volgende pagina s staan de slides, inclusief informatie en vragen die u aan de groep kunt stellen. Schuingedrukt staan de juiste antwoorden erachter. Onder de afbeelding staat telkens titel en vervaardiger. Daarmee kunt u via www.rijksmuseum.nl meer informatie vinden over de schilderijen. Ga vlot door de Powerpoint-presentatie heen en houd de tijd in de gaten. Dia 1 Zelfportret Rembrandt op jonge en op oudere leeftijd. Zelfportret op jeugdige leeftijd, Rembrandt, 1628-1629 Zelfportret als de apostel Paulus, Rembrandt, 1661 Dit is Rembrandt, een beroemde schilder uit de Gouden Eeuw. Zo wordt de 17 de eeuw ook wel genoemd. Waarom zou dat zijn? We noemen het de Gouden Eeuw, omdat de Nederlanders toen erg rijk werden door de handel. Rembrandt schilderde zichzelf vaak om zo te leren hoe je een gezicht mooi kunt 5

schilderen. Hij kreeg namelijk vaak de opdracht van rijke Nederlanders om een portret van hen te maken. Kijk eens naar het zelfportret links (jonge leeftijd). Wat is er bijzonder of ongewoon aan dit portret? Normaal zie je iemands gezicht goed op een portret, maar het gezicht van Rembrandt is in de schaduw. Het licht valt op zijn kaak. Waar komt het licht vandaan? Het licht komt van links. Kijk eens door je oogharen naar het andere zelfportret (oudere leeftijd). Welke stukken vallen dan het meest op? Zijn muts, voorhoofd en het boek in zijn hand. 6

Dia 2 Poppenhuis Poppenhuis van Petronella Dunois, anoniem, 1675-1700 In de 17 de eeuw werden de Nederlanders dus heel erg rijk door de handel. Als je veel geld hebt, dan kun je een mooi, groot huis kopen. Zoals bijvoorbeeld aan de gracht in Amsterdam. Dit is een poppenhuis: zo n grachtenhuis in het klein. Welke kamer vinden jullie het mooist? Leg uit. De kamers op de middelste etage zijn de woonvertrekken en het mooist ingericht. Daar was het ook het warmst. Er was toen nog geen centrale verwarming, maar men gebruikte een stoofje met warme kolen erin. En die stonden niet in elke kamer. En zien jullie ook ergens schilderijen hangen aan de muur? De rijke burgers versierden hun mooie huizen graag met schilderijen. Dat was heel erg fijn voor kunstenaars zoals Rembrandt. Ook voor de kunstenaars was het een Gouden Eeuw. 7

Dia 3 Maria Trip Portret van Maria Trip, Rembrandt, 1639 Dit is een portret van Maria Trip. Zij was de dochter van een rijke wapenhandelaar. Dit portret is geschilderd door Rembrandt. Waarom laat iemand een portret van zichzelf maken? Om te laten zien hoe je eruit ziet. Nu maken we foto s om gebeurtenissen of mensen vast te leggen. Toen maakte men een schilderij. Waaraan kun je zien dat Maria Trip rijk is? Haar kleding en sieraden. Vinden jullie Maria mooi? (aan de jongens vragen) Dit portret had een speciaal doel. Maria was oud genoeg om te gaan trouwen. Dit portret liet haar vader zien aan mannen die hij geschikt vond voor zijn dochter. Het is dus eigenlijk een soort contactadvertentie / Hyves / Facebook / datingsite! 8

Dia 4 De Joodse bruid Portret van een paar als oudtestamentische figuren, genaamd Het Joodse bruidje, Rembrandt, 1665-1669 Dit is een beroemd schilderij van Rembrandt: het Joodse bruidje. Kijk eens goed naar de manier van schilderen. Wat kun je daarover zeggen? Het is dik geschilderd met klodders verf. Het is niet heel precies geschilderd, maar losjes. Wat vinden jullie van dit portret? Bijvoorbeeld lief, warm, donker. 9

Dia 5 De Nachtwacht Het korporaalschap van kapitein Frans Banninck Cocq en luitenant Willem van Ruytenburg, bekend als de Nachtwacht, Rembrandt, 1642 Dit is het bekendste schilderij van Rembrandt, de Nachtwacht. Ook dit is een portret, een groepsportret. Vergelijk het maar met een klassenfoto. Stel je voor dat dit een klassenfoto is. Denk je dat iedereen dan blij is? Leg uit. Niet iedereen staat heel duidelijk op het schilderij. Dus het zou kunnen dat de mannen op dit portret niet allemaal even blij waren. Wat zijn dit voor mannen denk je? Leg uit. Deze mannen hebben wapens. Het zijn schutters. De schutterij beschermde de stad tegen de vijand. Op de volgende slide staat een link naar Google Art. Daar kunt u op klikken en inzoomen op de Nachtwacht en het van heel dichtbij bekijken. Mocht dat niet lukken, blijf dan op deze slide. 10

Dia 6 Google Art http://www.googleartproject.com/museums/rijks/night-watch U kunt via bovenstaande link inzoomen op de Nachtwacht. Hierdoor is Rembrandt s manier van schilderen erg goed te zien. U kunt allerlei vragen stellen, bijvoorbeeld: is het dik of dun geschilderd? Is het heel glad of klodderig? Dia 7 Kleurencirkel en alle afbeeldingen van de vorige dia s Hier zie je de kleurencirkel (van Johannes Itten) en de schilderijen van Rembrandt naast elkaar. Midden in de kleurencirkel staan de primaire kleuren rood, geel en blauw. De secundaire kleuren (oranje, paars en groen) staan daar omheen. Je kunt dus zien dat als je rood en geel mengt, dat je dan oranje krijgt. De buitenste ring zijn de tertiaire kleuren. 11

Kijk eens goed naar de schilderijen van Rembrandt. Welke kleuren gebruikte hij het meest? Warme kleuren, zoals bruin, geel en rood. Verder zwart en wit. Er komt nauwelijks blauw voor in zijn schilderijen. Blauw was een hele dure kleur. Dat werd gemaakt van lapis lazuli, een bijzondere blauwe steen. De andere kleuren waren makkelijker te verkrijgen uit aarde en stenen. Welke kleuren moet je mengen om de kleuren van Rembrandt te krijgen? Het bruin van Rembrandt krijg je door rood, geel, zwart en wit te mengen. 20 minuten Zelf verf maken Rembrandt had veel leerlingen. De eerste paar jaar mochten die leerlingen alleen maar verf maken. Want verf kon je niet zomaar kopen in een tube zoals nu. Pas na een paar jaar gingen de leerlingen leren schilderen. Dat deden ze door de schilderijen van de meester te kopiëren. De leerlingen gaan nu net als de leerlingen van Rembrandt zelf verf maken en daarna een werk van de meester kopiëren. Zo gaan we dat doen: neem een kopje of plastic bekertje en vul dat met melk. Pak een eetlepel van het pigment of het geraspte krijtje en roer dat door de melk met een kwast. Maak de lepel niet nat, dan kun je er als het nodig is daarna nog makkelijk meer pigment erbij doen. Krijgt het al een ander kleurtje? Maak op deze manier verf in 3 kleuren: rood, geel en blauw. Daarmee kun je alle kleuren maken die je wilt. 12

20 minuten Schilderen met de zelfgemaakte verf Zet slide 7 van de PowerPoint weer aan. De leerlingen krijgen een wit vel papier. De leerlingen maken een ruwe schets van één van de schilderijen die ze zien op de slide. Leg uit, dat schetsen betekent dat je het niet heel precies hoeft na te tekenen. Als de schets klaar is, mengen de leerlingen nu met hun zelfgemaakte verf de juiste kleuren en vullen de schets in. 5 minuten Afronden, klassikaal Net als de leerlingen van Rembrandt heeft de groep zelf verf gemaakt. En net als de leerlingen van Rembrandt hebben ze allemaal een kopie van de meester gemaakt. Zo leerde je schilderen. wat de leerlingen ervan vonden om zelf verf te maken. Wat vonden ze ervan om verf te maken? En zijn ze tevreden over het eindresultaat? 13

Afsluitende les Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet Doel van de les Tijdens deze les reflecteren de leerlingen op de kennis die is opgedaan tijdens de voorbereidende les en het museumbezoek door middel van een afrondende opdracht. De les begint met het inventariseren van wat de leerlingen nog weten van de Gouden Eeuw na de voorbereidende les en het museumbezoek. Noteer op het (digi)bord wat de leerlingen noemen. Verdeel de leerlingen in groepjes van 4-5. Per groepje kiezen ze één van de woorden (onderwerpen) die op het bord staan uit. Daarmee gaan ze een pagina uit de krant maken. Bespreek de uiteindelijke resultaten klassikaal. Tijdsduur 60 minuten Tijdsindeling en lesbeschrijving 10 minuten Inventarisatie van de kennis, klassikaal 40 minuten Aan de opdracht werken, in groepjes 10 minuten Eindresultaten bespreken en afronden, klassikaal Materiaal Tijdschriften (Gekleurd)papier Schaar Lijm Verf Kwasten Computer Boeken NB: Het is aan te raden om meer tijd vrij te maken voor deze afsluitende les. Doe de opdracht bijvoorbeeld in het kader van beeldende vorming. De leerlingen kunnen dan langer dan 40 minuten aan de opdracht werken met een mooier eindresultaat. 14

Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet 10 minuten Inventarisatie van de kennis, klassikaal De leerlingen weten nu een heleboel over de Gouden Eeuw en hoe de mensen toen leefden, wat voor werk ze deden, wat ze aten, hoe ze woonden. Maak een rondje door de klas en laat elke leerling noemen wat hij/zij weet. Schrijf dat op het (digi)bord. Uit de verzameling woorden komen vanzelf een paar onderwerpen naar voren, zoals bijvoorbeeld Rembrandt, oorlog, schepen, handel. Verdeel nu de klas in groepjes van 4-5 leerlingen. Ieder groepje kiest een onderwerp uit waarmee ze een pagina uit een fictieve 17 de -eeuwse krant gaan maken. De leerlingen maken een taakverdeling: wie schrijft een stukje en waarover, wie gaat de foto maken. 40 minuten - Aan de opdracht werken, in groepjes Help de groepjes op weg. Welk onderwerp hebben ze gekozen? Wat weten ze daarover te vertellen? Welke rubrieken maken ze? En staan er ook advertenties op de pagina? Bijvoorbeeld het onderwerp wonen. Wie woonden er in de grote grachtenpanden in Amsterdam? Hoe verdienden zij hun geld? Een plaatje erbij (geschilderd of uit een tijdschrift gescheurd) van een interieur van een woning. En een advertentie over luxe artikelen, zoals tulpenbollen en zilverwerk. Misschien zelf een roddelrubriek met weetjes en schandalen over de rijken. Of het onderwerp VOC. Over nieuwe handelsroutes die zijn ontdekt of schepen die net zijn aangekomen met tabak en koffie. Met een rouwadvertentie met namen van bemanningsleden die het niet hebben overleefd. Of het onderwerp Nederlanders in het buitenland (de koloniën), met een reisverslag en ervaringen over het leven op een handelspost in Batavia (Indonesië). 10 minuten Eindresultaten bespreken en afronden, klassikaal Hang de eindresultaten op in de klas. Laat ieder groepje een toelichting geven op de krantenpagina en de teksten voorlezen. 15